IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Часове делят Финландия от експеримента "Безусловен базов доход"

2 хил. "опитни зайчета" ще получават по 560 евро на месец безусловна помощ в продължение на две години

11:20 | 29.12.16 г. 117
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Финландия възнамерява да провери дали евентуалният безусловен базов доход (ББД) може да опрости социалната система на страната и да доведе до това повече безработни да намерят работа.

2000 случайно избрани безработни във Финландия ще получават от януари вместо своето обезщетение за безработица по 560 евро на месец, без каквито и да е условия. Парите няма да подлежат на данъчно облагане и няма да има каквато и да е финансова санкция, ако получаващите ги печелят и допълнително. Този тест на национално ниво ще направи от Финландия първата страна в света, която ще изплаща безусловен базов доход, казва пред DPA Марюка Турунен от финландския държавен Институт за социална сигурност Kela, който ще проведе експеримента.

„Опитните зайчета“ ще научат малко преди Нова година, че са част от теста. Те не могат да се откажат от експеримента. Всички те са лица на възраст между 25 и 58 години, които са получавали през ноември 2016 г. обезщетения или някаква финансова подкрепа за безработица.

Голямата надежда зад експеримента е, че хората ще бъдат мотивирани от теста да потърсят работа. Много от получаващите социални помощи не приемат работни места на непълно работно време, защото след данъчно облагане ще получават чисто по-малко пари, казва Турунен. Основният базов доход няма да се облага, дори ако получаващите го си докарват по още 4000 евро на месец допълнително. „Ние смятаме, че всичко това би могло да бъде голям стимул хората да приемат поне едно работно място на непълно работно време", казва ръководителката на проекта. 

В допълнение се очаква базовият доход да спомогне за намаляване на бюрокрацията. В момента безработните финландци трябва постоянно да попълват формуляри и да подават заявления. Това не е нужно при получаване на безусловния базов доход.

„Той също така ще даде на хората финансова сигурност", казва Турунен. „Можете да бъдете сигурни, че парите ще са навреме по сметките им. Това, което ще правят с тях, си е тяхна работа“. Властите не възнамеряват да наблюдават действията на субектите, защото това би могло да се отрази на резултата от теста.

Очаква се експериментът първоначално да продължи две години. Kela има намерение да го разшири след първата една година с още повече получатели. Но средствата все още не са одобрени от правителството.

Критиците на схемата твърдят, че тя може да представлява пречка за хората, които искат да си намерят работа. Въпреки това обаче тъй като все повече и повече работни места в много индустрии са автоматизирани, други твърдят, че универсалният базов доход ще бъде необходим, ако просто в даден момент няма да има налични достатъчно работни места, пише и Deutsche Welle.

Финландия не е сама в опита си да намери решение. На референдум по-рано през тази година швейцарската общественост категорично отхвърли подобна универсална политика на доходите, при която се предлагаше месечното изплащане на 2500 швейцарски франка (2300 евро).

Въпреки това подобни идеи има в редица други страни, като Холандия, Кения и Индия.

В канадската провинция Онтарио също за 2017 г. се планира пилотна програма за универсален основен доход. Този експеримент се основава на проектодокумент за бюджета, написан от бившия консервативен сенатор Хю Сийгъл, който подчертава необходимостта да се "генерира доказателствена база за разработване на политики без пристрастие или предварително определен извод“.

Сийгъл предлага тригодишна програма, според която на получателите ще бъдат изплатени по 1 320 канадски долара (930 евро) на месец, или 1 820 канадски долара (1280 евро) за хора с увреждания.

С експеримента трябва да се установи дали „безусловен базов доход може да надгради успехите, които са били постигнати чрез политиката на минимална работна заплата и по-високите обезщетения за деца, и да предложи по-голяма стабилност и предвидима подкрепа за днешния динамичен пазар на труда". Пилотната програма е част от по-широкообхватен пакет от мерки, с които следва да се създадат по-хуманни условия в канадската провинция. 

Темата за въвеждането на безусловен базов доход е широко дискутирана и в България. Според повечето критици, сред които и икономистът Стоян Панчев, подобен вид подпомагане изкривява стимулите за работа – големи групи от населението ще бъдат насърчавани да не работят, а да чакат управляващите да се грижат за тях. 

Трябва да се отчете и цената на това преразпределение. Въвеждането на ББД, или на минимална работна заплата от например 800 лв., ще доведе до затварянето на всички малки хотели и магазини, което означава огромна безработица. Бизнесът освен това ще си изнесе производството – в ЕС или извън него, смята Божидар Данев от БСК

Безусловният базов доход ще гарантира регрес, заяви по-рано през 2016 г. и бившият социален министър Христина Христова в предаването Денят ON AIR по телевизия Bulgaria ON AIR. “Дават се доводи, че този метод ще донесе социална справедливост. Идеята е, че има достатъчно средства, за да се раздадат поравно на обществото, да не изпадат хората в лишения и да се развият обществените услуги, защото гражданите ще са платежоспособни и ще употребяват всякакви услуги с парите си", обяснява Христова същината на идеята.

Сред застъпниците на идеята е Тони Баждаров, предприемач с 22-годишен опит в търговията. "ББД от една страна е спасителен пояс за всички хора. Ако човек не работи по една или друга причина – намира се в детска възраст или пък е пенсионер, той получава доход,  който му осигурява достоен живот. Но тъй като всички хора са равни, този доход се полага на цялото население, в това число и на работещите. От друга страна ББД е един пазар за стоките и услугите, които са включени в базовия пакет", каза той в интервю за Investor.bg.

Какво е Вашето мнение за въвеждането на ББД? Пращайте мненията си на info@investor.bg. 
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:36 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

42
rate up comment 1 rate down comment 2
toni.bajdarov
преди 7 години
Време ти е за просвещение! https://global.handelsblatt.com/breaking/telekom-ceo-backs-basic-income-to-safeguard-social-stability?platform=hootsuite.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
41
rate up comment 1 rate down comment 3
toni.bajdarov
преди 7 години
ББД работи и в случаите, когато няма да има нито един работещ повече! Ето как: https://drive.google.com/file/d/0B0nMjtYgJ2DFUzBnYlVFYlNUM2M/view.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
40
rate up comment 2 rate down comment 3
toni.bajdarov
преди 7 години
Твоето ниво отива надолу! Време ти е да учиш наново! https://global.handelsblatt.com/breaking/telekom-ceo-backs-basic-income-to-safeguard-social-stability?platform=hootsuite
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
39
rate up comment 1 rate down comment 2
toni.bajdarov
преди 7 години
Работни места за всички няма и никога няма да има, но с оглед защита на местните работодатели трябва да се въведе задължение за нетните бенефициенти на системата в трудоспособна възраст да приемат всяко предложение на местен работодател срещу допълнително заплащане (заплата), а също да се допусне внос на работна сила при определени условия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 1 rate down comment 0
toni.bajdarov
преди 7 години
Скандинавската финансова криза не е отменила социалната държава! Освен това скандинавците облагат предимно с преки данъци и осигуровки, а ББД може да се финансира изцяло с обратно начислен ДДС и акцизи при условията на суверенна национална валута с оглед преодоляването на склонността към потребление от внос над 60% в България.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 1 rate down comment 3
toni.bajdarov
преди 7 години
Изработеното е изработено! А ББД се полага както дивидент за гражданите! Но може и като отрицателен данък до размера на социалния минимум по Фридман.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 1 rate down comment 0
toni.bajdarov
преди 7 години
Няма социализъм в ББД. Има равни човешки права! Неслучайно за него за лобирали Фридман и Хайек, които никой не може да нарече социалисти... :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 1 rate down comment 0
toni.bajdarov
преди 7 години
В статията по-долу държавата се разглежда като акционерно дружество на своите граждани. Тя печели от експлоатацията на ресурсите, от данъци и такси. Дивидентът ББД без данъчно облагане идва, ако не бяха обсебени националните земни ресурси (земя, води, гори, подземни богатства) и се експлоатираха в полза на всички. Но днес те са обсебени и в САЩ и в България и за да не тръгнем към национализация, правим преразпределение на дохода чрез данъци и плащаме ББД като отрицателен данък до размера на социалния минимум по Фридман!https://medium.com/basic-income/how-donald-trump-can-make-america-great-again-with-a-citizens-dividend-c992b6c70569#.22fp4jyeb
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 8 rate down comment 2
toni.bajdarov
преди 7 години
Жизненото равнище се полага на всеки човек на дадена държавна територия, дори да не е гражданин! Четете чл. 6, 25 и 28 от Всеобщата декларация за правата на човека! Именно на това основание е определена издръжката на бежанците в България в размер на 550 евро на месец. Прави ли ви впечатление, че е в пъти над разчетите за българските граждани?! Време е да изметем гнусната чиновническа ***, която служи не чужди на България интереси!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 2 rate down comment 0
toni.bajdarov
преди 7 години
В статията по-долу държавата се разглежда като акционерно дружество на своите граждани. Тя печели от експлоатацията на ресурсите, от данъци и такси. Дивидентът ББД без данъчно облагане идва, ако не бяха обсебени националните земни ресурси (земя, води, гори, подземни богатства) и се експлоатираха в полза на всички. Но днес те са обсебени и в САЩ и в България и за да не тръгнем към национализация, правим преразпределение на дохода чрез данъци и плащаме ББД като отрицателен данък до размера на социалния минимум по Фридман!https://medium.com/basic-income/how-donald-trump-can-make-america-great-again-with-a-citizens-dividend-c992b6c70569#.22fp4jyeb
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още