IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Колко струва АЕЦ „Белене“?

Трудно може да бъде направена точна оценка и поради факта, че проектът излиза далеч извън сферата на икономиката

08:51 | 15.01.13 г. 184
Колко струва АЕЦ „Белене“?

Каква е цената на втората ядрена централа у нас, която трябва да бъде построена край Белене, не е ясно броени дни преди референдума, който трябва да реши съдбата й.

В понеделник (14 януари) в ефира на bTV Румен Овчаров направи сметки, според които цената на централата е максимално 6 млрд. евро. „Това е всичко с индексациите, както и изграждането на електропреносната мрежа, чиято цена е около 500 млн. евро“, обясни Овчаров.

Според тези изчисления това е най-евтиният ядрен проект в света, гласи тезата на „червените“. Подобно мнение изказа и лидерът на БСП Сергей Станишев в специална декларация пред Народното събрание в края на миналата седмица. В нея той обясни, че централата ще се изплати само след 10 години.

Отговорът беше спешен брифинг на министър Делян Добрев, който обясни, че това е „фантасмагория“ и при цена от 10,3 млрд. евро централата трябва да печели по 3 млрд. евро годишно, за да се изплати.

Цената от 10 млрд. евро беше потвърдена и от депутата от ГЕРБ Диан Червенкондев, който е и председател на парламентарната комисия, натоварена да разследва проекта АЕЦ „Белене“. Той обясни, че страната ни не може да си позволи този ресурс и ще трябва да изтегли кредит. Или с други думи ще трябва да плати и лихва, която ще бъде най-малко 1 млрд. лева, по думите на Червенкондев.

Къде е истината?

Трудно може да бъде направена оценка колко струва изграждането на втората ядрена централа у нас, особено и поради факта, че проектът далеч излиза извън сферата на икономическите оценки. От една страна предишните управляващи са тези, които са водили преговорите и могат да посочат записаното, дори и в засекретените договори.

Сегашните управляващи пък цитират доклада на независимия консултант, нает да направи анализ на проекта – британската банка HSBC.

Ако погледнем изявленията на самата руска компания, натоварена с изграждането на ядрения блок - „Атомстройекспорт“, преди малко повече от година коментарите бяха, че цената на АЕЦ „Белене“ е 6,3 млрд. евро. Сергей Кириенко обясни, че в края на ноември 2010 година са били подписани документи, според които централата е трябвало да бъде изградена за 6,7 млрд. евро, но по-късно цената е намалена до 6,4 млрд. евро.

През март 2011 година Кириенко заяви: „6,3 млрд. евро е нашата фиксирана цена до 2017 година. Нашата позиция не е променена, но сме готови на различни варианти за развитие на събитията, в това число и при нефиксирана цена“.

Това всъщност е едно от малкото изявления на руската страна, в което посочват някаква цена на проекта. Година по-късно правителството предложи да се откажем от проекта и Народното събрание одобри тази идея.

Броени месеци преди отказа на България да строи „Белене“ от „Атомстройекспорт“ обясниха още, че все пак смятат проекта за рентабилен, тъй като цената на реакторите е била договорена предварително, когато цените били по-ниски.

Колкото до един от основните проблеми на проекта – финансирането, Москва официално предложи да финансира изграждането на централата, но при запазване на дял от 51% в нея.

От руската компания обаче признават, че втората ядрена централа вече е политически, а не икономически въпрос. „Съдбата на АЕЦ „Белене“ зависи най-вече от текущата политическа ситуация в България“, заявяват от „Атомстройекспорт“ в края на 2011 година.

При всички случаи обаче не е ясно какво точно се включва в която и да било сметка – и на руската страна, и на БСП, и на ГЕРБ. Дотук признатите разходи по проекта са около 1 млрд. лева.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:52 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

67
rate up comment 6 rate down comment 2
sotiro
преди 11 години
Кое не ти е ясно бе, Chick-Chirick. RWE се оттегли от Белене защото АЕЦ бизнеса междувременно тотално умря. Освен от България те се оттеглиха в същия момент и от Румъния и Англия така, че явно причината не е в България, независимо от тоновете глупости и плюене на политици по медиите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
66
rate up comment 0 rate down comment 1
data
преди 11 години
Много ми е интересно какво ще стане с проекта на Чехите . Ако и те затопат топката - тенденцията ще е ясна в Европа .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
65
rate up comment 3 rate down comment 3
Chick-Chirick
преди 11 години
А за RWE ставаше дума за 1,3 милиарда участие и те се отказаха. Никой, ама абсолютно никой сега в БГ не подхваща темата защо се отказаха германците. А може би за да не печелят на чужд гръб, да могат можещите и знаещи българи сами да печелят, вземайки умно и разумно решение на още по-умен и разумен референдум? Дали? На дали ...Тежко брате се живее, между ..., ако си човек. Политик живее.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
64
rate up comment 0 rate down comment 4
data
преди 11 години
Кое реши съдбата на Белене : http://***.mpg.de/5809418/reactor_accidents
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
63
rate up comment 2 rate down comment 4
data
преди 11 години
Аз съм абсолютно сигурен че Германците забиха вилицата в масата и казаха nicht на Белене . Ако зависеше от Б.Б. той със сигурност щеше да се удари в гърдите че го е направил .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
62
rate up comment 3 rate down comment 4
Chick-Chirick
преди 11 години
Та тука пише много интересни неща. например-изказване на общото събрание на акционер който притежава 4,5 Милиона акции на RWE, като пита директно мениджмънта как могат да позволят името на компанията да се свързва с такава цъкаща бомба и нарича проекта безотговорност. Натиск от страна на местните политици в германия за отказ от проекта и не на последно място тоталния отказ на финансиране от страна на банките които първоначално са се съгласили да финансират проекта. Дай Факти защо така. Големите акционери не си знаят интереса или големите банки? дай факти колега. Ако искаш мога да ти кажа и акционера?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
61
rate up comment 2 rate down comment 3
data
преди 11 години
Виж има АЕЦ Козлодуй е изключение . Не е коректно да сравняват с него , НИКЪДЕ не съм писал че някой ТЕЦ произвежда по евтино от Козлодуй . Защо е изключени е - отговори си сам . А и спора не е за и против АЕЦ - никой тук не е казал такова нещо . Просто в момента цените на инсталирана мощност при ТЕЦ са по изгодни . А ТЕЦ на местни въглища означава и независимост и работни места за доста хора
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
60
rate up comment 0 rate down comment 1
Chick-Chirick
преди 11 години
http://***.focus.de/wissen/klima/tid-14210/kernkraftwerk-belene-diebstahl-korruption-und-morddrohungen_aid_397289.html
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
59
rate up comment 0 rate down comment 1
Chick-Chirick
преди 11 години
Ende April kritisierten bei der Hauptversammlung auch einige gro
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
58
rate up comment 3 rate down comment 3
vzhekoff
преди 11 години
Кой ТЕЦ е по-ефективен от АЕЦ-а ? Колко пъти да питам ? С име и числа - произвежда ток, който е поне с 1% по-евтин ? Може ли накрая да получим отговор ?data каза: А лобистките напъни на Красен Станчев са точно такива : ТЕЦ в момента е по конкурентен от АЕЦ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още