IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

75% данък за богатите и излизане от НАТО иска СИРИЗА

Програмата на гръцката радикална левица включва още национализация на банки и пенсионни фондове и безплатно здравеопазване и образование

08:30 | 01.06.12 г. 191
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
75% данък за богатите и излизане от НАТО иска СИРИЗА

"Поддръжниците на двупартийната коалиция (ПАСОК и Нова демокрация - бел. ред.) и техните съмишленици в ЕС и МВФ се опитват да изнудват гръцкия народ." 

Това са част от встъпителните думи в предизборната програма на гръцката крайно лява коалиция СИРИЗА, която изненада всички със силните резултати на изборите, които се проведоха в южната ни съседка по-рано през май.
Мнозина очакват тя да спечели широка подкрепа и на предстоящите избори, насрочени за 17 юни.

Публикувани от няколко международни издания, политическите и икономически мерки, залегнали в програмата на СИРИЗА от първите избори, провокираха бурни дебати.

Днес, когато лидерът на СИРИЗА Алексис Ципрас се очаква да обяви актуализирани мерки в програмата на партията, предлагаме резюме на основните пунктове от платформата. Те дават добра представа за това за какви промени в Гърция може да бъдат създадени предпоставки, ако партията добие по-широко мнозинство в новия парламент.

Вижте 10-те точки от програмата на СИРИЗА, според която, за да излезе Гърция от кризата, е необходима коренна промяна, завой на 180 градуса:

1. Да се отървем от хватката на дълга.

Държавата прехвърля бремето на дълга върху народа. Това може и трябва да се промени. Това е класов дълг. Това са данъците, които не са си платили богатите, заграбените средства от народа и прекомерните разходи за армията.

Дългът не е гръцки феномен. Той е част от капиталистическата криза в европейски и глобален мащаб и ефект на неолибералната политика от последните двадесет години.

Затова искаме:
- Незабавен мораториум по обслужването на дълга.
- Преговори за отмяна на голямата част от дълга до възстановяване на икономическия ръст, провизии за икономическо и социално развитие и защита на малките вложители.
- Паневропейска регулация на държавните дългове на членовете на ЕС.
- Радикална промяна в ролята на Европейската централна банка.
- Забрана на спекулативните банкови продукти.
- Паневропейски данъци върху богатството, финансовите транзакции и печалби.

2. Данъчно облагане на богатите.

Казват ни, че няма средства за такъв политически завой, какъвто е нужен. Това не е истина. В Гърция всички работещи произвеждат над 200 млрд. евро на година – средства, които попадат в ръцете на малцина.

Затова е нужна радикална данъчна реформа, предвиждаща:
- Облагане на хората със състояние от над 1 млн. евро и тези с високи доходи.
- Повишаване на данъчното облагане до 75% за доходи от над 500 хил. евро годишно.
- Премахване на данъчните облекчения за корабособственици, както и Гръцката православна църква.
- Забрана на офшорните транзакции.

3. Щит за обществото от кризата.

- Да не остане и единствен гражданин без гарантирана минимална заплата или социална помощ, медицинска застраховка, жилище и достъп до всички обществени услуги и съоръжения.
- Защита и облекчение за задлъжнелите семейства. 
- Понижение и контрол на цените, понижение на ДДС и премахване на ДДС върху стоките от първа необходимост.

4. Устойчиво развитие с производствено, социално и екологично възстановяване.

- Национализация и „социализация“ на банките и тяхната интеграция в единна обществена банкова система под контрола на народа и работниците, за да служат за благото и развитието на нацията.
- Национализация на всички обществени предприятия със стратегическо значение, които бяха приватизирани.
- Екологична трансформация на модела на развитие, по-конкретно в енергийния сектор, производство, туризъм и земеделие.
- Развитие на научно-изследователската дейност и производствената специализация.
- Държавата ни може да развива туризма и индустрията без да съсипва природата чрез изграждането на голф игрища и огромни хотели.

5. Сигурна заетост със справедливо заплащане и социално осигуряване.

- Постоянното влошаване на условията за труд и унизителните нива на заплащане не привличат никакви инвестиции, развитие или заетост.
- Така нареченият пазар на труда се превърна в джунгла, в която работодателят има абсолютна власт.
- Отмяна на решението от февруари, чрез което минималната заплата се понижи с до 32% за някои граждани.
- Създаване на стабилни механизми за контрол и защита на заетостта.
- Гаранция на колективните трудови споразумения.
- Систематична борба със съкращенията и дерегулацията на работните взаимоотношения.

Последна актуализация: 13:13 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

129
rate up comment 3 rate down comment 0
dean.jordanov
преди 12 години
Човека е майстор. А днес е петък - ден на майстора, затова предполагам има време да пише. Иначе ако беше в производството щеше да пише довечера след работа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
128
rate up comment 2 rate down comment 4
mos70
преди 12 години
Цитат: "ти си заменяем, по простата причина, че нищо не зависи от теб.."Голяма грешка! Недей да лежиш на тая кълка! Под МЕН има впредвид всеки, който би могъл да е на моето място! Без НАС ТИ нищо не струваш! Абсолютно нищо!Пак ти казвам и на теб и на другите "предприемачи"- да лежиш на кълката "заменяемост" е много голяма грешка! Това още веднъж доказва, че имате нужда от контрол!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
127
rate up comment 1 rate down comment 2
mos70
преди 12 години
Цитат: "Този плаче да го регулират и какво да мисли..."Не мен, ТЕБ трябва да регулират...и съм сигурен, че има защо!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
126
rate up comment 4 rate down comment 0
kanartikin
преди 12 години
Както ти отговориха по долу.. ти си заменяем, по простата причина, че нищо не зависи от теб.. така че..като тебе има достатъчно. Аз ще си намеря персонал, не бери грижа.. ама те гледам без работа да дремеш и акъл да даваш.... Хайде в полето.. да носиш багаж!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
125
rate up comment 5 rate down comment 0
kanartikin
преди 12 години
Виждам, че имаш време и нерви да се занимаваш с "бетонни глави". Момчето с наивитета си не схваща, че този който ще го регулира, е също човек със своите слабости поквареност и податливост на влияние. Ако имаш време, запитай го, кой ще контролира регулиращият и контролиращ, както и от къде на къде този дето ще ме контролира знае по добре от мен, кое е добре за мен, а и за него самият. Обясни му че това се нарича Фашизъм и вече е отработено/справка само при фашизъм има Държавен контрол над частен пазар. Ако ти се занимава разбира се. За мен този диалог е престанал още през 16век.. друг е въпроса че и до сега трудно се възприема от лимитирани умове с претенция. Този плаче да го регулират и какво да мисли..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
124
rate up comment 1 rate down comment 3
mos70
преди 12 години
Цитат: " иначе и магарето дето носи товара има претенция, че носи благата, а не този който ги е намислил, създал инвестирал, рискувал и организирал магарето да носи."Ти може много да мислиш, "инвестираш" (интересно от де са дошли парите) и рискуваш, на не струваш пукната пара без този, който трябва реално да свърши работата! Ха върви препродай (прави бизнес) домати на пазара, ако аз не съм ги произвел! К'во шЪ продадеш? дедовия!Не става момче, зависиш изцяло от мен!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
123
rate up comment 3 rate down comment 0
dean.jordanov
преди 12 години
Капана отдавна е щракнал върху всички!Това поне го разбираш правилно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
122
rate up comment 5 rate down comment 0
dean.jordanov
преди 12 години
Това му го писах и аз, малко в друг формат. Но той не може да разбере с работническото си мислене, че не той а предприемача рискува. И той ще си получи парите в края на месеца, а предприемача ще трябва да се оправя с всичката бумащина с държавата, клиентите и банките, които пак са му вдигнали лихвения процент. Колкото и здрав бачкатор да си, без поемане на риск и залагане на собствените си задни части и поемане на отговорност, ще си останеш подсмърчащ бачкатор в цехчето.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
121
rate up comment 5 rate down comment 1
mos70
преди 12 години
Никога не съм твърдял, че съм икономист, и слава богу. Но много добре виждам къде е проблема- няма регулация и контрол! печатат се кухи пари /т.н. "вливане на ликвидност"...що за израз/, които пораждат кух разстеж, дължащ се на накачулване на граждани, фирми и държави със заеми,и бумммм парите свършиха. А е ясно, че заемите не могат да бъдат върнати /чисто математически/, ако не се напечатат нови пари. И т.н. и т.н...ама това НЕ може да продължава до безкрай.Взел си 100 лв, а трябва да върнеш 120. И ако всеки е така и системата е затворена, няма от де да дойдат тия 20 лв умножени по N на брой длъжника. И за това се печатат нови кухи пари, които пораждат нови и нови заеми и т.н....Капана отдавна е щракнал върху всички! Но в един момент....бум!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
120
rate up comment 4 rate down comment 0
kanartikin
преди 12 години
М-да, като гледам има много навалица, дето не е мръднала от нивото на "Лионските тъкачи" и "Чартисткото движение"... още малко и ще скочат да трошат машините, че им ограбвали труда.На "капацитета" по долу с претенцията, че не предприемчивият, а той като *** пролетарии създавал, да си спомни как по "Научен" комунизъм твърдяха, че в Египет простите хорица създали пирамидите, а не инженерите и архитектите.Повече Ренесанс момче ..чети... иначе и магарето дето носи товара има претенция, че носи благата, а не този който ги е намислил, създал инвестирал, рискувал и организирал магарето да носи.Хайде кротко по пътеката да бачкаш.... това дето си го намислил и можеш..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още