IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Търговският дефицит се е удвоил през март

Износът ни през месеца спада с 9% на годишна база, а вносът се повишава с 2%

13:13 | 12.05.14 г. 114
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Търговският дефицит се е удвоил през март

През март износът ни се свива за трети пореден месец, отразявайки се негативно върху търговския баланс на страната, чийто недостиг за месеца почти се е удвоил на годишна база, нараствайки с 97% до 753 млн. лв. За първото тримесечие търговският дефицит се разширява с още около 737 млн. лв., или с 51%, до 2,19 млрд. лв. 

През март общият износ на България намалява с 8,8% спрямо същия месец на предходната година до 3,2 млрд. лв. За първото тримесечие на 2014 г. понижението е с 6,9% на годишна база до 9,5 млрд. лв.

Изменение на общия износ по месеци на годишна база

Графика: НСИ

За периода януари-март сме внесли с 0,3% повече стоки спрямо същия период на 2013 г. до 11,7 млрд. лв. Само през третия месец на новата година общият внос на България се увеличава с 1,6% спрямо същия месец на предходната година до 3,9 млрд. лв.

Изменение на общия внос по месеци на годишна база

Графика: НСИ

Държавите от Европейския съюз са нашият основен търговски партньор, като по-тесни търговски взаимоотношения развиваме с Германия, Италия, Румъния, Гърция, Франция и Белгия, които за първите месеци на годината формират 71,8% от износа за Европа.

По всичко личи, че търговският баланс на страната страда заради негативните данни за търговията с трети страни. Старият континент е поел по пътя на възстановяването и именно натам трябва да гледаме, за да се опитаме да запазим темпото на растеж на износа, което имахме през 2013 г.

В противен случай един от двигателите за икономическия растеж ще забави своите обороти, като по този начин може да застраши цялостното представяне на икономиката ни през 2014 г. Да се надяваме, че разнопосочните сигнали от един от основните ни европейски партньори – Германия, няма да повлияят съществено на цифрите за вноса и износа от и към ЕС.

Връзките с трети страни се влошиха още през третия месец на годината, маркирайки близо 17-процентен спад на износа за първото тримесечие на годината. Данните подсказват, че със заздравяването на Европа се възстановяват и търговските взаимоотношения с държавите членки, но за сметка на тези с другите ни партньори.

Само през март експортът на България към трети страни се е понижил с цели 22,2% спрямо същия месец на 2013 г. и е в размер на 1 млрд. лв., разкриват предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ).

По отношение на вноса от трети страни за първите три месеца на 2014 г. той се свива със 7,8% на годишна база до 4,4 млрд. лв. Само за март вносът намалява с 5,6% спрямо година по-рано и възлиза на 1,4 млрд. лв.

Сигналите, които излъчват данните, предполагат, че ситуацията в Украйна и Русия е повлияла на търговията с държавите, попадащи под определението „трети страни“. Връзките с основния ни търговски партньор – Европейския съюз, които остават стабилни през февруари.

Основните ни търговски партньори са Турция, Китай, Русия, Сингапур, Обединените арабски емирства и Македония, които за периода формират 55,3% от износа за трети страни.

Износът към Турция намалява с 15,2%, но продължава да е най-голям като обем (799,1 млн. лв.), докато вносът е нараснал с 32,6% за първите три месеца на годината до 748,6 млн. лв. През периода експортът за Китай се е повишил с 20,3% до 276,3 млн. лв., а импортът – с 11% до 395,7 млн. лв. Към Сингапур сме изнесли стоки за 205,9 млн. лв., което е ръст от 6334,4% спрямо първите три месеца на 2013 г.

За първото тримесечие на годината износът към Русия се с свил с 1,1%, а вносът – с 33%. Именно от Руската федерация внасяме най-много стоки, като за тримесечието обемът е спаднал до 1,522 млрд. лв. Изглежда, че ситуацията в Украйна се отразява негативно на износа ни за страната. В първите три месеца на годината той се понижава с 57,7%. Вносът обаче нараства със 17,4% на годишна база до 290,7 млн. лв. Украйна е четвъртата страна, от която внасяме най-много стоки.

Повече по темата вижте в разговора на Делян Петришки от Bulgaria On Air cъс Свилен Колев от Investor.bg!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:16 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

59
rate up comment 0 rate down comment 1
data
преди 10 години
Пределната склонност към потребление и спестяване и връзката инфлация-инвестиции .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
58
rate up comment 3 rate down comment 0
needtoknowmore
преди 10 години
Колега как да не отчита, като Мизес базира икономическата мисъл през призмата на човешкото действие - не случайно и така се казва трактата му. А иначе австрийците калкулират именно политческата безотговорност в теорията на бизнес цикъла то като цяло тяхната монетарна функция - кредитна експанзия и опитите за изглаждане на амплитудите в цикъла. Коя теория на Кейнс видя материализирана, че аз нещо не я виждам?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
57
rate up comment 2 rate down comment 1
data
преди 10 години
По скоро смята Кейнс за прав , колкото и условно да е това . Австрийците не отчитат психологическите фактори. Да имаме ръст на паричната маса и депозитната но домакинствата отчитат средата като рискова и реално отлагат потреблението си . Австрийците смятат че икономиката ще се самоизмъкне - но уви практиката ги опровергава . Просто тяхната теория е идиализирана и не отчита безотговорната политическа класа . п.п.Никога не съм вярвал че ще видя теорията на Кейс на живо едно към едно :) *** как беше - никога не казвай никога
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
56
rate up comment 6 rate down comment 1
boogeyman
преди 10 години
аз също смятам, че трябва масово да се внасят потребителски стоки от целия свят, да се дотират от държавата и да се пускат ефтино на вътрешния пазар.. ако на някой не му стигат пари да потребява много, държавата да му дава като взима от БНБ.. така ще има огромен растеж на вътрешното потребление и на просперитета на гражданите..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
55
rate up comment 2 rate down comment 0
needtoknowmore
преди 10 години
Това е така, щото лихвата има и компонента инфлация, като има дефлация, реалната лихва е по-голяма (номинална+дефлацията). Проблема е че има дефлация само измервана от индекса на потребителски цени т.е. кошницата от стоки, която си е избрала НСИ, но доста субективна изключващи редица стоки. Затова за австрийските икономисти инфлация се разбира именно ръст на паричната маса. Та и тук ти е разминването имаме дефлация но с ръст на парична маса :)Много добър анализ за нещата по дефлацията и това, което пиша и аз http://***.bgonair.bg/video/deflatsiyata-bich-ili-blago
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
54
rate up comment 3 rate down comment 0
data
преди 10 години
между другото Малката Секира ще се окаже прав че основния проблем идва от лихвите по депозитите . 3-4% лихви по депозитите при дефлация вдигна сериозно цената на кредита
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
53
rate up comment 2 rate down comment 0
data
преди 10 години
Дж. Майнард Кейнс - пределна склонност към спестяване и потребление :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
52
rate up comment 3 rate down comment 0
needtoknowmore
преди 10 години
Виж паричната статистика - има го и това, което казваш но ръста си е солиден. Работа е че все още не са тръгнали да потребяват. Мисълта е по линия на дефлация на НСИ, но има ръст на паричните агрегати
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
51
rate up comment 2 rate down comment 0
data
преди 10 години
БНБ мери депозитите в банките , който от своя страна са затворени да отпускат кредити в депозитната си маса по последни директиви от ЕЦБ . Като погледнеш депозитите са равни на кредитите и всичко би трябвало да е цветя и рози . Обаче - колко от кредитите са жизнени и колко от тях пъшкат и чакат да бъдат отписани ? Ей за това паричните агрегати са цветя и рози
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
50
rate up comment 4 rate down comment 1
georgi_shum
преди 10 години
Благодаря за инфото, наистина не знаех, че на Стоян Александров му викат така ( както казах не съм имал досег с УНСС). Иначе и аз съм съгласен, че той няма как да изръси такава глупост. А за другото си прав, ако сме в затворена, несвободна система. Което не е случая. Ако почнем да изкарваме повече пари... убеден съм, че моментално ще намерим както да потребим :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още