IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Колко струва АЕЦ „Белене“?

Трудно може да бъде направена точна оценка и поради факта, че проектът излиза далеч извън сферата на икономиката

08:51 | 15.01.13 г. 184
Колко струва АЕЦ „Белене“?

Каква е цената на втората ядрена централа у нас, която трябва да бъде построена край Белене, не е ясно броени дни преди референдума, който трябва да реши съдбата й.

В понеделник (14 януари) в ефира на bTV Румен Овчаров направи сметки, според които цената на централата е максимално 6 млрд. евро. „Това е всичко с индексациите, както и изграждането на електропреносната мрежа, чиято цена е около 500 млн. евро“, обясни Овчаров.

Според тези изчисления това е най-евтиният ядрен проект в света, гласи тезата на „червените“. Подобно мнение изказа и лидерът на БСП Сергей Станишев в специална декларация пред Народното събрание в края на миналата седмица. В нея той обясни, че централата ще се изплати само след 10 години.

Отговорът беше спешен брифинг на министър Делян Добрев, който обясни, че това е „фантасмагория“ и при цена от 10,3 млрд. евро централата трябва да печели по 3 млрд. евро годишно, за да се изплати.

Цената от 10 млрд. евро беше потвърдена и от депутата от ГЕРБ Диан Червенкондев, който е и председател на парламентарната комисия, натоварена да разследва проекта АЕЦ „Белене“. Той обясни, че страната ни не може да си позволи този ресурс и ще трябва да изтегли кредит. Или с други думи ще трябва да плати и лихва, която ще бъде най-малко 1 млрд. лева, по думите на Червенкондев.

Къде е истината?

Трудно може да бъде направена оценка колко струва изграждането на втората ядрена централа у нас, особено и поради факта, че проектът далеч излиза извън сферата на икономическите оценки. От една страна предишните управляващи са тези, които са водили преговорите и могат да посочат записаното, дори и в засекретените договори.

Сегашните управляващи пък цитират доклада на независимия консултант, нает да направи анализ на проекта – британската банка HSBC.

Ако погледнем изявленията на самата руска компания, натоварена с изграждането на ядрения блок - „Атомстройекспорт“, преди малко повече от година коментарите бяха, че цената на АЕЦ „Белене“ е 6,3 млрд. евро. Сергей Кириенко обясни, че в края на ноември 2010 година са били подписани документи, според които централата е трябвало да бъде изградена за 6,7 млрд. евро, но по-късно цената е намалена до 6,4 млрд. евро.

През март 2011 година Кириенко заяви: „6,3 млрд. евро е нашата фиксирана цена до 2017 година. Нашата позиция не е променена, но сме готови на различни варианти за развитие на събитията, в това число и при нефиксирана цена“.

Това всъщност е едно от малкото изявления на руската страна, в което посочват някаква цена на проекта. Година по-късно правителството предложи да се откажем от проекта и Народното събрание одобри тази идея.

Броени месеци преди отказа на България да строи „Белене“ от „Атомстройекспорт“ обясниха още, че все пак смятат проекта за рентабилен, тъй като цената на реакторите е била договорена предварително, когато цените били по-ниски.

Колкото до един от основните проблеми на проекта – финансирането, Москва официално предложи да финансира изграждането на централата, но при запазване на дял от 51% в нея.

От руската компания обаче признават, че втората ядрена централа вече е политически, а не икономически въпрос. „Съдбата на АЕЦ „Белене“ зависи най-вече от текущата политическа ситуация в България“, заявяват от „Атомстройекспорт“ в края на 2011 година.

При всички случаи обаче не е ясно какво точно се включва в която и да било сметка – и на руската страна, и на БСП, и на ГЕРБ. Дотук признатите разходи по проекта са около 1 млрд. лева.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:52 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

7
rate up comment 0 rate down comment 2
korias
преди 11 години
Ето истината която не се показва в медиитеhttp://vbox7.com/play:m765921a62
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 7
data
преди 11 години
всички прогнози който са направени са, че България ще се нуждае от нови мощности около 2025-2030 г. . И да подчертая - аз съм за развитието на ядрена енергетика . Обаче не му е сега времето - ситуацията е прекалено несигурна : финансирането ще е доста по скъпо от мечтаните 4% , след аварията в Фукушима никой не може да прогнозира какви ще са новите изисквания за безопасност и колко ще струват , търсенето на ел. енергия в региона в следствие на кризата се свива и никой не казва какво ще правим произведената енергия , никой не коментира че с структура на икономиката с водещи отрасли като туризъм и земеделие много големи базови мощности . При всички положение е по добре да изчакаме - поне можем да си го позволим
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 11 rate down comment 7
lubenmark
преди 11 години
Най-после една добра статия предвид за или не. Трябва да ни е ясно, че сега не можем да направим точна оценка. Истината следва от всичко дотук: Белене при всички случаи трябва да има, за да има индустрия и високо интелигентни производства.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 14 rate down comment 7
Vesko94
преди 11 години
Хей, какъв е тоя страх от Русия? Няма да ни изядат! Спокойно! По-скоро се плаши от нарастващата бедност, социално неравенство, все по-високи нива на корупция, убийствата тип Америка, демографският срив в страната.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 14 rate down comment 6
albobo76
преди 11 години
Прави са Руснаците: "втората ядрена централа вече е политически, а не икономически въпрос." Началната инвестиция е вече направена, крайната цена договорена - 6,3 или 6.7 милд. България отчаяно се нуждае от нови енергийни мощности, които да заменят отиващите си стари. Така че икономически въпросът за нов АЕЦ е повече от ясен. ГЕРБ ще влязат в историята, като разрушителите на БГ енергетиката.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 9 rate down comment 5
Батко Пешо
преди 11 години
Вноса от Турция също ще струва много.Атомни централи до Резово и в Черна вода са ядрена заплаха за страната.Така хем ще внасяме скъп ток хем ще носим ядрения риск.Ще печелят обаче румънци и турци.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 13 rate down comment 3
Батко Пешо
преди 11 години
Вноса от Турция също ще струва много.Атомни централи до Резово и в Черна вода са ядрена заплаха за страната.Така хем ще внасяме скъп ток хем ще носим ядрения риск.Ще печелят обаче румънци и турци.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още