IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

75% данък за богатите и излизане от НАТО иска СИРИЗА

Програмата на гръцката радикална левица включва още национализация на банки и пенсионни фондове и безплатно здравеопазване и образование

08:30 | 01.06.12 г. 191
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
75% данък за богатите и излизане от НАТО иска СИРИЗА

"Поддръжниците на двупартийната коалиция (ПАСОК и Нова демокрация - бел. ред.) и техните съмишленици в ЕС и МВФ се опитват да изнудват гръцкия народ." 

Това са част от встъпителните думи в предизборната програма на гръцката крайно лява коалиция СИРИЗА, която изненада всички със силните резултати на изборите, които се проведоха в южната ни съседка по-рано през май.
Мнозина очакват тя да спечели широка подкрепа и на предстоящите избори, насрочени за 17 юни.

Публикувани от няколко международни издания, политическите и икономически мерки, залегнали в програмата на СИРИЗА от първите избори, провокираха бурни дебати.

Днес, когато лидерът на СИРИЗА Алексис Ципрас се очаква да обяви актуализирани мерки в програмата на партията, предлагаме резюме на основните пунктове от платформата. Те дават добра представа за това за какви промени в Гърция може да бъдат създадени предпоставки, ако партията добие по-широко мнозинство в новия парламент.

Вижте 10-те точки от програмата на СИРИЗА, според която, за да излезе Гърция от кризата, е необходима коренна промяна, завой на 180 градуса:

1. Да се отървем от хватката на дълга.

Държавата прехвърля бремето на дълга върху народа. Това може и трябва да се промени. Това е класов дълг. Това са данъците, които не са си платили богатите, заграбените средства от народа и прекомерните разходи за армията.

Дългът не е гръцки феномен. Той е част от капиталистическата криза в европейски и глобален мащаб и ефект на неолибералната политика от последните двадесет години.

Затова искаме:
- Незабавен мораториум по обслужването на дълга.
- Преговори за отмяна на голямата част от дълга до възстановяване на икономическия ръст, провизии за икономическо и социално развитие и защита на малките вложители.
- Паневропейска регулация на държавните дългове на членовете на ЕС.
- Радикална промяна в ролята на Европейската централна банка.
- Забрана на спекулативните банкови продукти.
- Паневропейски данъци върху богатството, финансовите транзакции и печалби.

2. Данъчно облагане на богатите.

Казват ни, че няма средства за такъв политически завой, какъвто е нужен. Това не е истина. В Гърция всички работещи произвеждат над 200 млрд. евро на година – средства, които попадат в ръцете на малцина.

Затова е нужна радикална данъчна реформа, предвиждаща:
- Облагане на хората със състояние от над 1 млн. евро и тези с високи доходи.
- Повишаване на данъчното облагане до 75% за доходи от над 500 хил. евро годишно.
- Премахване на данъчните облекчения за корабособственици, както и Гръцката православна църква.
- Забрана на офшорните транзакции.

3. Щит за обществото от кризата.

- Да не остане и единствен гражданин без гарантирана минимална заплата или социална помощ, медицинска застраховка, жилище и достъп до всички обществени услуги и съоръжения.
- Защита и облекчение за задлъжнелите семейства. 
- Понижение и контрол на цените, понижение на ДДС и премахване на ДДС върху стоките от първа необходимост.

4. Устойчиво развитие с производствено, социално и екологично възстановяване.

- Национализация и „социализация“ на банките и тяхната интеграция в единна обществена банкова система под контрола на народа и работниците, за да служат за благото и развитието на нацията.
- Национализация на всички обществени предприятия със стратегическо значение, които бяха приватизирани.
- Екологична трансформация на модела на развитие, по-конкретно в енергийния сектор, производство, туризъм и земеделие.
- Развитие на научно-изследователската дейност и производствената специализация.
- Държавата ни може да развива туризма и индустрията без да съсипва природата чрез изграждането на голф игрища и огромни хотели.

5. Сигурна заетост със справедливо заплащане и социално осигуряване.

- Постоянното влошаване на условията за труд и унизителните нива на заплащане не привличат никакви инвестиции, развитие или заетост.
- Така нареченият пазар на труда се превърна в джунгла, в която работодателят има абсолютна власт.
- Отмяна на решението от февруари, чрез което минималната заплата се понижи с до 32% за някои граждани.
- Създаване на стабилни механизми за контрол и защита на заетостта.
- Гаранция на колективните трудови споразумения.
- Систематична борба със съкращенията и дерегулацията на работните взаимоотношения.

Последна актуализация: 13:13 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

139
rate up comment 5 rate down comment 2
Mavi Goz
преди 12 години
Съвсем правилно си схванал - горе-долу, нека да кажем 40/60% печеливши към губещи, но с уговорката, че към губещите ще включим образование, здравеопазване, 120 хил. армия, социална система с купища екстри...Но и само губещите фирми да лапаха, пак беше по-добре, защото хора така или иначе се раждат, но когато нямат работа и хляб, те произвеждат само проблеми. Комунистите това го разбираха много по-добре, затова даже се работеше принудително, даже ***, за да нямат време за глупости.Не се заблуждавайте пичове, до Рейгън соцлагерът се справяше доста добре, много повече от добре! Даже бяхме повели на полувремето. Това принуди американците да се стреснат и да въведат тази система от кредитиране с кухи кинти, последиците от която в момента тресе целия свят...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
138
rate up comment 9 rate down comment 0
dean.jordanov
преди 12 години
Аха явно не съм много запознат. Обаче 20% печеливши предприятия са издържали 80% непечеливша икономика. Т.е. парите пак са отивали за търтеи. И когато мама Русия спря да пазарува непотребните неща, които произвежда детенцето БГ и хоп, колапс. Проблема е това което стана после. ВСИЧКИ ПРЕДПРИЯТИЯ можеха да се модернизират и да променят и осъвременят производството си , било то под държавно управление или частно. Но какво се получи, всичко се ограби и разпродаде и някой хора гушнаха париците. Това което стана реално е, че не трябваше да се чака да се "възстановим" от комунизма 20 години. Трябваше ударно да се промени курса още 90-та година. Само че някой чакахме влака сам да дойде, други веднага видяха свободата и директно избягаха. Манталитет.. кво да го правиш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
137
rate up comment 6 rate down comment 0
0pk
преди 12 години
Ами то на практика нали това се случи :)Капиталистите прибраха капитала и сега се чудят какво да правят с него.А тези дето им трябва да работят с него го нямат. После колегата dean.jordanov се чуди що клиентите му си оправяли сметките с услуги материали и продукция. Ами много просто, няма пари в обръщение, всичките са по трейдърските предприемачи и те се чудят какво да ги правят че да се умножат. Стигнахме пак до бартера. Очевидно е какво не работи. Не е проблема кой е предприемач и кой не е.Ясно е че не могат всички да бъдат вождове(разбирай предприемачи), трябва и индианци(разбирай работници) да има. Ама вождовете индианците ги подкрепят. Винаги така е било, така и ще бъде ;)* в скобките пояснявам за неразбиращите защитници на тезата че "само частният предприемач може да бъде двигател на икономиката" както се изрази колегата Mavi Goz
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
136
rate up comment 4 rate down comment 0
Mavi Goz
преди 12 години
Колкото до програмата на гърчето, не му се връзвайте! Това е финт за повече гласове, за да спечели изборите, ако може. После ще клекне, защото няма как да го направи сам - Чавес е далече! Едно време стана, защото бяхме половин Европа, а зад нас - огромен пазар и най-богатото суровинно депо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
135
rate up comment 2 rate down comment 2
Mavi Goz
преди 12 години
Като бивш такъв, а впоследствие и като собственик на частен биснес, понякога се виждам със стари колеги и разговаряме. Всички споделят, че преди им е било по-интересно и са работели много по-спокойно и качествено. Ако не са били досадните мутри от РК на БКП, които си завираха клюновете навсякъде, щеше да е още по-добре. Случвало се е да свиваме по някой номер, за да изпълним нереално спуснат план, но такива измами, които ни принуди капитализма да правим, не сме и сънували, че ще ни се наложи!Кажете ми каква е разликата напр. за бившия директор и настоящ собственик на Дунав Прес - Русе? И преди, и сега е денонощно там, и преди, и сега беше суперпечелившо предприятие, благодарение на него. Да, ама преди печалбата отиваше в държавата и тя я разпределяше в цялото общество, а сега отива в джоба на един и той си прави каквото си иска с нея - кеф му на Кайманите, кеф му Майбах. Кой е прецакан и колко българи спечелиха от капитализма?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
134
rate up comment 5 rate down comment 0
bgMan
преди 12 години
В програмата според мен има противоречащи си точки и цели затова е невъзможна. Национализация, облагане на богатите на 75%, безплатно здравеопазване и образование. Ако съм богат грък ще стана друг гражданин преди да въведат данъка и ще се изнеса от Гърция с всичко ценно и при с оглед на задаващата огромна рецесия в Гърция с чии пари ще се изгради безплатно здравеопазване и образование, само от мита, акцизи и ДДС ли?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
133
rate up comment 6 rate down comment 1
Mavi Goz
преди 12 години
Не искам да споря с никой, но тезата, че само частният предприемач може да бъде двигател на икономиката, е доста несъстоятелна! В България имаше суперразвити и печеливши отрасли с перфектни мениджъри, които носеха всичкото бреме от отговорности на ръководещи дейността, но получаваха заплати, а не трупаха капитали. Тях държавата също ги тормозеше с всякакви контролни и данъчни органи, като в същото време беше и собственик на бизнеса. Такива мениджъри има бол и сегав частните АД-та. Често собственикът на капитала се чуди на коя кълка да полегне и къде да хвърли няколко хиляди за вечеря.Тук ми се струва, че пишат доста нафукани, но неграмотни младежи, които нито са били в реалната соц. икономика, нито са помирисвали капитализъм.Чистият капитализм е нещо съвсем друго, като напр. играта "Монополи". Има едни пари и едни активи на пазара. Кой как е тръгнал се пропуска, но накрая парите и активите се събират в един, а останалите изгарят. В реалния живот си намерете подходящ евфимизъм за това
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
132
rate up comment 4 rate down comment 0
dean.jordanov
преди 12 години
Аз щото сам гаден предприемач и работя от бюро :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
131
rate up comment 2 rate down comment 0
0pk
преди 12 години
абе като ви гледам и вий с kanartikin не сте се разработили особено впредвид непрекъснатите коментари тука :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
130
rate up comment 2 rate down comment 0
Jay Gould
преди 12 години
Форекс мастъре пак приказваш глупости и тъпотии - Вярно че в САЩ някой желаещи да отидат безработни са били на палатки докато са строили, но въобще не са работили безплатно, а са вземали много-много добри заплати.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още