IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Смяна на системата. Кому е нужно това?

Правителство от средите на протестиращите, народовластие, национализация – абсурдите на тълпите

08:41 | 22.02.13 г. 158
Смяна на системата. Кому е нужно това?

Протестите от последните дни бяха ефектни. Не е сигурно обаче дали донесоха бленуваните резултати. Това е и причината недоволството да продължава, макар вече да не е ясно срещу какво се протестира. Всъщност още в началото не беше ясно каква е целта – сваляне на цената на тока, борба срещу монополите, борба срещу правителството и още и още и още.

Е, правителството падна, върви се към предсрочни избори. Брилянтен политически ход на ГЕРБ, каквото и да си говорим. Народът поиска, доскорошният народен герой му даде. На всеки трезво мислещ бе ясно, че с наближаването на изборите натискът върху правителството щеше да става все по-силен, а рейтингът – да се топи.

Поръчкови или не, появиха се митинги в подкрепа на правителството. Електоратът на ГЕРБ ще се консолидира – а той със сигурност не е толкова малко, колкото мнозина се опитват да го изкарат.

Както и да е, не това е основното.

Протестите до момента не произвеждат своите лица – всичко изглежда хаотично, няма общи искания, намесиха се и различни подривни и агресивни елементи. От протест с цел – бунт срещу монополите, вече имаме инертна маса от недоволни, за която нищо не е достатъчно.

Около мен има хора, които протестират. На въпроса за целта най-честата причина, която се изтъква е смяна на системата.

„Смяна на системата”. Звучи много примамливо. В този израз се събира цялото недоволство и всички проблеми на прехода. Нова система – звучи романтично, но и далечно, защото никой не дава отговор каква трябва да е новата система.

Смея да твърдя, че на хартия имаме една от най-добрите системи на управление – парламентарна република с разделение на властите, избори на всеки четири години, процедури за предсрочни избори. Това е на хартия.

Дори в момента всеки, който се замисли, трябва да си даде сметка – ами това е демокрацията – народът дава властта, народът я отнема. Поискаха оставка – получиха я. Системата работи. Народовластие в действие.

Друга важна причина за протест е желанието за свикване на Велико народно събрание. Това пък защо? Такъв законодателен орган трябва да се свиква при ясни желания и принципи за изграждане на новата конституция. Макар че в момента не конституцията е проблемът. Поне не основният.

Последна актуализация: 16:21 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

29
rate up comment 20 rate down comment 4
hellwitch
преди 11 години
Малко си в грешка - има си начин. Например водата:тръбата може да си е една, но фирмите които осигуряват поддръжка, доставка(от яз.Искър или от Рилския водопровод например) и пречистване на отпадните води могат да са различни и да си избираш кой да те обслужва.Същия подход е и с тока, като в зависимост от производителя на ел. енергията би трябвало да има различни такси за пренос.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 18 rate down comment 0
Chick-Chirick
преди 11 години
Радвам се, че сем на едно мнение. Аз просто исках да наблегна още веднъж на това, че проблема не трябва да се търси в зелената енергия. Това е посока която не можем да обърнем, а и не трябва. Виж за темпото може да се дискутира.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 19 rate down comment 5
lordrad
преди 11 години
Хахаха вие си мислите, че може да промените нещо с протести.Не само горивата всички цени ще скочат.Някой хора сега трупат яки пачки.Ако нещо можеше да се промени с избори досега щяха да са ги забранили.Днес има митингова демокрация т.е. простотия.Каузата е загубена от правителство на правителство ще става все по зле, защото у всеки е заложено да бъде крадлив и корумпиран.Само не ми разправяйте колко сте честни, защото ако сте на власт сегашните пасти да ядат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 16 rate down comment 2
p_trade
преди 11 години
определи съвършен закон и ще те призная , по твоита логика правото трябваше да се изу4ава 1-2 месеца мах , аз мога и един наказателен кодекс да спретна със съседа :) аи стига *** популизъм !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 28 rate down comment 1
biarta
преди 11 години
Господин журналист, как така не ти е ясно защо се иска смяна на системата защого не работи ,съдебната не съди с изключение на някои друг кокошкар,банките пладнешки обирджии,икономиката е в колапс,земеделието е в печалба само за 1000 фермера ,0т кое да едоволен обикновения човек ,за безработицата да не говорим стъкмистиката я обуздава докъ м 12%
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 18 rate down comment 0
nobel
преди 11 години
Съгласен съм напълно. Просто исках да кажа, че начин има, а не е както си го мислят някои, че щом си сменя доставчика и трябва да ми прекарват нов кабел.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 30 rate down comment 0
der direktor
преди 11 години
Виждам върви единомислие. Не са проблем законите в България. Даже нашите закони са по-рестриктивни от западните. Проблем са тези които ги прилагат - държавни чиновници, които ги използват за корупционен натиск, депутати, които гласуват закони в полза на своя фирма и обричат цели бизнеси, и съдебна система, която отсъжда в полза на който плати. Тези трябва да ги накараме да работят законово.А между другото, някой забеляза ли как горивата скочиха с 11 ст. докато гледаме протестите? Къде е тук регулатора за този монопол?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 25 rate down comment 8
ruseborn
преди 11 години
Тълпите- как нарича народа този бездарник. Тълпа и то крадлива са тези 240 в НС и такива неориентирани нещастници като този. Тяхната пътеводна звезда е повече и повече аванта ако ще и хората да *** по улиците. Вън от България! Ще се управим и без Теб!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 20 rate down comment 2
lordrad
преди 11 години
Следва да се изпратят групи за преговори с много видни българи примерно укриващи се в ЮАР да имсе обясни, че ако не върнат парите ще последват съдбата на Троцки в Мексико, но не само те а и техните семейства.Смятам, че тези два варианта ще спасят страната.Другото е отново същото гледали сме го.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 24 rate down comment 4
Натрий
преди 11 години
Как ви се звучи идеята 10% от депутатите да са със статут на Граждански контрол?Начинът на избор ще е следния: Пълнолетните граждани, които заявяват желание да бъдат избрани за граждански контрол ще бъдат избирани на СЛУЧАЕН принцип. Всички депутати от гражданския контрол ще са по двойки. Единият, обаче ще живее и работи в населеното място, където е изборният район. Работата му ще е да се среща с гражданите, на ПЪЛЕН работен ден, да обобщава на проблемите им и да ги предава на този в парламента. Всеки месец ВСЕКИ депутат от гражданския контрол, който е в парламента ще поставя въпроси, които се нуждаят от законодателни промени. На една година ролите на двамата ще се разменят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още