IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Защо много АДСИЦ продават земеделска земя, след като е толкова перспективна?

Може би отговорът е в твърде ниската й рентабилност от под 4% брутно на година, докато за арендаторите собственици земята е по-ценна по ред причини

16:20 | 04.11.11 г. 74
Защо много АДСИЦ продават земеделска земя, след като е толкова перспективна?

Важен аргумент на инвестиралите в земеделска земя е, че тя е ограничен ресурс, не се облага с данъци и е обречена да поскъпва, както и да носи по-голяма рента.

За да поскъпва една земя обаче е нужно да има добри реколти от нея, също така да се обработва въобще, защото запустее ли, става неатрактивна за обработка. Пустеещите земи са неефективни за разработване, защото в първите години не носят печалба за арендатора. Така опираме до фактора обработка, който е в ръцете на арендатора.

Арендаторите са и основни купувачи на земеделски земи в последните 12 месеца. Те спечелиха от високите цени на пшеницата, царевицата и слънчогледа след сушата в Русия и Украйна през миналата година. Тази година обаче цените на земеделската продукция са доста по-ниски (при слънчогледа спад с 33% от 900 лв. на 600 лв. на тон, а слънчогледът е важен почти колкото пшеницата, която също поевтиня сериозно).

По-малките печалби вероятно ще охладят апетита на арендаторите към покупка на земя. Ако обаче е тяхна собственост тя е обективно по-скъпа защото:

1. Дава им право на по-голям пропорционален дял при разпределянето на „белите петна”, тоест земите, чиито собственици нехаят и не ги отдават под наем и аренда.

Например ако в едно землище има общо 10 000 дка и двама арендатора имат договори за наем и аренда за по 1 000 дка, другите 8 000 дка ще си ги разделят и обработват по равно. Ако единият има договори за 1 500 дка, а другия за 500 дка, то единия ще обратва 3 пъти повече от „белите петна”.

2. Арендаторът собственик си спестява усилията за договаряне и събиране на рентата.

3. Няма опасност земята да запустее и цената й рязко да намалее.

4. Ако се откаже от бизнеса, арендаторът може да отдаде под наем и аренда вече притежаваните земи.

Затова арендаторите са естествените купувачи на земята. Те нямат нужда от комасирана земя, тъй като просто преместват границата между обработвания от единия и другия арендатор масив, така че да съответства на контролираната от единия и другия (комасация на ниво обработка).

Затова някои от фондовете за земя или свързани с тях лица създадоха арендатори или подкрепиха навлизането на арендатори в дадени землища.

Не на последно място наемите/арендите са равни на субсидиите на площ. В някой части на Добруджа са над 60 лв., а в други не се плаща аренда, защото земята не се обработва. Ако приемем, че средната аренда е 20-30 лв. на декар, колкото са евросубсидиите, излиза че ползването на земята излиза безплатно за арендаторите.

Как обаче ще се отрази на арендаторите промяна в единната европейска селскостопанска политика? Плановете са субсидиите да се дават на стопанство, като се сложи максимален лимит на субсидията с цел да се подкрепят малките и средни стопанства.

Какво ще стане с арендаторите с между 5 и 100 хил. дка. и как това ще се отрази на цената на земята и рентите?

В крайна сметка всеки инвеститор преценява дали брутна доходност от 3-4% е достатъчна и дали тя ще може да бъде допълнена от поскъпване на земята.

Материалът е с аналитичен характер и не е препоръка за покупко-продажба на ценни книжа или земеделска земя.

Свързани компании:

Агро Финанс АД(AGF)

Булленд инвестмънтс АДСИЦ(LAND)

Адванс Терафонд АДСИЦ(ATER)

ЕЛАРГ Фонд за Земеделска Земя АДСИЦ - ликвидирано(4EC)

Фонд за недвижими имоти България АДСИЦ(BREF)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:50 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

44
rate up comment 2 rate down comment 0
jimaru
преди 12 години
"Homo homini lupus est" -това е истината. И когато става въпрос за големи пари ,любов към ближния отсъства.А парите за "селското стопанство" са големи - много много големи. И не се дават насила ,напротив , дават се с желание и усмивка. Не се дават на хора ( получателите дали са хора или извънземни , няма никакво значение и броят на получателите няма никакво значение) и с това любовта към човека приключи. Парите се изплащат на площ - това е , което има значение. Разгледайте структурата на плащанията и ще започне да Ви просветва за какво точно се дават парите.Основния въпрос си остава : Каква е цената на земята?Другия въпрос : Фондовете , които оперират със земя, защо са "свещени крави"Ако искате да разберете повече за собственоста на фондовете , ще трябва да се поизцапате малко. От моя опит съм установил , че се почва с три неща:-здрави обувки (моите са "кубинки")-здрав черен дроб (моя вече е развалина)-здрава домашняк ракия , около 2 л. (не ходете при селяните с уйски -грешка е
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
43
rate up comment 0 rate down comment 0
sashev
преди 12 години
От там и търсенето на земя от тяхна страна, като и конкуренцията между тях изстреля цената много нагоре. По отношение на продукцията в световен мащаб. Има огромни излишъци на земеделска продукция. Затова има и нарастващо производство в света на етанол от зем. продукция и др. биогорива. Може да се управлява излишък, а не дефицит. Производството на биогорива е метод за управление на излишъка.Тогава защо миналата година и в началото на тази цената на зем. продукция беше толкова висока?! Причината е в дисбаланса на международната търговия със зърно, който се получи поради сушата в Русия и намалените добиви в Украйна. Купувачите (напр. Египет) се принудиха да се насочат към други доставчици и като се сложат и допълнителните транспортни и логистични разходи, паниката и спекулативните капитали, цената се повиши драстично. Но в световен мащаб продукция имаше, има и сега....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
42
rate up comment 0 rate down comment 0
sashev
преди 12 години
Здравейте! От всичко прочетено до тук мисля, че Jimaru ( 37) е коментирал най-точно.По отношение на цената на земеделската земя в България в момента мога да кажа, че е на ниво от 200 до 1600 лв/дка - от планински и полуплански райони до Добруджа. В момента в Северна България цената е около 500 - 600 лв/дка, но съм свидетел и на сделки и на 750 - 800 лв/дка за по големи парцели или за повече декари в дадено землище, предлагани предимно от фондовете (АДСИЦ). Купувачи са основно Арендаторите. Поради добрата реколта миналата и тази година, като и поради високите цени на зем. продукция и приходите от субсидии, Арендаторите реализираха огромни печалби и възвращаемост от порядъка на 100 - 150, а в някои от случаите и над 200%. Пример - при себестойност 100-120 лв/дка за царевица и добив 850 - 1000 кг/дка при продажна цена 0,35 лв/кг, се получава приход от 297,50 лв. до 350 лв/дка + 32 лв субсидия стават приходи от 329,50 до 382 лв/дка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
41
rate up comment 1 rate down comment 0
pavlikenski ziganin
преди 12 години
"целта на субсидираното селско стопанство" , ами примерно ако китайския работник дава много пари за храна то ранно или късно ще иска повишение на заплатата си (вкл. и чрез профсъюза), което пък бърка в джоба на индустриалеца тоест намаля печалбата му . То така е възникнало и направление "автоматизация на производството" или пък "оутсорсинга" .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
40
rate up comment 0 rate down comment 0
първи стъпки
преди 12 години
Малко съм преувеличил с гладното население. Към 2009 над 1 млрд. човека гладуват т.е. около 1/5
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
39
rate up comment 0 rate down comment 0
първи стъпки
преди 12 години
За какво свръхпроизводство говориме като 1/3 - 1/4 от света гладува - буквално? Може да има свръхпроизводтство някъде, в отделни региони, но по принцип проблема е в липсата на пари при бедните, за да си купят необходимите им храни, облекла и т.н., а не в свръхпроизводство! Точно това имам педвид - вижда се, че най-бедните и многочисленни държави бележат двуцифрени ръстове в икономиките си и то в момент на подобна криза! При тези факти дали те ще останат гладни задълго?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 6 rate down comment 0
mpy_yordanov
преди 12 години
"Никои от Ваз не подозира и каква е целта на субсидираното селско стопанство , въпреки големия проблем с реализацията на продукцията"Е имаме известни подозрения. Целта е да НЕ СЕ изсипе цялото народонаселение в София, Париж, Лондон, където трябва да му се търси работа, да се прави инфраструктура, да се осигури вода. Затова млечните квоти са наследствени, продават се и т.н. Но арендаторите обсебиха земята с големи машини и не дават много работа на хората, затова ЕС иска да сложи лимит в субсидиите на ферма, тоест да помогне на дребните ферми, да правят разнообразно производство с човешка намеса (например малини, въобще овощя, зеленчуци) и да останат повече хора на село. Иначе там ще остане лунен пейзащ с 2-3 големи трактора и комбайна в селото, а хората (главно пенсионери) си копаят градинките или висят в кръчмата, нещо като сега у нас. Арендаторите не мислят за напояване. Те се развиват екстензивно, целят ниски разходи с голямата техника и малкия персонал и всъщност селата обезлюдяват. Субсидиите са си чиста социална политика, която води до свръхпроизводство, целта е да задържат хората на село.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 1 rate down comment 0
jimaru
преди 12 години
" Земята е ограничена, а хората се увеличават и затова цените на храните поскъпват" - бла, бла , бла . Не можете да си представите какво свръхпроизводство на храни съществува в момента. Никои от Ваз не подозира и каква е целта на субсидираното селско стопанство , въпреки големия проблем с реализацията на продукцията ( подаръците за бедните страни са един от изходите на свръхпроизводството) и т.н и т.н.........Цената на земята се определя (в момента) в твърде малка степен от това, което се произвежда от нея. Изкривявянията в този сектор са огромни и много често трудно предвидими...........С уважение: J.Jimaru.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 3 rate down comment 0
jimaru
преди 12 години
"Мнението ми не е препоръка за покупко продажба на ценни книжа". - цитат на един от учасниците в дискусията. При мен е тъкмо обратното : Мнението ми Е препоръка...............И съвета ми е следния : ако искате да си купите земя от някой фонд и Ви устройва цената - купете си. Ако решите да си купите акции - стоите далеч от големите земеделски фондове. Цялата игра с цифрите , които представят , цели точно това - да Ви подмами към покупката на акции.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 1 rate down comment 0
първи стъпки
преди 12 години
Поздравление за статията, както и за добрата и смислена дискусия, която тя породи. Наистина градивна, за разлика от форумите. Нямам точни числа, но населението се увеличава много по-бързо сега, т.е. ако се е увеличило с 16% за 12 г. то през следващите 12 може да се увеличи с 26% примено и пак повтарям, че по-основното е, че това население става все по-богато и има все по-големи нужди. В тази връзка според мен няма "ако", а когато вече по-богатите хора ще искат да ядат нещо различно от ориз, картофи и т.н. Нещо друго - земята не е само земеделие, на практика всеки един продукт се ражда от нея - това са дрехите чрез памука, това са залежите и т.н.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още