IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ИПИ: Съветите на Европа за Гърция и поуките за България

Между препоръките, според които трябва да действат южните ни съседи, има доста моменти, в които трябва да се вгледаме, твърди Петър Ганев

16:04 | 27.05.11 г. 46
Автор - снимка
Създател
ИПИ: Съветите на Европа за Гърция и поуките за България

Основният проблем пред пазара на труда в България се оказа статистиката, която отчита прекалено високи нива на безработица в страната. Министър Тотю Младенов се разсърди на НСИ, че отчита повече безработни и един вид му мъти водата.

Вместо да се сърди на статистиката обаче, министър Младенов най-добре да се замисли за водената от него политика на пазара на труда. Всичко, което прави министърът в последните 1-2 години, е да концентрира повече власт в колективите и самия себе си.

Кристалният пример за това е разпростирането на колективни трудови договори в цели браншове – нещо, което противоречи на всякакъв здрав разум и нарушава правото на свободно договаряне. Забележете, че тук не се говори за колективния трудов договор като такъв или за страните по него, а за неговото насилствено разпростиране върху всички останали (работодатели и работници) в бранша.

На фона на родната действителност, нека да видим какво предписва Европа на Гърция в това отношение. В последният доклад (Third Review – Winter 2011) относно напредъка на страната по т. нар. Програма за приспособяване на икономиката на Гърция (The Economic Adjustment Programme for Greece) се отделя специално внимание на пазара на труда на южната ни съседка.

Фокусът се поставя именно върху разпростирането на колективни трудови договори – доскоро редовна практика в Гърция. Европейската Комисия силно критикува подобна практика, като изрично записва, че това води до изкривяване на заплащането и загуба на работни места.

Приветстват се реформите в трудовото законодателство от декември 2010 г., които силно ограничават възможността за подобно разпростиране и дават възможност за договаряне на фирмено ниво.

Европейската комисия дава допълнителни предписания да се даде възможност за свободно договаряне работник-работодател, без ролята на колективите да бъде насилствено налагана с закон. Фокусът на Европа е икономическият растеж и работните места и ето какви са препоръките – спрете да налагате колективите!

В този доклад за Гърция има и други интересни моменти, които се отнасят и до родната действителност.

Като ключова се определя дерегулацията и отпадането на ограничения пред т. нар. свободни професии (адвокати, нотариуси, инженери, архитекти, одитори, фармацевти) в южната ни съседка – в доклада терминът е „затворени професии”, който определено е по-близо до действителността от родният термин.

В доклада на Комисията се отбелязва, че ограниченията (цени, реклама, териториални и географски ограничения или такива на входа на професията – изпити, възраст, опит и т.н.) са по-скоро резултат от натиска на определени групи със специални интереси и са в ущърб на конкуренцията и потребителите. Изрично е записано, че дори препоръчаните цени изкривяват пазара и са във вреда на потребителите.

Подходът при реформата на затворените/свободни професии в Гърция е бил изричното премахване на всички неоправдани ограничения, като в период от 4 месеца могат да се аргументират и отново въведат някои от тях.

С други думи, подходът не е бил да се аргументира защо се премахва дадено ограничение, а просто се премахват всички и се оставя време да се аргументира въвеждането (възстановяването) на дадено ограничение.

Този подход се определя като най-бързият начин за „освобождаването” на въпросните професии. Според доклада, това „освобождаване” на професиите означава повече заети и оборот в съответните професии, по-ниски цени и по-добро качество. Ето още една поука от доклада за Гърция – освободете „свободните” професии.

Материалът е публикуван в блога на Института за пазарна икономика

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:41 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 4 rate down comment 4
STRAHO
преди 13 години
:))) 90% от българите сме зле! Въпрос на време е и ти да осъзнаеш че си между нас!!:))..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 1
Гари
преди 13 години
STRAHO, много си зле, човеко. Ама много. Я бегом към Северна Корея. Там е истината. Твоята.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 3
STRAHO
преди 13 години
Нека не забравяме че което и да е правителство е избрано от всички и не може една малка група от него при това очевадно инфантилна да диктува "ПРАВИЛАТА на играта"! Ако не им изнася прав им път! За какво са ни такива работодатели чието заплащане стига колкото за храна и пътни до работното място!?? Погледнете БВП и разпределението на заработеното от нацията и го сравнете със сходни нам страни! Не с Гърция!!! При нас богатството е концентрирано в много по малък кръг от хора. И точно те имат наглостта да протестират !??:)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 4
STRAHO
преди 13 години
"Кристалният пример за това е разпростирането на колективни трудови договори в цели браншове нещо, което противоречи на всякакъв здрав разум и нарушава правото на свободно договаряне. Забележете, че тук не се говори за колективния трудов договор като такъв или за страните по него, а за неговото насилствено разпростиране върху всички останали (работодатели и работници) в бранша.""Барабар Петко с мъжете" му казвам аз на това:))) Абе тия работодатели май не вдяват че членството в европейския съюз не е само за тях!!? Хората МАСОВО се изнасят.Някой да не си мисли че ще има стачки!?:))) Просто ще си отидат хората . И оплювания от тях Бат Бойко няма да е в състояние да ги спре!:))) Ако министър Младенов не ги вразуми /и къде го забелязахте това НАСИЛА?/ съвсем ще я закъсат! Ще им останат работници само с основно образование!! С Гърция въобще не може и да става някакво сравнение! Ние сме на другия полюс!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 9 rate down comment 0
hellwitch
преди 13 години
Според мен не само при пазара на труда но и навсякъде трябва да има малко и прости правила, които ясно да отразяват водената политика.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 0
hellwitch
преди 13 години
Да добра статия. Споделям мнението на автора, че има прекалено много ограничения и бюрокрация. При пазара на имоти например измамите се "борят" с още и още бюрокрация, която на практика води до повече измами. За покупка на имот ти трябва над 50 документа и то без тези за банков кредит ако има такъв!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още