Фискалната стабилност не бива да е самоцел. Стабилността на банковата система – също. Ниските данъци пък не са достатъчни, за да раздвижат икономиката. Това са основните послания, които се очертаха на два ключови за перспективите пред икономиката на България форума.
Първият бе иницииран от президента на България Росен Плевнелиев и в него взеха участие водещи икономисти от всички основни неправителствени организации у нас и се проведе като дискусия в Университета за национално и световно стопанство. Вторият бе в рамките на класацията Банка на годината и в него участваха ръководителите на седем от най-влиятелните банки у нас, управителят на БНБ и представители на бизнеса.
И при двата форума дискусия почти липсваше, по-скоро се чуха мненията на различните заинтересовани страни. Непредубеденият наблюдател би останал доволен и от двете събития – на едното стана ясно, че икономиката е стабилна и че се очаква вълна от иновации и технологичен възход, а от другото – че банковата система прелива от пари, но за съжаление няма на кого да ги даде като кредит.
Тезата за стабилността на икономиката бе лансирана от президента Плевнелиев, който за пореден път очерта като личен приоритет иновациите, технологичното обновление, административната реформа и подкрепата за малкия и среден бизнес.
Добрата новина е, че на събитието в УНСС се прокраднаха добри идеи, лошата е, че те вероятно ще си останат само там. Бе направен опит да се развенчае митът за малките и средни предприятия, които ще изнесат икономиката на гръб през кризата, обърна се внимание и на това, че да станеш лидер в технологичните иновации е доста по-лесно да се каже, отколкото да се направи.
Проблемите на страната ни са ясни на всички и сякаш не е нужно да си брилянтен икономист, за да ги видиш – демографската структура се влошава катастрофално, производителността ни е далеч от средните за Европа стандарти, а в образованието нещата отиват на все по-зле.
Едва ли се ентусиазират, че бюджетът ни е близо до балансиран в момент, когато цяла Европа трупа дефицити. Виждаме, че и десетпроцентният данък не е в състояние да привлече инвеститори. Ниският процент на държавния дълг пък ни най-малко не ни нарежда сред фаворитите на финансовите пазари.
В същото време други страни от региона успяват да привлекат пари въпреки кризата. Това се случва с помощта на данъчни ваканции, строеж на инфраструктура и предвидима бизнес среда.
Така, както стабилността на банковата система сама по себе си не може да генерира икономически растеж, така това не може да направи сама и стабилната фискална рамка. Нужно е усилие в посока, която да има дългосрочна полза.
Банките вършат своята роля – те може и да не са двигател на растежа, но са рационални икономически субекти и едва ли ще започнат да кредитират безусловно с надеждата да съживят бизнеса. Неправителствените организации сочат с пръст към проблемните на икономическата среда – казуса с фалитите, обявявани със задна дата, бавните административни процедури, несигурната нормативна среда и липсата на доверие в съдебната система.
Така че е време държавата да нареди своята част от пъзела – като се започне от електронното правителство и намаляването на бюрокрацията в общините и ведомствата, мине се през здравното осигуряване и се стигне до образованието.
Президентът е категоричен: „не одобрявам наливането на пари в нереформирани сектори”. За съжаление обаче точно това продължава да се случва и в здравеопазването, и в държавната администрация, а и в показващата влошаващи се резултати образователна система.
Решението за електронното правителство няма да е лесно, защото заради него много хора ще останат без работа. То обаче е необходима крачка, за да се приключи с имиджа на бюрокрацията като сфера, където корупционните практики и неефективността имат водеща роля.
При здравеопазването ситуацията е сходна – все някой ще трябва да се нагърби с тежката задача да се закриват неефективни болници и да се режат бюджети. След гръмките закани на поредния здравен министър досега не виждаме нито това, нито обещаните мерки за събиране на повече здравни вноски.
Образованието може би е най-тежката тема, защото резултатите там ще дойдат най-бавно. Няма как обаче да се очаква резултатите да дойдат сами, реформа ще трябва да има и там. Защото при слабо средно образование няма как да очакваме блестящи резултати от висшите училища.
Три години от мандата на това правителство минаха и едва ли можем да очакваме сериозни реформи в нито едно от тези направления в изборната година. А когато държавата абдикира от малкото ѝ останали задължения, колкото и форуми да организира президентството, темите ще си останат едни и същи.
Какво куца на страната ни – държавната политика, банковата система или реалния бизнес? Какъв е пътят, по който трябва да поеме страната ни, за да върне доверието на инвеститорите? Очакваме мненията ви на info@investor.bg!
преди 12 години Да заключа: "И все пак проблема е в манталитет, култура и ценности".Когато обществото не е наред в тези 3 области не може да има собствена държава. А ако по някаква случайност стане така че си направи в по-голямата част от историята е васал на чужди интереси. Не е толкова сложно за проумяване но след 1989г. много малка част от хората го разбраха....и се изнесоха оттук. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години проблема е най вече в ценностната система на обществото ни и след това във всичко останало. Каквито и съвършени закони да се напишат, ако мнозинството от хората не желаят да ги спазват, то ефект няма да има. Какви са ценностите при нас(за справка послушайте масова музика нашенска или чужда) - егоизъм, сребролюбие, мързел. Нищо добро не ни чака ако продължаваме така. Това че имаме стабилна банкова система го отдавам повече на пресния спомен от "жан виденовата зима" и всички последствия от финансовия колапс който преживяхме тогава. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Малко на Анархия понамирисва това..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Ами храни ги тогава и си трай, вместо да недоволстваш, след като си "почерпил" някого и си доволен дори от това... Такова поведение се нарича с други думички :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години "Какво куца на страната ни държавната политика, банковата система или реалния бизнес? Какъв е пътят, по който трябва да поеме страната ни, за да върне доверието на инвеститорите? Очакваме мненията ви"Справедливи закони и разбира се ПРАВОСЪДНА система. Такава п-р-а-в-о-с-ъ-д-н-а просто няма. Всичко останало е следствие... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Доверието и важно, но са необходими и идеи. Ако главата ти може да роди само далавери, за каква икономика говорим. Липсва най-важното, ПРИЕМСТВЕНОСТ. От дядо на татко на сина. Връзката е прекъсната. Парите са в синовете на онези от бедните селски семейства и на тези който в затвора са станали хора и само авто къща до авто къща.Къде отиде соц. икономиката, за скраб, заводи за сачове, напълнихме се с печена глина и соца. фалира. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Реформа в бюрокрацията е стремеж имено към увеличаването на доверието. С повече доверие в системата - хората с пари ще извадят парите от банките- инвестициите ще потекът (поне такива по евро фондове)Паралелно с М ще се увеличи и V.Всъщност не е толкова трудно, но мат'ряла не иска да се променя - за това са и кризите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Напипали са ключа за бараката, но все още опипват...Интересното е че цялостен отговор би трябвало да е достъпен на първокурсниците по икономика (добре де, може би второкурсници). За бизнесмен като Плевенлиев би трябвало да е повече от очевиден !nQ=V.МnQ - номинален БВПМ - общо количество на пари в циркулация (М2)V - скорост на обръщение на М.Когато няма доверие в страната, то V може да клони към нула. Тогава, колко и квантилиона да имаш, хората ще умират от глад, щото никой не харчи. Това става и в татковината, няма доверие, паричките стоят по банкови сметки (М3) .Банките викат "Пари има, проекти няма".Няма магическа формула за увеличаване на Скоростта на обръщение (всъщност мирис на хипер инфлация ще го изтреля, но не това е целта :) ). скорост на обръщение се увеличава най-вече от доверие в ситемата - липса на сътресения, стабилен трудов пазар с регулярни изплащания на заплати, целева данъчна политика .... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години или пък така:Всеки народ си заслужава управниците. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Защото ако не дадеш под масата чиновника намира начин да ти направи черен живота, без да има на кого да се оплачеш. отговор Сигнализирай за неуместен коментар