IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ледена епоха в Източна Европа

Страните от региона сипят недипломатични нападки една срещу друга, а единственият им общ „враг“ в момента е Брюксел

08:12 | 23.09.15 г. 74
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Източноевропейците имат общ враг - ЕС и Юнкер. На снимката - антиимигрантски митинг в Рига. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Източноевропейците имат общ враг - ЕС и Юнкер. На снимката - антиимигрантски митинг в Рига. Снимка: Ройтерс

Клеветници, лъжци, лицемери. В момента това са най-любимите думи на унгарския външен министър Петер Сийярто. Той обвинява половин дузина европейски правителства, че не казват истината за бежанската криза.

А засегнатите реагират своевременно. Министърът на външните работи на Румъния Богдан Ауреску нарече правителството в Будапеща "аутистично“. Хърватска съобщи, че министър-председателят Виктор Орбан подклажда истерии в Будапеща. Сръбският външен министър Ивица Дачич гръмогласно обяви, че страната му е заплашена да се превърне в "концентрационен лагер" заради затварянето на границите от страна на Унгария и Хърватска. 

Към стандартния репертоар сега спадат и други взаимни обвинения във фашизъм. Политическият тон в Централна и Югоизточна Европа рядко е изискан, но бежанската криза доведе според наблюдатели до истинска словесна война в региона, пише в свой анализ Der Spiegel. „Нашият министър на външните работи Сийярто наистина се изразява грубо, това няма нищо общо с дипломацията", казва политологът Атила Тибор Наги от базирания в Будапеща Méltányosság Institute. Сръбският анализатор Йелена Милич от намиращия се в Белград Център за евроатлантически изследвания (CEAS) препоръчва на своето правителство да се изказва „по-предпазливо", защото в противен случай Сърбия рискува планираното за края на годината начало на преговорите за присъединяване към ЕС.
 

 

Вербалната враждебност в Централна и Югоизточна Европа е израз на нова ледникова епоха на тукашните държави в техните междусъседски отношения. И то почти десетилетие след разширяването на ЕС и многобройните опити двустранното и многостранното сътрудничество в региона да се постави на една постоянна, сигурна основа. Но сега става брутално ясно колко бързо връзките на сътрудничество и добросъседски отношения могат да се разпаднат в случай на криза.

Сърбия и Македония протестират от известно време срещу унгарската ограда на границата със Сърбия. И Хърватия и Румъния вече осъждат оградата по техните гранични участъци, която унгарците започнаха да строят наскоро. Будапеща от своя страна обвинява страните по маршрута на бежанците през Балканите - Гърция, Македония, Сърбия и от скоро Хърватия, че само пропускат бежанците. Всички те заедно се оплакват на Гърция, че тя не защитава външните граници на ЕС, както и на германския канцлер за това, че е "поканила" бежанците.

Комуникация помежду си очевидно те не водят, поне такива са и оплакванията от Унгария в Македония. Да не говорим за бившите уж отлични модели на сътрудничество, като например редовните съвместни унгарско-румънски междуправителствени заседания.

Последна актуализация: 19:04 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

30
rate up comment 35 rate down comment 1
misanthrope
преди 8 години
Е, сполай ти че ни огря с космополитното си глобално мислене, велики живеещ "там" човеко. Жалко, че европейските лидери не са достигнали твоето ниво на глобално мислене и ежедневно си дискутират в стил "на си ти куклите, дай си ми парцалките" :) Няма страшно моето момче, скоро ще навършиш 25 и ще видиш че си бил доста заблуден. После ще минеш 35 и няма да се учудя ако се наложи да ти отстъпя ника си
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 22 rate down comment 11
993
преди 8 години
Европа явно не е подготвена за подобно преселение на народите... Имаше доста време, за да се подготви адекватна политика, но явно покрай Гърция и други икономически теми, тази тема беше подценена. А защо мигрантите искали в Западна Европа е повече от ясно... Повечето от тях имат роднини и приятели там, а освен това стандартът на живот и социалните системи там са обещание за едно по-добро бъдеще. Дали квотния принцип е добър, имам своите съмнения! Европа тепърва ще трябва да решава този проблем, защото ако днес са хиляди, утре ще станат милиони! Но ксенофобията, национализмът и расизмът не са добродетели, както си мислят някои псевдопатриоти или националисти в региона...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 32 rate down comment 0
kalendar
преди 8 години
Между другото-искам да ми покажеш, къде пише, че ЕС е християнски съюз. Щото до колкото мене ми е известно има свобода на религиите. Сиреч-това е светски съюз, където религията, ако и да ти се иска, няма нищо общо. Общочовешки ценности няма. За едни добро, за други лошо. САЩ на тоя принцип въртят света. Морални ценности...да ми ги дефинираш? Да, сигурен съм, че можеш да ми изброиш ТВОИТЕ морални ценности, но такива, които да са общо валидни-надали. Даже "не убивай" има изключения-например смъртната присъда. Освен това...правен принцип е-закона е там, където няма морал. Именно заради различията в морала на хората. Сиреч-ако имахме еднакъв морал, то ЕС/ЕК нямаше да ни налага в стил СССР неговите решения. Ние сами щяхме да си ги прилагаме.Майк Флорида ти е казал нещо, за което говори Хънтингтън-той им вика...май двойствени страни-сиреч държави, които исторически и културно принадлежат на една цивилизация(разбирай култура), но се опитват да се прехвърлят в друга. До сега няма успешно
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 51 rate down comment 0
Mike Florida
преди 8 години
Страните влизат в ЕС, за да развият своите стопанства и подобрят материалното благосъстояние на своите граждани. ЕС не е нито държава, нито някакъв духовен клуб! Това е икономически съюз и страните влизащи там очакват именно това. Нищо друго!Със сигурност не са влезли там, за да стават свидетели на опити за централизация и псевдоръжавност от ЕС или вменяване на морални ценности.Относно Християнството и неговите ценности бих казал, де демагогията при тяхното тълкуване е чудовищна!Преди няколко дни Боян Съръев каза, че не трябва да се бърка МИЛОСЪРДИЕ с ОВЧЕДУШИЕ! Аз лично предпочитам при тълкуването на "християнските ценности" да се доверя на мнението на един подобен достоен български свещенник, а не на кликата в Брюксел!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 18 rate down comment 19
993
преди 8 години
Чуждопоклонничеството не е еквивалент на глобалното мислене... Но няма как да го разбереш... Получава се, говоря за глобалното мислене, когато си живял там, говориш езиците и познаваш културата им! А "криворазбраната цивилизация" се получава при такива като теб. Жив и здрав!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 34 rate down comment 0
deant
преди 8 години
А питаха ли ги бежанците дали искат да ги настанят в източна европа? Да не стане така, че ние да се съгласим, те да ни ги пратят и после тука да има бунтове, защото те искат да са в друга страна, в която има повече облаги. Аз пък си мислех, че за тях е достатъчно, че са избягали от война..--- Това съм го писал под друга статия, но е актуален въпрос към тебе.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 35 rate down comment 0
deant
преди 8 години
"Западните" страни също си затвориха границите. Германия, Австрия... да не говорим за ОК. Та те са на ръба да напуснат този "Западен Съюз", а са най-западната точка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 33 rate down comment 1
kalendar
преди 8 години
Много искам да знам какво пък толкова са дали нещо на "Цивилизацията"(предполагам имаш предвид човешката щом я пишеш с главна буква). По темата са писали Хънтингтън и Фернандес-Арместо(не само те, разбира се...и Тойби и т.н.). Западно европейци, както се вижда по имената им. Фернандес-Арместо(професор в Лондонският университет) например казва, че ако утре света свърши и се направи музей на човечеството на Западният свят ще се отдели сравнително малко място(в "Хилядолетието", мисля...споменава го пак в "Цивилизациите") в музея. Централно място ще бъде отделено на Китай. Хънтингтън(с който по принцип не съм съгласен, но в частта с анализите и в частта с разделението) не говори кой какво е дал. Просто обяснява, че никоя цивилизация не е специална, нито пък универсална. Грубо казано казва така(мой прочит, ако някой го вижда по друг начин да ме коригира)-Западната цивилизация в момента е водеща, но нито винаги е било така(даже е относително от скоро), нито можем да очакваме да бъде винаги.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 40 rate down comment 1
misanthrope
преди 8 години
E, моето самочувствие си е мое, дали ми идва от това, че съм наследник на бай *** не зная. От къде обаче идва твоето чуждопоклонничество и коленопреклонно величаене на ЕС който.. бил ме пуснал да пътувам но това не значело че съм там.... също не зная. Може би освен бай *** ( което всъщност се съмнявам че си чел) не е зле да попрочетеш и "Криво разбраната цивилизация"- една друга класика, моШу
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 19 rate down comment 21
993
преди 8 години
Сори, пропуснал съм! Брюксел не вменява нищо! Има съвкупност от общочовешки, морални, християнски ценности... Днес четох статия, че Християнството в България било цирк! Бих добавил, не само християнството. Надявам се да съм ти отговорил. Със здраве!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още