IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ожесточената империя - Русия една година след началото на инвазията

Противно на надеждите на Запада не се формира съществена опозиция срещу военния курс на Кремъл. Има ли все пак шансове за „смяна на режима" в Москва?

08:16 | 24.02.23 г. 69
Автор - снимка
Създател
Снимка: MAXIM SHIPENKOV
Снимка: MAXIM SHIPENKOV

„Режим, основан на престъпността и корупцията“ 

Все пак резултатите са отрезвяващи. Голямо мнозинство от населението подкрепя Путин. Малко мнозинство подкрепя войната. В по-голямата си част руснаците изглежда не се интересуват от страданията на украинското цивилно население. Тези, които са против войната, я критикуват главно заради последиците за собствения им живот.

Как е възможно руското общество да е толкова „мъртво“? Какво могат да постигнат западните санкции при тези условия? Има ли изобщо някаква надежда, че Русия ще се отклони от курса на войната по своя собствена воля - или ще преодолее системата на Путин?

Кристиан Мьолинг не се надява на смяна на режима в Москва, която би могла да сложи край на войната. „Няма да има щастлив край", казва ръководителят на Центъра за сигурност и отбрана към Германския съвет за външни отношения (DGAP). Проблемът, казва той, е, че в момента в Русия няма граждански структури. И така дори един наследник на Путин би могъл да действа изцяло по неговата линия: „Тук имаме режим, който се основава на престъпността и корупцията“. 

Тук имаме режим, който се основава на престъпността и корупцията.
Кристиан Мьолинг
ръководител на Центъра за сигурност и отбрана към Германския съвет за външни отношения

Ясавеев, който иска да остане в Русия, се опитва да намери обяснение: „Хората разбират рисковете, знаят, че ще бъдат арестувани, ако излязат на улицата". В Казан например редовно се провеждат индивидуални протести. „Тогава обикновено не те арестуват директно, но трябва да платиш глоба“. 

Едва в неделя, например, 30 души са се събрали на митинг за свободата на словото и срещу цензурата на книгите. Хората в Русия не са лоши сами по себе си, убеден е социологът: „Те са трансформирани от институциите на руския авторитаризъм“. 

Самият Путин играе ключова роля за това. Година след инвазията в Украйна президентът се показва като циничен и закоравял. На една жена, чийто син е загинал в боевете в Източна Украйна през 2019 г., Путин казва на руския Ден на майката: „Вашият син живя. Той постигна целта си". Като майка тя можело да се радва, че синът ѝ е загинал в бой, а не от прекомерна консумация на водка, казва президентът. 

Путин е загрижен за сакрализирането на държавната власт като най-висша ценност, за абсолютния приоритет на това, което той определя като „държавни интереси", заяви Ян Рачински, когато в средата на декември прие Нобеловата награда за мир за забранената вече руска група за защита на човешките права „Мемориал" в Осло. „Хората са само ненужен материал за решаване на държавните проблеми", каза представителят на организацията, която от десетилетия се занимава с престъпленията от епохата на Сталин - при условия, които стават все по-трудни. 

Смесица от страх и омраза

Днешният властелин на Кремъл вече прилича в някои отношения на самия жесток съветски диктатор - като изключим геноцида на последния над милиони от собствения му народ. Подобно на Сталин и Путин е трудно достъпен дори за някогашните си близки съратници.

Поне така го описват високопоставени руски политици и бизнес лидери, които имат или са имали достъп до вътрешния ръководен кръг на Путин. Сред различните лагери, които са следили отблизо Путин през различните етапи на неговото управление, сега се е оформила смесица от „омраза и страх" към президента.

Страх от отхвърляне, подобно на бившия вицепремиер, а сега хладнокръвен Дмитрий Козак. Путин беше отрекъл договореното от него споразумение с Украйна и нареди нападението.

Омраза, каквато някои от бизнес магнатите, наричани „олигарси", изразяват при закрити врата, защото войната на Путин в Украйна затруднява безгрижния им луксозен живот между Москва, Лондон и Ибиса. И защото представителите на така наречените „силовици", органите за сигурност на полицията, прокуратурата, армията и тайните служби, вече се отбиват при тях все по-открито и искат дялове в бизнеса им. Снимка: EPA/MAXIM SHIPENKOV Снимка: EPA/MAXIM SHIPENKOV

Представители на чуждестранни компании, които са преустановили дейността си в Русия, но все още не са напуснали страната, също съобщават: „Почти всеки ден ни се обаждат, че искат да ни превземат" и: „Сред тях има и много еполети", тоест представители на органите за сигурност.

Надеждите, че западните санкции бързо ще доведат до срив на руската икономика и по този начин до разклащане на управлението на Путин, не се сбъднаха. През лятото Международният валутен фонд (МВФ) все още предполагаше, че през 2022 г. икономиката на Русия ще се свие с шест процента.

Днес МВФ очаква за 2022 г. спад само от 2,2 процента. За 2023 г. той прогнозира ръст от 0,3 процента за Русия, а за 2024 г. - дори 2,1 процента.

Въпреки това санкциите не останаха без ефект в Русия. В неотдавнашен анализ експертите на DGAP Андраш Рач, Гунтрам Волф и Оле Шпилнер стигат до заключението, че западните санкции „значително са отслабили способността на Русия да води война", наред с другото и защото западните високотехнологични стоки, които са важни за много оръжейни системи, вече не са достъпни както преди. 

Санкциите значително са отслабили способността на Русия да води война.
Андраш Рач, Гунтрам Волф и Оле Шпилнер
експерти на DGAP

Икономиката се е свила много по-малко, отколкото се предполагаше първоначално, отчасти защото най-важните източници на доходи на Русия - петролът и газът - останаха до голяма степен незасегнати от санкциите за дълъг период от време. Ограничението на цените на петрола влезе в сила едва през декември.

Последна актуализация: 08:18 | 24.02.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Политика виж още

Коментари

29
rate up comment 2 rate down comment 8
baybay11
преди 1 година
До: data E- веднага ще ви отговори, че защитниците не са украинци- щото всичките уж били изм00рели или унищожени от руССнаците, а натовски войници. И после напоително ще развива ''тезата'' на руССия, че в Украйна НАТО воюва с руССия, а не Украйна с руССия;0
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 4 rate down comment 8
data
преди 1 година
До: Tikva007Като не са малцинство кой защитава Украйна в момента в окопите на Бахмут ? Про руските граждани ли Тикво ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 3 rate down comment 8
data
преди 1 година
До: Tikva007"Атака с дрон по летище в руската Курска област предизвика пожар в резервоар за съхранение на петрол. Нападението бе извършено ден, след като в понеделник взривове прогърмяха на две други руски военни летища, като отнеха живота на трима военнослужещи и нанесоха повреди на бойни самолети." Ето ти качеството на Рассианското пво - е не е като в тубата нале ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 3 rate down comment 8
baybay11
преди 1 година
До: khao То се повтарят руССките опорки до безкрай...Задава реторични въпроси, чийто отговор е виден от елементарно търсенечрез търсачката на гугъл, освен това намирането на отговора е напълно безплатно. Аз лично пробвах и когато въпросния ник не ми отговори на 10 мои поста, с които надълго и нашироко отговорих на въпросите му, реших, че на руССката дезинформация моите коментари страшно й вредят- не могат да обелят и дума, след мой елементарен отговор, взет от обективни материали от нета...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 6 rate down comment 8
khao
преди 1 година
До: data добре дошъл във войната с железобетонната глава! :):) след колко ли поста ще се откажеш с обясненията към тоя глууупак предстои да видим ! :D:D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 12 rate down comment 8
Tikva007
преди 1 година
До: data: Това *малцинство* година по-рано спечели изборите с голямо болшинство пред хиляди западни наблюдатели, а изборите бяха признати за честни, свободни и демократични от ОБСЕ. И вследствие на това, няколко въпроса: Защо ЕС излъга украинците с покана за членство, след като след преврата заяви, че на Украйна ще й трябват десетилетия за да покрие критериите. Защо не в САЩ не пуснаха, а разстреляха и окаушиха недоволните от изборите фенове на Тръмп, да свалят президента и да завземат властта?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 10 rate down comment 8
Tikva007
преди 1 година
До: data: *Пълно господство във въздуха* означава, че (в случая) руската авиация има оперативна свобода да действа без заплахи. Точно в първите 5-6 дни ВКС на РФ загубиха самолети и те бяха предимно Су-27, Су-30 и Су-34. Имаше клипове с пленените летци. Всичко това ВСУ постигнаха с Бук, Куб, Оса и С-300. Ако си мислиш, че НАТО-вската авиация ще се разхожда над руското ПВО като на парад, леко си се объркал. До сега никъде, никой западен експерт не е подлагал на съмнение качествата на руското ПВО.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 8 rate down comment 9
data
преди 1 година
До: Tikva007Защо вечно задавате въпрос отговора на който е очеизваждащ ? Про Кремълската шайка която управляваше Украйна беше малциство и представляваше про руското МАЛЦИСТВО в Украйна и беше нормало и въпрос на време да бъде сменена . А след като отказа с добро последваха и не дотам приятни моменти
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 4 rate down comment 9
data
преди 1 година
До: Tikva007Сега . т.н, от Конашенков *завоюване на пълно господство във въздуха на Украйна* в началната фаза беше постигнато заради ракетните удари по украинските летища а не заради действията на авиацията - добре е да сме обективи . Отностно качествата на Су-25 чудесен самолет но за времето на своето създаване , при наличие на ПЗРК с добро качество е анахронизъм което се виде още в Афгаистан . Су24 винаги е бил барака която не става .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 12 rate down comment 7
Tikva007
преди 1 година
До: data #18 - Ами да - това чакаме да се случи. А между другото ще купуваме руско жито и торове за гладните по света. Статията е за *ожесточената империя* и има защо - това, което чакаш, нито ще е скоро, нито ще е лесно. Връщам се в мислите си към 2012 г. - светът се гърчеше под последствията от световна икономическа криза, виждаше ни се *краят на света*, но в сравнение със сега ситуацията беше икономически рай. Та въпросът ми е: кому трябваше този кървав, нацистки, антируски метеж в Киев?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още