IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

К. Найденова: Имотите в България са силно надценени

Цените на имотите ще се понижават, докато стигнат нива, съизмерими с покупателните възможности на купувачите, смята управителят на агенция “Евина”

09:15 | 04.04.13 г. 116
<p>
	Кристина Найденова.<em> Снимка: Личен архив</em></p>

Кристина Найденова. Снимка: Личен архив

- Доколкото знам, в момента се подготвя алтернативна на Националното сдружение „Недвижими имоти“ организация, която да предложи собствен законопроект за дейността на брокерите.

Безспорно е, че трябва да има публичен регистър на брокерите на имоти и само вписаните в регистъра да могат да упражняват професията. Дискутира се какви трябва да бъдат критериите за вписване в регистъра и за институцията, която трябва да поддържа регистъра. Доколкото знам колегите, които са на мнение, че регистъра на брокерите трябва да се поддържа от държавна структура – министерство, агенция или друго ведомство, планират да се обединят в организация, която да защитава позицията им и да я наложи в практиката.

- Нека поговорим малко за пазара на имоти. Ваши колеги отчитат, че има някакво оживление, естествено не това, което се случваше допреди няколко години. Вие какви наблюдения имате?

Наблюденията ми за оживление на пазара на имоти са доста разнопосочни, поне ако изхождам от разговорите с колеги. Това е свързано с цените, на които се предлагат имотите и цените, на които се извършват продажби. Общоизвестен факт е, че се сключват сделки на цени, които се различават с 30-50% от офертните цени, т.е. имотите са надценени и цените им не са съобразени с възможностите на купувачите.

Има икономически показатели, които подкрепят това твърдение. Цената на един имот е наемът, който може да се получи от него за 10 години. Ако един имот в среден квартал със средно качество се отдава под наем за 400лв. на месец, то цената му е 48 000лв. (400лв./месец х 120 месеца).

Цената на един имот е доходът на едно домакинството за 3 години. Средната работна заплата у нас е около 700 лева. Това означава, че един работещ човек би трябвало да може да си купи гарсониера със средно качество в среден квартал за 25 200лв. (700лв. месечна заплата х 36 месеца).

Както виждаме от обявите за продажби, имоти от примерите се предлагат на пазара от 2 до 3 пъти по-скъпо.

- Каква корекция виждате?

Поевтиняване около два - до три пъти. Сега продажби стават случайно. Продават или хора, които са притеснени финансово и нямат избор по различни причини, или хора, които са разумни. Икономистите казват: „парите днес са по-скъпи от парите утре”, т.е. по-добре е да имаш пари днес, да работиш с тях и те да носят доход, отколкото продавачът да очаква да получи неизвестна сума пари в необозримо бъдеще. 

Очертава се икономическата криза да продължи 10 и повече години. Отлагането на продажба на имот за едно бъдещо време не е в полза на продавача.

- Ако се запази сегашното темпо на спад на цените, което отчитат и от статистическия институт, и агенциите на базата на тяхната си статистика, колко време ще продължи тази корекция? Може ли да се очаква някакъв период от време, в който отново да има рязко пропадане?

Цените на имотите ще се понижават, докато стигнат нива, съизмерими с покупателните възможности на купувачите. Не очаквам обаче рязка промяна в цените на имотите, нито в посока поевтиняване, нито в посока поскъпване.

- Как Вие определяте какво е „нормален“ пазар?

За мен пазарът е нормален, когато един брокер прави поне по една сделка месечно.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:43 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

72
rate up comment 3 rate down comment 2
kalendar
преди 11 години
дата-сметката със 120те наема никога не е излизала. Пример-гарсониера в Габрово излиза, че трябва да е около 4000-4500 евра. Ако това беше така, никога нямаше да има никакво строителство. Не е излизала тая сметка и в Лондон и в Ню Йорк, нито пък в Мадрид и въобще-дай пример.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
71
rate up comment 4 rate down comment 1
Ricco
преди 11 години
Аз по принцип винаги съм имал резерви към професията "оценител" и така както ги говорите затвърждавате това ми мнение. "Оценител" ми звучи много антипазарно. Не трябваше ли пазара да е оценителя? Може някои организации да си имат такива хора за определени неща, но ако тази дейност се институционализра, това за мен е признак за неработещи пазарни отношения. Оценителят е субект, който се намесва между продавача и купувача. От каква позиция обаче? На какъв принцип? В чий интерес? Накратко - има нещо (много) гнило.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
70
rate up comment 5 rate down comment 0
arealpoint
преди 11 години
Е, поне да достигнем 50% :) , сега сме около 10-15% според мен.:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
69
rate up comment 8 rate down comment 0
cokrat1
преди 11 години
Просто крайно време е машинни инж. да се занимават с машини, строители със строителство, селскостопански производители с производство, историци с история, икономисти с икономика :) и тогава може би ще има и някакъв шанс за всички нас и за България. - Това е просто едно неосъществимо пожелание...защото няма как на практика да се реализира.За другото си прав....особено за оценителите...особено когато са на процент от сделката...познавам един такъв...гушна милиони от само една сделка!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
68
rate up comment 12 rate down comment 0
arealpoint
преди 11 години
Здравейте, на всички! Доста смели твърдения :). Отавана се отказах да споря и този път няма да го направя. Просто крайно време е машинни инж. да се занимават с машини, строители със строителство, селскостопански производители с производство, историци с история, икономисти с икономика :) и тогава може би ще има и някакъв шанс за всички нас и за България. Икономическите методи в оценките на недвижими имоти са крайно недостатъчни за определяне на една стойност на недвижим имот. За момента даначните оценки са далеч по близки до реалността /метода по който се определя стойността/ и все пак методи за оценки има много. Всеки оценител сам подбира методите в зависимост от целта на оценката!!! И все пак да не забравяме, че в определението за справедлива пазарна стойност се казва ,че тя е хипотетична. Почти всички оценки в р.България са зависими и са ограничени от правила на банки и пр.. Брокерите на недвижими имоти като цяло също не са прави защото много честонатискат пазара от глад.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
67
rate up comment 10 rate down comment 0
cokrat1
преди 11 години
В България пазара на недвижими имоти е все още в диво/първобитно/ състояние. Взаимоотношенията между субектите на пазара са както в джунглата. Държавата може да направи много тези взаимоотношения да станат по-цивилизовани, но явно в държавата все още няма воля за такива дейсвия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
66
rate up comment 1 rate down comment 6
cokrat1
преди 11 години
Същите тези твои пари, ако вложиш в имот е нормално да ти носят малко по-голяма доходност - напр. 7-7,5%, което се равнява на срок на откупуване на имота от 13-14 години /100% делим на 7-7,5%=13-14години/. Тези 13,5 години Х 12 месеца = 162 месеца, които умножени по месечния наем на този жилищен имот дават стойността на имота към настоящия момент в България /напр. 162 Х 600 лв/месец в Младост = 97000 лв = 50000 евро настояща стойност на двустаен апартамент/.За всяка от страните в света цената на жилищния имот се формира по този начин. ====================Не верно това което си написал "***"...Това са твои и тебеподобни теоретични разсъждения които са годни за съставяне само на бизнес планове...които пък са едни бизнес прогнози за развитие но теоретични....много често разминаващи се с действителноста.Основен пазарен принцип в капитализма е, че цените се определят от търсене и предлагане, и най-голямо влияние върху тях играе реалната/истинската/ конкуренция....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
65
rate up comment 5 rate down comment 1
investment
преди 11 години
Справка в регистъра на камарата на оценителите показва, че госпожата е оценител само на машини и съоръжения.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
64
rate up comment 3 rate down comment 1
mitkopom
преди 11 години
поредния платен драскач регистриран на 1 март 2013
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
63
rate up comment 2 rate down comment 2
krasus
преди 11 години
е ти как го сметнааа... Това е при идеални условия обективни така да се каже не отчиташ субективните
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още