IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Търговският дефицит се е удвоил през март

Износът ни през месеца спада с 9% на годишна база, а вносът се повишава с 2%

13:13 | 12.05.14 г. 114
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Търговският дефицит се е удвоил през март

През март износът ни се свива за трети пореден месец, отразявайки се негативно върху търговския баланс на страната, чийто недостиг за месеца почти се е удвоил на годишна база, нараствайки с 97% до 753 млн. лв. За първото тримесечие търговският дефицит се разширява с още около 737 млн. лв., или с 51%, до 2,19 млрд. лв. 

През март общият износ на България намалява с 8,8% спрямо същия месец на предходната година до 3,2 млрд. лв. За първото тримесечие на 2014 г. понижението е с 6,9% на годишна база до 9,5 млрд. лв.

Изменение на общия износ по месеци на годишна база

Графика: НСИ

За периода януари-март сме внесли с 0,3% повече стоки спрямо същия период на 2013 г. до 11,7 млрд. лв. Само през третия месец на новата година общият внос на България се увеличава с 1,6% спрямо същия месец на предходната година до 3,9 млрд. лв.

Изменение на общия внос по месеци на годишна база

Графика: НСИ

Държавите от Европейския съюз са нашият основен търговски партньор, като по-тесни търговски взаимоотношения развиваме с Германия, Италия, Румъния, Гърция, Франция и Белгия, които за първите месеци на годината формират 71,8% от износа за Европа.

По всичко личи, че търговският баланс на страната страда заради негативните данни за търговията с трети страни. Старият континент е поел по пътя на възстановяването и именно натам трябва да гледаме, за да се опитаме да запазим темпото на растеж на износа, което имахме през 2013 г.

В противен случай един от двигателите за икономическия растеж ще забави своите обороти, като по този начин може да застраши цялостното представяне на икономиката ни през 2014 г. Да се надяваме, че разнопосочните сигнали от един от основните ни европейски партньори – Германия, няма да повлияят съществено на цифрите за вноса и износа от и към ЕС.

Връзките с трети страни се влошиха още през третия месец на годината, маркирайки близо 17-процентен спад на износа за първото тримесечие на годината. Данните подсказват, че със заздравяването на Европа се възстановяват и търговските взаимоотношения с държавите членки, но за сметка на тези с другите ни партньори.

Само през март експортът на България към трети страни се е понижил с цели 22,2% спрямо същия месец на 2013 г. и е в размер на 1 млрд. лв., разкриват предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ).

По отношение на вноса от трети страни за първите три месеца на 2014 г. той се свива със 7,8% на годишна база до 4,4 млрд. лв. Само за март вносът намалява с 5,6% спрямо година по-рано и възлиза на 1,4 млрд. лв.

Сигналите, които излъчват данните, предполагат, че ситуацията в Украйна и Русия е повлияла на търговията с държавите, попадащи под определението „трети страни“. Връзките с основния ни търговски партньор – Европейския съюз, които остават стабилни през февруари.

Основните ни търговски партньори са Турция, Китай, Русия, Сингапур, Обединените арабски емирства и Македония, които за периода формират 55,3% от износа за трети страни.

Износът към Турция намалява с 15,2%, но продължава да е най-голям като обем (799,1 млн. лв.), докато вносът е нараснал с 32,6% за първите три месеца на годината до 748,6 млн. лв. През периода експортът за Китай се е повишил с 20,3% до 276,3 млн. лв., а импортът – с 11% до 395,7 млн. лв. Към Сингапур сме изнесли стоки за 205,9 млн. лв., което е ръст от 6334,4% спрямо първите три месеца на 2013 г.

За първото тримесечие на годината износът към Русия се с свил с 1,1%, а вносът – с 33%. Именно от Руската федерация внасяме най-много стоки, като за тримесечието обемът е спаднал до 1,522 млрд. лв. Изглежда, че ситуацията в Украйна се отразява негативно на износа ни за страната. В първите три месеца на годината той се понижава с 57,7%. Вносът обаче нараства със 17,4% на годишна база до 290,7 млн. лв. Украйна е четвъртата страна, от която внасяме най-много стоки.

Повече по темата вижте в разговора на Делян Петришки от Bulgaria On Air cъс Свилен Колев от Investor.bg!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:16 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

49
rate up comment 2 rate down comment 1
needtoknowmore
преди 10 години
Да горе долу - но при нас дефлация спрямо мерилото индекс на потребителските цени. А инфлация по дефиниция е ръст на паричната маса/предлгане, Ако отворим БНБ и видим някой паричен агрегат всичко е нагоре. Пък НСИ нека вади дефлация ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
48
rate up comment 8 rate down comment 0
VP
преди 10 години
Само да вметна, че дори и най-простите пост-комунистически ex-ДС преподаватели от 70s руската школа в УНСС не биха казали такова нещо
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
47
rate up comment 8 rate down comment 0
data
преди 10 години
тогава имаш дефлация :) - справка сегашната ни икономическа ситуация :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
46
rate up comment 9 rate down comment 1
needtoknowmore
преди 10 години
Да това и аз таман щях да пиша - не е проблема в липсата на стоки. Винаги стоки ще се купуват по един или друг начин. Проблем е като има стоки но доходи кът!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
45
rate up comment 9 rate down comment 1
data
преди 10 години
Абе не за друго ама тука пишат хора дет и в УННС-то не са се старали особено . Инак Малката Секира е Стоян Александров и той със сигурност не е дрънкал такива глупости . Та на въпроса - Ако имате доходи а нямате стоки ( каквато е теорията) ще имате черна борса и черен обменен курс . Справка - недалечното ни социалистическо минало
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
44
rate up comment 2 rate down comment 1
georgi_shum
преди 10 години
и аз го забелязах, но чесно казано не ми пука особено. Пределно добре ми е ясно, а вярвам и на теб, за какво иде реч.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
43
rate up comment 8 rate down comment 1
georgi_shum
преди 10 години
Опреелено не му беше това идеята, но и дори и да беше - пак е грешно. Нашето вътрешно потребление не страда от липса на стоки за потребление, а от ниски доходи; несигурна среда, която допълнително ограничава потреблението ( постоянния ръст на спестяванията го доказава; от недостатъчна или некачествена регулация на пазара и ред други неща... И като намаляваме износа, а увеличаваме вноса... определено НЕ подобряваме ситуацията. Като цяло идеалния вариант за една система е да е балансирана - т.е баланса ти да е на 0 .Но това е почти невъзможно. И,ако специално по търговския баланс има диспоропорция.. винаги, ама винаги е по добре да си на плюс, а не на минус.. По просто от това не мога да го кажа...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
42
rate up comment 7 rate down comment 1
needtoknowmore
преди 10 години
Споко всички навъртяхме минуси, явно са на политическа хранилка - нови опрорни точки. Харчене по внос за сметка на износ води до икономически растеж.Нали в самата формула на БВП влиза нетният експорт. Ако той е отрицателен при равни други условия БВП ще пада.Още нещо за да може пак по простата формула на БВП за да има часта с харченето то трябва първо да има производство. Т.е. няма как да харчим, ако не сме произвели каквото и да е.Абе верно ли че в УНСС им дават дипломите ако си мега чалнат?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
41
rate up comment 7 rate down comment 0
VP
преди 10 години
Ех, да имаше едно Бентли в магазина да го потребя... Ако то няма... Трябва да го чакам седмица. Да вземат да държат на склад няколко, че да мога да ги потребявам...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
40
rate up comment 5 rate down comment 0
deant
преди 10 години
Аз самия като изтърся някоя глупост винаги ме коментирате и коригирате и така научавам някой неща или си коригирам знанията или логиката. Конструктивната критика е добро нещо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още