IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ИПИ: Съветите на Европа за Гърция и поуките за България

Между препоръките, според които трябва да действат южните ни съседи, има доста моменти, в които трябва да се вгледаме, твърди Петър Ганев

16:04 | 27.05.11 г. 46
Автор - снимка
Създател
ИПИ: Съветите на Европа за Гърция и поуките за България

Основният проблем пред пазара на труда в България се оказа статистиката, която отчита прекалено високи нива на безработица в страната. Министър Тотю Младенов се разсърди на НСИ, че отчита повече безработни и един вид му мъти водата.

Вместо да се сърди на статистиката обаче, министър Младенов най-добре да се замисли за водената от него политика на пазара на труда. Всичко, което прави министърът в последните 1-2 години, е да концентрира повече власт в колективите и самия себе си.

Кристалният пример за това е разпростирането на колективни трудови договори в цели браншове – нещо, което противоречи на всякакъв здрав разум и нарушава правото на свободно договаряне. Забележете, че тук не се говори за колективния трудов договор като такъв или за страните по него, а за неговото насилствено разпростиране върху всички останали (работодатели и работници) в бранша.

На фона на родната действителност, нека да видим какво предписва Европа на Гърция в това отношение. В последният доклад (Third Review – Winter 2011) относно напредъка на страната по т. нар. Програма за приспособяване на икономиката на Гърция (The Economic Adjustment Programme for Greece) се отделя специално внимание на пазара на труда на южната ни съседка.

Фокусът се поставя именно върху разпростирането на колективни трудови договори – доскоро редовна практика в Гърция. Европейската Комисия силно критикува подобна практика, като изрично записва, че това води до изкривяване на заплащането и загуба на работни места.

Приветстват се реформите в трудовото законодателство от декември 2010 г., които силно ограничават възможността за подобно разпростиране и дават възможност за договаряне на фирмено ниво.

Европейската комисия дава допълнителни предписания да се даде възможност за свободно договаряне работник-работодател, без ролята на колективите да бъде насилствено налагана с закон. Фокусът на Европа е икономическият растеж и работните места и ето какви са препоръките – спрете да налагате колективите!

В този доклад за Гърция има и други интересни моменти, които се отнасят и до родната действителност.

Като ключова се определя дерегулацията и отпадането на ограничения пред т. нар. свободни професии (адвокати, нотариуси, инженери, архитекти, одитори, фармацевти) в южната ни съседка – в доклада терминът е „затворени професии”, който определено е по-близо до действителността от родният термин.

В доклада на Комисията се отбелязва, че ограниченията (цени, реклама, териториални и географски ограничения или такива на входа на професията – изпити, възраст, опит и т.н.) са по-скоро резултат от натиска на определени групи със специални интереси и са в ущърб на конкуренцията и потребителите. Изрично е записано, че дори препоръчаните цени изкривяват пазара и са във вреда на потребителите.

Подходът при реформата на затворените/свободни професии в Гърция е бил изричното премахване на всички неоправдани ограничения, като в период от 4 месеца могат да се аргументират и отново въведат някои от тях.

С други думи, подходът не е бил да се аргументира защо се премахва дадено ограничение, а просто се премахват всички и се оставя време да се аргументира въвеждането (възстановяването) на дадено ограничение.

Този подход се определя като най-бързият начин за „освобождаването” на въпросните професии. Според доклада, това „освобождаване” на професиите означава повече заети и оборот в съответните професии, по-ниски цени и по-добро качество. Ето още една поука от доклада за Гърция – освободете „свободните” професии.

Материалът е публикуван в блога на Института за пазарна икономика

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:41 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

36
rate up comment 4 rate down comment 4
kane
преди 13 години
Пак мирише здраво на мангизи от тази статия. Про-западна пропаганда. Плаща им се на "независимите икономисти" за да лобират чрез бгмедиите за едрия капитал и капиталистическата идея. И те го правят. В РБ дори учебниците по макро и микро в университетите са с "изпрано" съдържание. Така прави капитала, сади в мнладите глави своите интереси и те глупави и наивни маршеруват както едно време, но по друг начин. Искат те да разбият провсъюзите и колективните договори, за да могат да извиват ръцете на всеки работник по отделно! Значи те имат право да са големи, богати, силни и властни, а работниците и служителите нямат право да са единни! Светът е едно безкрайно несправедливо общество. Капитализма за мен се свежда до следното: "Всеки търси по-глупав от него, за да се възползва от това" Така "бинес класата" възприема себеси за по-възвисшена от работниците си. И през цялото си съществуване се стреми да извлече мах.количество изгода за себеси от труда на другите, живеейки в СТРАХ от революция и
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 7 rate down comment 1
my-SHOP
преди 13 години
Човек стига с тая минимална работна заплата! Твоите работнизи на минималната ли работят? Ако си кадърен човек няма да стоиш на минималната! Един човек - ром ми напълни душата днес, когато в репортаж по Панорама, каза "работлив човек - беден и гладен няма". И то човек, който се мъчи със собствените си ръце! Каза че щом някой иска да работи няма кой да да го спре и няма да е гладен, работа има много, но няма кой да я върши! Браво на тоя човек! Та така Страхо, ако си работлив и кадърен - НЕ МОЖЕШ ДА БЪДЕШ ЕКСПЛОАТИРАН, защото желаещи за твоя труд ще има и ако даден работодател не ти дава заслуженото ще отидеш при друг.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 6 rate down comment 0
markov
преди 13 години
Принципно смятам че съм човек със социалдемократически възгледи ама тук на някои комунизма още им е яко в главите. ЗАПОМНЕТЕ ЧЕ ПРЕРАЗПРЕДЕЛЕНИЕ МОЖЕ ДА ИМА САМО СЛЕД КАТО ИМА ПРОИЗВЕДЕНА СТОЙНОСТ ! Българската държава преразпределя около 40% от БВП което е в нормални граници. Проблема не е увеличението на процента за преразпределение а в УВЕЛИЧЕНИЕТО НА БВП като цяло ! Още чичко ви Маркс го е прозрял като е казал че социализъм може да има само в богата държава ....там дето има какво да се преразпределя към бедните.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 3 rate down comment 0
STRAHO
преди 13 години
Това няма да се случи! Поне повишението няма да е първопричината. Вярно е че много хора останаха без работа и ще продължи този процес още известно време, но не заплатите са причина за процеса, а преустройването на икономиката ни! Как да искаш толкова много пари от беден работодател!? А е беден щото е калпав! И да прав си ! Точно това се случва хората нямат работа /тук в БГ де/ но и не търсят вече поне не в БГ! По на сметка са да поработят сезонно някъде в странство и да преживяват със спестеното до другия сезон:) Между другото сумата която вкарват в страната по този начин е доста ! А голяма част от затруднените милионери правят точно обратното - изкарват суми навън та да не ги споделят с останалите българи ! Уж затруднени да плащат по високи заплати а богатеят:)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 4 rate down comment 1
madcow
преди 13 години
Как няма проблем бе, тук говориш за още 20-30 000 съкращения (от 300-та хиляди на минимална заплата), при и без това колосална безработица. Ей това е бюрокращина, затваряш очите и казваш - така ша бъде. А пострадалите от това решение кучета ги яли.Аз това не мога да разбера, като някой не му отърват парите да не работи бе! Бизнес у нас всеки може да прави, като му стиска и му са малко парите. Ето, работиш за 240 лв, ако мислиш че труда ти струва 400-500-1000 или преговаряш с работодателя, или почваш на частно. Толкова е просто.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 4 rate down comment 0
STRAHO
преди 13 години
Ето ти пример как се прави бизнес в БГ, а ти продължавай да вярваш че всеки който има способности и е предприемчив може да създаде бизнес!:)))http://***.youtube.com/watch?v=-hc8cLi5Dps&feature=player_embedded#at=91
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 4 rate down comment 0
pecan
преди 13 години
Абе братчед-Hellwitch, разсъжденията са ти смешни , особено от гледна точка на един такъв от "гилдията" в мое лице - всеки един, който иска може да отиде и да стане член на някоя Камара, била тя на архитектите,на инженерите, може и на някой от съюзите да станеш член, ако пожелаеш. Това обаче става ако отговаряш на няколко условия, които за повечето инженери и архитекти са елементарни, но едно от тях и най-важното е да си завършил нужното образование. Иначе Братчед, ще те светна на една далавера - намираш клиента, договаряш се с него, подписваш договора и взимаш поръчката и тогава спокойно срещу съответното заплащане всеки такъв член на "гилдията" ще ти направи проекта, ако искаш и той самия ще ти го начертае собственоръчно, ще ти удари печата отдолу и ще ти даде един автограф и то на всеки чертеж поотделно при това. Каква ще кажеш а? Не е ли чудно - ти ще си въртиш само синджирчето, а те инженерчетата и архитектчетата ще ти чертаят каквото им поискаш и ще ти го разясняват после.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 4 rate down comment 0
STRAHO
преди 13 години
Съгласен съм с теб. Това за минималната заплата е "дъвка" ! Истинската причина за недоволството е, че ще дават повечко пари в бюджета, а те от там само поръчки чакат. И то не какви да е!:)). В това за свободните професии си прав. А връзкарството си е повсеместно. Не е само там. Затова и по долу писах на един от форумците е предприемчивостта не е първостепенно условие за успешен бизнес при нас.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 9 rate down comment 0
hellwitch
преди 13 години
Що говорите глупости не ми е ясно. Заплатата си я договаря работника. Как беше 2008 - плочкаджии правеха по 5 бона на месец. Е да сега като няма работа и на 500 се радват.В статията става въпрос за професии като архитекти, нотариуси, адвокати и т.н. Където трябва да си член на гилдията и да си общо взето връзкар, че да покриеш изискванията. Например 95% от работата по един архитектурен проект се прави от обикновени служители, а накрая минава "архитекта" с червения печат и подписва всичко. Ето това е проблем.Заради такива пречки един студент колкото и да е добър не може да си отвори кантора и да си намира клиенти - не.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 4 rate down comment 0
STRAHO
преди 13 години
Чудесно! Значи няма проблем. Или той , работодателя ги е наел от човеколюбие та не иска да се раздели с тях! Нека се вдигне минималната заплата пък нека се съкратят излишните работници! Преди време имаше твърдения че БГ работника ще бъде заменен с чужд такъв! Нека го направи бизнеса. Щом ще спечели няма лошо. Само че, вече и виетнамците ще са им прекалено скъпи:)...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още