Каква е цената на втората ядрена централа у нас, която трябва да бъде построена край Белене, не е ясно броени дни преди референдума, който трябва да реши съдбата й.
В понеделник (14 януари) в ефира на bTV Румен Овчаров направи сметки, според които цената на централата е максимално 6 млрд. евро. „Това е всичко с индексациите, както и изграждането на електропреносната мрежа, чиято цена е около 500 млн. евро“, обясни Овчаров.
Според тези изчисления това е най-евтиният ядрен проект в света, гласи тезата на „червените“. Подобно мнение изказа и лидерът на БСП Сергей Станишев в специална декларация пред Народното събрание в края на миналата седмица. В нея той обясни, че централата ще се изплати само след 10 години.
Отговорът беше спешен брифинг на министър Делян Добрев, който обясни, че това е „фантасмагория“ и при цена от 10,3 млрд. евро централата трябва да печели по 3 млрд. евро годишно, за да се изплати.
Цената от 10 млрд. евро беше потвърдена и от депутата от ГЕРБ Диан Червенкондев, който е и председател на парламентарната комисия, натоварена да разследва проекта АЕЦ „Белене“. Той обясни, че страната ни не може да си позволи този ресурс и ще трябва да изтегли кредит. Или с други думи ще трябва да плати и лихва, която ще бъде най-малко 1 млрд. лева, по думите на Червенкондев.
Къде е истината?
Трудно може да бъде направена оценка колко струва изграждането на втората ядрена централа у нас, особено и поради факта, че проектът далеч излиза извън сферата на икономическите оценки. От една страна предишните управляващи са тези, които са водили преговорите и могат да посочат записаното, дори и в засекретените договори.
Сегашните управляващи пък цитират доклада на независимия консултант, нает да направи анализ на проекта – британската банка HSBC.
Ако погледнем изявленията на самата руска компания, натоварена с изграждането на ядрения блок - „Атомстройекспорт“, преди малко повече от година коментарите бяха, че цената на АЕЦ „Белене“ е 6,3 млрд. евро. Сергей Кириенко обясни, че в края на ноември 2010 година са били подписани документи, според които централата е трябвало да бъде изградена за 6,7 млрд. евро, но по-късно цената е намалена до 6,4 млрд. евро.
През март 2011 година Кириенко заяви: „6,3 млрд. евро е нашата фиксирана цена до 2017 година. Нашата позиция не е променена, но сме готови на различни варианти за развитие на събитията, в това число и при нефиксирана цена“.
Това всъщност е едно от малкото изявления на руската страна, в което посочват някаква цена на проекта. Година по-късно правителството предложи да се откажем от проекта и Народното събрание одобри тази идея.
Броени месеци преди отказа на България да строи „Белене“ от „Атомстройекспорт“ обясниха още, че все пак смятат проекта за рентабилен, тъй като цената на реакторите е била договорена предварително, когато цените били по-ниски.
Колкото до един от основните проблеми на проекта – финансирането, Москва официално предложи да финансира изграждането на централата, но при запазване на дял от 51% в нея.
От руската компания обаче признават, че втората ядрена централа вече е политически, а не икономически въпрос. „Съдбата на АЕЦ „Белене“ зависи най-вече от текущата политическа ситуация в България“, заявяват от „Атомстройекспорт“ в края на 2011 година.
При всички случаи обаче не е ясно какво точно се включва в която и да било сметка – и на руската страна, и на БСП, и на ГЕРБ. Дотук признатите разходи по проекта са около 1 млрд. лева.
преди 11 години Ако ме питаш за личното ми мнение - продажбата на ЕРП-тата бе углавно престъпление. По мое мнение ЕРП можеха да се "раздържавят" като се направи публично дружество с 33% държавна собственост, на която обаче принципал да е НОИ и в частност държавният пенсионен фонд, 49% се продават на стратегически инвеститор, а остатъкът се пуска на БФБ, като никой от двата големи собственика няма право да си надхвърля собствеността. Но това е утопия... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Не чух никакви числа аз, за това което ме интересува. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Успех на теб, очевидно за теб 2 числа в НСИ, зад които не се знае каквостои, са повече от целия доклад на МИЕТ. Очевидно ти с аргументи не можеш да спориш :) Не съм член ни на Позитано, ни на Герб, аз съм обикновен инженер и икономист с две висши образования, едното немско :) Работя с числа. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Ама ще бъдем "енергиен център на Балканите" Ха-ха-ха-ха . Енергиен център без собствени суровини , без собствена технология . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Дата, аз разбрах едно единствено нещо и то със сигурност. Правим АЕЦ за да може, да даваме ЕФТИН ток на държавите около нас. Нашето население ще плаща ток на цени - германски,хърватски или там каквато е собствеността на ЕРП-тата в момента, която е много размита между другото. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години ха-ха-ха-ха-ха Данните на НСИ не ми харесват - не ги признавам . Това вече е върхът . Е как да спори с вас човек ? Доводи , данни - няма значение колко са официални - не ни харесват - не ги признаваме . Това : БАН , НСИ - няма значение . Важно е какво казват от "Позитано" 20 . Успех на референдума . Ха-ха-ха-ха-ха отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години само част от това, което си писал има отношение към това, което аз питах. Главния въпрос е: каква ще е цената НЕ за ЕРП-то, а ЗА хората и фирмите, СЛЕД като мине ПРЕЗ ерп-то. Знаеш ли мен колко ме топли, че изнасяме ток, след като тези, които са облагодетелствани от това са шепа хора, а кредитите ще ги плащаме ние + цената на тока определена определена по МОНОПОЛНА, а не ПАЗАРНА цена. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Като гледам спора чии данни са по-верни - на НСИ или на МИЕТ и се сещам за вица - колко е средната температура в болницата - 36.6 градуса - 40 в болничните стаи и 20 в моргата :) Те така и с меренето на енергията от НСИ. За болните питай болницата, а за ел-енергията - НЕК, МИЕТ или който и да е друг, иначе рискуваш да получиш средна температура... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Как да видиш цени на внос от Турция или наоколо, изключая Румъния, като изнасяме за всички освен за последната. (Айде износът на Турция е деликатна тема). От Гърция не можеш да внесеш, нито от Македония, нито от Косово, нито от Сърбия, нито (засега) от Турция - просто са скъпи и имат дефицит. Без съмнение износът на енергия от БГ подкрепя и вътрешните цени. Това е трудно да се прецени точно с колко, но най-малкото поради простия факт, че се постига по-голямо натоварване на мощностите - т.е. при еднакви фиксирани разходи цената на стоката е по-ниска, когато производството е по-високо. ЕРП нямат пряко отношение към наличието/отсъствието на АЕЦ-Белене. Разбери едно нещо - имаме потенциал за износ и изнасяме колкото можем, обаче примерно миналата зима износът спря поради липса на мощности. Представи си ако ВЕЦ, които са с основен принос във ВЕИ ти дават само 1/4 от потенциала, Фотоволтаиците зиме по принцип са нискоефективни, липсващи 2 реактора от Козлодуй - няма как да имаш ниска цена. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години КАКВО НЕ РАЗБИРА МАСОНА ДОБРЕВЧЕ ВСЯКА ВЛАСТ, ВЪВ ВСЯКА ДЪРЖАВА:- Осигурява благоденствие и просперитет на народа си...!!!- За горното е нужно рентабилно производство...- За рентабилно производство са нужни сигурни доставки на евтини суровини и ЕНЕРГИЯ...Базовата енергетика, в лицето на Козлодуй и Белене са гаранция за сигурна и евтина енергия...- Кое, по-точно, от горната логична (ПРИЧИННО-СЛЕДСТВЕНА) последователност не е понятна...???ДОБРЕВ ОБАЧЕ ДЕМОНСТРИРА НЕРАЗБИРАНЕ ИЛИ КОРУМПИРАНОСТ- И В ДВАТА СЛУЧАЯ ТРЯБВА ДА СИ ХОДИ!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар