IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ледена епоха в Източна Европа

Страните от региона сипят недипломатични нападки една срещу друга, а единственият им общ „враг“ в момента е Брюксел

08:12 | 23.09.15 г. 74
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Източноевропейците имат общ враг - ЕС и Юнкер. На снимката - антиимигрантски митинг в Рига. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Източноевропейците имат общ враг - ЕС и Юнкер. На снимката - антиимигрантски митинг в Рига. Снимка: Ройтерс

Клеветници, лъжци, лицемери. В момента това са най-любимите думи на унгарския външен министър Петер Сийярто. Той обвинява половин дузина европейски правителства, че не казват истината за бежанската криза.

А засегнатите реагират своевременно. Министърът на външните работи на Румъния Богдан Ауреску нарече правителството в Будапеща "аутистично“. Хърватска съобщи, че министър-председателят Виктор Орбан подклажда истерии в Будапеща. Сръбският външен министър Ивица Дачич гръмогласно обяви, че страната му е заплашена да се превърне в "концентрационен лагер" заради затварянето на границите от страна на Унгария и Хърватска. 

Към стандартния репертоар сега спадат и други взаимни обвинения във фашизъм. Политическият тон в Централна и Югоизточна Европа рядко е изискан, но бежанската криза доведе според наблюдатели до истинска словесна война в региона, пише в свой анализ Der Spiegel. „Нашият министър на външните работи Сийярто наистина се изразява грубо, това няма нищо общо с дипломацията", казва политологът Атила Тибор Наги от базирания в Будапеща Méltányosság Institute. Сръбският анализатор Йелена Милич от намиращия се в Белград Център за евроатлантически изследвания (CEAS) препоръчва на своето правителство да се изказва „по-предпазливо", защото в противен случай Сърбия рискува планираното за края на годината начало на преговорите за присъединяване към ЕС.
 

 

Вербалната враждебност в Централна и Югоизточна Европа е израз на нова ледникова епоха на тукашните държави в техните междусъседски отношения. И то почти десетилетие след разширяването на ЕС и многобройните опити двустранното и многостранното сътрудничество в региона да се постави на една постоянна, сигурна основа. Но сега става брутално ясно колко бързо връзките на сътрудничество и добросъседски отношения могат да се разпаднат в случай на криза.

Сърбия и Македония протестират от известно време срещу унгарската ограда на границата със Сърбия. И Хърватия и Румъния вече осъждат оградата по техните гранични участъци, която унгарците започнаха да строят наскоро. Будапеща от своя страна обвинява страните по маршрута на бежанците през Балканите - Гърция, Македония, Сърбия и от скоро Хърватия, че само пропускат бежанците. Всички те заедно се оплакват на Гърция, че тя не защитава външните граници на ЕС, както и на германския канцлер за това, че е "поканила" бежанците.

Комуникация помежду си очевидно те не водят, поне такива са и оплакванията от Унгария в Македония. Да не говорим за бившите уж отлични модели на сътрудничество, като например редовните съвместни унгарско-румънски междуправителствени заседания.

Последна актуализация: 19:04 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

50
rate up comment 24 rate down comment 1
data
преди 8 години
Ми , да ! Вакум няма - навремето кат са се правели на улави за балканите : първо турците 500 г. , след тях Руснаците още 100 . За *** остават само двете световни войни ( който казват че е само една с прекъсване ) - и тя почва от балканите :) .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
49
rate up comment 31 rate down comment 3
kalendar
преди 8 години
Ще и аз така мисля. Ама техен си проблем. И имам чувството, че заради тия им глупости след някое друго десетилетие пак ще учим задължителен руски в училищата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
48
rate up comment 29 rate down comment 0
data
преди 8 години
Европейския север отново се правят на улави - горчиво ще плачат в последствие !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
47
rate up comment 35 rate down comment 1
kalendar
преди 8 години
трябва да те коригирам-те в Европа отдавна са натрупали, преди ти да си роден(както самият ти си казвал). Сега преразпределят малко към новите граници. Кой обясняваше тук, че в БГ има 6 000 американски войници. Мързи ме да го проверявам, но ако е така-защо не се пише в инвестора за тях, но се пише за бъдещите 2 000 руснаци в Сирия?Въобще....ей на 993 сега ще ни обясни кви сме ***, че ни се иска да имаме собствена външна(а и вътрешна) политика.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
46
rate up comment 25 rate down comment 6
Mavi Goz
преди 8 години
В Америка отдавна са разбрали, че Европа не може да бъде "надградена" до единна държава. Обаче може да бъде изградена наново! За целта какво трябва да бъде направено първо? хахаха...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
45
rate up comment 30 rate down comment 3
Mavi Goz
преди 8 години
Мдаммм... това янките го знаят най-добре от собствен опит - не можеш доброволно да обединиш в една държава такова разнородно население, но пък за сметка на това със сила можеш без проблеми - стига, да имаш сила! Те имат опита на своето създаване, имат и блестящия опит на СССР, където събрани от кол и въже народи живяха заедно 80 години без кой-знае какви, да не кажем никакви вътрешни размирици. Не коментирам колко са били щастливи "обединените", но обединителите в СССР си бяха ОК, а в САЩ още са си... Таа, дали некой се сеща вече с каква цел американците с такова ударно темпо трупат войски в Европа? хахаха...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
44
rate up comment 24 rate down comment 0
kalendar
преди 8 години
Ем...Хънтингтън за това пише:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
43
rate up comment 32 rate down comment 0
kalendar
преди 8 години
Мислех да дигам гълъбите, но ме засърбя да цитирам пак Хънтингтън("Сблъсъка на цивилизациите"-виж как ти пасва това заглавие)-пак по памет:"Това, че един арабски младеж носи дънки и слуша рок, не значи, че в къщи не конструира бомби и не планира да направи самоубийствен атентат."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
42
rate up comment 37 rate down comment 0
data
преди 8 години
Финансовата криза не можа да вбие клин между страните в ЕС , но 100 хил арабели направо хвърлиха *** във вентилатора . Толкова изкристализираха проблемите ( лицемерието) проблемите в ЕС че няма на къде . Сега съюза наистина е поставен на карта .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
41
rate up comment 24 rate down comment 1
deant
преди 8 години
Мен ми е ясно, че няма да стане. Аз дори съм скептичен към глобализма, едва ли не антиглобалист. Единствения начин да стане до някъде възможно е след глобален катаклизъм, след който е останал мижав процент население. Дори писателите фантасти са стигнали до това заключение във фантастичните си книги. Но дори там е по вероятно да стане Дистопия отколото Утопия.. Ако сте запознати с двата термина. В момента искрено вярвам (не го искам, а вярвам), че вървим към Дистопия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още