Финландия възнамерява да провери дали евентуалният безусловен базов доход (ББД) може да опрости социалната система на страната и да доведе до това повече безработни да намерят работа.
2000 случайно избрани безработни във Финландия ще получават от януари вместо своето обезщетение за безработица по 560 евро на месец, без каквито и да е условия. Парите няма да подлежат на данъчно облагане и няма да има каквато и да е финансова санкция, ако получаващите ги печелят и допълнително. Този тест на национално ниво ще направи от Финландия първата страна в света, която ще изплаща безусловен базов доход, казва пред DPA Марюка Турунен от финландския държавен Институт за социална сигурност Kela, който ще проведе експеримента.
„Опитните зайчета“ ще научат малко преди Нова година, че са част от теста. Те не могат да се откажат от експеримента. Всички те са лица на възраст между 25 и 58 години, които са получавали през ноември 2016 г. обезщетения или някаква финансова подкрепа за безработица.
Голямата надежда зад експеримента е, че хората ще бъдат мотивирани от теста да потърсят работа. Много от получаващите социални помощи не приемат работни места на непълно работно време, защото след данъчно облагане ще получават чисто по-малко пари, казва Турунен. Основният базов доход няма да се облага, дори ако получаващите го си докарват по още 4000 евро на месец допълнително. „Ние смятаме, че всичко това би могло да бъде голям стимул хората да приемат поне едно работно място на непълно работно време", казва ръководителката на проекта.
В допълнение се очаква базовият доход да спомогне за намаляване на бюрокрацията. В момента безработните финландци трябва постоянно да попълват формуляри и да подават заявления. Това не е нужно при получаване на безусловния базов доход.
„Той също така ще даде на хората финансова сигурност", казва Турунен. „Можете да бъдете сигурни, че парите ще са навреме по сметките им. Това, което ще правят с тях, си е тяхна работа“. Властите не възнамеряват да наблюдават действията на субектите, защото това би могло да се отрази на резултата от теста.
Очаква се експериментът първоначално да продължи две години. Kela има намерение да го разшири след първата една година с още повече получатели. Но средствата все още не са одобрени от правителството.
Критиците на схемата твърдят, че тя може да представлява пречка за хората, които искат да си намерят работа. Въпреки това обаче тъй като все повече и повече работни места в много индустрии са автоматизирани, други твърдят, че универсалният базов доход ще бъде необходим, ако просто в даден момент няма да има налични достатъчно работни места, пише и Deutsche Welle.
Финландия не е сама в опита си да намери решение. На референдум по-рано през тази година швейцарската общественост категорично отхвърли подобна универсална политика на доходите, при която се предлагаше месечното изплащане на 2500 швейцарски франка (2300 евро).
Въпреки това подобни идеи има в редица други страни, като Холандия, Кения и Индия.
В канадската провинция Онтарио също за 2017 г. се планира пилотна програма за универсален основен доход. Този експеримент се основава на проектодокумент за бюджета, написан от бившия консервативен сенатор Хю Сийгъл, който подчертава необходимостта да се "генерира доказателствена база за разработване на политики без пристрастие или предварително определен извод“.
Сийгъл предлага тригодишна програма, според която на получателите ще бъдат изплатени по 1 320 канадски долара (930 евро) на месец, или 1 820 канадски долара (1280 евро) за хора с увреждания.
С експеримента трябва да се установи дали „безусловен базов доход може да надгради успехите, които са били постигнати чрез политиката на минимална работна заплата и по-високите обезщетения за деца, и да предложи по-голяма стабилност и предвидима подкрепа за днешния динамичен пазар на труда". Пилотната програма е част от по-широкообхватен пакет от мерки, с които следва да се създадат по-хуманни условия в канадската провинция.
Темата за въвеждането на безусловен базов доход е широко дискутирана и в България. Според повечето критици, сред които и икономистът Стоян Панчев, подобен вид подпомагане изкривява стимулите за работа – големи групи от населението ще бъдат насърчавани да не работят, а да чакат управляващите да се грижат за тях.
Трябва да се отчете и цената на това преразпределение. Въвеждането на ББД, или на минимална работна заплата от например 800 лв., ще доведе до затварянето на всички малки хотели и магазини, което означава огромна безработица. Бизнесът освен това ще си изнесе производството – в ЕС или извън него, смята Божидар Данев от БСК.
Безусловният базов доход ще гарантира регрес, заяви по-рано през 2016 г. и бившият социален министър Христина Христова в предаването Денят ON AIR по телевизия Bulgaria ON AIR. “Дават се доводи, че този метод ще донесе социална справедливост. Идеята е, че има достатъчно средства, за да се раздадат поравно на обществото, да не изпадат хората в лишения и да се развият обществените услуги, защото гражданите ще са платежоспособни и ще употребяват всякакви услуги с парите си", обяснява Христова същината на идеята.
Какво е Вашето мнение за въвеждането на ББД? Пращайте мненията си на info@investor.bg.
преди 7 години Толкова много коментари, ала няма и дума, че наличното грешно управление на парична система е водещ причинител за актуални злини.Същественото за спасение от актуални злини е какво (грешно или подобрено) управление на парична система се прилага.За устойчив обществен просперитет е необходимо подобрено управление на парична система. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Въртим, сучич и пак стигаме, че държавата трябва да разпределя богатството. Много интересно виждане. Която и да е държава я интересува да живее на гърба на работещите и да разпределя богатствата според личните си и нтереси. Мога смело да заявя, че нашата е усвоила до съвършенство това изкуство. Наред със партиите които се биричката за кацата с меда сега си имаме и президент, който е решил да стане такъв, защото се е скарал с един министър. Много хора все още не могат да осъзнаят , че на държавата и дреме на хурката за нас. Такива утопиии нямат място тук отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Това е важно нали? Българският кратун трябва да знае в какъв строй живее. Не може то без строй. Капитализъм ли, социализъм ли, комунизъм ли, феодализъм ли.. строй е важно да има, иначе кратун губи ориентация и почва под краката отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Остава да дадеш име на новия строй.!?....Може да е капиталистически социализъм или социалистически капитализъм. Или пък , нов модел зрял капиталистически социализъм?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Този отрицателен данък е добил популярност като безусловен базов доход. Той е безусловен, доколкото не зависи от имуществения, трудовия и осигурителен статус на лицето. Достатъчно е да бъде гражданин на съответната държава или да бъде чужденец със законна уседналост над определен срок. Базовият доход не отменя задълженията по обществения договор, вменени чрез другите закони в държавата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Фирмите няма смисъл да плащат данъци, защото всичко се включва в цената на продуктите. Няма луди производител или търговец, които биха работили трайно на загуба, освен ако перат пари... За да има инвестиции, трябва да има шанс за печалба, а такава възниква, когато плащаме, за да потребяваме продуктите на реалната икономика. Печалбите на финансовия сектор в основната си част не са резултат от създадена добавена стойност, а резултат от преразпределение дохода на другите чрез лихвата и спекулациите с парите от нищото. За да има равно третиране, прозрачност, човешко и икономическо развитие, трябва да облагаме с пропорционални (плоски) ставки предимно потреблението и символично нетния капитал на юридическите лица и имуществото на физическите лица (недвижими имоти и МПС). И за да няма свиване на потреблението, трябва да приложим отрицателен данък до размера на социалния минимум за всички физически лица, които трайно живеят на дадена държавна територия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Потенциал за развитие в БГ и в света като цяло е изпълнението на държавните ангажименти във връзка с човешките права и по-специално с чл. 6, 25 и 28 от Всеобщата декларация за правата на човека."Член 25Bсеки човек има право на жизнено равнище, включително прехрана, облекло, жилище, медицинско обслужване и необходимите социални грижи, което е необходимо за поддържане на неговото и на семейството му здраве и благосъстояние. Tой има право на осигуряване в случай на безработица, болест, инвалидност, овдовяване, старост или други случаи на лишаване от средства за съществуване по независещи от него причини.Mайките и децата се ползват с особени грижи и подпомагане. Bсички деца, родени в брака или извън брака, се ползуват с еднаква социална защита."Ето пълният текст на декларацията:http://***.ohchr.org/EN/UDHR/Pages/Language.aspx?LangID=blg. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Никой и нищо не може да спре една идея, чието време е дошло! Ниският стандарт на живот в България е производна на грешното схващане за парите като "ограничен ресурс", за ролята на икономиката, пазарите и държавата. Богатство се създава според платежоспособното търсене на потребителите, което днес се създава основно на кредит - над 90% от парите са кредит от частни търговски банки, а 90% от хората в БГ не са кредитоспособни; чрез разходите на държавата като институция, която трябва да служи на народа си; чрез нефинансови инвестиции и чрез нетен експорт. Но с износа не трябва да прекаляваме - той е нужен само, доколкото имаме нужда от внос и преоткриването на топлата вода не е целесъобразно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Интервю за работа след въвеждане на ББД: Заплатата ви ще е 1000 лева като 600 лева ще са ви от ББД и 400 ще получавате на ръка ако работите 12 часа, 6 дни в седмицата като вършите всякаква работа. Мисля че няма да се притеснявате ако тези 400 лева закъсняват с по 5-6 месеца и понякога изобщо не ги виждате. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Опасенията за заместване на човек от машините датира още от времето на Лудитите през 19 век ,когато английските работници почват да чупят станове и парни машини.Обаче не се оправдаха мрачните прогнози.Работната сила се преструктурира ,премина в други отрасли ,образова се и ...Британия се превърна във Великобритания и водеща сила в света.Даването на пари наготово ,т.е нещо за нищо е безумие . Нищо чудно да се пише за Скандинавска финансова криза в близките години. отговор Сигнализирай за неуместен коментар