IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ИПИ: Съветите на Европа за Гърция и поуките за България

Между препоръките, според които трябва да действат южните ни съседи, има доста моменти, в които трябва да се вгледаме, твърди Петър Ганев

16:04 | 27.05.11 г. 46
Автор - снимка
Създател
ИПИ: Съветите на Европа за Гърция и поуките за България

Основният проблем пред пазара на труда в България се оказа статистиката, която отчита прекалено високи нива на безработица в страната. Министър Тотю Младенов се разсърди на НСИ, че отчита повече безработни и един вид му мъти водата.

Вместо да се сърди на статистиката обаче, министър Младенов най-добре да се замисли за водената от него политика на пазара на труда. Всичко, което прави министърът в последните 1-2 години, е да концентрира повече власт в колективите и самия себе си.

Кристалният пример за това е разпростирането на колективни трудови договори в цели браншове – нещо, което противоречи на всякакъв здрав разум и нарушава правото на свободно договаряне. Забележете, че тук не се говори за колективния трудов договор като такъв или за страните по него, а за неговото насилствено разпростиране върху всички останали (работодатели и работници) в бранша.

На фона на родната действителност, нека да видим какво предписва Европа на Гърция в това отношение. В последният доклад (Third Review – Winter 2011) относно напредъка на страната по т. нар. Програма за приспособяване на икономиката на Гърция (The Economic Adjustment Programme for Greece) се отделя специално внимание на пазара на труда на южната ни съседка.

Фокусът се поставя именно върху разпростирането на колективни трудови договори – доскоро редовна практика в Гърция. Европейската Комисия силно критикува подобна практика, като изрично записва, че това води до изкривяване на заплащането и загуба на работни места.

Приветстват се реформите в трудовото законодателство от декември 2010 г., които силно ограничават възможността за подобно разпростиране и дават възможност за договаряне на фирмено ниво.

Европейската комисия дава допълнителни предписания да се даде възможност за свободно договаряне работник-работодател, без ролята на колективите да бъде насилствено налагана с закон. Фокусът на Европа е икономическият растеж и работните места и ето какви са препоръките – спрете да налагате колективите!

В този доклад за Гърция има и други интересни моменти, които се отнасят и до родната действителност.

Като ключова се определя дерегулацията и отпадането на ограничения пред т. нар. свободни професии (адвокати, нотариуси, инженери, архитекти, одитори, фармацевти) в южната ни съседка – в доклада терминът е „затворени професии”, който определено е по-близо до действителността от родният термин.

В доклада на Комисията се отбелязва, че ограниченията (цени, реклама, териториални и географски ограничения или такива на входа на професията – изпити, възраст, опит и т.н.) са по-скоро резултат от натиска на определени групи със специални интереси и са в ущърб на конкуренцията и потребителите. Изрично е записано, че дори препоръчаните цени изкривяват пазара и са във вреда на потребителите.

Подходът при реформата на затворените/свободни професии в Гърция е бил изричното премахване на всички неоправдани ограничения, като в период от 4 месеца могат да се аргументират и отново въведат някои от тях.

С други думи, подходът не е бил да се аргументира защо се премахва дадено ограничение, а просто се премахват всички и се оставя време да се аргументира въвеждането (възстановяването) на дадено ограничение.

Този подход се определя като най-бързият начин за „освобождаването” на въпросните професии. Според доклада, това „освобождаване” на професиите означава повече заети и оборот в съответните професии, по-ниски цени и по-добро качество. Ето още една поука от доклада за Гърция – освободете „свободните” професии.

Материалът е публикуван в блога на Института за пазарна икономика

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:41 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

26
rate up comment 7 rate down comment 1
madcow
преди 13 години
Найш ли кво, работодателите, които дават заплата 250 лв няма да фалират, просто ще съкратят излишните работници.Защо всички си мислите, че държавата забранява на работодателя да наема за по-малко от МРЗ? ДЪРЖАВАТА ЗАБРАНЯВА НА РАБОТНИКА ДА РАБОТИ ЗА ПО-МАЛКО ОТ МРЗ. А това са точно най-бедните работници, с най-голяма нужда от препитание. Не че социалистите ви е пукало някога за бедните де ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 2 rate down comment 1
STRAHO
преди 13 години
Здравей Ровере:)))) Радвам се че четеш! Стига с тия любовници бе човек:)) Нали ти поясних че не съм писал за тях.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 3 rate down comment 1
rover
преди 13 години
СТРАХО, понеже винаги пишеш някакви безсмислици, хич и няма да ти чета постингите от началото. Все пак се надявам, че не си пропуснал да напишеш за яхтите, джиповете и секретарките ( ох, най-вече за тези секретарки-любовници, дето простаците бизнесмени им кОпуват апартаменти), докато ти се чудиш как да свържеш двата края със заплатката си.Най-после разбрах, що е туй хейтър.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 2 rate down comment 0
STRAHO
преди 13 години
Е,... тогава да погледнем и сравним и данъчната тежест на физическите лица!?:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 7 rate down comment 1
STRAHO
преди 13 години
:))) ех Гари:)))) Тия които фалират, са предимно от тия дето се хранеха от бюджета чрез в пъти завишени цени по обществени поръчки. Разбира се и техни доставчици по веригата. А "този" който е вършил , според теб де, работа за 250 лева често е вършил подобна и за 10 пъти повече при друг бизнесмен на запад от родината! А и никой не задължава работодателя му да го наема в края на краищата! Като влезеш в магазин дали продавачката ще ти даде коняк ако имаш пари само за бренди? Живеем в свободна страна! По скоро бизнеса /едрия/ трябва да седне на една маса и да развалят картелните си договорки! Не може да продаваш на европейски цени а да оценяваш труда по цени за бананова република!:)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 4 rate down comment 1
Гари
преди 13 години
И в примера с данъците си забравил най-важния - данъкът върху труда /осигуровките/. Сложи и тях като смяташ колко са ниски у нас ставките и картинката веднага става по-различна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 3 rate down comment 2
Гари
преди 13 години
Ааа, ти си от тези ***, които смятат, че като се вдигне МРЗ, веднага всички възнаграждения ще скочат по веригата. Гениалната идея на малоумният Тотю Младенов и бандата му от синдикатите. Каква част от бизнеса може да си го позволи и защо ли толкова фирми фалират или спират работа напоследък, той не се замисля. И какво ли ще стане с този, който върши работа за 250 лева, но сега задължат работодателя му да му плаща 300?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 3 rate down comment 1
STRAHO
преди 13 години
Е.. всичко това е реверанс към "придприемчивите" ни бизнесмени! Защо ли тогава не е постигнат желания ефект!? Отговора се натрапва от само себе си, но някои от "успешните" просто не желаят да си го признаят.:))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 3 rate down comment 5
all_trader2
преди 13 години
това е малоумщината на смешниците от ИПИ ,които съсипаха българската иконмика с тъпата си неолиберална доктрина и смехорията с този данък . Кипър е офошрка и е много богата държава за разлика от нас . Питай ги къде са "стратегиеските инвеститори " заради ниския данък , *** и смешниците , съсипаха всичко заедно с неолибералните си другарчета
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 2 rate down comment 0
STRAHO
преди 13 години
Не съм против успешния бизнес. Нещо не си ме разбрал!:) Напротив !Успешния бизнес прави една нация СИЛНА! Но кажи ми ти, който успяваш, а не оцеляваш, в какво се състои болката на "успяващия" бизнес да приеме регламент и увеличение на минималната работна заплата България!? Така де да сподели малко по голяма част от успеха с тези с които заедно са го постигнали? Ето ти и малко инфо за тежестта която " дърпа бизнеса ни към фалит: цитат" в ЕС има 24 различни корпоративни данъчни ставкиуточнява испанското специализирано издание latiza.es. Най-ниски са данъците за предприятията в България и Кипър - 10%, а най-високи в Малта - 35 на сто, Франция, Белгия, Италия, Испания, Германия и Люксембург, където корпоративните задължения варират между 28,6 и 34,4%. Следват Великобритания и Португалия съответно с 28 и 26,5 на сто.В Скандинавските държави, членки на ЕС, средното ниво на данъка е 25,9%. След тях се нареждат Холандия 25,5%, Австрия 25%, Гърция 24%, Естония - 21%,
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още