IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

“Южен поток” може да бъде съобразен с европейското законодателство?

Преди второ четене могат да отпаднат текстовете, които ограничават включването на трета страна в морската част на газопровода, смята Рамадан Аталай от ДПС

22:14 | 29.05.14 г. 59
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
“Южен поток” може да бъде съобразен с европейското законодателство?

Според депутати от управляващото мнозинство има вариант да бъдат спазени евродирективите и проектът “Южен поток” да бъде спасен, съобщава БНТ.  

От ДПС и левицата са готови да ревизират спорните текстове в Закона за енергетика преди окончателното му приемане, според които само руски доставчици могат да използват тръбата в морската й част, като се отчетат препоръките от Брюксел.

От опозицията призоваха левицата да изтегли всички текстове от проектозакона, които противоречат на европейското изискване за диверсифициране на газовите доставки. Според опозицията разделянето на “Южен поток” на морска и сухоземна част и въвеждането на понятието “морски газопровод” е опит да се заобиколи европейското законодателство, като подводната част изкуствено се вади извън територията на ЕС.

“Трябва да бъдат изтеглени предложенията на двамата депутати от БСП с промените  в Закона за енергетика. Ние това сме го предложили между първо и второ четене, така че просто трябва да се приемат нашите предложения", заяви депутатът от ГЕРБ Делян Добрев.

От опозицията се обявиха и против собствеността на тръбата да бъде само на “Газпром”.

“За да няма конфликт на интереси, собствеността на тръбата не може да бъде на един определен производител на газ, както и тарифите не могат да бъдат определяни също от заинтересована страна – в случая производител на газ. Те трябва да бъдат определяни от независим регулатор”, каза още Добрев.

От управляващото мнозинство са готови да направят определени законодателни отстъпки в интерес на проекта, като се съобразят с изискванията на Брюксел.

"Между първо и второ четене ще се намери изход от създалата се ситуация, като отпаднат онези текстове, които ограничават включването на трета страна в тръбопровода по морската част”, заяви Рамадан Аталай, депутат от ДПС.

Според депутата от Коалиция за България Таско Ерменков обаче принципът е следният: "Определяме откъде започва “Южен поток” и докъде се простира, без да нарушаваме каквото и да е било изискване на европейското законодателство и гарантираме, че от там от където започва да действа европейското право ние ще се съобразяваме с него. Това ще бъде нашият подход”.

Ако всички пречки пред Южен поток бъдат преодолени, строителството на българската част стартира тази година. То ще се извърши от консорциум между руската “Стройтрансгаз” и българското обединение “Газпроект юг”.

Руската компания е с мажоритарен собственик STG Holdings, в която основни акционери са “Волга груп” на Генадий Тимченко с 63% и “Газпромбанк” с 20%. Тимченко е шестият най-богат човек в Русия със състояние от 15.3 млрд. долара.

В “Газпроект юг” акционери са 5 от най-големите български строителни компании. Любопитното е, че те ще работят с близо 400 фирми -подизпълнители. Предвижда се в рамките на проекта да бъдат ангажирани над 7 хиляди  души.

(БНТ)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:22 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

25
rate up comment 7 rate down comment 1
data
преди 10 години
Ку не е софийското парно нищо чудно да станем износители :):):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 6 rate down comment 1
data
преди 10 години
:) аз също не понасям рашките че ни боцкат с цената , *** кат гледам кви мижави количества купуваме нищо чудно че е тъй . Много съ говори за тоз газ пък той в енергийното потребление на Родината е мисля към 1 % :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 4 rate down comment 5
kalendar
преди 10 години
прости ми, ама вече ме дразниш-в предишният пост допуснах, че може да не си глупаво дете, сега отричам това допускане-ти си огромен ***! Ама велик-като Боцио и Цвъкио! Те такова зле си:) Все едно си завършил помощно някъде.Къде е конфликта на интереси-прочети си определението, ако не си съгласен с него да ми линк към друго определение по темата и после ми обясни къде е конфликта според него!Каква пазарна икономика намесваш в юридическата терминология???? Все си мислех, че не може да си такова зле, но вече намирам грешката в себе си! Като казах таксиметров шофьор си мислех за Добрев, но сега си мисля и за теб.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 3 rate down comment 4
kalendar
преди 10 години
казах-в ЕС или си много ама адски много ***, по-зле от Цвъкио или се правиш на неразбрал. Искам линкове-за нашата цена и за тая държава в ЕС, която купува на $150. И значи ли, че след като Китай купува на $350 руснаците са ги излъгали повече от два пъти в цената?В САЩ заради ниското потребление се продава на под себестойност. Представяш ли си Иран да иска да продава на ЕС, които се опитват да и спрат ядрената програма...утопист!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 5 rate down comment 3
kalendar
преди 10 години
именно, ама емзет/хикса набърка правните понятия, които очевидно не са му ясни, само щото са спуснати от правилният партиец, което ме подразни. Аз лично нямам проблем Газпром да държи тръбата-ние няма да я построим. Знам, че Германия е собственик на своята тръба(знам от публикации). Ако това е вярно не знам тоя кво се пени-начи в Германия може, но в България не може? Това едно. Второ-колкото повече тръби минават през и към България, толкова е по-добре. Създава конкуренция. Но правилните партийци няма да са съгласни с мен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 6 rate down comment 3
MZ/X
преди 10 години
В САЩ цената на газта е дори по ниска от 150-200 долара! Ако за европейския пазар се конкурираха газ от Русия, Азербаждзан, Иран и т.н. цените биха паднали и тук! Виж печечалбата на газпром и ще разбереш, че и на 100 долара биха имали сметка да продават газта, но понеже са монополисти я продават и по 400-500 долара!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 3 rate down comment 1
data
преди 10 години
Проблема за който спорите е в това че ние НЕ сме клиента на тази тръба , ние сме само спирка по пътя
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 5 rate down comment 3
MZ/X
преди 10 години
Ако не виждаш конфликт на интереси в осигуряването на монопол на един доставчик, вместо да се допуснат 2-3 участника до пазара, сори но не мога да ти помогна! Защо изобщо развиваме тогава пазарна икономикa? Нека намерим по един производител от млякото до баничките и да им дадем монопол за да ни бъде по евтино.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 6 rate down comment 1
data
преди 10 години
Право , еко тинтири минтири - върви яко пазърлъка . Кат се договорят в един прекрасен момент пАтока ще е изпълни всички изисквания
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 3 rate down comment 3
kalendar
преди 10 години
освен това-още си чакам отговорите, ако може с линкове:1. Къде е конфликта на интереси(ама говорим за конфликт на интереси, а не друго нарушение), за който тоя илитерат Добрев говори?2. Коя държава в ЕС плаща $150? С линк, моля3. Колко плащаме ние, отново с линк, моля?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още