IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Колко струва АЕЦ „Белене“?

Трудно може да бъде направена точна оценка и поради факта, че проектът излиза далеч извън сферата на икономиката

08:51 | 15.01.13 г. 184
Колко струва АЕЦ „Белене“?

Каква е цената на втората ядрена централа у нас, която трябва да бъде построена край Белене, не е ясно броени дни преди референдума, който трябва да реши съдбата й.

В понеделник (14 януари) в ефира на bTV Румен Овчаров направи сметки, според които цената на централата е максимално 6 млрд. евро. „Това е всичко с индексациите, както и изграждането на електропреносната мрежа, чиято цена е около 500 млн. евро“, обясни Овчаров.

Според тези изчисления това е най-евтиният ядрен проект в света, гласи тезата на „червените“. Подобно мнение изказа и лидерът на БСП Сергей Станишев в специална декларация пред Народното събрание в края на миналата седмица. В нея той обясни, че централата ще се изплати само след 10 години.

Отговорът беше спешен брифинг на министър Делян Добрев, който обясни, че това е „фантасмагория“ и при цена от 10,3 млрд. евро централата трябва да печели по 3 млрд. евро годишно, за да се изплати.

Цената от 10 млрд. евро беше потвърдена и от депутата от ГЕРБ Диан Червенкондев, който е и председател на парламентарната комисия, натоварена да разследва проекта АЕЦ „Белене“. Той обясни, че страната ни не може да си позволи този ресурс и ще трябва да изтегли кредит. Или с други думи ще трябва да плати и лихва, която ще бъде най-малко 1 млрд. лева, по думите на Червенкондев.

Къде е истината?

Трудно може да бъде направена оценка колко струва изграждането на втората ядрена централа у нас, особено и поради факта, че проектът далеч излиза извън сферата на икономическите оценки. От една страна предишните управляващи са тези, които са водили преговорите и могат да посочат записаното, дори и в засекретените договори.

Сегашните управляващи пък цитират доклада на независимия консултант, нает да направи анализ на проекта – британската банка HSBC.

Ако погледнем изявленията на самата руска компания, натоварена с изграждането на ядрения блок - „Атомстройекспорт“, преди малко повече от година коментарите бяха, че цената на АЕЦ „Белене“ е 6,3 млрд. евро. Сергей Кириенко обясни, че в края на ноември 2010 година са били подписани документи, според които централата е трябвало да бъде изградена за 6,7 млрд. евро, но по-късно цената е намалена до 6,4 млрд. евро.

През март 2011 година Кириенко заяви: „6,3 млрд. евро е нашата фиксирана цена до 2017 година. Нашата позиция не е променена, но сме готови на различни варианти за развитие на събитията, в това число и при нефиксирана цена“.

Това всъщност е едно от малкото изявления на руската страна, в което посочват някаква цена на проекта. Година по-късно правителството предложи да се откажем от проекта и Народното събрание одобри тази идея.

Броени месеци преди отказа на България да строи „Белене“ от „Атомстройекспорт“ обясниха още, че все пак смятат проекта за рентабилен, тъй като цената на реакторите е била договорена предварително, когато цените били по-ниски.

Колкото до един от основните проблеми на проекта – финансирането, Москва официално предложи да финансира изграждането на централата, но при запазване на дял от 51% в нея.

От руската компания обаче признават, че втората ядрена централа вече е политически, а не икономически въпрос. „Съдбата на АЕЦ „Белене“ зависи най-вече от текущата политическа ситуация в България“, заявяват от „Атомстройекспорт“ в края на 2011 година.

При всички случаи обаче не е ясно какво точно се включва в която и да било сметка – и на руската страна, и на БСП, и на ГЕРБ. Дотук признатите разходи по проекта са около 1 млрд. лева.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:52 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

57
rate up comment 0 rate down comment 1
Chick-Chirick
преди 11 години
Язък 20 мин писане. Явно не пуска латиница
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
56
rate up comment 0 rate down comment 1
Chick-Chirick
преди 11 години
Ende April kritisierten bei der Hauptversammlung auch einige gro
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
55
rate up comment 1 rate down comment 1
data
преди 11 години
Паро-газовите централи НИКЪДЕ / освен при арабелите / не се използват базови мощности ! Те се използват за балансиране на колебанията или т.н. върхови мощности . Те не са алтернатива на АЕЦ . Но конкретно на въпроса ти да те са най скъпи но зависи с какво сравняваш - най евтини са примерно от върховите мощности .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
54
rate up comment 3 rate down comment 1
vzhekoff
преди 11 години
Кой ток от конвенционалните централи е най-скъп, не е ли на парогазовите ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
53
rate up comment 4 rate down comment 1
vzhekoff
преди 11 години
Ядреният риск е същия, ако централата е в Румъния и Турция :)Ако ще купувам ток от техни АЕЦ, с какво ми намаля риска ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
52
rate up comment 2 rate down comment 2
vzhekoff
преди 11 години
Нали се сещаш, че я изкупуват от 1-2 г. ?Все пак не видях кой тец е по-ефективен оъ АЕЦ-а - всичките произвеждат в пъти по-скъпо
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
51
rate up comment 2 rate down comment 4
data
преди 11 години
Ядрения риск ти го сметни колко струва . Аз не мога !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
50
rate up comment 1 rate down comment 4
data
преди 11 години
Договора на американците е подписан 2001 и е за 15 г. .Нали се сещате че му наближава края ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
49
rate up comment 0 rate down comment 3
data
преди 11 години
Е не ли ? то ви цената на електроенергията, произвеждана от основните електроцентрали:-АЕЦ Козлодуй 44 лв./1 МВт.; /34% от общия енергиен дял/-ТЕЦМарица изток 2 78 лв./1 МВт.;-ТЕЦКонтур Глобъл Марица изток 3 98 лв./1 МВт.;-ТЕЦЕй и Ес Марица изток 1 146 лв./1 МВт.;-ТЕЦБрикел 156 лв./1 МВт.;-възобновяеми източници -540 лв./ 1 МВт. /10% от общия енергиен дял/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
48
rate up comment 3 rate down comment 3
vzhekoff
преди 11 години
1. Теориите на конспирацията не ги обсъждам - тайни договори, дето само ти си ги чел, мерси.2. Какви все пак ще са заместващите мощности ? Нека да чуем - 2ГВт гио заместваме с: 1/ТЕЦ, 2/ВЕЦ 3/ Фото 4/Вятър 5/друго, в проценти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още