IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

И все пак проблемът е в държавата

Банковата система е стабилна, фискалната позиция – също, почти нямаме дългове. Какво куца тогава?

11:19 | 28.06.12 г. 79
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
И все пак проблемът е в държавата

Фискалната стабилност не бива да е самоцел. Стабилността на банковата система – също. Ниските данъци пък не са достатъчни, за да раздвижат икономиката. Това са основните послания, които се очертаха на два ключови за перспективите пред икономиката на България форума.

Първият бе иницииран от президента на България Росен Плевнелиев и в него взеха участие водещи икономисти от всички основни неправителствени организации у нас и се проведе като дискусия в Университета за национално и световно стопанство. Вторият бе в рамките на класацията Банка на годината и в него участваха ръководителите на седем от най-влиятелните банки у нас, управителят на БНБ и представители на бизнеса.

И при двата форума дискусия почти липсваше, по-скоро се чуха мненията на различните заинтересовани страни. Непредубеденият наблюдател би останал доволен и от двете събития – на едното стана ясно, че икономиката е стабилна и че се очаква вълна от иновации и технологичен възход, а от другото – че банковата система прелива от пари, но за съжаление няма на кого да ги даде като кредит.

Тезата за стабилността на икономиката бе лансирана от президента Плевнелиев, който за пореден път очерта като личен приоритет иновациите, технологичното обновление, административната реформа и подкрепата за малкия и среден бизнес.

Добрата новина е, че на събитието в УНСС се прокраднаха добри идеи, лошата е, че те вероятно ще си останат само там. Бе направен опит да се развенчае митът за малките и средни предприятия, които ще изнесат икономиката на гръб през кризата, обърна се внимание и на това, че да станеш лидер в технологичните иновации е доста по-лесно да се каже, отколкото да се направи.

Проблемите на страната ни са ясни на всички и сякаш не е нужно да си брилянтен икономист, за да ги видиш – демографската структура се влошава катастрофално, производителността ни е далеч от средните за Европа стандарти, а в образованието нещата отиват на все по-зле.

Едва ли се ентусиазират, че бюджетът ни е близо до балансиран в момент, когато цяла Европа трупа дефицити. Виждаме, че и десетпроцентният данък не е в състояние да привлече инвеститори. Ниският процент на държавния дълг пък ни най-малко не ни нарежда сред фаворитите на финансовите пазари.

В същото време други страни от региона успяват да привлекат пари въпреки кризата. Това се случва с помощта на данъчни ваканции, строеж на инфраструктура и предвидима бизнес среда.

Така, както стабилността на банковата система сама по себе си не може да генерира икономически растеж, така това не може да направи сама и стабилната фискална рамка. Нужно е усилие в посока, която да има дългосрочна полза.

Банките вършат своята роля – те може и да не са двигател на растежа, но са рационални икономически субекти и едва ли ще започнат да кредитират безусловно с надеждата да съживят бизнеса. Неправителствените организации сочат с пръст към проблемните на икономическата среда – казуса с фалитите, обявявани със задна дата, бавните административни процедури, несигурната нормативна среда и липсата на доверие в съдебната система.

Така че е време държавата да нареди своята част от пъзела – като се започне от електронното правителство и намаляването на бюрокрацията в общините и ведомствата, мине се през здравното осигуряване и се стигне до образованието.

Президентът е категоричен: „не одобрявам наливането на пари в нереформирани сектори”. За съжаление обаче точно това продължава да се случва и в здравеопазването, и в държавната администрация, а и в показващата влошаващи се резултати образователна система.

Решението за електронното правителство няма да е лесно, защото заради него много хора ще останат без работа. То обаче е необходима крачка, за да се приключи с имиджа на бюрокрацията като сфера, където корупционните практики и неефективността имат водеща роля.

При здравеопазването ситуацията е сходна – все някой ще трябва да се нагърби с тежката задача да се закриват неефективни болници и да се режат бюджети. След гръмките закани на поредния здравен министър досега не виждаме нито това, нито обещаните мерки за събиране на повече здравни вноски.

Образованието може би е най-тежката тема, защото резултатите там ще дойдат най-бавно. Няма как обаче да се очаква резултатите да дойдат сами, реформа ще трябва да има и там. Защото при слабо средно образование няма как да очакваме блестящи резултати от висшите училища.

Три години от мандата на това правителство минаха и едва ли можем да очакваме сериозни реформи в нито едно от тези направления в изборната година. А когато държавата абдикира от малкото ѝ останали задължения, колкото и форуми да организира президентството, темите ще си останат едни и същи.

Какво куца на страната ни – държавната политика, банковата система или реалния бизнес? Какъв е пътят, по който трябва да поеме страната ни, за да върне доверието на инвеститорите? Очакваме мненията ви на info@investor.bg!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:11 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

43
rate up comment 1 rate down comment 0
edimi
преди 12 години
Има и трети. Ще опитам такава формулировка - партократско, фамилно, верско, сексуално/като ориентация/ и корупционно определяне и избор на контрагенти и изпълнители по договори, конкурси и в преки договорни и пазарни отношения.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
42
rate up comment 1 rate down comment 0
dean.jordanov
преди 12 години
Виж братчед. Ако ми покажеш начина да национализираме лук-а директно те следвам. Всички сме засегнати то това и от много други като ЕРП-тата. ТОЧНО ЗАТОВА КАЗВАМ ЧЕ ВИНОВНИТЕ ТРЯБВА ДА СЕ ЛИНЧУВАТ. Не заслужават да стоят в модерни затворнически общежития с право на ГСП (ако си бил войник знаеш). Ти не си по-малко въздушен от мене, защото това частника, който държи Лук-а да го пусне доброволно НИКОГАШ няма да стане! Просташко е да!!!! Но тъпите европейци ти наложиха в главата, че всичко се оправя с приказки. Сега се надприказват един друг и се надлъгват по между си. И така докато на някои някъде не му писне и не вдигне следващия Райх!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
41
rate up comment 2 rate down comment 0
edimi
преди 12 години
В края на краищата, се разбира, че пишещите тук са наясно с това, къде куца и как да се оправи. Дотук - добре! Даже много добре! После?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
40
rate up comment 2 rate down comment 0
Alonso
преди 12 години
http://***.youtube.com/watch?v=kbj3AYzHUH4Това е май проблемът :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
39
rate up comment 5 rate down comment 1
cokrat1
преди 12 години
Опростачваш нещата "брачет"....от което разбирам, че си един "въздушен" човек. Това /Лукойл" е компанията която "изпива" най много кръвчица от българския народ "брачет"....затова трябва да се започне с нея...2011 година "брачет" има приходи от 6 740 000 000 лева...и отчита загуба за четвърта поредна година в размер на 136 милиона лева. Това е фирмата с най-порнографското счетоводство...и тъй като контролните органи призвани да я контролират са силно корумпирани....то тя трябва да бъде национализирана.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 1 rate down comment 0
edimi
преди 12 години
Ами защо им даваме е въпроса. То е като с КАТ. Имаш дупе да нарушиш, трябва дупе и да си изтърпиш наказанието. Иначе-рушвет. Когато всички спазват правилата, няма рушвети. На този вносител ако никой не му купи стоката, щом няма документ, к`во ще прави?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 1 rate down comment 0
edimi
преди 12 години
Хем е така, хем не е! Държавата се съставлява от административен апарат и хората които са го избрали/подведени или насилени все едно/. Ерго, тази част, която не е апарат, може да действа. Необходима е и малко креативност, освен мрънкане. Работещи, както казват, проекти. Малки, за които не са необходими огромни суми за старт.Съзнание за консумация съобразно изработеното и притежаваното. Сиреч ако си произвел продукт/стока, услуга/, качествени и си ги реализирал, е тогава консумираш- Малко идиалистично звучи, но от друга страна ми омръзна да слушам хленч, че няма работа и като предложиш нещо, па макар и временно, веднага да следва коментара..."сега не мога, чакам да ми се обадят за един голям обект/проект, работа и т.н./...." И след седмица - две се оказва, че и обаждането го няма, но е по-лесно да пийваш кафенце или биричка/на версия/ на сянка, бистрейки политиката. Това просто е друга гледна точка. Има и доста други разбира се...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 1 rate down comment 1
dean.jordanov
преди 12 години
Сигурно несигурно. Когато на човек всичко му е подсигурено той затъпява защото не знае как да се справи в екстремна ситуация.. Държавицата ще ни оправи.. Глупости. Дохода никога не е сигурен и НЕ трябва да бъде. Виж да е висок да. Ако имаш сигурен висок доход, няма да се стараеш грам за него.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 3 rate down comment 0
supertrader
преди 12 години
Несигурния живот е причината за демографския срив , доходите дори да са високи когато са несигурни и могат да паднат до нула ..са основния двигател на този срив.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 1 rate down comment 0
supertrader
преди 12 години
Банковата система е стабилна - няма как да е стабилна при падащи цени на обезпеченията. Икономиката няма да живне без кредитиране , дори неутронно правителство няма да я задвижи. Данък за застрояване - ЯК ! Това е спасението за банковата система и икономиката , а също и за спиране на демографския срив.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още