IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

“Южен поток” може да бъде съобразен с европейското законодателство?

Преди второ четене могат да отпаднат текстовете, които ограничават включването на трета страна в морската част на газопровода, смята Рамадан Аталай от ДПС

22:14 | 29.05.14 г. 59
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
“Южен поток” може да бъде съобразен с европейското законодателство?

Според депутати от управляващото мнозинство има вариант да бъдат спазени евродирективите и проектът “Южен поток” да бъде спасен, съобщава БНТ.  

От ДПС и левицата са готови да ревизират спорните текстове в Закона за енергетика преди окончателното му приемане, според които само руски доставчици могат да използват тръбата в морската й част, като се отчетат препоръките от Брюксел.

От опозицията призоваха левицата да изтегли всички текстове от проектозакона, които противоречат на европейското изискване за диверсифициране на газовите доставки. Според опозицията разделянето на “Южен поток” на морска и сухоземна част и въвеждането на понятието “морски газопровод” е опит да се заобиколи европейското законодателство, като подводната част изкуствено се вади извън територията на ЕС.

“Трябва да бъдат изтеглени предложенията на двамата депутати от БСП с промените  в Закона за енергетика. Ние това сме го предложили между първо и второ четене, така че просто трябва да се приемат нашите предложения", заяви депутатът от ГЕРБ Делян Добрев.

От опозицията се обявиха и против собствеността на тръбата да бъде само на “Газпром”.

“За да няма конфликт на интереси, собствеността на тръбата не може да бъде на един определен производител на газ, както и тарифите не могат да бъдат определяни също от заинтересована страна – в случая производител на газ. Те трябва да бъдат определяни от независим регулатор”, каза още Добрев.

От управляващото мнозинство са готови да направят определени законодателни отстъпки в интерес на проекта, като се съобразят с изискванията на Брюксел.

"Между първо и второ четене ще се намери изход от създалата се ситуация, като отпаднат онези текстове, които ограничават включването на трета страна в тръбопровода по морската част”, заяви Рамадан Аталай, депутат от ДПС.

Според депутата от Коалиция за България Таско Ерменков обаче принципът е следният: "Определяме откъде започва “Южен поток” и докъде се простира, без да нарушаваме каквото и да е било изискване на европейското законодателство и гарантираме, че от там от където започва да действа европейското право ние ще се съобразяваме с него. Това ще бъде нашият подход”.

Ако всички пречки пред Южен поток бъдат преодолени, строителството на българската част стартира тази година. То ще се извърши от консорциум между руската “Стройтрансгаз” и българското обединение “Газпроект юг”.

Руската компания е с мажоритарен собственик STG Holdings, в която основни акционери са “Волга груп” на Генадий Тимченко с 63% и “Газпромбанк” с 20%. Тимченко е шестият най-богат човек в Русия със състояние от 15.3 млрд. долара.

В “Газпроект юг” акционери са 5 от най-големите български строителни компании. Любопитното е, че те ще работят с близо 400 фирми -подизпълнители. Предвижда се в рамките на проекта да бъдат ангажирани над 7 хиляди  души.

(БНТ)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:22 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

45
rate up comment 6 rate down comment 5
kalendar
преди 10 години
горзно си го описал, но много вярно, чак ме депресира. С риск да изглеждам по-романтичен, от колкото съм и с риск да обидя някой-Левски и Ботев са мрели за тая държава и тоя народ(и маса хора след тях за национално обединение), за да може днес някой да каже-не ми е достатъчно лесно да си купя АйФон за това ще ходя да бърша *** на Запад. Общество от меркантили...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
44
rate up comment 7 rate down comment 3
SSIW
преди 10 години
Та пак те питам, къде го виждаш тоя национален интерес, да се рита срещо тези които са готови да ти дадат помианк, да ти помогнат да останеш бяла държава с технологично и индустриално развитие (нещо повече, те вече са го правили в миналото!), а за сметка на това предлагаш прегръдка с тези, които директно ти обещават да сринат всичко, което е на територията ти (вкл. демографията), срещу възможността отвреме на време да се изнасят чистачи и ***?Интерес могат да имат само кликата, която провежда политиката на запада и няколко процента от населението, което с образование, качества и квалификация, теоритично може да разчита да си устрои материално обезпечен живот на запад. За всички други и най-вече за тези оставащи в границите на територията, перспективат е регрес->маргинализация-> смърт/изчезване ... ако това наричаш национален интерес ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
43
rate up comment 7 rate down comment 3
SSIW
преди 10 години
На украинците, кой на запад ще им купува продукцията на самолетостроене, производство свързано с ВПК, машиностроене и лека промишленост, хранително-вкусовия сектор ? Ами сигурен съм, че и ти го виждаш НЯМА ТАКИВА КАНДИДАТИ, както нямаше и за продукцията на нашите предприатия, които нарязахме на скрап! Загиват си украинците прави, това на което могат да се надяват (в най-добрия случай), както и при нас, е перспективата да изнесат на запад няколко процента от трудовата сила (образовани, с квалификация и качества), на позиции за бели хора, може би още едни 15-20%, като чистачи, прислуга и *** и ... ДОТАМ! Нема ... и в склада нема, щото украинците са емен-емен 50 милиона и тези проценти, дето ги смятаме са си цфра хора, които ше почнат да тежат и да създават сериозни дисбаланси в подредената западна градинка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
42
rate up comment 6 rate down comment 3
SSIW
преди 10 години
Това е националният интерес на България за да не се окажем един ден в позицията на Украйна! ------------------------------------Приателю, ... ние СМЕ в позицията на Украйна, именно защото по едентичен начин и тук и там се потъпква националния интерес. Хайде да видим, кой построи индустрия и инфраструктура в БГ и Украйна, кой даваше поминък на нашата държава 50 години, а на тяхната столетия, та до ден днешен? Какво са ни подготвили в замяна, партньорите ни от посоката на залязващото слънце и къде точно е националния ни интерес? Индустрия ли ще дойдат да построят тук и в Украйна (както направи системата от която бяхме част), при условие, че на запад си имат такава и се чудят къде е пазара , които да натовари капацитета й? Или предлагаш сами да си я построим, без да имаме зад гърба си техния период на натрупване на капитали, продължил векове, още повече като част от ТЯХНАТА валутна система, където те ни емитират парите?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
41
rate up comment 6 rate down comment 1
0pk
преди 10 години
Ей ама много чугунени глави има тука :)Давай сега да четем заедно:1. "Фирмите, които са на свободния пазар могат да си се договарят вече с когото си искат" - аз искам да си договоря тока с АЕЦ без участието на ВЕИ и ТЕЦ, като си плащам таксата за пренос по мрежата, която е еднаква. Кажи ми сега, защо това е невъзможно?2. "НЕК за щастие пренся електроенергия на всеки който поиска и така нито един производител няма монопол!" - Ама аз искам от конкретен производител, а ми доставят от друг, това не е ли скрит монопол и конфликт на интереси?3. "Асоцията с магистралите не е нелогична, а много точна, защото газопреносната мрежа, абсолютно с нищо не се различава от електропреносната мрежа на НЕК или магистралите!" - Ами да помислим, какво "ходи" по магистралата и какво по тръбопровода? Ако смяташ че няма разлима, не мога да ти помогна.4. "Не може всеки...Точно подобни желания водят до монопол" - ако мога да си избирам конкретен доставчик, как това води до монопол?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
40
39
rate up comment 6 rate down comment 5
kalendar
преди 10 години
Пхахахаха:) от кой е "провален" Набуко? Ама пак с линкове:) Щото аз си мисля, че няма Набуко щото има Трансадриатическия газопровод:)Между другото-както казах, понеже си *** нямаме 100% зависимост от Русия. Имаме 100% зависимост на вноса, но имаме собствени находища. Та:1. Къде видя конфликт на интереси? Ама не това което ти, бакшиша, му викаш конфликт на интереси, а по определение.2. Линк към цената която плащаме за внос на газ3. Линк да се покаже, че има държава в ЕС, която плаща $150-2004. Линк някъде да видя кой е "провалил" Набуко
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 5 rate down comment 3
MZ/X
преди 10 години
Европа като цяло зависи 25% от Газпром, а България 100%! Само чрез интерконекторни връзки бихме могли да си намалим със 75% зависимостта от Русия. Набуко не е провален от Азербайджан и те имат огромен интерес да продават газ на Европа! Ако не беше реална опасността за газпром да се намесят конкуренти нямаше да държат толкова да са монополисти на тръбата! Какво им пречи да я отворят към конкуренти след като никой нямал интерес? :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 5 rate down comment 4
kalendar
преди 10 години
Та отново:1. Къде видя конфликт на интереси? Цитирай ми по определение къде е конфликтът? Кой е държавният служител изпаднал в тоя конфликт?2. Линк към цената която плащаме3. Линк към таблицата, която показва, че има държава в ЕС, която плаща $150-200
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 4 rate down comment 3
kalendar
преди 10 години
Я дай линк да видим къде са тия слухове? Щото снощи Мави обяснява от къде идва тая цена 350-370 с линкове. Сверил съм си календара, ти имаш ли какво да сверяваш?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още