IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Колко струва АЕЦ „Белене“?

Трудно може да бъде направена точна оценка и поради факта, че проектът излиза далеч извън сферата на икономиката

08:51 | 15.01.13 г. 184
Колко струва АЕЦ „Белене“?

Каква е цената на втората ядрена централа у нас, която трябва да бъде построена край Белене, не е ясно броени дни преди референдума, който трябва да реши съдбата й.

В понеделник (14 януари) в ефира на bTV Румен Овчаров направи сметки, според които цената на централата е максимално 6 млрд. евро. „Това е всичко с индексациите, както и изграждането на електропреносната мрежа, чиято цена е около 500 млн. евро“, обясни Овчаров.

Според тези изчисления това е най-евтиният ядрен проект в света, гласи тезата на „червените“. Подобно мнение изказа и лидерът на БСП Сергей Станишев в специална декларация пред Народното събрание в края на миналата седмица. В нея той обясни, че централата ще се изплати само след 10 години.

Отговорът беше спешен брифинг на министър Делян Добрев, който обясни, че това е „фантасмагория“ и при цена от 10,3 млрд. евро централата трябва да печели по 3 млрд. евро годишно, за да се изплати.

Цената от 10 млрд. евро беше потвърдена и от депутата от ГЕРБ Диан Червенкондев, който е и председател на парламентарната комисия, натоварена да разследва проекта АЕЦ „Белене“. Той обясни, че страната ни не може да си позволи този ресурс и ще трябва да изтегли кредит. Или с други думи ще трябва да плати и лихва, която ще бъде най-малко 1 млрд. лева, по думите на Червенкондев.

Къде е истината?

Трудно може да бъде направена оценка колко струва изграждането на втората ядрена централа у нас, особено и поради факта, че проектът далеч излиза извън сферата на икономическите оценки. От една страна предишните управляващи са тези, които са водили преговорите и могат да посочат записаното, дори и в засекретените договори.

Сегашните управляващи пък цитират доклада на независимия консултант, нает да направи анализ на проекта – британската банка HSBC.

Ако погледнем изявленията на самата руска компания, натоварена с изграждането на ядрения блок - „Атомстройекспорт“, преди малко повече от година коментарите бяха, че цената на АЕЦ „Белене“ е 6,3 млрд. евро. Сергей Кириенко обясни, че в края на ноември 2010 година са били подписани документи, според които централата е трябвало да бъде изградена за 6,7 млрд. евро, но по-късно цената е намалена до 6,4 млрд. евро.

През март 2011 година Кириенко заяви: „6,3 млрд. евро е нашата фиксирана цена до 2017 година. Нашата позиция не е променена, но сме готови на различни варианти за развитие на събитията, в това число и при нефиксирана цена“.

Това всъщност е едно от малкото изявления на руската страна, в което посочват някаква цена на проекта. Година по-късно правителството предложи да се откажем от проекта и Народното събрание одобри тази идея.

Броени месеци преди отказа на България да строи „Белене“ от „Атомстройекспорт“ обясниха още, че все пак смятат проекта за рентабилен, тъй като цената на реакторите е била договорена предварително, когато цените били по-ниски.

Колкото до един от основните проблеми на проекта – финансирането, Москва официално предложи да финансира изграждането на централата, но при запазване на дял от 51% в нея.

От руската компания обаче признават, че втората ядрена централа вече е политически, а не икономически въпрос. „Съдбата на АЕЦ „Белене“ зависи най-вече от текущата политическа ситуация в България“, заявяват от „Атомстройекспорт“ в края на 2011 година.

При всички случаи обаче не е ясно какво точно се включва в която и да било сметка – и на руската страна, и на БСП, и на ГЕРБ. Дотук признатите разходи по проекта са около 1 млрд. лева.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:52 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

37
rate up comment 3 rate down comment 2
vzhekoff
преди 11 години
Ако това е така, защо когато стачкуваха мариците миналата зима, лично министърът на енергетиката забрани износа за месеци ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 4 rate down comment 1
vzhekoff
преди 11 години
И като как са конкурентни, ако по данни на НЕК цените за изкупуване са:ДЪРЖАВНИ:- АЕЦ Козлодуй 11,68 лв/мегават час (1,168 стотинки)- ТЕЦ Марица изток 2 40,50 лв/мегават часЧАСТНИ:- ТЕЦ Бобов дол - 65,08 лв/мегават час- Тец Марица изток 3 67,64 лв/мегават час- ТЕЦ Варна 71,88 лв/мегават час- ТЕЦ Русе 76,39 лв/мегават час- ТЕЦ "ИВАН КОСТОВ" 175,00 лв/мегават час (американския)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 3 rate down comment 3
data
преди 11 години
Защо никой не излиза и не каже : АЕЦ Белене означава затваряне на АЕЦ Козлудуй след 10 г. ? Или някой си мисли че крехката ни икономика може да издържи две работещи атомни централи ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 2 rate down comment 4
data
преди 11 години
искам да ми обясниш логично - защо 5 и 6 блок на АЕЦ-"Козлодуй", трябва да се заместят с 1 и 2 блок на "Белене", а не с 7-8 блок на Козлодуй ? До сега никой не е успял да даде логично обяснение на простия въпрос : Защо "Белене" а не "Козлодуй"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 3 rate down comment 4
Chick-Chirick
преди 11 години
Добрият тон предполага-да го има. Никъде в моите коментари не се каза да няма АЕЦ в БГ. Казах, че според мен може след 7/8 г. или след 2 правитества да се строи. Къде, кой, как ще се реши тогава според обстановката. До тогава България проблем с тока няма да има - ФАКТ!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 3 rate down comment 4
data
преди 11 години
В момента инсталираните мощности на ТЕЦ са по конкурентни от АЕЦ . Толкоз по темата . И в момента най скъпите ТЕЦ продават на цена 100 лв / мг.ч. което е доста под прогнозната от прогнозната цена от Белене . Пазар казваш - е пазарно казано АЕЦ Белене няма шанс в пазарна среда . Иначе да има световни борси направете си АД , лисвайте си го и печелете на воля - тогава ще получите и волята и оценката на пазара .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 3 rate down comment 2
vzhekoff
преди 11 години
Поправка - 5 и 6 блок на АЕЦ-"Козлодуй", които трябва да се заместят с 1 и 2 блок на "Белене".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 4 rate down comment 2
vzhekoff
преди 11 години
Значи колкото и да спорим, пред нас стои един основен въпрос - с какво ще заместим 1 и 2 блок на Козлодуй и на каква цена ? Видя се, че при една стачка в Мариците износът бе прекратен веднага и за цяла зима, което идва да покаже, че прокламираният излишък от мощности е илюзорен. По цените на частните тецове, особено "костовия" можем да си вадим заключения какви цени ни готвят ако нямаме "скъпия" ток на АЕЦ-а. И пак да попитам - с какво ще заместим 2ГВт мощност и колко ще струва - чисто пазарно да се сметне от някой от противниците на АЕЦ-а, моля !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 2 rate down comment 4
data
преди 11 години
vzhekoff - ти де видя пазар в българия ? Де го видя това търсене и предлагане да регулира цената в бг ? Излиза Семерджиев и ти казва - от утре +13 % . Така че новата централа ще си я платим всички ние . Това че ще изнася е за народо населението . Виждам че си наясно с законите за физиката , та може ли да кажеш как в момента се балансира постоянният товар от Козлодуй при спад на консумацията ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 3 rate down comment 1
vzhekoff
преди 11 години
Да караме отзад напред:1. Какви са нашите собствени алтернативи - газ, въглища - води ? Газовите ЕЦ са с най-скъп ток от конвенционалните, въглищата са усвоени и мръсни, а за ВЕЦ - няма почти никакъв потенциал повече2. "Защото така са си изградили икономиката" е общ лаф - изградили са я ефективно, при нас поради отпадане на малките блокове от влизането в евросъюза с колко скочи цената на тока ? И ние си я бяхме изградили с тях икономиката, ама на...3. Не е необходимо да произвеждаш сам ядрено гориво, нито да имаш собствени ядрени технологии, ако беше за всяко нещо така, не трябваше да караме коли и да внасяме петрол4. Преработката на отработеното гориво е въпрос на търговско договаряне
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още