IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

К. Найденова: Имотите в България са силно надценени

Цените на имотите ще се понижават, докато стигнат нива, съизмерими с покупателните възможности на купувачите, смята управителят на агенция “Евина”

09:15 | 04.04.13 г. 116
<p>
	Кристина Найденова.<em> Снимка: Личен архив</em></p>

Кристина Найденова. Снимка: Личен архив

- Доколкото знам, в момента се подготвя алтернативна на Националното сдружение „Недвижими имоти“ организация, която да предложи собствен законопроект за дейността на брокерите.

Безспорно е, че трябва да има публичен регистър на брокерите на имоти и само вписаните в регистъра да могат да упражняват професията. Дискутира се какви трябва да бъдат критериите за вписване в регистъра и за институцията, която трябва да поддържа регистъра. Доколкото знам колегите, които са на мнение, че регистъра на брокерите трябва да се поддържа от държавна структура – министерство, агенция или друго ведомство, планират да се обединят в организация, която да защитава позицията им и да я наложи в практиката.

- Нека поговорим малко за пазара на имоти. Ваши колеги отчитат, че има някакво оживление, естествено не това, което се случваше допреди няколко години. Вие какви наблюдения имате?

Наблюденията ми за оживление на пазара на имоти са доста разнопосочни, поне ако изхождам от разговорите с колеги. Това е свързано с цените, на които се предлагат имотите и цените, на които се извършват продажби. Общоизвестен факт е, че се сключват сделки на цени, които се различават с 30-50% от офертните цени, т.е. имотите са надценени и цените им не са съобразени с възможностите на купувачите.

Има икономически показатели, които подкрепят това твърдение. Цената на един имот е наемът, който може да се получи от него за 10 години. Ако един имот в среден квартал със средно качество се отдава под наем за 400лв. на месец, то цената му е 48 000лв. (400лв./месец х 120 месеца).

Цената на един имот е доходът на едно домакинството за 3 години. Средната работна заплата у нас е около 700 лева. Това означава, че един работещ човек би трябвало да може да си купи гарсониера със средно качество в среден квартал за 25 200лв. (700лв. месечна заплата х 36 месеца).

Както виждаме от обявите за продажби, имоти от примерите се предлагат на пазара от 2 до 3 пъти по-скъпо.

- Каква корекция виждате?

Поевтиняване около два - до три пъти. Сега продажби стават случайно. Продават или хора, които са притеснени финансово и нямат избор по различни причини, или хора, които са разумни. Икономистите казват: „парите днес са по-скъпи от парите утре”, т.е. по-добре е да имаш пари днес, да работиш с тях и те да носят доход, отколкото продавачът да очаква да получи неизвестна сума пари в необозримо бъдеще. 

Очертава се икономическата криза да продължи 10 и повече години. Отлагането на продажба на имот за едно бъдещо време не е в полза на продавача.

- Ако се запази сегашното темпо на спад на цените, което отчитат и от статистическия институт, и агенциите на базата на тяхната си статистика, колко време ще продължи тази корекция? Може ли да се очаква някакъв период от време, в който отново да има рязко пропадане?

Цените на имотите ще се понижават, докато стигнат нива, съизмерими с покупателните възможности на купувачите. Не очаквам обаче рязка промяна в цените на имотите, нито в посока поевтиняване, нито в посока поскъпване.

- Как Вие определяте какво е „нормален“ пазар?

За мен пазарът е нормален, когато един брокер прави поне по една сделка месечно.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:43 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

32
rate up comment 11 rate down comment 2
mick
преди 11 години
да точно, както пътния отива за пътища - само, че и пътния данък е смешно малък също както данък сгради.23 години се опитваме с трици маймуни да ловим.. без пари да поддържаме инфраструктурата, без капиталови разходи - икономика да имаме.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 19 rate down comment 1
Мирон
преди 11 години
И къде ще отива този данък -за инфраструктура ли? Или колкото пътният данък отива за пътищата?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 13 rate down comment 5
mick
преди 11 години
Единственото което спасява сегашните балонирани цени на имотите е, че данък имоти е символичен, и че няма изисквания за поддържане на имотите. И да ако имаше нормален данък - сега цените щяха да са такива каквито ти си сметнал.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 14 rate down comment 19
krasus
преди 11 години
ХАХА според госпожата -ако наемът примерно на 60 м2 апартамент в центъра е 600 лв на месец ,то цената на същия ще е 72 000 лева според правилото за наема и 10 те години. Е какво излиза тогава апартамент със същата квадратура в Младост или Люлин който е 2-3 пъти по евтин по принцип продовача ли пари трябва да дава за да се отърве от него .По голяма глупост не бях чел....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 9 rate down comment 13
alligator_29
преди 11 години
Абсолютно съм съгласен със госпожата със формулаа как трябва да се определя цената на един имот, но бих добавил и от мене, че трябва да се има в предвид и себестойността за изграждането на даден имот ( която в момента е около 200 - 250 Е/кв ) плюс време за изграждане ( за една средна кооперация от 1000 кв.м е около 1.5 - 2 год. до издаване до ключ). Практиката е показала, че е икономически неизгодно да се продават апартаменти под 350 - 400 Е/кв.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 17 rate down comment 1
kalendar
преди 11 години
прав си, освен че 99% от брокерите оценяват само по сравнително пазарният метод. И не са чували за другите. Сиреч-това са измишльотини на мними анализатори. Иначе-права е дамата, че докато не си вдигнем заплатите цените ще падат. От друга страна в момента се намираме(за мен лично) в абсолютно нормален пазар-знаят се приблизителните цени по райони. Знае се какво е търсенето. Останалото в момента се намества. Просто на дамата и липсват спекулантите от миналото-и макар, че не съм против малко спекула, то не трябва да е на тия нива на които беше.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 17 rate down comment 4
GoldBear
преди 11 години
бих добавил силно надценени
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 2 rate down comment 3
Мирон
преди 11 години
Вижте какво са писали същите брокерчета-*** през 2009та:http://e-vestnik.bg/6674
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 12 rate down comment 22
hunt
преди 11 години
Изключително некомпетентно мнение и погрешен подход на разсъждения! И ако тази госпожа ще прави Закона.......не ми се мисли!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 35 rate down comment 6
ostin22
преди 11 години
В България има необитаеми жилища за половината китайски народ вече...Дори само това е достатъчно условие да се знае, че цените ще се понижават..Кой *** ще "инвестира" в държава без икономика, населението в която след 15 години ще остане под 6 милиона от които 2,5 млн пенсионери???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още