IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Търговският дефицит се е удвоил през март

Износът ни през месеца спада с 9% на годишна база, а вносът се повишава с 2%

13:13 | 12.05.14 г. 114
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Търговският дефицит се е удвоил през март

През март износът ни се свива за трети пореден месец, отразявайки се негативно върху търговския баланс на страната, чийто недостиг за месеца почти се е удвоил на годишна база, нараствайки с 97% до 753 млн. лв. За първото тримесечие търговският дефицит се разширява с още около 737 млн. лв., или с 51%, до 2,19 млрд. лв. 

През март общият износ на България намалява с 8,8% спрямо същия месец на предходната година до 3,2 млрд. лв. За първото тримесечие на 2014 г. понижението е с 6,9% на годишна база до 9,5 млрд. лв.

Изменение на общия износ по месеци на годишна база

Графика: НСИ

За периода януари-март сме внесли с 0,3% повече стоки спрямо същия период на 2013 г. до 11,7 млрд. лв. Само през третия месец на новата година общият внос на България се увеличава с 1,6% спрямо същия месец на предходната година до 3,9 млрд. лв.

Изменение на общия внос по месеци на годишна база

Графика: НСИ

Държавите от Европейския съюз са нашият основен търговски партньор, като по-тесни търговски взаимоотношения развиваме с Германия, Италия, Румъния, Гърция, Франция и Белгия, които за първите месеци на годината формират 71,8% от износа за Европа.

По всичко личи, че търговският баланс на страната страда заради негативните данни за търговията с трети страни. Старият континент е поел по пътя на възстановяването и именно натам трябва да гледаме, за да се опитаме да запазим темпото на растеж на износа, което имахме през 2013 г.

В противен случай един от двигателите за икономическия растеж ще забави своите обороти, като по този начин може да застраши цялостното представяне на икономиката ни през 2014 г. Да се надяваме, че разнопосочните сигнали от един от основните ни европейски партньори – Германия, няма да повлияят съществено на цифрите за вноса и износа от и към ЕС.

Връзките с трети страни се влошиха още през третия месец на годината, маркирайки близо 17-процентен спад на износа за първото тримесечие на годината. Данните подсказват, че със заздравяването на Европа се възстановяват и търговските взаимоотношения с държавите членки, но за сметка на тези с другите ни партньори.

Само през март експортът на България към трети страни се е понижил с цели 22,2% спрямо същия месец на 2013 г. и е в размер на 1 млрд. лв., разкриват предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ).

По отношение на вноса от трети страни за първите три месеца на 2014 г. той се свива със 7,8% на годишна база до 4,4 млрд. лв. Само за март вносът намалява с 5,6% спрямо година по-рано и възлиза на 1,4 млрд. лв.

Сигналите, които излъчват данните, предполагат, че ситуацията в Украйна и Русия е повлияла на търговията с държавите, попадащи под определението „трети страни“. Връзките с основния ни търговски партньор – Европейския съюз, които остават стабилни през февруари.

Основните ни търговски партньори са Турция, Китай, Русия, Сингапур, Обединените арабски емирства и Македония, които за периода формират 55,3% от износа за трети страни.

Износът към Турция намалява с 15,2%, но продължава да е най-голям като обем (799,1 млн. лв.), докато вносът е нараснал с 32,6% за първите три месеца на годината до 748,6 млн. лв. През периода експортът за Китай се е повишил с 20,3% до 276,3 млн. лв., а импортът – с 11% до 395,7 млн. лв. Към Сингапур сме изнесли стоки за 205,9 млн. лв., което е ръст от 6334,4% спрямо първите три месеца на 2013 г.

За първото тримесечие на годината износът към Русия се с свил с 1,1%, а вносът – с 33%. Именно от Руската федерация внасяме най-много стоки, като за тримесечието обемът е спаднал до 1,522 млрд. лв. Изглежда, че ситуацията в Украйна се отразява негативно на износа ни за страната. В първите три месеца на годината той се понижава с 57,7%. Вносът обаче нараства със 17,4% на годишна база до 290,7 млн. лв. Украйна е четвъртата страна, от която внасяме най-много стоки.

Повече по темата вижте в разговора на Делян Петришки от Bulgaria On Air cъс Свилен Колев от Investor.bg!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:16 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

19
rate up comment 9 rate down comment 5
nobel
преди 10 години
и, че за всяка стока има такова място по света, където тя се произвежда по-евтино, отколкото при нас. И всеки ***, който никога не е произвел нищо си прави напълно логичния извод, че е по-евтино стоките да се внасят, отколкото да се произвеждат тук. Веднага започваме да хулим нашите производители, че не били достатъчно производителни и не ни произвеждали достатъчно хубави и евтини стоки ЗА НАС. Защото всички производители са ни много задължени. Те СА ДЛЪЖНИ да ни произвеждат всичко така, както го искаме и да ни се кланят доземи, че потребяваме. Няма значение откъде са ни парите. Да , само че филма свърши. След като така и така не се потребяват
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 18 rate down comment 3
needtoknowmore
преди 10 години
Ей чудесен Кейнсинизъм - ако не бяхме в борд сигурно, Стойнев и печатницата ще пусне да потребяваме.Има една основна дупка в лигиката ти, за да потребяваш трябва да имаш доход, а той е функция на производството. Като имаш спад на производство и внос на стоки, та се пита в един момента от къде ще финансираш?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 13 rate down comment 5
nobel
преди 10 години
Точно тука позна. Имам един познат, който живее във Финландия. Той ми разправяше следното: Във Финландия на магазините за плодове и зеленчуци има финландски домати и домати от Испания. Доматите от Испания са едри, червени и вкусни. Финландските домати са дребни, едвам порозовели и напълно безвкусни. За сметка на това са три пъти по-скъпи. Но - НИКОЙ НЕ КУПУВА ИСПАНСКИ ДОМАТИ ? Как мислиш - защо ли е така? Това е така, защото колкото и да са евтини испанските домати парите от продажбата им заминават за Испания. А парите, колкото и смешно да звучи не са за еднократна употреба. И когато майка ми си купува китайски, германски или американски стоки от магазина тя плаща и осигуровките на работещите в тези страни, а аз оставам без работа и без осигуровки. От които тя би следвало да си получава пенсията, естествено. И понеже аз не плащам осигуровки, очаквам утре пенсията да и я платят от Китай, Монголия, Япония или някое друго такова място, където тя си е харчила парите. Нали всички сте уверен
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 16 rate down comment 3
georgi_shum
преди 10 години
Продължаваш да ръсиш глупост след глупост и да се излагаш... Само да питам.. икономика учил ли си някога, и ако да къде? Ако си и учил... изгори си дипломата ритуално, отиди бий 2 шамара на професора/доцента/гл. асистента, който ти е предавал по микро/марко икономика, по обща теория на икономика и по финанси.. След това удари и на себе си 10-15 шамара за загубеното време и парите на вашите дето са ги потрошили за образованието ти...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 11 rate down comment 3
Repoman
преди 10 години
Това с тревата и овците си е добър лаф.Истината е, че у нас вътрешното потребление никога не е било стимулирано и развивано. Всичките искат само износ да има, а вътрешния пазар постоянно се подценява. А там потенциалът е голям, защото нивото в момента е много ниско, има накъде да се развива. Отделно при криза навън, пазарът вътре ще реагира по-слабо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 14 rate down comment 2
Tikvarova
преди 10 години
Като видях първия коментар, помислих, че човека се шегува!!!!Нооо, нещата явно са по-различни :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 9 rate down comment 12
mnz
преди 10 години
Адам Смит? Протекционизъм и меркантилизъм? Познах ли?За твое сведение, след този период се появява идеята за свободния пазар, и че той е много по-ефективен. Ако нещо е по-качествено и по-евтино да бъде внесено, то по-добре то да се внесе отколкот да се прави тук. Вътрешното производство не винаги е по-добрия вариант. Идеалният вариант е свободния пазар и свободното движение на хора и капитали.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 14 rate down comment 7
deant
преди 10 години
За да имаш потребление трябва да имаш пари. Парите са кът при нас, затова няма потребление. Границите ни са отворени и пазарът може веднага да реагира при покачване на потреблението! В моментна обаче не е така!! Отделно, че е най-добре да захранваш вътрешното потребление с вътрешно производство!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 14 rate down comment 0
bgMan
преди 10 години
Поне нещо да се удвои най-сетне :)Че от тези мижави прогнозни % за растеж почти ме беше обхванала депресия :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 11 rate down comment 15
mnz
преди 10 години
Лесно. Едно е терория, друго е практика.На терория е така. На практика, за да имаш потребление трябва да имаш какво да се потребява. Ако има много стоки на вътрешния пазар, за вътрешното потребление ти трябват по-малко пари заради по-ниските цени, които идват от конкуренцията вътре.Отделно, нещо много важно, но пренебрегвано, са данъците. И то косвените, основно ДДС, който е тачен у нас, за сметка на мижавите преки данъци. На вноса и потреблението се плаща ДДС, за разлика от износа. Това са пари които пак отиват за потребление у нас. И така то се мултиплицира. А износът не носи подобни съизмерими приходи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още