IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Скъпият климатичен обрат

За 2019 г. европейските компании отчитат инвестиции за около 124 млрд. евро в технологии за защита на климата, но еколозите са скептични

10:53 | 25.02.20 г. 86
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>&nbsp;Снимка: Axel Seidemann/Bloomberg News</em></p>

 Снимка: Axel Seidemann/Bloomberg News

За целта европейските компании ще трябва да удвоят инвестициите си в технологии за намаляване на въглеродния диоксид, се казва в проучването. Тъй като това би тласнало мнозина фирми до границите на финансово осъществимото, Стивън Тебе, управляващият директор на CDP Europe, счита, че политиците и донорите също трябва да действат: „За индустриите, където намаляването на въглеродния диоксид е по-голямо предизвикателство, финансовите пазари и политиците трябва да създадат по-добри условия за нисковъглеродни инвестиции".

Други се съмняват дали компаниите могат да постигнат целите си. „От една страна, ние сме щастливи от всяка една стъпка в правилната посока. От друга страна, когато разгледаме по-отблизо плановете, за съжаление забелязваме, че много политики са предимно въздух под налягане или се променят твърде малко неща и твърде късно“, коментира Хефа Шюкинг, директор на екоорганизацията Urgewald.

Според нея често няма конкретни междинни стъпки или надеждни данни. „Каква полза е климатичната неурталност до 2040 г., ако сега има незабавна нужда от незабавни действия?“, пита Шюкинг. RWE например възнамерява да стане климатично неутрален до 2040 г., но няма да изключи от системата последната електроцентрала за лигнитни въглища до 2038 година. „Така няма да спрем изменението на климата", казва Шюкинг.

Все пак: Анонсът на ВР означава повратна точка. Компанията е първата в своята индустрия, която си е поставила за цел да постигне нулев въглероден отпечатък в рамките на 30 години. Само за BP това включва 415 милиона тона въглероден диоксид годишно. Въпреки че конкурентът Shell обяви през миналата година, че ще намали наполовина своите емисии на въглероден диоксид до 2050 г., BP вече е една стъпка по-напред.

Големите технологични компании също се стремят към неутралитет по отношение на климата. Те обаче биха се справили по-лесно в сравнение с петролните или енергийните компании. Повечето от въглеродния диоксид тук се генерира от консумацията на енергия в центровете за данни. Така Google, Facebook, Apple и Co. започват да купуват все повече зелена електроенергия.

След четири години Amazon възнамерява да генерира 80% от електроенергията си от възобновяеми източници. През 2030 г. интернет търговецът възнамерява да премине изцяло към зелено електричество и да стане климатично неутрален десет години по-късно. Докато интернет гигантите могат лесно да си купят „зелена съвест“, за индустриални групи като BP това е много по-трудно.

BP, Shell или Thyssen-Krupp няма да спрат внезапно да произвеждат въглероден диоксид. Още повече, ако подобно на петролните компании, продължават да държат на изкопаемите горива.  Ето защо налице е остра критика от страна на еколозите за публично ефективните климатични цели на изкопаемите замърсители. 

„Не може BP да изразходва 71 млрд. долара за разработване на нови петролни и газови находища през тази година, а след това да твърди, че вече няма да отделя въглероден диоксид до 2050 г.“, пояснява Никлас Шинерл, енергиен експерт в Greenpeace. Шинерл счита, че е малко вероятно енергийната компания да постигне целите си. „Това е просто едно доста приятно съобщение, но за съжаление - без същност“.

За да постигнат целта за климатичен неутралитет въпреки вредните за климата производствени процеси, някои компании разчитат на така наречените компенсации. Логиката: всеки тон въглероден диоксид, който не може да бъде спестен, трябва да бъде балансиран. Това може да се случи чрез закупуване на сертификати за въглероден диоксид за зелена електроенергия, трансфер на технологии към възобновяеми енергийни източници или сериозни проекти за възстановяване във всички части на света.

Последна актуализация: 12:24 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

35
rate up comment 5 rate down comment 9
zelka007
преди 4 години
аз на никой не се мешам в личният живот . ти и още един двама тука постоянно пишете и давате насоки кой , с какво , и къде да прави . обикновено хора с дефицит в общуването с другият пол говорят/пишат постоянно за това ... :))) ... само си прочети пак пост 28 ... :))) ... за цяла седмица ти си единствен с такива коментари . не , че чета и пиша из целият форум , ама се съмнявам да има някой толкова вулгарен като теб . малко уважение по принцип не е излишно , тука пишат и четат и няколко дами ... иначе по темата . знаеш ли колко държави има по света , които са почти на 100% на възобновяеми източници ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 5 rate down comment 6
georgi_shum
преди 4 години
В случая мисля, че е от нивото на индивида, не че не си прав в голяма степен.. Тоя е поне 50+.. Сегашното ниво на образованието ни не му е виновно..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 5 rate down comment 7
khao
преди 4 години
не случайно не спирам да пиша че образованието ни е ударило дъното, което ще създаде големи проблеми за бъдещето ...и конктерно тоя продължава да твърди че дърветата ядът ЦО2... после немало кадри, нема и да има с това ниво!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 6 rate down comment 7
georgi_shum
преди 4 години
#5 преди хората, и тяхната индустриа дейност, не е имало дървета ли бре "умен"..? БОЖЕ СЛЕЗ си прибери версиите..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 7 rate down comment 4
khao
преди 4 години
и веднага ти давам пример ... топиме голямата ти и куха глава в кога с вода, и топиме 5 грама злато... тиквата ти ще измести повече, макар че е по лека ! :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 6 rate down comment 8
khao
преди 4 години
ено тяло измества точно толко колкот тежи---... *** не си сигурен! седни си две по Физика ! :) ... пък и сам каза че си тъъъп двойкаджия, та що се напъваш?Значение имат обема и плътноста
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 4 rate down comment 10
khao
преди 4 години
дааа, тук си в грешка...мишето е известен *** на Дунав мост, него жени не го инетерсуват... редно е да му се звиниш, въпреки че не сме приели Истамбулската конвенция и не си задължен ! ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 7 rate down comment 6
michaelis23
преди 4 години
я сложи лед в една пълна до ръба чаша и да видим дали нема да прелее още при пускането :) ------------------------------------------------добре Кухий ти с тоя *** пост пак го доказваш да го ***,ч е си манерка .... у земята на нас никой нема ни сложи леда ей са кат чашата е на ръба, ено тяло измества точно толко колкот тежи то, еее Кухардий леда след кат е ВЕЧЕ ТАМ къде кво ше прелее ?? ..... на баба ви хурката ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 9 rate down comment 5
michaelis23
преди 4 години
пфф за жените ми обяснява този .... а леле майко тука мнооо си се объркал ми се струва щот тва не са "зелени раоти". Ако имаш проблеми с жените тва не е мой проблем, тва е твой проблем .... То и на бразилските президенти жените им са били на прокурорска възраст с 30/40г. разлика ама ги порят ....Колко и да виеш кат девственица за кожев салам и да пускаш некви измислени зелени линкове *** тате баница, нишо не стаа щот добре че у Еврогейoвo има и държави дет са с всичкия си и са блокирали ваще зелени оргазми .... Нормалните ора дет немат ядове с жените немат ядове и с климата, само тея дет се женат за съпрузите си кат оня в Люксембург и Гретеноидите имат проблеми с климата, замисли се ти от кои си аз нема кво да мислим .... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 4 rate down comment 4
khao
преди 4 години
я сложи лед в една пълна до ръба чаша и да видим дали нема да прелее още при пускането :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още