Финландия възнамерява да провери дали евентуалният безусловен базов доход (ББД) може да опрости социалната система на страната и да доведе до това повече безработни да намерят работа.
2000 случайно избрани безработни във Финландия ще получават от януари вместо своето обезщетение за безработица по 560 евро на месец, без каквито и да е условия. Парите няма да подлежат на данъчно облагане и няма да има каквато и да е финансова санкция, ако получаващите ги печелят и допълнително. Този тест на национално ниво ще направи от Финландия първата страна в света, която ще изплаща безусловен базов доход, казва пред DPA Марюка Турунен от финландския държавен Институт за социална сигурност Kela, който ще проведе експеримента.
„Опитните зайчета“ ще научат малко преди Нова година, че са част от теста. Те не могат да се откажат от експеримента. Всички те са лица на възраст между 25 и 58 години, които са получавали през ноември 2016 г. обезщетения или някаква финансова подкрепа за безработица.
Голямата надежда зад експеримента е, че хората ще бъдат мотивирани от теста да потърсят работа. Много от получаващите социални помощи не приемат работни места на непълно работно време, защото след данъчно облагане ще получават чисто по-малко пари, казва Турунен. Основният базов доход няма да се облага, дори ако получаващите го си докарват по още 4000 евро на месец допълнително. „Ние смятаме, че всичко това би могло да бъде голям стимул хората да приемат поне едно работно място на непълно работно време", казва ръководителката на проекта.
В допълнение се очаква базовият доход да спомогне за намаляване на бюрокрацията. В момента безработните финландци трябва постоянно да попълват формуляри и да подават заявления. Това не е нужно при получаване на безусловния базов доход.
„Той също така ще даде на хората финансова сигурност", казва Турунен. „Можете да бъдете сигурни, че парите ще са навреме по сметките им. Това, което ще правят с тях, си е тяхна работа“. Властите не възнамеряват да наблюдават действията на субектите, защото това би могло да се отрази на резултата от теста.
Очаква се експериментът първоначално да продължи две години. Kela има намерение да го разшири след първата една година с още повече получатели. Но средствата все още не са одобрени от правителството.
Критиците на схемата твърдят, че тя може да представлява пречка за хората, които искат да си намерят работа. Въпреки това обаче тъй като все повече и повече работни места в много индустрии са автоматизирани, други твърдят, че универсалният базов доход ще бъде необходим, ако просто в даден момент няма да има налични достатъчно работни места, пише и Deutsche Welle.
Финландия не е сама в опита си да намери решение. На референдум по-рано през тази година швейцарската общественост категорично отхвърли подобна универсална политика на доходите, при която се предлагаше месечното изплащане на 2500 швейцарски франка (2300 евро).
Въпреки това подобни идеи има в редица други страни, като Холандия, Кения и Индия.
В канадската провинция Онтарио също за 2017 г. се планира пилотна програма за универсален основен доход. Този експеримент се основава на проектодокумент за бюджета, написан от бившия консервативен сенатор Хю Сийгъл, който подчертава необходимостта да се "генерира доказателствена база за разработване на политики без пристрастие или предварително определен извод“.
Сийгъл предлага тригодишна програма, според която на получателите ще бъдат изплатени по 1 320 канадски долара (930 евро) на месец, или 1 820 канадски долара (1280 евро) за хора с увреждания.
С експеримента трябва да се установи дали „безусловен базов доход може да надгради успехите, които са били постигнати чрез политиката на минимална работна заплата и по-високите обезщетения за деца, и да предложи по-голяма стабилност и предвидима подкрепа за днешния динамичен пазар на труда". Пилотната програма е част от по-широкообхватен пакет от мерки, с които следва да се създадат по-хуманни условия в канадската провинция.
Темата за въвеждането на безусловен базов доход е широко дискутирана и в България. Според повечето критици, сред които и икономистът Стоян Панчев, подобен вид подпомагане изкривява стимулите за работа – големи групи от населението ще бъдат насърчавани да не работят, а да чакат управляващите да се грижат за тях.
Трябва да се отчете и цената на това преразпределение. Въвеждането на ББД, или на минимална работна заплата от например 800 лв., ще доведе до затварянето на всички малки хотели и магазини, което означава огромна безработица. Бизнесът освен това ще си изнесе производството – в ЕС или извън него, смята Божидар Данев от БСК.
Безусловният базов доход ще гарантира регрес, заяви по-рано през 2016 г. и бившият социален министър Христина Христова в предаването Денят ON AIR по телевизия Bulgaria ON AIR. “Дават се доводи, че този метод ще донесе социална справедливост. Идеята е, че има достатъчно средства, за да се раздадат поравно на обществото, да не изпадат хората в лишения и да се развият обществените услуги, защото гражданите ще са платежоспособни и ще употребяват всякакви услуги с парите си", обяснява Христова същината на идеята.
Какво е Вашето мнение за въвеждането на ББД? Пращайте мненията си на info@investor.bg.
преди 7 години Демокрацията би работила така, ако ти се наемеш лично да плащаш ББД-то. И ако ти ще плащаш аз предлагам референдум то да стане 2 000 евро. Отваряй портфейла и го въвеждаме още сега. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Ще питам неуспелите на избори или на референдум, защото те са мнозинство! Аз съм един от успелите и като такъв предлагам ББД като основа за сделка. И нека мнозинството реши - така работи демокрацията... :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Към 64. Не знам. Питай успелите отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Днес имаме стоки не само за утре, но дори за половин година напред... Но 90% от човечеството живее под социалния минимум и е готово да ликвидира успелите 10%... Защо трябва да стигнем до клането, че на успелите да им дойде акълът?! :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Ще я работят при други условия. ББД няма за цел запазване на статуквото! ББД е предпоставка за човешко и икономическо развитие! Всичко в икономиката подлежи на предоговаряне, но държавата има ангажимент към социалния минимум на всички и това се изпълнява чрез ББД. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Това не е проблем, а естествена част от преговорите. Никой не обещава с ББД всичко да остане по старому! Но всички се издигаме поне на втори ниво на задоволени потребности по Маслоу. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Сещам се и за друг проблем с ББД...Да кажем, че сега за някаква конкретна работа се плаща заплата от бизнеса 1000 лева. Т.е. за толкова минимум се намират хора, кото са съгласни да я вършат. Да кажем, че решат на всички хора да дават ББД от по 500 лева.Тогава ти си имаш твоите 500 сигурни лева. Да кажем си безработен, не искаш да живееш само с 500 лева, малко са ти и искаш да си намериш работа, за да имаш повече. Чудесно, но отивайки на интервю за работа какво ще стане?....Там ще ти кажат от фирмата: А бе ти си имаш нали 500 лева сигурни от ББД. Тука сега вече даваме заплата 700 лева(вместо 1000), нали защото ти си имаш вече 500 сигурни. И така ще имаш вече 500+700, т.е. 1200, което е повече от преди, което беше 1000. Ти са ко искаш... ако не си съгласен, ере чао... :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Един елементарен пример за да разбереш колко си далеч от реалността. Обикновена кондукторка. Става в 3.30 сутринта, в 4,10 се качва на дежурна кола и 4,30 е в гаража. Качва се на автобуса с които ще работи и в 5,00 е на начална спирка. До 13,00часа изпълнява курсове с по 5 минути почивки ако няма задръствания. Работи права в движещият се автобус, дава билети, връща пари едва се държи и понякога пада при внезапни спирания. После отива в центъра за отчитане, до 14,00 часа изчислява отчета си за деня и да 14,30 го предава като получава билети за следващия ден. Прибира се към 15,30. Това е всеки ден. Така са и шофьорите в градски транспорт. За строители по скели, за миньорски труд и други тежки професии като ел.техници възстановяващи скъсани проводници по далекопроводи във виелици и студ на недостъпни с техника места мислил ли си. Ако тези хора получаваха ББД щяха ли да работят тази работа а и много подобни. От офиса много лесно се създават теории, реалността е друга обаче. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Пилотните проекти досега показват, че само до 5% се отказват от работа, без да им се оказва натиск. Това не е драма. ББД и социалната държава се издържат от суверенната валута, обратно начислен ДДС и акцизи. Образованието и здравеопазването са безплатни за членовете на общността. Другите трябва да си плащат. Може и на застрахователен принцип. Мързеливи хора няма, има немотивирани да работят! Само с камшика и заплахата от гладна смърт очевидно не става! Ако ще се оправяме сами, то държавата не ни трябва! Тя съществува заради гражданите си, а не обратното! По досегашната система повече не можем да продължим, защото ще се избием и тогава твоят морал ще е доказано ***... ББД е единствен шанс за капитализма! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Ще ги стимулираме не с камшика и заплахата от гладна смърт, а с различията в имуществения статус. При условията на ББД всички започват от социалния минимум и не могат да паднат под него, но таван за развитието няма. Човекът за разлика от животните не може просто да живее, той трябва да се развива - това е негова вътрешна потребност. Обществото само трябва да му осигури базово доход и подходящо образование, което му показва възможното развитие, защото хората не се раждат с програма за живота за разлика от животните. Хората просто трябва да осъзнаят взаимната зависимост, която и сега е факт. С ББД трябва да се държат като лоялни членове на обществото и когато са в категорията нетни бенефициенти, трябва да бъдат на разположение от навършване на 18-годишна възраст до навършване на години за пенсия на местните работодатели, ако бъдат поканени за работа срещу допълнително възнаграждение. отговор Сигнализирай за неуместен коментар