IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ИПИ: Съветите на Европа за Гърция и поуките за България

Между препоръките, според които трябва да действат южните ни съседи, има доста моменти, в които трябва да се вгледаме, твърди Петър Ганев

16:04 | 27.05.11 г. 46
Автор - снимка
Създател
ИПИ: Съветите на Европа за Гърция и поуките за България

Основният проблем пред пазара на труда в България се оказа статистиката, която отчита прекалено високи нива на безработица в страната. Министър Тотю Младенов се разсърди на НСИ, че отчита повече безработни и един вид му мъти водата.

Вместо да се сърди на статистиката обаче, министър Младенов най-добре да се замисли за водената от него политика на пазара на труда. Всичко, което прави министърът в последните 1-2 години, е да концентрира повече власт в колективите и самия себе си.

Кристалният пример за това е разпростирането на колективни трудови договори в цели браншове – нещо, което противоречи на всякакъв здрав разум и нарушава правото на свободно договаряне. Забележете, че тук не се говори за колективния трудов договор като такъв или за страните по него, а за неговото насилствено разпростиране върху всички останали (работодатели и работници) в бранша.

На фона на родната действителност, нека да видим какво предписва Европа на Гърция в това отношение. В последният доклад (Third Review – Winter 2011) относно напредъка на страната по т. нар. Програма за приспособяване на икономиката на Гърция (The Economic Adjustment Programme for Greece) се отделя специално внимание на пазара на труда на южната ни съседка.

Фокусът се поставя именно върху разпростирането на колективни трудови договори – доскоро редовна практика в Гърция. Европейската Комисия силно критикува подобна практика, като изрично записва, че това води до изкривяване на заплащането и загуба на работни места.

Приветстват се реформите в трудовото законодателство от декември 2010 г., които силно ограничават възможността за подобно разпростиране и дават възможност за договаряне на фирмено ниво.

Европейската комисия дава допълнителни предписания да се даде възможност за свободно договаряне работник-работодател, без ролята на колективите да бъде насилствено налагана с закон. Фокусът на Европа е икономическият растеж и работните места и ето какви са препоръките – спрете да налагате колективите!

В този доклад за Гърция има и други интересни моменти, които се отнасят и до родната действителност.

Като ключова се определя дерегулацията и отпадането на ограничения пред т. нар. свободни професии (адвокати, нотариуси, инженери, архитекти, одитори, фармацевти) в южната ни съседка – в доклада терминът е „затворени професии”, който определено е по-близо до действителността от родният термин.

В доклада на Комисията се отбелязва, че ограниченията (цени, реклама, териториални и географски ограничения или такива на входа на професията – изпити, възраст, опит и т.н.) са по-скоро резултат от натиска на определени групи със специални интереси и са в ущърб на конкуренцията и потребителите. Изрично е записано, че дори препоръчаните цени изкривяват пазара и са във вреда на потребителите.

Подходът при реформата на затворените/свободни професии в Гърция е бил изричното премахване на всички неоправдани ограничения, като в период от 4 месеца могат да се аргументират и отново въведат някои от тях.

С други думи, подходът не е бил да се аргументира защо се премахва дадено ограничение, а просто се премахват всички и се оставя време да се аргументира въвеждането (възстановяването) на дадено ограничение.

Този подход се определя като най-бързият начин за „освобождаването” на въпросните професии. Според доклада, това „освобождаване” на професиите означава повече заети и оборот в съответните професии, по-ниски цени и по-добро качество. Ето още една поука от доклада за Гърция – освободете „свободните” професии.

Материалът е публикуван в блога на Института за пазарна икономика

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:41 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

16
rate up comment 5 rate down comment 3
my-SHOP
преди 13 години
Човек ти си типичен БЪЛГАРИН в най-лошия смисъл да думата. Само критики сипеш без грам аргументация, нищо не прадлагаш! Според мен ТВОЯТА ГОЛЯМА БОЛКА Е, ЧЕ ТИ НЕ ТИЯ С МАЛКОТО ДОХОДИ ДА СА ДОБРЕ, А ТИЯ С ГОЛЕМИТЕ ДОХОДИ ДА СА ЗЛЕ И ДА ФАЛИРАТ. Тия които според теб живеят добре как са го направили (не говоря за измамниците - там всички сме на едно мнение). Но има и хора, които не са в София и успяват да се справят. Вярно е с много труд и риск, но не е честно ти да заклеймяваш всички, които УСПЯВАТ, а не като теб да оцеляват!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 6 rate down comment 0
Гари
преди 13 години
В тоя уж бизнес форум хората, плюещи бизнеса, вече имат чувствително надмощие. Няма оправяне тая държава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 2 rate down comment 3
all_trader2
преди 13 години
Забравете за тези от ИПИ . не ги слушайте какво говорят . като много знаят питайте ги защо сме най-бедната държава в Европа , и тяхната смешна изпънаителна директорка дето се хвалеше ,че въвела най-ниският плосък данък - абсолютно некадърие . коя нормална държава развита има 10% плосък данък да дойде да обесни???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 3 rate down comment 3
STRAHO
преди 13 години
...и едва ли ти е голяма печалбата та да ме впечатлиш, така че не коментирай мен а темата!:)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 3 rate down comment 3
STRAHO
преди 13 години
Гари, :)) ..Гари! Нямам купища пари и никого не експлоатирам, но за момента оцелявам. Не съм и наемник в смисъла който предполагам влагаш. Вероятно все още не си наясно как се прави бизнес в БГ . Предприемчивостта е последното условие за старт! Що се отнася до това което взема държавата, лесно можеш да си направиш справка за това какво дава бизнеса на държавата ..да речем в Германия / или с друга цивилизована страна/ и тук!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 10 rate down comment 1
Гари
преди 13 години
Като са толкова добре бизнесмените - стани и ти един такъв! Печели купища пари и експлоатирай работниците си. Ама не ти стиска, нали? По-лесно е друг да вложи ум и предприемчивост, да рискува парите си и развие бизнеса, да почне да печели и тогава хоп - държавата да го задължи да ти дава цялата си печалба на тебе, наемника.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 5 rate down comment 2
STRAHO
преди 13 години
Зависи кой какво разбира под " добре" и "зле" Тия доскорошни голтаци станаха големи бизнесмени и решиха че за останалите и едната храна е достатъчна!:)) Какви ли не постъпки правиха разните му правителства за да ги стимулират да отварят работни места и резултат никакъв.Разликата която им оставаше в джоба потъваше в неефективното управление на бизнеса им. Кой да им плаща тия грешки и до кога? И без данъци да ги оставят и без пари да им работят пак ще са недоволни! ....Достатъчно е човек да кривне малко от главните пътища на страната и да прозре истината. Нацията ни загива. Това че в София е малко по оживено не бива да ни заблуждава. Населението в огромната си част трудно се възпроизвежда.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 8 rate down comment 0
Bill-bg
преди 13 години
95% от българите пищят, че са зле, без значение как са..... Статията е много поучителна.... ролята държавата не е в това да налага как да се сключват трудови, или други договори, нито пък да определя купища ограничения за извършването на някаква дейност.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 6 rate down comment 1
global_dj
преди 13 години
Същите да! ;) Щерката на Костов не се справя толкова добре... :) STRAHO, не бих казал, че толкова голям процент от българите сме зле, по-малък е. :) Но си оказва влияние де, на места по различни форуми като чета какво се пише... ужас! На моменти даже не е смешно!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 3 rate down comment 7
all_trader2
преди 13 години
Teзи от ИПИ ли бяха дето съсипаха блъгарската иконмика с безумията си и най-ниския плосък данък в Европа . скрийте се смешници
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още