IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ледена епоха в Източна Европа

Страните от региона сипят недипломатични нападки една срещу друга, а единственият им общ „враг“ в момента е Брюксел

08:12 | 23.09.15 г. 74
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Източноевропейците имат общ враг - ЕС и Юнкер. На снимката - антиимигрантски митинг в Рига. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Източноевропейците имат общ враг - ЕС и Юнкер. На снимката - антиимигрантски митинг в Рига. Снимка: Ройтерс

Пълното затваряне на унгарско-сръбската граница в началото на миналата седмица доведе до конфликт между Хърватия и Сърбия и Словения - защото правителството в Загреб затвори почти всички гранични пунктове със Сърбия, а за раздразнение на Словения започна да говори за бежански коридор до Австрия.

Унгария вербално атакува Хърватия, защото страната пуска бежанците без регистрация и без допитване до хърватско-унгарската граница. Което от своя страна не пречи на Будапеща да  упражнява същата практика, но в посока Австрия.

„За всички страни в Източна Европа бежанците са горещ картоф, никой не ги иска при себе си", казва политологът Атила Тибор Наги. Към това трябвало да се добави, че бежанската криза вече причинява големи проблеми и на паневропейското сътрудничество. "Резултатът е, че страните от Източна Европа започват да водят една все по-националистическа и определяна само от своите собствени интереси политика".

Политологът от Букурещ Кристиан Първулеску смята, че от известно време в Източна Европа е избухнало „времето на националния егоизъм", нещо, което сега, по време на бежанската криза, е особено видимо. „На фона на финансовата криза от 2008 г. еврокризата и липсата на съгласуваност на общоевропейската политика, в Източна Европа започват да избуяват антиевропейски, расистки и ксенофобски тенденции", казва Първулеску. „Сред примерите са крайнодясната партия „Йоббик“ в Унгария, радикализацията на унгарската управляваща партия Фидес, поемането на реториката на крайнодясната „Велика Румъния“ от утвърдени румънски партии или изборните победи на националистически и антиевропейски сили в Сърбия и Полша".

 

 

Дали сега Източна Европа не е поела с гигантски крачки назад към деветдесетте години, когато разпадането на Югославия доведе до няколко войни и дългогодишни дипломатически отдалечавания на отделните страни? Политическият анализатор Йелена Милич счита, че регионът е далеч от такива конфликти, но "много тревожно" как Европейският съюз бива представян в Централна и Югоизточна Европа.

Но поне по отношение на Брюксел правителствените ръководители са единодушни. Словашкият премиер Роберт Фицо например обвинява ЕС, че с политиката си по отношение на бежанците е направил Европа опасно място, тъй като могат да емигрират стотици терористи. Неговият колега в Будапеща Орбан е убеден, че ЕС се стреми към премахне на държавите в Европа. А румънският държавен глава Клаус Йоханис отхвърля предвидената квота за бежанци за страната си, защото по този начин имало опасност от създаване на "нови и нови социални случаи". Така че всички те най-малкото имат един общ враг – и той неочаквано за мнозина е ЕС.

Темата за бежанската криза можете да следите тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:04 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

40
rate up comment 32 rate down comment 0
deant
преди 9 години
И още нещо - нарочното преместване на хора един континент в друг няма нищо общо с идеите на Глобализма. При мечтания глобализъм всички поставени правила важат на всяко място на планетата и няма нужда да бягаш от едно място на друго.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
39
rate up comment 33 rate down comment 1
kalendar
преди 9 години
никога няма да стане това. Може икономически да се обединим, може да имаме силно глобално правителство, но нищо повече. Културно винаги ще сме различни. Пак да цитирам(по памет)-Паскал Бонифас(френски професор, тяхното гуру на геополитиката): глобализацията касае едва 2% от световното население-ако не ми вярвате отидете в някое малко френско селце и ще видите, че хората ви гледат с подозрение(в тоя стил беше написано). Аз пък ще добавя-отидете в пернишко и няма само да ви гледат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 34 rate down comment 0
misanthrope
преди 9 години
Нещо издишаш с аргументите. В този форум, все още сред изтрещялите има и двама трима, способни да спорят аргументирано и .... както виждаш те засипахме с аргументи, на които нямаш какво да отговориш освен " аз съм там аз съм по-добър от вас, защото съм там и имам глобално мислене"Признай поражението си в спора и се замисли над фактите а не над високопарните изрази на Юнкер и текстовете на Ленън
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 29 rate down comment 1
deant
преди 9 години
има още много вода да изтече преди да минем към гложалното мислене и бъдещето на глобализма. Първо трябва да се решат всички проблеми в Изтока, Африка и Южна Америка. САЩ допълнително усложняват нещата с мераците си за световно господство и оправданието им наречено "Налагане на демокрация" било то военно и или пропагандно с разните си Отворени общества.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 21 rate down comment 10
993
преди 9 години
Quote: "Дали квотния принцип е добър, имам своите съмнения!" Научи се да четеш! Явно когато си почнал да пишеш на компютър си забравил да четеш внимателно ;-)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 31 rate down comment 4
kalendar
преди 9 години
е...в твоя стил(ако и да ме игнорираш)-дрънкаш глупости от които идея си нямаш. Повтаряш заучени фрази, които откровено са лишени от смисъл. Аргументите ти са ad hominem, което пък показва, че си...дето викат американците-full of shit.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 37 rate down comment 2
misanthrope
преди 9 години
Ха ха, квотния принцип бил добър. А мога ли да ти задам въпроса, който министър Бъчварова постави - КАК аджеба ще ги принудиш тези "мигранти" да се заселят в България, Унгария, Полша и др.?На това по времето на комунизма му викахме "интерниране". Как принудата на бежанците да живеят някъде в ЕС, където не искат се вписва в глобалните ти, либерални, демократични, човеколюбиви, хуманни, космополитни и прочие разбирания?Или щом ЕС го е казал, значи е добър, щото те... знаят, не са *** кат мизантропа
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 20 rate down comment 16
993
преди 9 години
Не съм твое момче и не желая да имам нищо подобно с мизантроп и *** като теб! Грешно прецени възрастта ми... Живей си в *** и си грухти щастливо. Светът ще се върти и без теб.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 34 rate down comment 0
kalendar
преди 9 години
И да продължа-искаш да ми кажеш, че тая борба срещу нелегалните имигранти в САЩ е нещо различно от това, което става в момента в ЕС??? Значи-те може, а тук не може??? Това не е ли двоен стандарт?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 19 rate down comment 4
993
преди 9 години
Твое право! Уважавам!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още