IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Какво ако Путин все пак атакува НАТО?

Заради вярата на алианса в чл. 5 военните мерки са неадекватни за сериозно предизвикателство, според експерт по сигурността

08:31 | 06.03.22 г. 94
<p>
	<em>Снимка: Marlene Awaad/Bloomberg</em></p>

Снимка: Marlene Awaad/Bloomberg

Основното предположение в НАТО е, че руският президент Владимир Путин няма да посмее да нанесе директен удар по алианса. Член 5 от Северноатлантическия договор, според който всяка атака срещу страна членка на НАТО трябва да се счита за атака срещу всички членки, започна да се разглежда като неоспорима гаранция за отбрана, която, според съюзниците, Русия няма да се стреми да подложи на изпитание.

Въпросът сега, след атаката на Русия срещу Украйна, е: Доколко Путин споделя тази тотемична визия за член 5, пише Франсоа Хизбур, старши съветник за Европа в Международния институт за стратегически изследвания и специален съветник във Фондацията за стратегически изследвания, за Politico.

Отговорът – не знаем, е достатъчно тревожен, за да наложи преосмисляне на военната и политическата позиция на НАТО.

Нека започнем с това, което знаем за Путин. Руският президент даде да се разбере, че възнамерява да пренареди средата за сигурност в Европа. Съществуването на Украйна, страна, по-голяма от Франция, като суверенна държава беше отречено още миналия юли в неговата статия „За историческото единство на руснаците и украинците“ и сега той провежда съответната политика със сила.

Тези, които предполагаха, че Путин блъфира, защото войната би била „ирационална“, сега виждат, че той рационално избра войната, за да постигне цел, която не може да бъде постигната с други средства.

Може да се очаква Русия да направи същото с двата проекта на договора за „ограничен суверенитет“, които представи през декември. Те имат за цел да върнат европейската система за сигурност три десетилетия назад към съветската епоха и да забранят по-нататъшното разширяване на НАТО.

За разлика от Съветския съюз, чийто основен приоритет беше да запази своята империя след Втората световна война, Русия на Путин иска да пресъздаде тази империя и да пренесе стратегическите си граници в сърцето на Европа.

Солидарността на Запада попречи на Путин да постигне тази цел дипломатично. Сега можем да очакваме той да я преследва с други средства. Ако има нещо, което инвазията в Украйна показа, това е, че Путин има предвид това, което казва, пише Франсоа Хизбур.

Трябва да се отбележи, че Русия е страна, която приема сериозно военната мощ. Ако не направим адекватна военна подготовка в мирно време, съществува риск да не бъдем взети на сериозно, когато става въпрос за възможността за действителна война.

И ето къде идва тотемичната вяра на НАТО в член 5. Поради това убеждение военните мерки на НАТО остават неадекватни за сериозно предизвикателство: ядрените оръжия и ограничените ротационни сили осигуряват увереност и може би известна доза възпиране, но конвенционалните сили на НАТО, дори когато се засилват, не са съобразени да защитават срещу сила от типа, която действа днес в и около Украйна.

Има голям шанс Путин да се стреми да тества допълнително решимостта на НАТО след украинското нападение. Очевидните места, откъдето да започне, са страните извън НАТО, но близки до НАТО – по-специално Швеция и нейните стратегически територии в Балтийско море, като остров Готланд.

Ограничени операции в сивата зона също могат да бъдат предприети директно срещу страни от НАТО, които станаха по-уязвими в резултат на украинската кампания: Москва сега контролира стратегически важната пропаст Сувалки, 104-километров участък от границата на Полша и Литва, който минава между Беларус и руския анклав Калининград на Балтийско море.

Румъния, слаб във военно отношение съсед на Украйна, вероятно скоро ще види руски сили по границата си, които да подкрепят Сърбия и Република Сръбска. И докато Русия обновява силите си след украинската кампания, Путин ще следи внимателно САЩ за политически промени след междинните избори там.

Тъй като санкциите ще подкопаят способността на Русия да поддържа война, трябва да се предположи, че Путин ще действа по-скоро, отколкото по-късно.

Проектодоговорите на Путин и нахлуването му в Украйна освобождават НАТО от необвързващите ангажименти, с които той се съгласи през 1997 г.: Постоянни сили и бази сега могат и трябва да бъдат установени на територията на бившите страни от Варшавския договор. Отбранителните способности на НАТО там трябва да бъдат увеличени с порядък - от 5 000 през 2021 г. до около 50 000 разположени войници, от бригадно ниво до еквивалент на пълен армейски корпус.

На политическо ниво членките на ЕС Швеция и Финландия трябва да се възползват от бързо членство в НАТО, ако искат да се присъединят. Тук няма техническа пречка, тъй като те са в квази-plug-in режим спрямо НАТО. Това би било най-добре да стане преди руските сили да се възстановят от украинската си кампания.

Тези мерки ще струват пари и ще изискват политическа енергия, но е спешно да бъдат предприети. Президентът на Русия ни напомни, че войните му не са студени - те са горещи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:35 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

24
rate up comment 3 rate down comment 1
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Тия филмчета си ги разпрявяйте в клуба на пенсионирания старшинка. Видно е дали населението подкрепя правителството си и курса си към Европа, мисля и слепите го виждат от началото на войната! И при това opките още не са стигнали и до половината Украйна, а какво ги чака в западната част...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 4 rate down comment 1
ledosvetlenie
преди 2 години
"да се въздържат от заплахата или използването на сила срещу териториалната цялост или политическата независимост на Украйна" ------------Ноланд лично се похвали че са похарчили 5 милиарда за да предизвикат смяната на властта в Украйна та кой нарушава договорите и какво очакваш да се случи след това?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 1 rate down comment 2
юрист
преди 2 години
Какво станА сега- когато ви се противопостави решимостта на НАТО и ви се отговори с решимост до край, що мълчите СТРАХЛИВО- що не пискате пак- ааа, русия е най- могучая, ей сега ще изтрие НАТО= а това значи И БЪЛГАРИЯ- от картата на Европа, а....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 2 rate down comment 2
юрист
преди 2 години
Ако трябва, така ще стане- нас няма да ни има, но и русия, вас- руснаците- няма да ви има, няма да има държави от ЕС, но няма да я има и русия, и руснаците...Русия е агресор в Украйна, а не НАТО или България.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 1 rate down comment 4
ledosvetlenie
преди 2 години
И какво викаш може Русия да взриви една бомба в Европа ама ние ще взривим 10 в Русия щото НАТО е 10 пъти по мощно - Няма да ви дойде акъл в главите докато не се самоунищожим
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 2 rate down comment 2
юрист
преди 2 години
Истината е в международните договори, по които и путлерова русия е страна, които бяха подписани и ратифицирани от самата нея , съгласно нейното собствено законодателство и във факта, че още през 2014 г., с незаконната окупация и незаконната анексия на Крим, русия наруши НАД 10 МЕЖДУНАРОДНИ ДОГОВОРИ, ПО КОИТО БЕШЕ СТРАНА. Към настоящия момент са около 12-13.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 5 rate down comment 0
penman
преди 2 години
Не си написал нищо, но тролчетата вече са сложили минусчета.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 5 rate down comment 1
korn
преди 2 години
Пълни глупости. Путин постоянно заплашва с ядрена война, защото на всички е ясно, че НАТО може да смаже Русия за няколко дена. НАТО е десет пъти по мощно във всяко едно отношение от Русия. Численост на армията, техника, пари, самолетоносачи, самолети, танкове, подводници и т.н. Въпроса е дали в НАТО няма да се появи някой луд като Путин и да реши да започне ядрена война.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 5 rate down comment 0
penman
преди 2 години
Или си платен *** на новия Хитлер или си празноглавец!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 4 rate down comment 1
юрист
преди 2 години
https://...ukrainadnes.com/budapeshtenskiyat-memorandum/На 5 декември 1994 г. в град Будапеща лидерите на Украйна, САЩ, Русия и Великобритания подписват Меморандум за гаранциите за безопасността във връзка с присъединяването на Украйна към Договора за неразпространение на ядрено оръжие.Документът се подписва в потвърждение на изпълнението по отношение на Украйна на разпоредбите на Заключителния акт на ОССЕ, Устава на ООН и на Договора за неразпространение на ядрено оръжие като държава-страна по Договора, непритежаваща ядрено оръжие.В съответствие с Меморандума и Лисабонския протокол от 1996 г. Украйна се присъединява към Договора за неразпространение на ядреното оръжие наравно с Казахстан и Беларус като страна-участник, която не разполага с ядрено оръжие.Съгласно Меморандума САЩ, РФ и Великобритания са задължени: да зачитат независимостта и суверенитета и съществуващите граници на Украйна; да се въздържат от заплахата или използването на сила срещу териториалната цялост или политическата независимост на Украйна, както и гарантират, че техни оръжия няма да бъдат използвани срещу Украйна, освен при самозащита или по друг начин в съответствие с Хартата на Организацията на обединените нации; да се въздържат от икономическа принуда, за да подчинят в техен собствен интерес упражняването от Украйна на нейните права, присъщи на нейния суверенитет и по този начин да си осигурят предимства от всякакво естество; да търсят с незабавни действия в Съвета за сигурност на Обединените нации предоставянето на помощ на Украйна, като не разполагаща с ядрено оръжие Държава, страна по Договора за неразпространение на ядреното оръжие, ако Украйна се превърне в жертва на акт на агресия или обект на заплаха от агресия в които се използват ядрени оръжия; да не използват ядрено оръжие срещу Украйна, освен в случай на нападение срещу самите тях, техни територии или техни съюзници; да провеждат консултации в случай на възникване на ситуация, вследствие на която се поставя под въпрос изпълнението на тези задължения.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още