IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

75% данък за богатите и излизане от НАТО иска СИРИЗА

Програмата на гръцката радикална левица включва още национализация на банки и пенсионни фондове и безплатно здравеопазване и образование

08:30 | 01.06.12 г. 191
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
75% данък за богатите и излизане от НАТО иска СИРИЗА

"Поддръжниците на двупартийната коалиция (ПАСОК и Нова демокрация - бел. ред.) и техните съмишленици в ЕС и МВФ се опитват да изнудват гръцкия народ." 

Това са част от встъпителните думи в предизборната програма на гръцката крайно лява коалиция СИРИЗА, която изненада всички със силните резултати на изборите, които се проведоха в южната ни съседка по-рано през май.
Мнозина очакват тя да спечели широка подкрепа и на предстоящите избори, насрочени за 17 юни.

Публикувани от няколко международни издания, политическите и икономически мерки, залегнали в програмата на СИРИЗА от първите избори, провокираха бурни дебати.

Днес, когато лидерът на СИРИЗА Алексис Ципрас се очаква да обяви актуализирани мерки в програмата на партията, предлагаме резюме на основните пунктове от платформата. Те дават добра представа за това за какви промени в Гърция може да бъдат създадени предпоставки, ако партията добие по-широко мнозинство в новия парламент.

Вижте 10-те точки от програмата на СИРИЗА, според която, за да излезе Гърция от кризата, е необходима коренна промяна, завой на 180 градуса:

1. Да се отървем от хватката на дълга.

Държавата прехвърля бремето на дълга върху народа. Това може и трябва да се промени. Това е класов дълг. Това са данъците, които не са си платили богатите, заграбените средства от народа и прекомерните разходи за армията.

Дългът не е гръцки феномен. Той е част от капиталистическата криза в европейски и глобален мащаб и ефект на неолибералната политика от последните двадесет години.

Затова искаме:
- Незабавен мораториум по обслужването на дълга.
- Преговори за отмяна на голямата част от дълга до възстановяване на икономическия ръст, провизии за икономическо и социално развитие и защита на малките вложители.
- Паневропейска регулация на държавните дългове на членовете на ЕС.
- Радикална промяна в ролята на Европейската централна банка.
- Забрана на спекулативните банкови продукти.
- Паневропейски данъци върху богатството, финансовите транзакции и печалби.

2. Данъчно облагане на богатите.

Казват ни, че няма средства за такъв политически завой, какъвто е нужен. Това не е истина. В Гърция всички работещи произвеждат над 200 млрд. евро на година – средства, които попадат в ръцете на малцина.

Затова е нужна радикална данъчна реформа, предвиждаща:
- Облагане на хората със състояние от над 1 млн. евро и тези с високи доходи.
- Повишаване на данъчното облагане до 75% за доходи от над 500 хил. евро годишно.
- Премахване на данъчните облекчения за корабособственици, както и Гръцката православна църква.
- Забрана на офшорните транзакции.

3. Щит за обществото от кризата.

- Да не остане и единствен гражданин без гарантирана минимална заплата или социална помощ, медицинска застраховка, жилище и достъп до всички обществени услуги и съоръжения.
- Защита и облекчение за задлъжнелите семейства. 
- Понижение и контрол на цените, понижение на ДДС и премахване на ДДС върху стоките от първа необходимост.

4. Устойчиво развитие с производствено, социално и екологично възстановяване.

- Национализация и „социализация“ на банките и тяхната интеграция в единна обществена банкова система под контрола на народа и работниците, за да служат за благото и развитието на нацията.
- Национализация на всички обществени предприятия със стратегическо значение, които бяха приватизирани.
- Екологична трансформация на модела на развитие, по-конкретно в енергийния сектор, производство, туризъм и земеделие.
- Развитие на научно-изследователската дейност и производствената специализация.
- Държавата ни може да развива туризма и индустрията без да съсипва природата чрез изграждането на голф игрища и огромни хотели.

5. Сигурна заетост със справедливо заплащане и социално осигуряване.

- Постоянното влошаване на условията за труд и унизителните нива на заплащане не привличат никакви инвестиции, развитие или заетост.
- Така нареченият пазар на труда се превърна в джунгла, в която работодателят има абсолютна власт.
- Отмяна на решението от февруари, чрез което минималната заплата се понижи с до 32% за някои граждани.
- Създаване на стабилни механизми за контрол и защита на заетостта.
- Гаранция на колективните трудови споразумения.
- Систематична борба със съкращенията и дерегулацията на работните взаимоотношения.

Последна актуализация: 13:13 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

179
rate up comment 2 rate down comment 0
nedev75
преди 12 години
По коментирана новина май не съм виждал в инвестора.Или няколко трола умело разлайват потребителите, или наистина темата комунизъм все още е много интересна за хората.Като цяло идеите са краен популизъм, абсолютно неосъществими и противоречащи една с друга.Излизането от НАТО на силно задлъжняла страна и все едно длъжник на италиански мафиоти да си свали бронежилетката, да уволни охраната си и да отиде на кафе в заведението на босовете на които дължи пари и да си тръгне без да плати:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
178
rate up comment 1 rate down comment 0
Biso
преди 12 години
http://***.youtube.com/watch?v=yrkjD7-knCU&feature=relatedОсновното за мен в този анализ е свободата да се развиваш, институции и върховенство на закона, подпомагащи развитието на обществото! Условия за предприемачеството и образователна система стимулираща креативноста и нестандартното мислене.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
177
rate up comment 1 rate down comment 0
LuckyYou
преди 12 години
Определено харесвам Нийл Фъргюсън, който винаги има интересна гледна точка върху нещата, самият той отрича математическото моделиране в социалните науки. Накрая на интервюто той спомена 2 бъдещи сценария развитието на Китай и САЩ. Тези сценарии обаче са сравнително оптимистични - във всеки един от тях има по един победител. Аз обаче се сещам за един друг сценарий, който е много много опасен и много песимистичен. Сценарий в който не се знае дали въобще ще има победител или всички ще са губещи. ВОЙНА! Колкото по-голяма е кризата в западните държави, толкова по-голям е рискът от война! Което е най-страшното. Нито една икономическа криза не може да ме изплаши в сравнение с това какво би станало от една война. И ако войната бива сравнена със земетресенията - колкото повече време няма така наречените разтоварващи трусове, толкова по-голямо земетресението би било :(
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
176
rate up comment 1 rate down comment 0
Biso
преди 12 години
Ако правилно разбирам от този коментар и от други ваши коментари под "затваряне на ножицата" имате в предвид преразпределение на богатствата, да вземем от имащите и да дадеме на нямащите! Или да вземем според възможностите ( критерии за възможности ) и да дадем според нуждите ( критерии за нужди )! Това е едно от наследствата на комунизма в България, всеки чака някой да му даде ( манталитета на народа)!!! Всеки първо трябва да си отговори на въпроса защо ти имаш а аз нямам? Но за това е нужна самокритичност, по мое скромно мнение българина е ампутиран от самокритичност! Не е ли по-правилно вместо да се преразпределя, да се създадат условия всеки да може да постигне това, към което се стреми и което смята, че е важно за него в живота? Така е много по-справедливо, но в разрез с комунистическата идеология!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
175
rate up comment 1 rate down comment 1
mos70
преди 12 години
Цитат: "Проблемът е, че доходите от труд намаляват като процент за сметка на доходите от капитал през последните десетилетия навсякъде в света (което води до намаляване на данъците от доходите от капитал)."...А,...ей точно за това иде реч! Тук съм много съгласен. И за това доходите от капитал трябва да бъдат пресечени с високи данъци, и ножицата да затвори!Разберете го- ножицата трябва да почне да се затваря...иначе ескалацията ще продължи да расте...до един момент, след който ще стане страшно!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
174
rate up comment 1 rate down comment 0
LuckyYou
преди 12 години
АФРИКА!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
173
rate up comment 1 rate down comment 0
rinaa1
преди 12 години
Добре , че преди 20 години превзеха нашите пазари , че и ние да се почувстваме като хора . Понеже си спомням мизерните магазини и никаквите стоки в тях , та затова де ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
172
rate up comment 3 rate down comment 0
trendline
преди 12 години
Май идва края на западния капитализъм. Просто му се удължи времето след умишленото падане на социализма в източна Европа и СССР. Затова разбира се са си виновни сами. С безкрайното противопоставяне, че там са по-богати и щастливи, повече придобивки за хората отколкото на изток. След края на 80-те с превземането на нашите пазари си осигуриха растеж и благоденствие на наш гръб за около 20 години. Ами сега на къде?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
171
rate up comment 2 rate down comment 0
21.12.2012
преди 12 години
Отговор на въпросите за възможното бъдеще на капитализма могат да бъдат намерени в миналото. Проф. Нийл Фъргюсън (историк) намира 6 причини за просперитета на запада: конкуренция, наука, права на собственост, медицина, работна етика и потребителско общество. В завихрилия се спор последната от причините - консуматорството - е основата, върху която се гради капитализма. Във формулата за БВП потреблението заема огромния процент от съвкупните разходи в една икономика. За да има потребление, е нужна стабилна средна класа с добри доходи. Проблемът е, че доходите от труд намаляват като процент за сметка на доходите от капитал през последните десетилетия навсякъде в света (което води до намаляване на данъците от доходите от капитал). Отговорът е социалната държава (скандинавските държави са добър пример).http://***.youtube.com/watch?v=z03Q1WjjbKk
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
170
rate up comment 2 rate down comment 0
edimi
преди 12 години
пък не се използват, ограничаването на достъпа до тях с цел печалба....абе изобщо както преди "желязната завеса", дръж прасето в кочинката, то ти е сигурно, пък и доволно ...., те тези неща ще съсипят света вероятно...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още