IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Търговският дефицит се е удвоил през март

Износът ни през месеца спада с 9% на годишна база, а вносът се повишава с 2%

13:13 | 12.05.14 г. 114
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Търговският дефицит се е удвоил през март

През март износът ни се свива за трети пореден месец, отразявайки се негативно върху търговския баланс на страната, чийто недостиг за месеца почти се е удвоил на годишна база, нараствайки с 97% до 753 млн. лв. За първото тримесечие търговският дефицит се разширява с още около 737 млн. лв., или с 51%, до 2,19 млрд. лв. 

През март общият износ на България намалява с 8,8% спрямо същия месец на предходната година до 3,2 млрд. лв. За първото тримесечие на 2014 г. понижението е с 6,9% на годишна база до 9,5 млрд. лв.

Изменение на общия износ по месеци на годишна база

Графика: НСИ

За периода януари-март сме внесли с 0,3% повече стоки спрямо същия период на 2013 г. до 11,7 млрд. лв. Само през третия месец на новата година общият внос на България се увеличава с 1,6% спрямо същия месец на предходната година до 3,9 млрд. лв.

Изменение на общия внос по месеци на годишна база

Графика: НСИ

Държавите от Европейския съюз са нашият основен търговски партньор, като по-тесни търговски взаимоотношения развиваме с Германия, Италия, Румъния, Гърция, Франция и Белгия, които за първите месеци на годината формират 71,8% от износа за Европа.

По всичко личи, че търговският баланс на страната страда заради негативните данни за търговията с трети страни. Старият континент е поел по пътя на възстановяването и именно натам трябва да гледаме, за да се опитаме да запазим темпото на растеж на износа, което имахме през 2013 г.

В противен случай един от двигателите за икономическия растеж ще забави своите обороти, като по този начин може да застраши цялостното представяне на икономиката ни през 2014 г. Да се надяваме, че разнопосочните сигнали от един от основните ни европейски партньори – Германия, няма да повлияят съществено на цифрите за вноса и износа от и към ЕС.

Връзките с трети страни се влошиха още през третия месец на годината, маркирайки близо 17-процентен спад на износа за първото тримесечие на годината. Данните подсказват, че със заздравяването на Европа се възстановяват и търговските взаимоотношения с държавите членки, но за сметка на тези с другите ни партньори.

Само през март експортът на България към трети страни се е понижил с цели 22,2% спрямо същия месец на 2013 г. и е в размер на 1 млрд. лв., разкриват предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ).

По отношение на вноса от трети страни за първите три месеца на 2014 г. той се свива със 7,8% на годишна база до 4,4 млрд. лв. Само за март вносът намалява с 5,6% спрямо година по-рано и възлиза на 1,4 млрд. лв.

Сигналите, които излъчват данните, предполагат, че ситуацията в Украйна и Русия е повлияла на търговията с държавите, попадащи под определението „трети страни“. Връзките с основния ни търговски партньор – Европейския съюз, които остават стабилни през февруари.

Основните ни търговски партньори са Турция, Китай, Русия, Сингапур, Обединените арабски емирства и Македония, които за периода формират 55,3% от износа за трети страни.

Износът към Турция намалява с 15,2%, но продължава да е най-голям като обем (799,1 млн. лв.), докато вносът е нараснал с 32,6% за първите три месеца на годината до 748,6 млн. лв. През периода експортът за Китай се е повишил с 20,3% до 276,3 млн. лв., а импортът – с 11% до 395,7 млн. лв. Към Сингапур сме изнесли стоки за 205,9 млн. лв., което е ръст от 6334,4% спрямо първите три месеца на 2013 г.

За първото тримесечие на годината износът към Русия се с свил с 1,1%, а вносът – с 33%. Именно от Руската федерация внасяме най-много стоки, като за тримесечието обемът е спаднал до 1,522 млрд. лв. Изглежда, че ситуацията в Украйна се отразява негативно на износа ни за страната. В първите три месеца на годината той се понижава с 57,7%. Вносът обаче нараства със 17,4% на годишна база до 290,7 млн. лв. Украйна е четвъртата страна, от която внасяме най-много стоки.

Повече по темата вижте в разговора на Делян Петришки от Bulgaria On Air cъс Свилен Колев от Investor.bg!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:16 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

79
rate up comment 1 rate down comment 0
data
преди 10 години
Дани , донякъде си прав донякъде не 1. Съгласен съм че преструкторирането ( фалита на неразумните) е най доброто чистилище . Проблема е от къде да се започне . Сегашната корпоративна икономика е така обрасла от неефективни мастодонти че преструкторирането им би върнало икономиката 30 г назад 2.Кейнс е можеби най-фундаменталния икономист на 20 в - не можеш да го наречен мошеник . Той е главния архитект на Бретънутската спогодба която позволява на света да се справи с последиците от ВСВ а и все още никой не е измислил друг инструмент за действие при мащабна криза освен неговата антициклична програма . За трудове като "Последиците от мира" нямам нужда да говорим изобщо3.Вън държавата от икономиката - съжалявам но към настоящият момент това е невъзможно . По скоро би било нормално да се води дебат - колко държава ? Колко държавата трябва да преразпределя ? 4,Основния проблем (според мен) е тоталното разминаване между политическата система и нуждите на обществото .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
78
rate up comment 2 rate down comment 0
data
преди 10 години
1,Прав си че често спестеното не достига , макар че има държави който са по усърдни в спестяването - например Норвегия 2.Проблема (според мен) е в безотговорната политическа система - видно е че след като забраниха на политиците достъп до печатницата те замениха лесните напечатани пари с дългови пари . Демек видно е че е необходимо слагането на тавани на държавния дълг - просто на пироманите не трябва да се дава достъп до бензин
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
77
rate up comment 0 rate down comment 1
kalendar
преди 10 години
човееек не си прав-аз не се занимавам с производство(и не е задължително да се занимаваш с производство за да вкарваш пари в икономиката-можеш да продаваш услуги навън. например) и пак ти цъкнах +
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
76
rate up comment 3 rate down comment 1
Danny666
преди 10 години
Дата какво значи ДЪРЖАВАТА да пести бе пич ?????Ако мислиш че трупането на излишък е пестене си мнооогоооо далече от истината. Значи да ограбим от продукта на хората и после като дойдат лоши времена да го раздадеме на НАШИ ХОРА като стимули ...хахахха...Кейнс е МОШЕННИК ! Обаче като такъв е направил една НЕИСТИНА привлекателна за НАИВНИЦИ и малограмотни хора.Лошите времена са НУЖНИ мили. Без фалит НЯМА ПРЕЧИСТВАНЕ !!!ВЪН ДЪРЖАВАТА ОТ ИКОНОМИКАТА !!! Стига МАФИЯ подкрепяна от фондове и държавни поръчки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
75
rate up comment 3 rate down comment 0
needtoknowmore
преди 10 години
На мен ми е перфектно ясно какво говори Кейнс, но проблема е че това което си спеситил в бума, не достига за бъста. Спестените пари са прекалено малко спрямо грешните инвестиции и малструктираната икономика. Отделно кажи ми някоя страна от запада, която да е на бюжетен излишък :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
74
rate up comment 1 rate down comment 0
data
преди 10 години
"Бумът, а не спадът, е правилното време за строги икономии в хазната" http://***.capital.bg/biznes/vunshni_analizi/2012/08/31/1898993_za_durjavite_dulgovete_i_domakinite/?sp=0#storystart
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
73
rate up comment 1 rate down comment 1
needtoknowmore
преди 10 години
А като свърши спестеното, ако изобщо е имало такова после какво правим :) 3 и 4 :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
72
rate up comment 0 rate down comment 1
data
преди 10 години
Кейнс казва да се спестява във фазата на възходящ цикъл и с тези пари да се въздейства при низходящ п.п. *** ние Бг-то сме кат по учебник да го е
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
71
rate up comment 1 rate down comment 0
needtoknowmore
преди 10 години
Кейнс не го е написал така, но тези пари от къде се взимат за да ги харче държавата.1) Повече данъци2) Орязване на някой разходи с цел повече стимулиране, но пък така *** друг доходи3) Дълг4) Дългова монетизацияДържавата прави комбинация от 3 и 4
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
70
rate up comment 1 rate down comment 1
data
преди 10 години
Абе Дани , Кейнс не е написал нещо такова , виж това че политиците навсякъде го четат така като им отърва си е друга работа
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още