IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

75% данък за богатите и излизане от НАТО иска СИРИЗА

Програмата на гръцката радикална левица включва още национализация на банки и пенсионни фондове и безплатно здравеопазване и образование

08:30 | 01.06.12 г. 191
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
75% данък за богатите и излизане от НАТО иска СИРИЗА

"Поддръжниците на двупартийната коалиция (ПАСОК и Нова демокрация - бел. ред.) и техните съмишленици в ЕС и МВФ се опитват да изнудват гръцкия народ." 

Това са част от встъпителните думи в предизборната програма на гръцката крайно лява коалиция СИРИЗА, която изненада всички със силните резултати на изборите, които се проведоха в южната ни съседка по-рано през май.
Мнозина очакват тя да спечели широка подкрепа и на предстоящите избори, насрочени за 17 юни.

Публикувани от няколко международни издания, политическите и икономически мерки, залегнали в програмата на СИРИЗА от първите избори, провокираха бурни дебати.

Днес, когато лидерът на СИРИЗА Алексис Ципрас се очаква да обяви актуализирани мерки в програмата на партията, предлагаме резюме на основните пунктове от платформата. Те дават добра представа за това за какви промени в Гърция може да бъдат създадени предпоставки, ако партията добие по-широко мнозинство в новия парламент.

Вижте 10-те точки от програмата на СИРИЗА, според която, за да излезе Гърция от кризата, е необходима коренна промяна, завой на 180 градуса:

1. Да се отървем от хватката на дълга.

Държавата прехвърля бремето на дълга върху народа. Това може и трябва да се промени. Това е класов дълг. Това са данъците, които не са си платили богатите, заграбените средства от народа и прекомерните разходи за армията.

Дългът не е гръцки феномен. Той е част от капиталистическата криза в европейски и глобален мащаб и ефект на неолибералната политика от последните двадесет години.

Затова искаме:
- Незабавен мораториум по обслужването на дълга.
- Преговори за отмяна на голямата част от дълга до възстановяване на икономическия ръст, провизии за икономическо и социално развитие и защита на малките вложители.
- Паневропейска регулация на държавните дългове на членовете на ЕС.
- Радикална промяна в ролята на Европейската централна банка.
- Забрана на спекулативните банкови продукти.
- Паневропейски данъци върху богатството, финансовите транзакции и печалби.

2. Данъчно облагане на богатите.

Казват ни, че няма средства за такъв политически завой, какъвто е нужен. Това не е истина. В Гърция всички работещи произвеждат над 200 млрд. евро на година – средства, които попадат в ръцете на малцина.

Затова е нужна радикална данъчна реформа, предвиждаща:
- Облагане на хората със състояние от над 1 млн. евро и тези с високи доходи.
- Повишаване на данъчното облагане до 75% за доходи от над 500 хил. евро годишно.
- Премахване на данъчните облекчения за корабособственици, както и Гръцката православна църква.
- Забрана на офшорните транзакции.

3. Щит за обществото от кризата.

- Да не остане и единствен гражданин без гарантирана минимална заплата или социална помощ, медицинска застраховка, жилище и достъп до всички обществени услуги и съоръжения.
- Защита и облекчение за задлъжнелите семейства. 
- Понижение и контрол на цените, понижение на ДДС и премахване на ДДС върху стоките от първа необходимост.

4. Устойчиво развитие с производствено, социално и екологично възстановяване.

- Национализация и „социализация“ на банките и тяхната интеграция в единна обществена банкова система под контрола на народа и работниците, за да служат за благото и развитието на нацията.
- Национализация на всички обществени предприятия със стратегическо значение, които бяха приватизирани.
- Екологична трансформация на модела на развитие, по-конкретно в енергийния сектор, производство, туризъм и земеделие.
- Развитие на научно-изследователската дейност и производствената специализация.
- Държавата ни може да развива туризма и индустрията без да съсипва природата чрез изграждането на голф игрища и огромни хотели.

5. Сигурна заетост със справедливо заплащане и социално осигуряване.

- Постоянното влошаване на условията за труд и унизителните нива на заплащане не привличат никакви инвестиции, развитие или заетост.
- Така нареченият пазар на труда се превърна в джунгла, в която работодателят има абсолютна власт.
- Отмяна на решението от февруари, чрез което минималната заплата се понижи с до 32% за някои граждани.
- Създаване на стабилни механизми за контрол и защита на заетостта.
- Гаранция на колективните трудови споразумения.
- Систематична борба със съкращенията и дерегулацията на работните взаимоотношения.

Последна актуализация: 13:13 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

159
rate up comment 7 rate down comment 0
Mavi Goz
преди 12 години
Ама те и сега бягат бе, човече! Даже много повече! Защо все повече бягат? Около мен няма нито едно дете, което да планира да учи университет тук! Те още от 7 клас вече избират къде да се махат, а не са и чували за комунизъм...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
158
rate up comment 2 rate down comment 1
Jimmy
преди 12 години
И сравнението пък наистина е очивадно и кристално ясно ясно, при едни и същи хора, но в различините системи:ФРГГДРЮжна КореяСеверна Кореякоментарът е излишен ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
157
rate up comment 5 rate down comment 0
Mavi Goz
преди 12 години
И последно - аз съм един от малкото от моята компания, който остана да живее в България. Всичките ми приятели се сутроиха из 4-те края на света по блестящ начин благодарение на образованието и професионалните си умения, с които заминаха от тук! В т. ч. и лекари! Не само това, но след кратка адаптация се откроиха от местните и направиха кариера, особено компютърните спецове и инженери. Едва ли щеше да се случи, ако идваха от някакъв бантустан...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
156
rate up comment 5 rate down comment 3
Jimmy
преди 12 години
То бива глупости и червена пропаганда, ама това вече минава всякакви граници.Има един много *** и ЯСЕН ФАКТ, който прави на пух и прах цялата ви *** пропаганда колко хубав рай бил соца и той е следния:Като беше толкова хубав тоя вашия соц., що така хората, с риск за живота си бягаха на Запад и никой от "загнилия" Запад не бягаше в социалистическия "рай", при това без никой да ги спират, ако пожелаят?Кой бяга от хубавото, бе другари?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
155
rate up comment 4 rate down comment 7
Mavi Goz
преди 12 години
Да, нямахме дънки, дъвки и бонбонки, колите ни бяха смешни, но имахме безплатно образование, здравеопазване, пенсионна система и хората имаха сигурност! Това беше държава, която обгрижваше първо децата и старците, което говори много, но на който има някаква ценностна система, различна от МОЛ-културата.Колко, кога и къде са изклали комунистите си остана една неизяснена легенда. Робски труд, лагери, бригади... някой има ли идея колко антифашисти са лежали по лагери и затвори, интернирани и избити със и без съд, но на фона на повсеместна мизерия. Каква точно е вината на Вапцаров, за да бъде убит законно? А големите демокрации, на които толкова се възхищавате, колко кръв са източили, колко хорица са затрили из колониите си, за да превлекат това богатство, от което още си рентиерстват?Имайте малко уважение към интелекта на някои от четящите, моля! Не ми говорете за Германия, защото капитализъм има и в Нигерия, и в Хаити.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
154
rate up comment 4 rate down comment 2
Mavi Goz
преди 12 години
А бе приятел, ти наистина ли ги пишеш на сериозно тези работи? Наистина ли мислиш, че маратонките, бананите, дъвките и бонбоните са нещото, което дава облика на една държава? Аз си спомням, че по онова време в капиталистическа Турция на 50 км. на югоизток от Истамбул вече можеха да се видят села без електричество и жените раждаха в домовете си като през 15 век? Знаеш ли как е още малко по на изток и до днес? Знаеш ли какъв шок от мизерията из турските села изпитаха онези от изселниците ни, които тръгнаха от селата около Разград и Хасково? Имаш ли идея какъв беше стандартът на гърците в капиталистическата им държава през 70-те години и колко гърци можеха да си купят маратонки Адидас? Знаеш ли какви безчинства извърши там военната хунта с одобрението на демократичния Запад? Да говорим ли за Пиночет, Сомоса...?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
153
rate up comment 1 rate down comment 2
ThrownInTheMusic
преди 12 години
Ехо, замисли се върху това - МНОГО СИ НАИВЕН, НАИВЕН, НАИВЕН, НАИВЕН
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
152
rate up comment 4 rate down comment 0
4o4kobg
преди 12 години
Не виждам смисъл от сравнения, какво сме построили сега и преди, няма как да знаем какво би било ако нямаше соц, но можем да направим сравнение на двата строя в западна и източна Германия, един народ, 2 строя на управление.Резултатът го знаем всички.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
151
rate up comment 5 rate down comment 1
Hahoto
преди 12 години
Ех, соц незабравимТака ли беше, наистина? Дали от скръб по Тато и по соца жените спряха да правят любов и да раждат?Ако трябва да се отговаря сериозно на Чакъров, това, което казва, е голяма лъжа, в стила на живковите. Първо България не стана 9 милиона. Аха да стане и Живков разгони към половин милион с възродителния процес. Толкова се изселиха в Турция, напъдени от родината си, от държавата по-точно.А самата държава беше като затвор за българите. По границата й дори имаше телени мрежи. На Запад пътуваха малцина. Затова, естествено, след като България престана да бъде затвор, около 1 милион емигрираха. Има и временни гурбетчии, сезонни работници и т. н. Тръгнаха да търсят щастието си по света, докато тази забатачена държава се оправи. Защо някой трябва да ги вини?Мнозина мотивират емиграцията си с това, че комунистите в България още дърпат конците, станали са червени капиталисти и т. н. И че заплатите са ниски, нагласите на хората са още комунистически, няма свобода за частна инициатива, предприемачество. И хората се радват на изказвания като това на Костадин Чакъров.Привържениците на онова време пък повтарят, че тогава всички ходели на море, а парното и тока били евтиниТакива спорове в Интернет колкото щеш. Дали обаче може да се измери в цифри било ли е по-добре при социализма?Неотдавна размествах на балкона едно шкафче и като го обърнах, видях етикета на гърба му. Останах като гръмнат цена 88 лв. Цялата икономика на социализма изведнъж изникна пред очите ми. Шкафче, изработено от популярния за соца материал талашит. Широко една педя и половина, с едно чекмедженце (от фазер пресован картон) и една дървена вратичка. За непосветените ще кажа, че тогава заплатата на млад специалист беше 165 лв.Курсът на долара беше 1 лв. официално, 3-3,50 на черно. В магазините се продаваха маратонки Ромика за 36 лв. После пуснаха и Адидас. Всичко българско производство. Разбира се, за тях ставаха опашки. Като се чуе, че ще пускат Адидас в спортния магазин до хотел Рила в центъра на София, отпред се струпа опашка. Случайни минувачи виждат, зарязват работата си и се нареждат. Почват скандали и се правят списъци.http://e-vestnik.bg/?p=4995&cp=1
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
150
rate up comment 1 rate down comment 0
Jimmy
преди 12 години
Много точно казано!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още