Каква е цената на втората ядрена централа у нас, която трябва да бъде построена край Белене, не е ясно броени дни преди референдума, който трябва да реши съдбата й.
В понеделник (14 януари) в ефира на bTV Румен Овчаров направи сметки, според които цената на централата е максимално 6 млрд. евро. „Това е всичко с индексациите, както и изграждането на електропреносната мрежа, чиято цена е около 500 млн. евро“, обясни Овчаров.
Според тези изчисления това е най-евтиният ядрен проект в света, гласи тезата на „червените“. Подобно мнение изказа и лидерът на БСП Сергей Станишев в специална декларация пред Народното събрание в края на миналата седмица. В нея той обясни, че централата ще се изплати само след 10 години.
Отговорът беше спешен брифинг на министър Делян Добрев, който обясни, че това е „фантасмагория“ и при цена от 10,3 млрд. евро централата трябва да печели по 3 млрд. евро годишно, за да се изплати.
Цената от 10 млрд. евро беше потвърдена и от депутата от ГЕРБ Диан Червенкондев, който е и председател на парламентарната комисия, натоварена да разследва проекта АЕЦ „Белене“. Той обясни, че страната ни не може да си позволи този ресурс и ще трябва да изтегли кредит. Или с други думи ще трябва да плати и лихва, която ще бъде най-малко 1 млрд. лева, по думите на Червенкондев.
Къде е истината?
Трудно може да бъде направена оценка колко струва изграждането на втората ядрена централа у нас, особено и поради факта, че проектът далеч излиза извън сферата на икономическите оценки. От една страна предишните управляващи са тези, които са водили преговорите и могат да посочат записаното, дори и в засекретените договори.
Сегашните управляващи пък цитират доклада на независимия консултант, нает да направи анализ на проекта – британската банка HSBC.
Ако погледнем изявленията на самата руска компания, натоварена с изграждането на ядрения блок - „Атомстройекспорт“, преди малко повече от година коментарите бяха, че цената на АЕЦ „Белене“ е 6,3 млрд. евро. Сергей Кириенко обясни, че в края на ноември 2010 година са били подписани документи, според които централата е трябвало да бъде изградена за 6,7 млрд. евро, но по-късно цената е намалена до 6,4 млрд. евро.
През март 2011 година Кириенко заяви: „6,3 млрд. евро е нашата фиксирана цена до 2017 година. Нашата позиция не е променена, но сме готови на различни варианти за развитие на събитията, в това число и при нефиксирана цена“.
Това всъщност е едно от малкото изявления на руската страна, в което посочват някаква цена на проекта. Година по-късно правителството предложи да се откажем от проекта и Народното събрание одобри тази идея.
Броени месеци преди отказа на България да строи „Белене“ от „Атомстройекспорт“ обясниха още, че все пак смятат проекта за рентабилен, тъй като цената на реакторите е била договорена предварително, когато цените били по-ниски.
Колкото до един от основните проблеми на проекта – финансирането, Москва официално предложи да финансира изграждането на централата, но при запазване на дял от 51% в нея.
От руската компания обаче признават, че втората ядрена централа вече е политически, а не икономически въпрос. „Съдбата на АЕЦ „Белене“ зависи най-вече от текущата политическа ситуация в България“, заявяват от „Атомстройекспорт“ в края на 2011 година.
При всички случаи обаче не е ясно какво точно се включва в която и да било сметка – и на руската страна, и на БСП, и на ГЕРБ. Дотук признатите разходи по проекта са около 1 млрд. лева.
преди 11 години АЕЦ КОЗЛОДУЙ Е СТРОЕН И С МОИ ПАРИ, ЗАТОВА ПИТАМ:- Защо НЕК е ЗАДЪЛЖЕНА, да изкупува и да ни продава ЧАСТНИЯ вятърничев ток на 100%, за 25 години и на цена от 79 стотинки (без ДДС)... и да отказва ток от ДЪРЖАВНИЯ АЕЦ-Козлодуй, струваща му 1.169ст и изкупувана от НЕК само за 3,5 стотинки!?!?!?- Защо изкупува тока от АМЕРИКАНСКИТЕ СПОНСОРИ НА СДС в Марица-Изток за 17,5 ст, а от Държавния ТЕЦ за 4,5 ст - А ГЛАДНИТЕ БЪЛГАРИ КУПУВАТ "ФОТО" ТОК ЗА 75 СТОТИНКИ...!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Аз не чух нищо по моя въпрос. Искам да знам от тебе специално, защото ти си човека с цифрите. Къде се вписват 3-те монополиста ЕРП, и да ми докажеш, че нова централа води до по ниски цени ЗА жителите на ТАЗИ държава. Износа не ме интересува. Ако тезата е - цената ще е висока, но няма да е толкова висока, от ако нямаме и внасяме - искам да вида цени на офериран ток от турция или откъдето и да е наоколо може да се купува. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Докладът на МИЕТ е изключително подробен. България има и едно министерство на енергетиката. Таблицата на НСИ съдържа едни обобщени числа, за които не се знае какво съдържат. Предлагам извадки от доклада:Крайното ПОТРЕБЛЕНИЕ на електрическа енергия в страната през 2011 г. възлиза на 29.5ТВтч, което е с 4.5% повече в сравнение с 2010 г. Стопанският и обществен сектор участват вкрайното потребление на електрическа енергия с 63.0%, а битовия с 37.0%.Закупената от крайните снабдители електрическа енергия възлиза на 26.6 ТВтч, коетопредставлява с 2.5% повече от 2010 г.Отделно можеш да видиш изключително подробна разбивка по сектори на производство, видове енергийни източници, горива и т.н., Естествено, теб това не те устройва, но МИЕТ е компетентната институция, а не НСИ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Е ти решаваш на кого да се довериш ! Аз не си избирам - в България има една статистическа служба . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години В твоите данни, респ.в цитираните от НСИ и тези на Министерство на енергетиката има драстична разлика ! Поне за 2011-2010 година. Аз предпочитам да се доверя на Министерството на енергетиката отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години http://***.nsi.bg/otrasal.php?otr=30&a1=2393&a2=2396 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Дай линк да видим, аз ти дадох линк на данните на министерство на енергетиката. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години п.п Жалко че тук не могат да се качват таблици - динамичните редове са много показателни отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Износ 2011 : 12110Износ 2012 : 9734Източник : НСИ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Нетно вътрешно потребление 2011 : 34741Нетно вътрешно потребление 2012 : 31097Източник : НСИ отговор Сигнализирай за неуместен коментар