Финландия възнамерява да провери дали евентуалният безусловен базов доход (ББД) може да опрости социалната система на страната и да доведе до това повече безработни да намерят работа.
2000 случайно избрани безработни във Финландия ще получават от януари вместо своето обезщетение за безработица по 560 евро на месец, без каквито и да е условия. Парите няма да подлежат на данъчно облагане и няма да има каквато и да е финансова санкция, ако получаващите ги печелят и допълнително. Този тест на национално ниво ще направи от Финландия първата страна в света, която ще изплаща безусловен базов доход, казва пред DPA Марюка Турунен от финландския държавен Институт за социална сигурност Kela, който ще проведе експеримента.
„Опитните зайчета“ ще научат малко преди Нова година, че са част от теста. Те не могат да се откажат от експеримента. Всички те са лица на възраст между 25 и 58 години, които са получавали през ноември 2016 г. обезщетения или някаква финансова подкрепа за безработица.
Голямата надежда зад експеримента е, че хората ще бъдат мотивирани от теста да потърсят работа. Много от получаващите социални помощи не приемат работни места на непълно работно време, защото след данъчно облагане ще получават чисто по-малко пари, казва Турунен. Основният базов доход няма да се облага, дори ако получаващите го си докарват по още 4000 евро на месец допълнително. „Ние смятаме, че всичко това би могло да бъде голям стимул хората да приемат поне едно работно място на непълно работно време", казва ръководителката на проекта.
В допълнение се очаква базовият доход да спомогне за намаляване на бюрокрацията. В момента безработните финландци трябва постоянно да попълват формуляри и да подават заявления. Това не е нужно при получаване на безусловния базов доход.
„Той също така ще даде на хората финансова сигурност", казва Турунен. „Можете да бъдете сигурни, че парите ще са навреме по сметките им. Това, което ще правят с тях, си е тяхна работа“. Властите не възнамеряват да наблюдават действията на субектите, защото това би могло да се отрази на резултата от теста.
Очаква се експериментът първоначално да продължи две години. Kela има намерение да го разшири след първата една година с още повече получатели. Но средствата все още не са одобрени от правителството.
Критиците на схемата твърдят, че тя може да представлява пречка за хората, които искат да си намерят работа. Въпреки това обаче тъй като все повече и повече работни места в много индустрии са автоматизирани, други твърдят, че универсалният базов доход ще бъде необходим, ако просто в даден момент няма да има налични достатъчно работни места, пише и Deutsche Welle.
Финландия не е сама в опита си да намери решение. На референдум по-рано през тази година швейцарската общественост категорично отхвърли подобна универсална политика на доходите, при която се предлагаше месечното изплащане на 2500 швейцарски франка (2300 евро).
Въпреки това подобни идеи има в редица други страни, като Холандия, Кения и Индия.
В канадската провинция Онтарио също за 2017 г. се планира пилотна програма за универсален основен доход. Този експеримент се основава на проектодокумент за бюджета, написан от бившия консервативен сенатор Хю Сийгъл, който подчертава необходимостта да се "генерира доказателствена база за разработване на политики без пристрастие или предварително определен извод“.
Сийгъл предлага тригодишна програма, според която на получателите ще бъдат изплатени по 1 320 канадски долара (930 евро) на месец, или 1 820 канадски долара (1280 евро) за хора с увреждания.
С експеримента трябва да се установи дали „безусловен базов доход може да надгради успехите, които са били постигнати чрез политиката на минимална работна заплата и по-високите обезщетения за деца, и да предложи по-голяма стабилност и предвидима подкрепа за днешния динамичен пазар на труда". Пилотната програма е част от по-широкообхватен пакет от мерки, с които следва да се създадат по-хуманни условия в канадската провинция.
Темата за въвеждането на безусловен базов доход е широко дискутирана и в България. Според повечето критици, сред които и икономистът Стоян Панчев, подобен вид подпомагане изкривява стимулите за работа – големи групи от населението ще бъдат насърчавани да не работят, а да чакат управляващите да се грижат за тях.
Трябва да се отчете и цената на това преразпределение. Въвеждането на ББД, или на минимална работна заплата от например 800 лв., ще доведе до затварянето на всички малки хотели и магазини, което означава огромна безработица. Бизнесът освен това ще си изнесе производството – в ЕС или извън него, смята Божидар Данев от БСК.
Безусловният базов доход ще гарантира регрес, заяви по-рано през 2016 г. и бившият социален министър Христина Христова в предаването Денят ON AIR по телевизия Bulgaria ON AIR. “Дават се доводи, че този метод ще донесе социална справедливост. Идеята е, че има достатъчно средства, за да се раздадат поравно на обществото, да не изпадат хората в лишения и да се развият обществените услуги, защото гражданите ще са платежоспособни и ще употребяват всякакви услуги с парите си", обяснява Христова същината на идеята.
Какво е Вашето мнение за въвеждането на ББД? Пращайте мненията си на info@investor.bg.
преди 7 години Облагам всички на касата в супера или в магазина за облекло или друг магазин, който продава стоки или услуги на територията на БГ. ББД се управлява през специални кредитни карти и данъците са непреодолими със законни средства - всички са при равни условия. Който потребява повече, той плаща сметката и за останалите, които живеят на социалния минимум. Нетните бенефициенти пък са длъжни да приемат всяко законно предложение на местен работодател за допълнително възнаграждение. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Този пример не е от мене, а от пилотните проекти досега... Отказ от работа - не повече от 5%. Чети в нета... Но сега и Финландия ще го покаже нагледно в рамките на ЕС. ББД за разлика от помощите е пожизнен и за всички. Но да погледнем нещата по друг начин... Човек, който би работил само под заплаха от гладна смърт, за каква работа става?! Според мене става само за наемен убиец или терорист... Аз такъв не бих взел на работа... Откъде идват парите за ББД?! Много е просто! Откъде идват парите сега?! От клавиатурата на ЦБ. Само трябва да има паритет между производството на парите и другите производства. Допълнително помагат данъците върху потреблението, които не товарят икономиката, а директно потребителя, който не се състезава с никого на тема потребление. Който инвестира, той плаща само символична лепта. Тия от махалата сега работят само на черно, защото им спират помощите. А с ББД ще работят законно, защото ще получават ББД + заплата, които не се облагат с данък... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Ако ми докажеш с пример, че бай ти *** като започне да получава ББД ще е мотивиран да се клалифицира и да почне работа тогава бих обмислил идеята. Защото ако стане така както ти предлагаш няма да взимат само детски и малко други помощи, а ще взимат на калпак. И от тия 1 мил. (скоро 2) я има 10 000 работещи сега, тогава да видиш какво става. Само за тях на месец ще трябват по почти 2 милиарда лева ако се запази популацията им (което като знаят, че ще взимат пари на калпак и ще доведе до такъв голям бум на хъхрекска раждаемост, че за има няма 5 години ще станат поне 4 мил.) и как държавата ще плаща техните и нашите ББД? от къде ще дойдат парите за това? Най лошото е да дадеш на някой даром нещо. Живях на квартира до хъхрекската махала и всяка вечер диви купони и маанета до безбожие. Така, че това само по себе си доказва, че ги мързи и им харесва така. Те се интегрират само с бой и ред с добро нестава. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години А какво е? Не е ли същото както е сега социалните? Такива неща могат да се прилагат само и единствено ако важат за плащащите данъци и за никой друг! Сега кой ги ползва- точно тези който не внасят и 1 лев в бюджета. И докъде доведе това? Социалното е в перманентен -, и малкото който плащаха вече не искат защото знаят, че накрая парите който са внесли никога не ги виждат! И като си толкова умен кажи ми от къде ще се вземат парите за това ББД? ДДС- забрави, 1 най много 2 пъти да се завърти и парите вече няма да стигат за следваща врътка. Още по сурови данъци за работещите? Те сега са малко повече от 50% какво 90 ли ще станат и тогава кой ще е толкова *** да работи? От сега работещите всички държавни *** и *** никога няма и да помислят за работа и цялата сметка ще е за пореден път за сметка на частния сектор. До кога така? Я да не се правят, а да си сядат на задниците да влизат в производствата и ще има пари. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Фридман предлага отрицателен данък, който покрива социалния минимум. Аз предлагам отрицателен данък за всички (ББД), което е по-лесно и евтино за администриране. Аз също съм разработил формула за приходите и разходите. Ето я в статията: https://drive.google.com/file/d/0B0nMjtYgJ2DFUzBnYlVFYlNUM2M/view. Кризата е системна и се решава със системни мерки като ББД. Новата система не може да се роди от нищото. Икономиката има нужда от преход 3-5 години заради ББД, а човешкото съзнание има нужда от поне 10 години, за да приеме равните човешки права. До тогава ще се налага со кротце, со благом и со малце кьотек, т.е. чрез възпитание, образование и в краен случай с репресията на закона за непослушните, но те ще са по-малко от тези, които днес нямат какво да загубят, ако вършат престъпления. Следватащата степен са суверенните пари и прекратяване на работата на банките при частичен резерв, а после ще видим! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Явно тази тема много вълнува журналистите на тази медия, ... напълно разбираемо! :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Фрийдман не предлага ББД а отрицателен данък върху дохода за най-бедните слоеве на обществото - знаеш ли какво е ??? Икономистът с нобел Джеймс Тобин още през 1970 разработи точна и проста формула за разходите, които обществото ще трябва да плаща за базовия доход - http://***.bgonair.bg/magazine/2016-01-05/pari-za-nishtoНищо не може да помогне защото сегашната криза е системна и трябва нова ''система'' ,и съм обяснил - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1752811994997027 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Къде пише, че не може така?! Народът има учредителната власт над държавата! Социализъм е преразпределение на собствеността по силата на национализация. Но тя лиши способните от мотивация за развитие и това срина системата на социализЪма. Капиъализмът пък доведе до 90% бедни, което е предпоставка за ликвидация на елита и нова национализация. Войните, които приключват с капитулация на едната страна водят до нови войни. Затова аз предлагам ББД като основа на сделка. Това са предлагали Фридман и Хайек, а те не са социалисти. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Виж сега приятел. Няма как да предложим на референдум държавния бюджет. Нито разпределението му. Нито данъците. Защото всеки ще гласува на такъв референдум. А ако преразпределението на доходите с държавна намеса не е социализъм не мога да си представя какво изобщо би могло да се нарече социализъм. Въведем ли преразпределението имаме само още една стъпка - национализация на средствата за производство и така преразпределението ще може да се осъществява далеч по-добре отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години ББД не е благотворителност, а модел за развитие чрез преразпределение на дохода до покриване социалния минимум на всички в дадена държава. Преразпределението се осъществява чрез суверенната валута и данъците. Само държавите имат такива права. 2000 евро на месец е социален минимум в Швейцария. В България е 550 евро на месец... Постижимо е за три години, като започваме от 500 лева нетна сума на месец за възрастните и 250 лева нето на месец за децата. Защо ли?! Заради инерционността на икономиката като система. отговор Сигнализирай за неуместен коментар