IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

И все пак проблемът е в държавата

Банковата система е стабилна, фискалната позиция – също, почти нямаме дългове. Какво куца тогава?

11:19 | 28.06.12 г. 79
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
И все пак проблемът е в държавата

Фискалната стабилност не бива да е самоцел. Стабилността на банковата система – също. Ниските данъци пък не са достатъчни, за да раздвижат икономиката. Това са основните послания, които се очертаха на два ключови за перспективите пред икономиката на България форума.

Първият бе иницииран от президента на България Росен Плевнелиев и в него взеха участие водещи икономисти от всички основни неправителствени организации у нас и се проведе като дискусия в Университета за национално и световно стопанство. Вторият бе в рамките на класацията Банка на годината и в него участваха ръководителите на седем от най-влиятелните банки у нас, управителят на БНБ и представители на бизнеса.

И при двата форума дискусия почти липсваше, по-скоро се чуха мненията на различните заинтересовани страни. Непредубеденият наблюдател би останал доволен и от двете събития – на едното стана ясно, че икономиката е стабилна и че се очаква вълна от иновации и технологичен възход, а от другото – че банковата система прелива от пари, но за съжаление няма на кого да ги даде като кредит.

Тезата за стабилността на икономиката бе лансирана от президента Плевнелиев, който за пореден път очерта като личен приоритет иновациите, технологичното обновление, административната реформа и подкрепата за малкия и среден бизнес.

Добрата новина е, че на събитието в УНСС се прокраднаха добри идеи, лошата е, че те вероятно ще си останат само там. Бе направен опит да се развенчае митът за малките и средни предприятия, които ще изнесат икономиката на гръб през кризата, обърна се внимание и на това, че да станеш лидер в технологичните иновации е доста по-лесно да се каже, отколкото да се направи.

Проблемите на страната ни са ясни на всички и сякаш не е нужно да си брилянтен икономист, за да ги видиш – демографската структура се влошава катастрофално, производителността ни е далеч от средните за Европа стандарти, а в образованието нещата отиват на все по-зле.

Едва ли се ентусиазират, че бюджетът ни е близо до балансиран в момент, когато цяла Европа трупа дефицити. Виждаме, че и десетпроцентният данък не е в състояние да привлече инвеститори. Ниският процент на държавния дълг пък ни най-малко не ни нарежда сред фаворитите на финансовите пазари.

В същото време други страни от региона успяват да привлекат пари въпреки кризата. Това се случва с помощта на данъчни ваканции, строеж на инфраструктура и предвидима бизнес среда.

Така, както стабилността на банковата система сама по себе си не може да генерира икономически растеж, така това не може да направи сама и стабилната фискална рамка. Нужно е усилие в посока, която да има дългосрочна полза.

Банките вършат своята роля – те може и да не са двигател на растежа, но са рационални икономически субекти и едва ли ще започнат да кредитират безусловно с надеждата да съживят бизнеса. Неправителствените организации сочат с пръст към проблемните на икономическата среда – казуса с фалитите, обявявани със задна дата, бавните административни процедури, несигурната нормативна среда и липсата на доверие в съдебната система.

Така че е време държавата да нареди своята част от пъзела – като се започне от електронното правителство и намаляването на бюрокрацията в общините и ведомствата, мине се през здравното осигуряване и се стигне до образованието.

Президентът е категоричен: „не одобрявам наливането на пари в нереформирани сектори”. За съжаление обаче точно това продължава да се случва и в здравеопазването, и в държавната администрация, а и в показващата влошаващи се резултати образователна система.

Решението за електронното правителство няма да е лесно, защото заради него много хора ще останат без работа. То обаче е необходима крачка, за да се приключи с имиджа на бюрокрацията като сфера, където корупционните практики и неефективността имат водеща роля.

При здравеопазването ситуацията е сходна – все някой ще трябва да се нагърби с тежката задача да се закриват неефективни болници и да се режат бюджети. След гръмките закани на поредния здравен министър досега не виждаме нито това, нито обещаните мерки за събиране на повече здравни вноски.

Образованието може би е най-тежката тема, защото резултатите там ще дойдат най-бавно. Няма как обаче да се очаква резултатите да дойдат сами, реформа ще трябва да има и там. Защото при слабо средно образование няма как да очакваме блестящи резултати от висшите училища.

Три години от мандата на това правителство минаха и едва ли можем да очакваме сериозни реформи в нито едно от тези направления в изборната година. А когато държавата абдикира от малкото ѝ останали задължения, колкото и форуми да организира президентството, темите ще си останат едни и същи.

Какво куца на страната ни – държавната политика, банковата система или реалния бизнес? Какъв е пътят, по който трябва да поеме страната ни, за да върне доверието на инвеститорите? Очакваме мненията ви на info@investor.bg!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:11 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

13
rate up comment 5 rate down comment 0
обзървър
преди 12 години
баш си е вътрешен да ти кажа
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 1 rate down comment 4
george_tn
преди 12 години
проблема не е "вътрешен" за да търсим локални решения.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 7 rate down comment 0
Андрей Любенов
преди 12 години
Като лична гледна точка основните и най-дълбоки проблеми според мен са два - демографската картина и все по-нелогичното образование. Всичко останало е производно от тях
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 7 rate down comment 3
dean.jordanov
преди 12 години
Желанието за по-добър живот на нашия народ се проектира в думата "бягство", никога в думата "борба". "Изгониха" можещите и кадърните. НЕ! Можещите и кадърните "избягаха"! После от 1000км говорят как им липсвала БГ, но неможели да се върнат. Ами ето БГ вече почти я няма, няма какво да се кахърят. Истината е, че те отказаха да бъдат българи, защото нашата страна тръгна да се съревновава от много задна позиция. Вече са испанци,италианци, американци. Това е моето виждане по-въпроса за миграцията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 6 rate down comment 0
hellwitch
преди 12 години
Най-големия проблем е демографския - а за него всички правителства до тук имат щраусова политика - т.е. се правят, че не виждат.Другите основни насоки са лошо образование и липса на култура.Смея да кажа, че пари в момента в БГ могат да се изкарват, но възпитанието и културата ни е на дъното. Само ако хората имат качествено образование, развиващо децата в това да могат и да искат а мислят не да лежат и да заобикалят правилата(преписването е първа стъпка към корупцията после) и културно възпитание да уважават другите. Само тогава може да очакваме публичните услуги да се подобрят и да има гражданско общество на съзнателни хора. Тогава и политиците ще са такива каквото искаме - морални и мислещи за държавата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 0
dean.jordanov
преди 12 години
Да всички го пишем същото с различни думи. Положението е дотам, че без РЕволюция няма да стане. Истинска, ако трябва с жертви. Тея парлама реформи са само прах в очите. Жалко, че няма революционери както през робството, защото сега пак сме в робство.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 3 rate down comment 0
nikolait
преди 12 години
нищо не куца - просто никой нищо не прави, за да вървят напред българите! Докато държавната администрация разглежда гражданите и фирмите като РАЯ(демек производствени безправни единици) друго освен робия не ни чака. Нещо повече - държавната номенклатура е изградила картел с монополите във всеки един сектор(т.е. контролните органи си имат "любимци"). Оттам атаката срещу всеки ЧУЖД на системата е безмилостно жестока. Затова няма бизнес, банките имат пълни портфейли, хората с пари банкови сметки, а българите са удавници и РАЯ в собствената си държава. Накрая просто ще загинем като нация. Не виждам сили и хора, които да променят хода на спиралата. Малко песимистично .....освен да драсна 500 думи с повечко аргументи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 10 rate down comment 0
Тодор_Иванов
преди 12 години
Казвам на един турско говорящ вносител, дай ми фактура-плащам си мита и ДДС, а той ми отговаря -не може, митничаря иска кюфте. Това се случва по цялата чиновническа ерархия. Колкото по-малко спазваш законите, толко повече кюфтета хапват чиновниците. Самите чиновници търсят бизнес, който е готов да дава повече под масата, това е основния проблем в България.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 0
dean.jordanov
преди 12 години
ПРАВ СИ! Трябва контрол! МНого е тъпо обаче, че кой ще контролира? Всеки контролиращ е готов за някой лев да погледна на другата страната, без значение каква му е заплатата. За голяма жалост..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 9 rate down comment 1
mick
преди 12 години
Единствено което ни трябва е да има механизъм за спазване на договорите. Т.е. съдът да действа бързо и предвидимо. Едно такова дело трябва да се решава в рамките на дни. В момента всеки си прави каквото си иска, подписва един договор - и после не го изпълнява - дали ще се подпише че ще работи за Х заплата, а след това няма да работи както трябва или работодателят после ще забави плащанията. Дали при големи сделки. Дали в отношенията на държавата към гражданите.Всичко е спазване на договори. И всичко това може да се реши относително лесно - въвеждане на медиация и в същото време въвеждане на реални такси покриващи всички съдебни разходи - и всичко да се плаща от губещата страна. Не може едно дело да струва 50 лева колкото и лесно да е. А ако има няколко заседания, отделно съдията колко време ще му отнеме.. отделно деловодителки , охрана .. всичко трябва да се плаща. Високите такси ще дисциплинират гражданите. Отделно, ако човек е прав, спокойно ще може да се бори до край.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още