IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Скъпият климатичен обрат

За 2019 г. европейските компании отчитат инвестиции за около 124 млрд. евро в технологии за защита на климата, но еколозите са скептични

10:53 | 25.02.20 г. 86
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>&nbsp;Снимка: Axel Seidemann/Bloomberg News</em></p>

 Снимка: Axel Seidemann/Bloomberg News

За целта европейските компании ще трябва да удвоят инвестициите си в технологии за намаляване на въглеродния диоксид, се казва в проучването. Тъй като това би тласнало мнозина фирми до границите на финансово осъществимото, Стивън Тебе, управляващият директор на CDP Europe, счита, че политиците и донорите също трябва да действат: „За индустриите, където намаляването на въглеродния диоксид е по-голямо предизвикателство, финансовите пазари и политиците трябва да създадат по-добри условия за нисковъглеродни инвестиции".

Други се съмняват дали компаниите могат да постигнат целите си. „От една страна, ние сме щастливи от всяка една стъпка в правилната посока. От друга страна, когато разгледаме по-отблизо плановете, за съжаление забелязваме, че много политики са предимно въздух под налягане или се променят твърде малко неща и твърде късно“, коментира Хефа Шюкинг, директор на екоорганизацията Urgewald.

Според нея често няма конкретни междинни стъпки или надеждни данни. „Каква полза е климатичната неурталност до 2040 г., ако сега има незабавна нужда от незабавни действия?“, пита Шюкинг. RWE например възнамерява да стане климатично неутрален до 2040 г., но няма да изключи от системата последната електроцентрала за лигнитни въглища до 2038 година. „Така няма да спрем изменението на климата", казва Шюкинг.

Все пак: Анонсът на ВР означава повратна точка. Компанията е първата в своята индустрия, която си е поставила за цел да постигне нулев въглероден отпечатък в рамките на 30 години. Само за BP това включва 415 милиона тона въглероден диоксид годишно. Въпреки че конкурентът Shell обяви през миналата година, че ще намали наполовина своите емисии на въглероден диоксид до 2050 г., BP вече е една стъпка по-напред.

Големите технологични компании също се стремят към неутралитет по отношение на климата. Те обаче биха се справили по-лесно в сравнение с петролните или енергийните компании. Повечето от въглеродния диоксид тук се генерира от консумацията на енергия в центровете за данни. Така Google, Facebook, Apple и Co. започват да купуват все повече зелена електроенергия.

След четири години Amazon възнамерява да генерира 80% от електроенергията си от възобновяеми източници. През 2030 г. интернет търговецът възнамерява да премине изцяло към зелено електричество и да стане климатично неутрален десет години по-късно. Докато интернет гигантите могат лесно да си купят „зелена съвест“, за индустриални групи като BP това е много по-трудно.

BP, Shell или Thyssen-Krupp няма да спрат внезапно да произвеждат въглероден диоксид. Още повече, ако подобно на петролните компании, продължават да държат на изкопаемите горива.  Ето защо налице е остра критика от страна на еколозите за публично ефективните климатични цели на изкопаемите замърсители. 

„Не може BP да изразходва 71 млрд. долара за разработване на нови петролни и газови находища през тази година, а след това да твърди, че вече няма да отделя въглероден диоксид до 2050 г.“, пояснява Никлас Шинерл, енергиен експерт в Greenpeace. Шинерл счита, че е малко вероятно енергийната компания да постигне целите си. „Това е просто едно доста приятно съобщение, но за съжаление - без същност“.

За да постигнат целта за климатичен неутралитет въпреки вредните за климата производствени процеси, някои компании разчитат на така наречените компенсации. Логиката: всеки тон въглероден диоксид, който не може да бъде спестен, трябва да бъде балансиран. Това може да се случи чрез закупуване на сертификати за въглероден диоксид за зелена електроенергия, трансфер на технологии към възобновяеми енергийни източници или сериозни проекти за възстановяване във всички части на света.

Последна актуализация: 12:24 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

25
rate up comment 4 rate down comment 7
khao
преди 4 години
Как да прелее, като чашата е празна ?щом си бил двойкаджия, значи нищо не си научил :) ... примера ти го доказва, че нищо не си научил от Физиката (химията тук не играе)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 5 rate down comment 5
zelka007
преди 4 години
хаха ... тя е в прокурорска възраст бре ... някакъв дефицит хващам при теб , през пост през два само за (цензура) пишеш ... пробвал ли си да излизаш м/у хора вечер след работа , да разговаряш с жени ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 11 rate down comment 5
michaelis23
преди 4 години
добре Кухий, аз мое съм бил двойкажия ама навремето комунизма ме е научил че за 3ойка по Физични и Химични явления кат потопиш един лед у чаша и той се разтопи, чашата нема прелее Кухий щот закона на Архимеда Тъпанасторите с преписваниците и Гретеноидите не мое го отнемат колкото и да бълват сажди и преписани ***. А тва че ти си прос то ше е задълго Кухий нема да е до утре на обед ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 6 rate down comment 9
khao
преди 4 години
но по добрия вариант е ти да идеш на п...ка си майчина ! :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 14 rate down comment 8
michaelis23
преди 4 години
ти си съвсем освидетелстван брато, хои на 4рти километър или с Гретата цузамен хващате некой екологичен кон и после на лодка с платна и бегайте у Африка при антилопите, там нема дизели, нема заводи, нема АЕЦ нема мръзнете е има Френски легион и те ше ви порят ... Другия екологичен вариант е да хоите в Хималаите и там нема джан джун и ше гасите луната за лека нощ ..... ше си народите зелеви гретинуиди и ше сте зелени там горе у високото кат стане "потопа от ледниците" ......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 5 rate down comment 6
khao
преди 4 години
или накратко ... кадър на ДС ! :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 5 rate down comment 8
zelka007
преди 4 години
ах тиии ... и не си казал досега ... и аз ще се наредя там ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 5 rate down comment 9
zelka007
преди 4 години
автор румен воденичаров ... вики ... На президентските избори през януари 1992 г. е кандидат за вицепрезидент като подгласник на Велко Вълканов. Кандидатурата им е издигната от инициативен комитет. С подкрепата от Българската социалистическа партия двойката заема 2-ро място в класирането: печели на първия тур 30,44%, а на втория тур 47,15% от гласовете.През 2005 г. участва в парламентарните избори като кандидат за народен представител в 40 народно събрание от новосъздадената коалиция Атака (в листата на Разград). Коалицията преминава 4-процентовата бариера за влизане в парламента, но самият той не печели депутатско място.еее ... та какво да пише кадър бсп и на атака на волен ... :)))и труд ли ти е мерило за нАука ... :))) ... не си сериозна ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 6 rate down comment 5
khao
преди 4 години
по скоро градуса е постигнат за 30 год, а не за 140 както се твърди !А катедра "Космически климат" как ти звучи ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 4 rate down comment 4
Mechkata
преди 4 години
добре, разминават се...не е "около 1 градус" , а е около 1,4
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още