IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Б. Иванчев: Жилищата са мъртви активи и убиват предприемчивостта ни

Ако парите не се консумират реално, те са само игра с егото и перверзното му самозадоволяване, твърди преподавателят по Поведенчески финанси

13:00 | 13.01.12 г. 115
<p>
	Боян&nbsp;Иванчев. <em>Снимка: Личен архив</em></p>

Боян Иванчев. Снимка: Личен архив

- В книгата  ви се цитира изследване, че бедни страни от Карибския басейн, Латинска Америка и Африка са лидерите в индекса на щастието. Защо Европа и САЩ не са, а пък страните от бившия соцлагер са най-назад?

Колкото по-слабо са атакувани емоциите и ирационалността на човека, толкова по-щастлив е той. Първата група  страни имат по-различна психология от пазар-консумеризъм и перцепция за щастие. Хората от бившия соцлагер се чувстват излъгани от революцията и съжаляват за "пропуснатия шанс" да участват отначало в консумеризма. И сега страхотно много бързат... да наваксат и поради това са много нещастни. Само вижте лицата на всичките ни политици и богати бизнесмени. 

- Какво е възприятието за щастие на хората в Латинска Америка, за да са по-щастливи от другите?

Моята трактовка е че в тези страни хората страдат по-малко от "болестта  на парите" (Money Sickness Syndromе) и са по-щастливи, макар и по-бедни, защото ценностната им система не е основана толкова много на консумеризма.

- Има ли изследвания кой е по-щастлив - бедните, средната класа или богатите? Щастливи ли са българските политици и бизнесмени или са лакоми за още власт и/или пари?

Изследванията в САЩ показват че най-силният единичен импулс за щастие се свързва със секса. В същото време General Social Surveys of the USA 1988-2002 показва, че богатите не правят повече секс от тези с ниски доходи. Следователно по този признак - богатите не са по-щастливи.

За България не разполагам с такива данни. А за нашите политици и бизнесмени, както казах по-рано, вижте добре  лицата и очите им - загрубели, нещастни, мътни. Алчността и бързането ги прави и завистливи на всичко отгоре. Забравят че в Библията е казано "Корен на всички злини е сребролюбието" и още "...среброто ти да погине заедно с тебе, задето си помисли че с пари се добива дарът Божий".

- Доколко е важно общественото мнение, което кара мнозина да вдигат летвата и в мнението на колко човека и кои точно трябва да се оглеждаме?

Хората  са емоционални и ирационални същества. Консумеризмът ни атакува всяка секунда отвсякъде - с емоции, лайфстайл, сексуалност и иска от нас пари за да консумираме повече и да живеем като на кино - философията е мъртва и живеем при такъв обществен договор. Тези, които казват обратното ги считат за луди и сектанти. Най-лесното е да говорите с някой дядо или баба за това какво им е било достатъчно за да бъдат щастливи.    

- Означава ли това, че без телевизия и медии, които са основните канали на консумеризма, ще сме по щастливи?

Медиите са нещо много хубаво, стига  да не лъжат и измислят небивалици за пари и да не деформират съзнанието ни само към консумация. Медиите не са лоши сами по себе си. Лоши сме ние хората и тези, които управляват медиите.

- Имате ли впечатления къде хората са по-щастливи? Например в стари  еснафски градове като Пловдив и  Шумен, в забързаната и изнервена София, или в морските градове Бургас и Варна?

Нямам представителни данни. Личните ми впечатления са, че хората които останаха  в провинцията са удовлетворени  от нея и нямат душевния  дискомфорт на заминалите. Заминалите в София не са се интегрирали в големия град, а пък не искат да се върнат в малкия. Това ги тормози и ги прави зли и завистливи. А софиянци, губейки статуса си, станаха също зли и мразещи хората от провинцията.

- Защо някои страни като Франция и Великобритания се опитват да въведат индекс на щастието? Кои компоненти влизат вътре?

Вероятно някой от политиците е решил да стане по-популярен, вслушвайки се в някой съветник... Папа Бенедикт XVI изрично казва, че в богатите общества хората живеят в морална и духовна бедност, вътрешният им живот е дезориентиран и страдат от различни форми на безпокойство. А Библията казва "Всички трудове на човека са за гърлото му, а душата му се не насища". Индексите се композират на база на следните въпроси: колко обезпокоен се чувствате, какво ви се струва че е ценно, удовлетворен ли сте от живота и т.н.

Последна актуализация: 10:04 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

31
rate up comment 8 rate down comment 2
OPASEN
преди 12 години
Подкрепям тезата на колегите, защитаващи хората, живеещи под наем, но наслаждавайки се на живота ;-)В подкрепа на това една супер лесна сметка:Вместо да купувате имот сложете кинтите в Банка на 6-7 % и с радост ще видите, че на 80'000 лева лихвата ще покрие наема и дори ще остане за харчене ;-)Не забравяйте и, че така допълнително спестявата пари от комисиони за брокери при покупката, нотариални и държавни такси, данъци, ремонти и ставате доста по-мобилни ;-)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 7 rate down comment 3
индианеца
преди 12 години
Ами абсолютно съм съгласен. Имотите обаче засягат почти всички, а акциите само някои :).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 11 rate down comment 2
plamenov
преди 12 години
Ами щом ще смятаме дай да сметнем цените на акциите преди 4г. и сега и да видим какво ще излезе ??? сходна или по-лоша картинка .......... нормално е при криза стойността на инвестициите на хората които не са успяли да ги обърнат в пари на време да е доста под туй което са инвестирали !! Не мислиш ли ?? защото аз познавам хора чийто инвестиции на БФБ Дек 2007 се оценяваха на над 350 000 лв а сега са на 25 000 лв. :)))) същото важи и за недвижимитте имоти :))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 5 rate down comment 4
IvanG
преди 12 години
Прав е човека за жилищата. Когато човек има покрив става вързан за мястото където работи т.е. често в времето се примирява се да върши по малко продуктивна и интересна за него работа за сметка на комфорта да живее на мястото където е ипотекирал. Освен това жилищата като всеки актив се обезценяват предвид разходите които поглъщат за ремонт, застраховки и овехтяване. Инфлацията която идва ежегодно от банките тласка цените им нагоре.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 7 rate down comment 1
Voldemor
преди 12 години
Какви панелки? Говорим за инвестициите в последните 15-20 години, които са основно в ново строителство. Инвестиции в панелки може да е правил само някой ***, но и те не са много.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 12 rate down comment 1
plamenov
преди 12 години
НЕ ИСТИНАТА Е ЧЕ ЖИВОТА ЗАПОЧВАА ....... КОГАТО ЖЕНАТА И ДЕЦАТА ЗАМИНАТ НА ВИЛАТА!!!!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 11 rate down comment 1
индианеца
преди 12 години
Споделям мението на автора дотолкова, колкото живота на повечето хора е един най-обикновен rat-race. Цял живот търкаля на едно място, докато си мисли, че печели много. За България говорим за имоти, понеже това е ТОП инвестицията тук. Като добвите и дълг към уравнението и нещата стават катастрофални. Който не вярва да вади калкулатора и да смята какво е 40% номинален спад за 4 години в цените, минимум 10% официална инфлация за периода, и ГПР около 10% в лихвите. Ами честито.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 15 rate down comment 3
plamenov
преди 12 години
Не забравяй че една друга голяма част от населението се подведоха по такива като г-н Иванчев и си инвестираха спестяванията по фондове където сега стойността им е 10% от това което бяха ??? Така че и твоята теория издиша:) А истината е че всеки отделен хомо сапиенс си има глава на раменето и ако една инвестиция е изгодна на някой то това не означава че тази инвестиция не е крайно НЕизгодна за някой друг. Тъй че недей оплюва цчл сектор на който се крепи 30% от икономиката :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 9 rate down comment 1
dean.jordanov
преди 12 години
Под собствен имот имах в предвид такъв, който не е ипотекиран:) т.е. говорех за хората, които *притежават* имота си. Било то къщичка построена на село или панелка в града, или апартамент в блок даден защото са ти съборили къщата за да построят блока. За другото категорично не споря с теб, особено за кредитите:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 10 rate down comment 7
Crux
преди 12 години
Кое точно е "стабилното" нещо на 30-годишен панел, купен през 2008-а с 20-годишна ипотека на цена 1000 Евро/кв. м?Каква "сигурност" имаш, когато за покриване на вноската по ипотечния кредит отива над половината от месечния ти доход?Как точно ще "осигуриш" децата си, при условие, че когато дойде време да наследят панелката, тя или ще се е срутила, или ще е в такова състояние, че и *** няма да искат да живеят в нея?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още