IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Търговският дефицит се е удвоил през март

Износът ни през месеца спада с 9% на годишна база, а вносът се повишава с 2%

13:13 | 12.05.14 г. 114
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Търговският дефицит се е удвоил през март

През март износът ни се свива за трети пореден месец, отразявайки се негативно върху търговския баланс на страната, чийто недостиг за месеца почти се е удвоил на годишна база, нараствайки с 97% до 753 млн. лв. За първото тримесечие търговският дефицит се разширява с още около 737 млн. лв., или с 51%, до 2,19 млрд. лв. 

През март общият износ на България намалява с 8,8% спрямо същия месец на предходната година до 3,2 млрд. лв. За първото тримесечие на 2014 г. понижението е с 6,9% на годишна база до 9,5 млрд. лв.

Изменение на общия износ по месеци на годишна база

Графика: НСИ

За периода януари-март сме внесли с 0,3% повече стоки спрямо същия период на 2013 г. до 11,7 млрд. лв. Само през третия месец на новата година общият внос на България се увеличава с 1,6% спрямо същия месец на предходната година до 3,9 млрд. лв.

Изменение на общия внос по месеци на годишна база

Графика: НСИ

Държавите от Европейския съюз са нашият основен търговски партньор, като по-тесни търговски взаимоотношения развиваме с Германия, Италия, Румъния, Гърция, Франция и Белгия, които за първите месеци на годината формират 71,8% от износа за Европа.

По всичко личи, че търговският баланс на страната страда заради негативните данни за търговията с трети страни. Старият континент е поел по пътя на възстановяването и именно натам трябва да гледаме, за да се опитаме да запазим темпото на растеж на износа, което имахме през 2013 г.

В противен случай един от двигателите за икономическия растеж ще забави своите обороти, като по този начин може да застраши цялостното представяне на икономиката ни през 2014 г. Да се надяваме, че разнопосочните сигнали от един от основните ни европейски партньори – Германия, няма да повлияят съществено на цифрите за вноса и износа от и към ЕС.

Връзките с трети страни се влошиха още през третия месец на годината, маркирайки близо 17-процентен спад на износа за първото тримесечие на годината. Данните подсказват, че със заздравяването на Европа се възстановяват и търговските взаимоотношения с държавите членки, но за сметка на тези с другите ни партньори.

Само през март експортът на България към трети страни се е понижил с цели 22,2% спрямо същия месец на 2013 г. и е в размер на 1 млрд. лв., разкриват предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ).

По отношение на вноса от трети страни за първите три месеца на 2014 г. той се свива със 7,8% на годишна база до 4,4 млрд. лв. Само за март вносът намалява с 5,6% спрямо година по-рано и възлиза на 1,4 млрд. лв.

Сигналите, които излъчват данните, предполагат, че ситуацията в Украйна и Русия е повлияла на търговията с държавите, попадащи под определението „трети страни“. Връзките с основния ни търговски партньор – Европейския съюз, които остават стабилни през февруари.

Основните ни търговски партньори са Турция, Китай, Русия, Сингапур, Обединените арабски емирства и Македония, които за периода формират 55,3% от износа за трети страни.

Износът към Турция намалява с 15,2%, но продължава да е най-голям като обем (799,1 млн. лв.), докато вносът е нараснал с 32,6% за първите три месеца на годината до 748,6 млн. лв. През периода експортът за Китай се е повишил с 20,3% до 276,3 млн. лв., а импортът – с 11% до 395,7 млн. лв. Към Сингапур сме изнесли стоки за 205,9 млн. лв., което е ръст от 6334,4% спрямо първите три месеца на 2013 г.

За първото тримесечие на годината износът към Русия се с свил с 1,1%, а вносът – с 33%. Именно от Руската федерация внасяме най-много стоки, като за тримесечието обемът е спаднал до 1,522 млрд. лв. Изглежда, че ситуацията в Украйна се отразява негативно на износа ни за страната. В първите три месеца на годината той се понижава с 57,7%. Вносът обаче нараства със 17,4% на годишна база до 290,7 млн. лв. Украйна е четвъртата страна, от която внасяме най-много стоки.

Повече по темата вижте в разговора на Делян Петришки от Bulgaria On Air cъс Свилен Колев от Investor.bg!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:16 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

9
rate up comment 20 rate down comment 10
deant
преди 10 години
Ти добре ли си бе пич? Ходиш ли редовно на прегледи?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 8 rate down comment 3
alexx
преди 10 години
Поне няма износ към Гибралтар за няколкостотин лева, какъвто се наблюдаваше доскоро. Може пък да са озаптили малко лукойла :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 23 rate down comment 8
needtoknowmore
преди 10 години
A как става това потребление щом имаш отлив на капитали. Да не стане както през 2008 голямо вътрешно потребление огормни търговски дефиците, финансирани с нови кредити и накрая, кредита свърши но не и задълженията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 33 rate down comment 9
georgi_shum
преди 10 години
Не знам дали осъзнаваш, колко колкосално огроми глупости си написал......Дано да осъзнаеш.. някой ден... след някоя и друга прочетена книжка по икономика... И най лошото е, че има цели 11 човека, които са ти сложили +.... Боже.......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 12 rate down comment 6
bgMan
преди 10 години
Що бе Чобански?Орешарски, кой ти е виновен?Стойнев, ако ЕС не ни купува продукцията за износ, приходите от ЮП ще стигнат ли да закърпим положението? Аааааа, верно бе 22 години щяхме да чакаме от умрял писмо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 22 rate down comment 6
ert
преди 10 години
Хи-хи, ами можехме да развиваме вътрешното потребление на трева ...Колкото за търговския дефицит, това не е чак толкова важно. Я вижте гърците, отдавна преди години уж фалираха, а пак живеят в пъти по-добре от стадото тук. Да, ама те си имат един начин на живот и тревата нещо не им се услажда. А тук народа сам търчи да пасе трева, щото държавата трябвало да бъде добре ... Ами кажи им стадо, останалото е ясно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 15 rate down comment 39
mnz
преди 10 години
Да, разбира се.Време е на народа да се осигурят повече стоки, за да може най-после да развием това прословуто вътрешно потребление, което все го няма. Ама за целта трябва да има внос и износът да е по-малък, за да има стоки за вътрешното потребление, защото без стоки няма потребление.Дянков нали искаше да работим само за износ, а народа да пасе трева, според Бойко народа трябваше да пасе овце, но това е друг върпос.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 31 rate down comment 9
stani
преди 10 години
Ти наистина ли мислиш това което си написал?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 16 rate down comment 50
mnz
преди 10 години
Най-после страната ни да тръгне в правилната посока. Време беше да забравим грешната политика на Дянков, който искаше да има износ, всички стоки да отиват навън, като в същото време ако може да не внасяме нищо и народа да *** мухите, щото за него стоки няма. Сега поне увеличаваме вноса и намаляваме износа за да може да има какво да потребява народа. Да, може да не е идеалната политика за дълъг план, но за момента е единствената добра за народа политика.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още