IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ожесточената империя - Русия една година след началото на инвазията

Противно на надеждите на Запада не се формира съществена опозиция срещу военния курс на Кремъл. Има ли все пак шансове за „смяна на режима" в Москва?

08:16 | 24.02.23 г. 69
Автор - снимка
Създател
Снимка: MAXIM SHIPENKOV
Снимка: MAXIM SHIPENKOV

„Режим, основан на престъпността и корупцията“ 

Все пак резултатите са отрезвяващи. Голямо мнозинство от населението подкрепя Путин. Малко мнозинство подкрепя войната. В по-голямата си част руснаците изглежда не се интересуват от страданията на украинското цивилно население. Тези, които са против войната, я критикуват главно заради последиците за собствения им живот.

Как е възможно руското общество да е толкова „мъртво“? Какво могат да постигнат западните санкции при тези условия? Има ли изобщо някаква надежда, че Русия ще се отклони от курса на войната по своя собствена воля - или ще преодолее системата на Путин?

Кристиан Мьолинг не се надява на смяна на режима в Москва, която би могла да сложи край на войната. „Няма да има щастлив край", казва ръководителят на Центъра за сигурност и отбрана към Германския съвет за външни отношения (DGAP). Проблемът, казва той, е, че в момента в Русия няма граждански структури. И така дори един наследник на Путин би могъл да действа изцяло по неговата линия: „Тук имаме режим, който се основава на престъпността и корупцията“. 

Тук имаме режим, който се основава на престъпността и корупцията.
Кристиан Мьолинг
ръководител на Центъра за сигурност и отбрана към Германския съвет за външни отношения

Ясавеев, който иска да остане в Русия, се опитва да намери обяснение: „Хората разбират рисковете, знаят, че ще бъдат арестувани, ако излязат на улицата". В Казан например редовно се провеждат индивидуални протести. „Тогава обикновено не те арестуват директно, но трябва да платиш глоба“. 

Едва в неделя, например, 30 души са се събрали на митинг за свободата на словото и срещу цензурата на книгите. Хората в Русия не са лоши сами по себе си, убеден е социологът: „Те са трансформирани от институциите на руския авторитаризъм“. 

Самият Путин играе ключова роля за това. Година след инвазията в Украйна президентът се показва като циничен и закоравял. На една жена, чийто син е загинал в боевете в Източна Украйна през 2019 г., Путин казва на руския Ден на майката: „Вашият син живя. Той постигна целта си". Като майка тя можело да се радва, че синът ѝ е загинал в бой, а не от прекомерна консумация на водка, казва президентът. 

Путин е загрижен за сакрализирането на държавната власт като най-висша ценност, за абсолютния приоритет на това, което той определя като „държавни интереси", заяви Ян Рачински, когато в средата на декември прие Нобеловата награда за мир за забранената вече руска група за защита на човешките права „Мемориал" в Осло. „Хората са само ненужен материал за решаване на държавните проблеми", каза представителят на организацията, която от десетилетия се занимава с престъпленията от епохата на Сталин - при условия, които стават все по-трудни. 

Смесица от страх и омраза

Днешният властелин на Кремъл вече прилича в някои отношения на самия жесток съветски диктатор - като изключим геноцида на последния над милиони от собствения му народ. Подобно на Сталин и Путин е трудно достъпен дори за някогашните си близки съратници.

Поне така го описват високопоставени руски политици и бизнес лидери, които имат или са имали достъп до вътрешния ръководен кръг на Путин. Сред различните лагери, които са следили отблизо Путин през различните етапи на неговото управление, сега се е оформила смесица от „омраза и страх" към президента.

Страх от отхвърляне, подобно на бившия вицепремиер, а сега хладнокръвен Дмитрий Козак. Путин беше отрекъл договореното от него споразумение с Украйна и нареди нападението.

Омраза, каквато някои от бизнес магнатите, наричани „олигарси", изразяват при закрити врата, защото войната на Путин в Украйна затруднява безгрижния им луксозен живот между Москва, Лондон и Ибиса. И защото представителите на така наречените „силовици", органите за сигурност на полицията, прокуратурата, армията и тайните служби, вече се отбиват при тях все по-открито и искат дялове в бизнеса им. Снимка: EPA/MAXIM SHIPENKOV Снимка: EPA/MAXIM SHIPENKOV

Представители на чуждестранни компании, които са преустановили дейността си в Русия, но все още не са напуснали страната, също съобщават: „Почти всеки ден ни се обаждат, че искат да ни превземат" и: „Сред тях има и много еполети", тоест представители на органите за сигурност.

Надеждите, че западните санкции бързо ще доведат до срив на руската икономика и по този начин до разклащане на управлението на Путин, не се сбъднаха. През лятото Международният валутен фонд (МВФ) все още предполагаше, че през 2022 г. икономиката на Русия ще се свие с шест процента.

Днес МВФ очаква за 2022 г. спад само от 2,2 процента. За 2023 г. той прогнозира ръст от 0,3 процента за Русия, а за 2024 г. - дори 2,1 процента.

Въпреки това санкциите не останаха без ефект в Русия. В неотдавнашен анализ експертите на DGAP Андраш Рач, Гунтрам Волф и Оле Шпилнер стигат до заключението, че западните санкции „значително са отслабили способността на Русия да води война", наред с другото и защото западните високотехнологични стоки, които са важни за много оръжейни системи, вече не са достъпни както преди. 

Санкциите значително са отслабили способността на Русия да води война.
Андраш Рач, Гунтрам Волф и Оле Шпилнер
експерти на DGAP

Икономиката се е свила много по-малко, отколкото се предполагаше първоначално, отчасти защото най-важните източници на доходи на Русия - петролът и газът - останаха до голяма степен незасегнати от санкциите за дълъг период от време. Ограничението на цените на петрола влезе в сила едва през декември.

Последна актуализация: 08:18 | 24.02.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Политика виж още

Коментари

9
rate up comment 9 rate down comment 10
zelka007
преди 1 година
До: data... загубили са половината си К-52 алигатор ... :))) ... Ту95 и Ту160 ги вдигат само над Каспийско море ... губят щурмоваци Су25 освен над Украинска територия и вече над руска ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 16 rate down comment 12
data
преди 1 година
Абе империя , ама на някой прави ли му впечатление , че след доставката на западни ПВО руската авиация съвсем утече и това е основната причина да не могат да настъпват . Щот *** го това настъпление без авиационна поддръжка
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 18 rate down comment 9
zelka007
преди 1 година
До: evlogi... самите китайци , идващи в ЕС да работят , гледат да си родят децата тук и тук да ги отглеждат и учат . Дори предпочитат България пред Китай ... и гледам масово на Илиянци карат Audi , BMW и VW ... не виждам интерес към китайски марки , въпреки че имат представителства у нас ... :))) ... бусовете им също гледам са Peugeоt , Citroen , Opel , Fiat , Mercedes , не карат Banitsa(китайски) или GAZelle(рассийски) ... въпреки че цените им са около три-четири пъти по-ниски ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 17 rate down comment 8
baba_meca
преди 1 година
" Има ли все пак шансове за смяна на режима" в Москва?" Разбира се, че винаги има шанс, но има и провал: Смениха ли режима във Венецуела, Северна Кореа, Иран, Сирия?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 19 rate down comment 13
evlogi
преди 1 година
До: zelka007 Сякаш хич не забелязвам глобалните потоци от мигранти да се трупат по границите на Китай и Русия в опит да влязат там.....Ей тва не могат да го вденат петоколонниците-тези държави не предлагат привлекателен модел за хората по света .Няма как да станат глобални лидери, ако ще и да се скъсат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 21 rate down comment 15
zelka007
преди 1 година
До: kanartikina... къф глобален лидер са ?! чайнофилче изрожденче ... :))) ... кой иска да живее кати китаец ве ?! кой иска да учи китайски ?! кой иска колата му или GSM-a му или компютъра му да са само на китайски ?! кой иска юани , те самите китайци помежду си търгуват с долари и евра ... !! ... ти готов ли си да се храниш с китайска храна пръскана с китайски пестициди и да се лекуваш в китайска болница с китайски лекарства ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 25 rate down comment 17
evlogi
преди 1 година
Новопристигнало на земната база извънземно пита старото куче: Как е ква е ситуацията тука.//Ми Русия воюва с НАТО.//И как върви? //Ми 50 хил загинали,еди колко си ранени, хиляда танка разрушени, еди колко си самолета свалени, унищожена еди колко си техника друга. //А НАТО? //Те още не са дошли...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 16 rate down comment 19
kanartikina
преди 1 година
До: kanartikinaалоо, Партията на войната(сащски политически проекти в България), а това е като за вас
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 24 rate down comment 21
kanartikina
преди 1 година
Алооо, НАТО ли е ?Чуваме ли се !?"Сигурността на една страна не може да бъде гарантирана за сметка на сигурността на други страни, а регионалната сигурност не може да бъде гарантирана чрез укрепване или дори разширяване на военните блокове (най-вече метастазата НАТО= сащ и Васали)""Китай открито встъпва в позицията на глобален лидер !Дали сметките им са верни ?!с Комсомолците в тила ?!алоо, Партията на войната(сащски политически проекти в България), а това е като за вас ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още