IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Търговският дефицит се е удвоил през март

Износът ни през месеца спада с 9% на годишна база, а вносът се повишава с 2%

13:13 | 12.05.14 г. 114
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Търговският дефицит се е удвоил през март

През март износът ни се свива за трети пореден месец, отразявайки се негативно върху търговския баланс на страната, чийто недостиг за месеца почти се е удвоил на годишна база, нараствайки с 97% до 753 млн. лв. За първото тримесечие търговският дефицит се разширява с още около 737 млн. лв., или с 51%, до 2,19 млрд. лв. 

През март общият износ на България намалява с 8,8% спрямо същия месец на предходната година до 3,2 млрд. лв. За първото тримесечие на 2014 г. понижението е с 6,9% на годишна база до 9,5 млрд. лв.

Изменение на общия износ по месеци на годишна база

Графика: НСИ

За периода януари-март сме внесли с 0,3% повече стоки спрямо същия период на 2013 г. до 11,7 млрд. лв. Само през третия месец на новата година общият внос на България се увеличава с 1,6% спрямо същия месец на предходната година до 3,9 млрд. лв.

Изменение на общия внос по месеци на годишна база

Графика: НСИ

Държавите от Европейския съюз са нашият основен търговски партньор, като по-тесни търговски взаимоотношения развиваме с Германия, Италия, Румъния, Гърция, Франция и Белгия, които за първите месеци на годината формират 71,8% от износа за Европа.

По всичко личи, че търговският баланс на страната страда заради негативните данни за търговията с трети страни. Старият континент е поел по пътя на възстановяването и именно натам трябва да гледаме, за да се опитаме да запазим темпото на растеж на износа, което имахме през 2013 г.

В противен случай един от двигателите за икономическия растеж ще забави своите обороти, като по този начин може да застраши цялостното представяне на икономиката ни през 2014 г. Да се надяваме, че разнопосочните сигнали от един от основните ни европейски партньори – Германия, няма да повлияят съществено на цифрите за вноса и износа от и към ЕС.

Връзките с трети страни се влошиха още през третия месец на годината, маркирайки близо 17-процентен спад на износа за първото тримесечие на годината. Данните подсказват, че със заздравяването на Европа се възстановяват и търговските взаимоотношения с държавите членки, но за сметка на тези с другите ни партньори.

Само през март експортът на България към трети страни се е понижил с цели 22,2% спрямо същия месец на 2013 г. и е в размер на 1 млрд. лв., разкриват предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ).

По отношение на вноса от трети страни за първите три месеца на 2014 г. той се свива със 7,8% на годишна база до 4,4 млрд. лв. Само за март вносът намалява с 5,6% спрямо година по-рано и възлиза на 1,4 млрд. лв.

Сигналите, които излъчват данните, предполагат, че ситуацията в Украйна и Русия е повлияла на търговията с държавите, попадащи под определението „трети страни“. Връзките с основния ни търговски партньор – Европейския съюз, които остават стабилни през февруари.

Основните ни търговски партньори са Турция, Китай, Русия, Сингапур, Обединените арабски емирства и Македония, които за периода формират 55,3% от износа за трети страни.

Износът към Турция намалява с 15,2%, но продължава да е най-голям като обем (799,1 млн. лв.), докато вносът е нараснал с 32,6% за първите три месеца на годината до 748,6 млн. лв. През периода експортът за Китай се е повишил с 20,3% до 276,3 млн. лв., а импортът – с 11% до 395,7 млн. лв. Към Сингапур сме изнесли стоки за 205,9 млн. лв., което е ръст от 6334,4% спрямо първите три месеца на 2013 г.

За първото тримесечие на годината износът към Русия се с свил с 1,1%, а вносът – с 33%. Именно от Руската федерация внасяме най-много стоки, като за тримесечието обемът е спаднал до 1,522 млрд. лв. Изглежда, че ситуацията в Украйна се отразява негативно на износа ни за страната. В първите три месеца на годината той се понижава с 57,7%. Вносът обаче нараства със 17,4% на годишна база до 290,7 млн. лв. Украйна е четвъртата страна, от която внасяме най-много стоки.

Повече по темата вижте в разговора на Делян Петришки от Bulgaria On Air cъс Свилен Колев от Investor.bg!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:16 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

29
rate up comment 11 rate down comment 12
nobel
преди 10 години
По броя на минусите, които получавам мога съвсем точно да отговоря на въпроса колко са хората във форума, които въобще произвеждат нещо. Но то си има и официална статистика, която напълно съответства на резултата. В БЪЛГАРИЯ ХОРАТА ЗАЕТИ С ПРОИЗВОДСТВО СА ПОД 15 % от населението. Интересно какво ли правят останалите 85%? Очевидно, че част от тях пише по форумите неуморно с твърдата увереност, че има какво да каже на останалите. При това положение не ни чака бърз икономически растеж, другарки и другари. Ако ще разчитате само на нас да ви храним - забравете. Няма как да стане.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 11 rate down comment 2
deant
преди 10 години
Пич потреблението се стимулира с доходи не със стоки !---Е по кратко и точно и ясно аз нямаше как да го измисля. Може ли да те цитирам?:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 13 rate down comment 1
deant
преди 10 години
Става да, но не когато се сравняваш със САЩ или пък недай си боже Русия. Всичко може във САЩ - страната на неограничените възможности. Да ама БГ не е САЩ и няма и да бъде. То затова такива като тоя пич по-долу си мисли, че говори верни неща. Защото в университетите точно тая американска доктрина проповядват. Бетер църкви са. Виждал съм ги тези "светила" и "секири". 99% от тях имат частен сив бизнес. Да не се лъжем.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 16 rate down comment 1
data
преди 10 години
Пич потреблението се стимулира с доходи не със стоки !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 9 rate down comment 2
data
преди 10 години
"Кредитирай потреблението и чакай да тръгне икономиката. Булшит! "Става , но в големи икономики - САЩ , РУСИЯ , ИНДИЯ и т.н. Важен е процента на самозадоволяване . Виж Европа трябва да стимулира вътрешното си търсене ама това не им изнася на Германия .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 14 rate down comment 2
deant
преди 10 години
Ти и колко още сте налазили форума, че гледам имаш много почитатели и последователи, които цъкат минуси на нас и плюсове на тебе.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 10 rate down comment 4
nobel
преди 10 години
български стоки - значи закриваме производството. Няма значение, че най-проспериращите държави живеят от износ на стоки. Ние пък ще живеем от внос. Като Щатите. Те печатат хартийки и с тях си купуват всичко необходимо. Направо им се чудя защо им е този шистов газ и увеличаване на производството на петрол. Не може ли всичко това просто да се купи със световната валута? Както прави Швейцария. На територията на Швейцария няма никакво производство. Е, вярно, че корабните двигатели Sulzer Са швейцарски и са 64% от световното производство на корабни двигатели, но това е извън страната все пак.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 16 rate down comment 1
deant
преди 10 години
Практиката покзва, че това което са те учили е въздух под налягане. И аз съм магистър и го знам от първа ръка. Тая промивка в университета е точно за да държи овцете на ливада и после да ги стриже в яслата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 16 rate down comment 3
deant
преди 10 години
Къв Смит бе братче. Всичко е до проста логика. Без пари няма потребление, нито вътрешно нито външно. А вътрешното производство генерира ПАРИ, БЕЗ значение дали е за вътрешно потребление или за омразния ти износ! Не можеш да произвеждаш всичко, но е достатъчно да произвеждаш нещо, което да изнасяш с добра печалба. Тогава можеш да си позволиш да внасяш това, което ти трябва, и ЗАБЕЛЕЖИ баланса ти да е положителен! А ти тръгваш обратно. Кредитирай потреблението и чакай да тръгне икономиката. Булшит!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 8 rate down comment 11
mnz
преди 10 години
Разбира се, че съм учил. Финанси, магистър, УНСС, при малката секира съм учил, ако имаш и представа от икономика, знаеш кой е.Обаче, както казах, теорията беше едно. А практиката се оказа нещо различно. За 5г. в УНСС много нещо научих, дори си мислех че много знам, защото бях отличник, е не пълен. Но практиката у нас показва че нещата се развиват по различен начин.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още