IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Часове делят Финландия от експеримента "Безусловен базов доход"

2 хил. "опитни зайчета" ще получават по 560 евро на месец безусловна помощ в продължение на две години

11:20 | 29.12.16 г. 117
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Финландия възнамерява да провери дали евентуалният безусловен базов доход (ББД) може да опрости социалната система на страната и да доведе до това повече безработни да намерят работа.

2000 случайно избрани безработни във Финландия ще получават от януари вместо своето обезщетение за безработица по 560 евро на месец, без каквито и да е условия. Парите няма да подлежат на данъчно облагане и няма да има каквато и да е финансова санкция, ако получаващите ги печелят и допълнително. Този тест на национално ниво ще направи от Финландия първата страна в света, която ще изплаща безусловен базов доход, казва пред DPA Марюка Турунен от финландския държавен Институт за социална сигурност Kela, който ще проведе експеримента.

„Опитните зайчета“ ще научат малко преди Нова година, че са част от теста. Те не могат да се откажат от експеримента. Всички те са лица на възраст между 25 и 58 години, които са получавали през ноември 2016 г. обезщетения или някаква финансова подкрепа за безработица.

Голямата надежда зад експеримента е, че хората ще бъдат мотивирани от теста да потърсят работа. Много от получаващите социални помощи не приемат работни места на непълно работно време, защото след данъчно облагане ще получават чисто по-малко пари, казва Турунен. Основният базов доход няма да се облага, дори ако получаващите го си докарват по още 4000 евро на месец допълнително. „Ние смятаме, че всичко това би могло да бъде голям стимул хората да приемат поне едно работно място на непълно работно време", казва ръководителката на проекта. 

В допълнение се очаква базовият доход да спомогне за намаляване на бюрокрацията. В момента безработните финландци трябва постоянно да попълват формуляри и да подават заявления. Това не е нужно при получаване на безусловния базов доход.

„Той също така ще даде на хората финансова сигурност", казва Турунен. „Можете да бъдете сигурни, че парите ще са навреме по сметките им. Това, което ще правят с тях, си е тяхна работа“. Властите не възнамеряват да наблюдават действията на субектите, защото това би могло да се отрази на резултата от теста.

Очаква се експериментът първоначално да продължи две години. Kela има намерение да го разшири след първата една година с още повече получатели. Но средствата все още не са одобрени от правителството.

Критиците на схемата твърдят, че тя може да представлява пречка за хората, които искат да си намерят работа. Въпреки това обаче тъй като все повече и повече работни места в много индустрии са автоматизирани, други твърдят, че универсалният базов доход ще бъде необходим, ако просто в даден момент няма да има налични достатъчно работни места, пише и Deutsche Welle.

Финландия не е сама в опита си да намери решение. На референдум по-рано през тази година швейцарската общественост категорично отхвърли подобна универсална политика на доходите, при която се предлагаше месечното изплащане на 2500 швейцарски франка (2300 евро).

Въпреки това подобни идеи има в редица други страни, като Холандия, Кения и Индия.

В канадската провинция Онтарио също за 2017 г. се планира пилотна програма за универсален основен доход. Този експеримент се основава на проектодокумент за бюджета, написан от бившия консервативен сенатор Хю Сийгъл, който подчертава необходимостта да се "генерира доказателствена база за разработване на политики без пристрастие или предварително определен извод“.

Сийгъл предлага тригодишна програма, според която на получателите ще бъдат изплатени по 1 320 канадски долара (930 евро) на месец, или 1 820 канадски долара (1280 евро) за хора с увреждания.

С експеримента трябва да се установи дали „безусловен базов доход може да надгради успехите, които са били постигнати чрез политиката на минимална работна заплата и по-високите обезщетения за деца, и да предложи по-голяма стабилност и предвидима подкрепа за днешния динамичен пазар на труда". Пилотната програма е част от по-широкообхватен пакет от мерки, с които следва да се създадат по-хуманни условия в канадската провинция. 

Темата за въвеждането на безусловен базов доход е широко дискутирана и в България. Според повечето критици, сред които и икономистът Стоян Панчев, подобен вид подпомагане изкривява стимулите за работа – големи групи от населението ще бъдат насърчавани да не работят, а да чакат управляващите да се грижат за тях. 

Трябва да се отчете и цената на това преразпределение. Въвеждането на ББД, или на минимална работна заплата от например 800 лв., ще доведе до затварянето на всички малки хотели и магазини, което означава огромна безработица. Бизнесът освен това ще си изнесе производството – в ЕС или извън него, смята Божидар Данев от БСК

Безусловният базов доход ще гарантира регрес, заяви по-рано през 2016 г. и бившият социален министър Христина Христова в предаването Денят ON AIR по телевизия Bulgaria ON AIR. “Дават се доводи, че този метод ще донесе социална справедливост. Идеята е, че има достатъчно средства, за да се раздадат поравно на обществото, да не изпадат хората в лишения и да се развият обществените услуги, защото гражданите ще са платежоспособни и ще употребяват всякакви услуги с парите си", обяснява Христова същината на идеята.

Сред застъпниците на идеята е Тони Баждаров, предприемач с 22-годишен опит в търговията. "ББД от една страна е спасителен пояс за всички хора. Ако човек не работи по една или друга причина – намира се в детска възраст или пък е пенсионер, той получава доход,  който му осигурява достоен живот. Но тъй като всички хора са равни, този доход се полага на цялото население, в това число и на работещите. От друга страна ББД е един пазар за стоките и услугите, които са включени в базовия пакет", каза той в интервю за Investor.bg.

Какво е Вашето мнение за въвеждането на ББД? Пращайте мненията си на info@investor.bg. 
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:36 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

82
rate up comment 3 rate down comment 1
toni.bajdarov
преди 7 години
С ББД единствената промяна е премахването на бедността - няма бедни! Това води до стимули за икономиката и за хората. Икономиката произвежда повече, а хората потребяват повече и едновременно спазват общите правила, иначе подлежат на санкции. ББД не е комунизъм. Ако беше, то за него нямаше да лобират Фридман и Хайек. С ББД пазарът става свободен - хората решават с гласуване на каса кой да остане на пазара. Европрограмите са само допълнителен плюс, но не са основната причина за развитието. Заплатата е частна сделка и не мисля да се меся в нея! Данъците се плащат при покупка с цел лично потребление и това става предимно с кредитните карти, следователно избягването на ДДС и акцизи е химера... Аз съм разбирач - създавам икономика и продукти за износ от 1994 насам. Разбирам от икономика повече от всеки нобелов лауреат, който отрича ББД. Но не само аз го предлагам! Предлагат го всички успели, които не мислят само за своя ***, защото осъзнават риска от радикализация на масата хора.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
81
rate up comment 1 rate down comment 0
toni.bajdarov
преди 7 години
Фирмите в моя модел плащат само символичен данък върху капитала - под 1% от нетния капитал на годишна база. Който няма дейност, решава дали да плаща или да ликвидира...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
80
rate up comment 2 rate down comment 0
toni.bajdarov
преди 7 години
Модела, който предлагам, не позволява ББД да се ползва за плащане на финансови трансакции, освен за плащане на публични задължения към държавата и общините. Той се ползва основно за плащане по облагаеми по ЗДДС и ЗА доставки на територията на държавата. Това е нужно с оглед самофинснсирането чрез обратно начисления ДДС и акциизи. Не можеш да теглиш ББД в брой, защото той се управлява чрез специални кредитни карти... Всичко е измислено и няма мърдане, а системата ще се донастройва в движение. Недостатъчната работна сила се компенсира с автоматизация, внос или с принудителни мерки, подобни на тези в програмата Харц 4 в Германия днес - всеки нетен бенефициент на територията на България ще бъде задължен да приеме законно предложение за работа от местен работодател срещу допълнително заплащане. ББД е безусловен, но това не отменя задължението по другите закони. Нарушенията се наказват по принцип с глоби, пробация, лишаване от права и лишаване от свобода.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
79
rate up comment 2 rate down comment 0
toni.bajdarov
преди 7 години
*** работят и сега, но на черно. Аз всяка седмица пътувам до Пазарджик и виждам с очите си. ДДС няма да е 20, а 150%-250%, защото замества другите данъци. Важно е колко е общата тежест! Тя се увеличава с оглед ББД от 40% на 60% от БВП, но и днес тя е 57% в Дания и никой не рИве... Парите са без законно фискирано покритие. В Дания, Швеция, Чехия, Унгария, Румъния и Полша също е така и няма драми... Само трябва да има паритет между парите и другите производства. :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
78
rate up comment 1 rate down comment 1
toni.bajdarov
преди 7 години
Тази трудова повинност я има днес в Германия по програмата Харц 4 и никой не рИве... Който не иска да слушка, има възможност да напусне БГ и да живее в друга част от ЕС или по света. Светът е голям и спасение дебне от всякъде. При социализЪма нямаше такива възможности... Всички бяха длъжни на Партията пожизнено. Но има един вселенски закон - за даването и получаването. Който не го спазва, получава своето, дори земният закон да не го предвижда! :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
77
rate up comment 4 rate down comment 1
Dies Irae
преди 7 години
И когато всички се върнат на пазара на труда откриват, че той по същество е колабирал. Банките или държавата са взели повечето фирми. Други са замразили дейността си. Хората вече се съгласяват на каквото и да е за да имат работа, но повишаващите се данъци (който да компенсират тоталната липса на производство) обезценяват парите и водят то срив на системата. Хората теглят заеми за да изкарат месеца и накрая банките им взимат собствеността и добре дошъл в новия робовладелски строй. Няма как тази система да работи без производство. А няма как да има производство без работна ръка. Забравете мечтите за светло комунистическо бъдеще. НЯМА КОМУНИЗЪМ НЯМА КАК ДА ИМА!!! Искате да имате, бачкайте. Ако не ви се работи живейте като скотове. Ако искаш да се преклалифицираш има евро програми (не че може да намериш хора сега) плащат ти заплата докато се учиш, плащат ти данъците, така, че проблема пак не е липса на пари, а мързел!!! С червените книжки си взимайте хаповете и не се правете на разбирачи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
76
rate up comment 3 rate down comment 2
Dies Irae
преди 7 години
Искам да си представиш един свят в който твоя заветен ББД (очевидно и теб те мързи и си мечтаеш за падащи от небесата пари) е факт. Поради липсата на мотивация да продължават да работят много хора ще излязат от пазара на труда за поне 4,5 месеца. През това време повечето ще теглят заем я за телефон, почивка, цици на жената и тн. Банките са доволни защото държавата им гарантира вноските (ББД) и хората са щастливи първия месец, обаче в един момент парите почват да не стигат и решават да се върнат на работа. Какво е станало в частния сектор през това време? От производство 200 човека са останали 20-30. Фирмата неможе да поема големи поръчки и да преговаря толкова за цени и срокове. Приема каквото може. Първия месец плаща заплати (но понеже вече данъците на работещите както ти искаш са жестоки) няма пари да плати данъците. Така 2,3 месеца докато НАП не направят запор и фирмата обявява фалит.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
75
rate up comment 4 rate down comment 0
Dies Irae
преди 7 години
И на мен ми звучиш като БКП. В момента *** не работят на черно. Няма как едно животно да е будно цяла нощ и да купонясва и сутринта да е на работа. Това с данъците от потреблението да се захрани ББД е невъзможно - ако данъкът ти е 20% - 100 лева използвани 20 от който се връщат в държавата. Останалите 80 продължават да се въртят и някога биха се върнали в държавата но трябват много врътки. Това с печатането на пари без покритие всички знаем до какво води.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
74
rate up comment 4 rate down comment 0
senzor
преди 7 години
"Нетните бенефициенти пък са длъжни да приемат всяко законно предложение на местен работодател за допълнително възнаграждение. " А бригади ще има ли? Това което предлагаш се наричаше "Трудова повинност". Звучиш ми познато и си спомням че на партийни събрания имаше подобни лозунги за партията/държава майка дето се грижи за народа, който е длъжен да слушка и изобщо е винаги длъжен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
73
rate up comment 1 rate down comment 0
toni.bajdarov
преди 7 години
Работещите непрекъснато ще намаляваме. Ако искаме мир и благоденствие, трябва да платим за това с част от парите, които изкарваме благодарение на системата и на нашите потребители. Това ни дава власт над системата, защото без нас тя се разпада. Но това е така и днес... Просто ББД осигурява прозрачност в облагането и харченето на ДБ - 80-90% отиват за ББД, а чиновникът харчи по своя преценка само 10-20% от ДБ. Всички са "акционери" на държавата и ясно осъзнават принадлежността си към България. Я опитай днес да събереш дори една дивизия за отбрана на родината, да видиш, че след 27 години "демокрация" нямаме държава. За това се полага поне лишаване от права и конфискация на имуществото за активните участници в политиката!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още