Каква е цената на втората ядрена централа у нас, която трябва да бъде построена край Белене, не е ясно броени дни преди референдума, който трябва да реши съдбата й.
В понеделник (14 януари) в ефира на bTV Румен Овчаров направи сметки, според които цената на централата е максимално 6 млрд. евро. „Това е всичко с индексациите, както и изграждането на електропреносната мрежа, чиято цена е около 500 млн. евро“, обясни Овчаров.
Според тези изчисления това е най-евтиният ядрен проект в света, гласи тезата на „червените“. Подобно мнение изказа и лидерът на БСП Сергей Станишев в специална декларация пред Народното събрание в края на миналата седмица. В нея той обясни, че централата ще се изплати само след 10 години.
Отговорът беше спешен брифинг на министър Делян Добрев, който обясни, че това е „фантасмагория“ и при цена от 10,3 млрд. евро централата трябва да печели по 3 млрд. евро годишно, за да се изплати.
Цената от 10 млрд. евро беше потвърдена и от депутата от ГЕРБ Диан Червенкондев, който е и председател на парламентарната комисия, натоварена да разследва проекта АЕЦ „Белене“. Той обясни, че страната ни не може да си позволи този ресурс и ще трябва да изтегли кредит. Или с други думи ще трябва да плати и лихва, която ще бъде най-малко 1 млрд. лева, по думите на Червенкондев.
Къде е истината?
Трудно може да бъде направена оценка колко струва изграждането на втората ядрена централа у нас, особено и поради факта, че проектът далеч излиза извън сферата на икономическите оценки. От една страна предишните управляващи са тези, които са водили преговорите и могат да посочат записаното, дори и в засекретените договори.
Сегашните управляващи пък цитират доклада на независимия консултант, нает да направи анализ на проекта – британската банка HSBC.
Ако погледнем изявленията на самата руска компания, натоварена с изграждането на ядрения блок - „Атомстройекспорт“, преди малко повече от година коментарите бяха, че цената на АЕЦ „Белене“ е 6,3 млрд. евро. Сергей Кириенко обясни, че в края на ноември 2010 година са били подписани документи, според които централата е трябвало да бъде изградена за 6,7 млрд. евро, но по-късно цената е намалена до 6,4 млрд. евро.
През март 2011 година Кириенко заяви: „6,3 млрд. евро е нашата фиксирана цена до 2017 година. Нашата позиция не е променена, но сме готови на различни варианти за развитие на събитията, в това число и при нефиксирана цена“.
Това всъщност е едно от малкото изявления на руската страна, в което посочват някаква цена на проекта. Година по-късно правителството предложи да се откажем от проекта и Народното събрание одобри тази идея.
Броени месеци преди отказа на България да строи „Белене“ от „Атомстройекспорт“ обясниха още, че все пак смятат проекта за рентабилен, тъй като цената на реакторите е била договорена предварително, когато цените били по-ниски.
Колкото до един от основните проблеми на проекта – финансирането, Москва официално предложи да финансира изграждането на централата, но при запазване на дял от 51% в нея.
От руската компания обаче признават, че втората ядрена централа вече е политически, а не икономически въпрос. „Съдбата на АЕЦ „Белене“ зависи най-вече от текущата политическа ситуация в България“, заявяват от „Атомстройекспорт“ в края на 2011 година.
При всички случаи обаче не е ясно какво точно се включва в която и да било сметка – и на руската страна, и на БСП, и на ГЕРБ. Дотук признатите разходи по проекта са около 1 млрд. лева.
преди 11 години Язък 20 мин писане. Явно не пуска латиница отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Ende April kritisierten bei der Hauptversammlung auch einige gro отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Паро-газовите централи НИКЪДЕ / освен при арабелите / не се използват базови мощности ! Те се използват за балансиране на колебанията или т.н. върхови мощности . Те не са алтернатива на АЕЦ . Но конкретно на въпроса ти да те са най скъпи но зависи с какво сравняваш - най евтини са примерно от върховите мощности . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Кой ток от конвенционалните централи е най-скъп, не е ли на парогазовите ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Ядреният риск е същия, ако централата е в Румъния и Турция :)Ако ще купувам ток от техни АЕЦ, с какво ми намаля риска ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Нали се сещаш, че я изкупуват от 1-2 г. ?Все пак не видях кой тец е по-ефективен оъ АЕЦ-а - всичките произвеждат в пъти по-скъпо отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Ядрения риск ти го сметни колко струва . Аз не мога ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Договора на американците е подписан 2001 и е за 15 г. .Нали се сещате че му наближава края ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Е не ли ? то ви цената на електроенергията, произвеждана от основните електроцентрали:-АЕЦ Козлодуй 44 лв./1 МВт.; /34% от общия енергиен дял/-ТЕЦМарица изток 2 78 лв./1 МВт.;-ТЕЦКонтур Глобъл Марица изток 3 98 лв./1 МВт.;-ТЕЦЕй и Ес Марица изток 1 146 лв./1 МВт.;-ТЕЦБрикел 156 лв./1 МВт.;-възобновяеми източници -540 лв./ 1 МВт. /10% от общия енергиен дял/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години 1. Теориите на конспирацията не ги обсъждам - тайни договори, дето само ти си ги чел, мерси.2. Какви все пак ще са заместващите мощности ? Нека да чуем - 2ГВт гио заместваме с: 1/ТЕЦ, 2/ВЕЦ 3/ Фото 4/Вятър 5/друго, в проценти. отговор Сигнализирай за неуместен коментар