IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Колко струва АЕЦ „Белене“?

Трудно може да бъде направена точна оценка и поради факта, че проектът излиза далеч извън сферата на икономиката

08:51 | 15.01.13 г. 184
Колко струва АЕЦ „Белене“?

Каква е цената на втората ядрена централа у нас, която трябва да бъде построена край Белене, не е ясно броени дни преди референдума, който трябва да реши съдбата й.

В понеделник (14 януари) в ефира на bTV Румен Овчаров направи сметки, според които цената на централата е максимално 6 млрд. евро. „Това е всичко с индексациите, както и изграждането на електропреносната мрежа, чиято цена е около 500 млн. евро“, обясни Овчаров.

Според тези изчисления това е най-евтиният ядрен проект в света, гласи тезата на „червените“. Подобно мнение изказа и лидерът на БСП Сергей Станишев в специална декларация пред Народното събрание в края на миналата седмица. В нея той обясни, че централата ще се изплати само след 10 години.

Отговорът беше спешен брифинг на министър Делян Добрев, който обясни, че това е „фантасмагория“ и при цена от 10,3 млрд. евро централата трябва да печели по 3 млрд. евро годишно, за да се изплати.

Цената от 10 млрд. евро беше потвърдена и от депутата от ГЕРБ Диан Червенкондев, който е и председател на парламентарната комисия, натоварена да разследва проекта АЕЦ „Белене“. Той обясни, че страната ни не може да си позволи този ресурс и ще трябва да изтегли кредит. Или с други думи ще трябва да плати и лихва, която ще бъде най-малко 1 млрд. лева, по думите на Червенкондев.

Къде е истината?

Трудно може да бъде направена оценка колко струва изграждането на втората ядрена централа у нас, особено и поради факта, че проектът далеч излиза извън сферата на икономическите оценки. От една страна предишните управляващи са тези, които са водили преговорите и могат да посочат записаното, дори и в засекретените договори.

Сегашните управляващи пък цитират доклада на независимия консултант, нает да направи анализ на проекта – британската банка HSBC.

Ако погледнем изявленията на самата руска компания, натоварена с изграждането на ядрения блок - „Атомстройекспорт“, преди малко повече от година коментарите бяха, че цената на АЕЦ „Белене“ е 6,3 млрд. евро. Сергей Кириенко обясни, че в края на ноември 2010 година са били подписани документи, според които централата е трябвало да бъде изградена за 6,7 млрд. евро, но по-късно цената е намалена до 6,4 млрд. евро.

През март 2011 година Кириенко заяви: „6,3 млрд. евро е нашата фиксирана цена до 2017 година. Нашата позиция не е променена, но сме готови на различни варианти за развитие на събитията, в това число и при нефиксирана цена“.

Това всъщност е едно от малкото изявления на руската страна, в което посочват някаква цена на проекта. Година по-късно правителството предложи да се откажем от проекта и Народното събрание одобри тази идея.

Броени месеци преди отказа на България да строи „Белене“ от „Атомстройекспорт“ обясниха още, че все пак смятат проекта за рентабилен, тъй като цената на реакторите е била договорена предварително, когато цените били по-ниски.

Колкото до един от основните проблеми на проекта – финансирането, Москва официално предложи да финансира изграждането на централата, но при запазване на дял от 51% в нея.

От руската компания обаче признават, че втората ядрена централа вече е политически, а не икономически въпрос. „Съдбата на АЕЦ „Белене“ зависи най-вече от текущата политическа ситуация в България“, заявяват от „Атомстройекспорт“ в края на 2011 година.

При всички случаи обаче не е ясно какво точно се включва в която и да било сметка – и на руската страна, и на БСП, и на ГЕРБ. Дотук признатите разходи по проекта са около 1 млрд. лева.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:52 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

27
rate up comment 4 rate down comment 1
vzhekoff
преди 11 години
Добрият тон предполага:1. да не се изопачават фактите2. да не се укриват фактиПроблемите в Мюнхен и Франкфурт днес са тревожен звън за проблемите утре и на други места. Много важно е да се спомене какви са цените на тока в "зелена" Германия в сравнение с българските - наскоро имаше статия по въпроса в "Капитал". Също интересно е да се коментира френската позиция и делът на АЕЦ там, интересно е защо там може >70% а другаде не.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 4 rate down comment 2
vzhekoff
преди 11 години
предлагане и още по-високи цени.6. Това, че сме щели да внасяме веднага разкрива позицията на Красен Станчев и компания като лобисти на чужди енергийни проекти.7. ТЕЦ замърсяват многократно повече от АЕЦ - вижте съсипаното плодородно тракийско поле, както и проверете какво е нивото на радиоактивния фон на изхвърляните сажди от ТЕЦ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 3 rate down comment 2
vzhekoff
преди 11 години
На клакьорите ще припомня, че и 20 минуса да ми сложат, законите на физиката са си същите и не зависят от партийната повеля на Боко, Цецо или кумецо. Тук е момента да се внесат няколко важни уточнения по повод на анти-АЕЦ-а:1. По въпроса за земетръсите - няма как Белене да е опасна, че била близо уж до Вранча, а "Черна вода" да не е.2. По въпроса за риска от ядрена авария - все едно е къде е рискът - дали в Белене или във въпросната "Черна вода"3. Колкото и да се развият фооволтаиците, нощем слънце няма, а последните товарови графици на НЕК показват, че вече я няма тази ярка изразеност в разликата на потребление денем/нощем4. Потенциалът от ВЕЦ е почти напълно изчерпан, а и по цена на инсталирана мощност ВЕЦ също са доста скъпи.5. Глупостите на Красен Станчев как токът от Белене щял да е скъп го правят смешен, защото по законът на пазара - търсенето и предлагането определят цената, а при затворени 5-6 блок на Козлодуй и липсващи 1 и 2 блок на Белене ще имаме силно свито
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 2 rate down comment 2
Chick-Chirick
преди 11 години
Айде да запазиме добрия тон и да се въздържаме от отценки кой, колко и от какво разбира. Най-трудния въпрос пред немската енергетика е въпроса с трасетата за пренос. Вече има изградени мощности, които няма как да се включат. Много тежки законови спънки. Много атомни блокове бяха спряни от днес за утре и проблем нямаше няма и да има включително и зимата. Проблема в Мюнхен и Франкфурт беше от съвсем друго естество. В германия тръгна пак ток от газ и въглища, защото пак се рентира и няма никакви очаквания за проблеми и недостиг на ток-освен от тези на концерните разбира се, но обществото е сравнително информирано кой за какво се бори.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 6 rate down comment 2
vzhekoff
преди 11 години
Не си наясно с проблемите пред ВЕИ-тата. В Германия проблемът не е от неефективността на инвестициите, а в това, че поради вече немалкия дял на ВЕИ-та, енергийната система не издържа резките колебания в производството на енергия. Миналата година има регистрирани моментни резки спадове, някои с продължителност до няколко секунди. Когато делът на ВЕИ-та е под 10%, това се компенсира. При 30% вече няма как. Няма такива маневрени мощности, а тези малки "локаути" са много опасни, особено за непрекъснати технологични производства. В момента се върви към различни проекти с цел обвързване на иначе масивната немска енергийна система с други, например с норвежката - строи се подводен кабел за над 4млрд. евро между Германия и Норвегия, понеже последната е богата на хидро-енергийни мощности, които са доста по-маневрени. Очаква се с отпадането на АЕЦ от немската мрежа тези проблеми драстично да се засилят и самият бизнес е доооста обезпокоен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 6 rate down comment 3
isuxandu
преди 11 години
И така драги ми съфорумници,не обичам да пиша много по форуми и да демагогствам излишно, но просто не се сдържах да Ви посоча една доста проста и евтина алтернатива на тази безкрайна глупост АЕЦ БЕЛЕНЕ.Някой да е чувал за IGCC, не е нали... та така на въпроса.Integrated Gasification Combined Cycle е процес за производство на ел. енергия с ел. ефективност от 48-60% (не знам каква е при АЕЦ-а, но при тецовете на площадка "Марица" е макс 18%).За да не задълбавам, който му е интересно може да по-прочете, ще посоча само няколко предимства, които ми идват веднага на ум.1.Използва се местна суровина за производството на ел.енергия - лигнит (имаме резерви за 100-200 годинки)2.Ниски емисии(footprint), по спомен наполовина на една ГАЗОВА ЦЕНТРАЛА.3.Цената на инсталиран Kw/h преди годинка, две е била 2000$ в САЩ(от тогава ми е инфото), т.е. в БГ минимум 20% надолу, само от това че има подходяща площадка, а ако сметнеш и колко са по-ниски заплатите у нас, отстъпките за оборудването на една цент
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 3 rate down comment 4
data
преди 11 години
Е софтуерната индустрия в момента има повече заети и по добра печалба от АЕЦ . Явно тя се развива от някакви ужасни тъмни сили защото няма нищо общо с АЕЦ , а със сивото на хората който работят там !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 2 rate down comment 4
Vesko94
преди 11 години
Съгласен съм напълно!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 5 rate down comment 7
Душата
преди 11 години
Стойността на такъв проект не може да се измерва само във финансов аспект, тъй като в него стоят решенията на още много други проблеми, освен на енергетиката в България. Бъдещето на България е в тая централа
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 3 rate down comment 2
rumen221
преди 11 години
bgMan,- нито Станишев, нито Борисов имат право да подписват...- Ще се изненадаш..., от юнаците които си изброил...- ТЕ, ПЛЮС Б.Б., САМО ДА ГИ ОСТАВИМ... - НАИСТИНА ЩЕ Я ПОСТРОЯТ...- КАКТО ТОВА НАПРАВИ ИВАН КОСТОВ С ТЕЦ МАРИЦА-3...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още