IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Б. Иванчев: Жилищата са мъртви активи и убиват предприемчивостта ни

Ако парите не се консумират реално, те са само игра с егото и перверзното му самозадоволяване, твърди преподавателят по Поведенчески финанси

13:00 | 13.01.12 г. 115
<p>
	Боян&nbsp;Иванчев. <em>Снимка: Личен архив</em></p>

Боян Иванчев. Снимка: Личен архив

- В книгата  ви се цитира изследване, че бедни страни от Карибския басейн, Латинска Америка и Африка са лидерите в индекса на щастието. Защо Европа и САЩ не са, а пък страните от бившия соцлагер са най-назад?

Колкото по-слабо са атакувани емоциите и ирационалността на човека, толкова по-щастлив е той. Първата група  страни имат по-различна психология от пазар-консумеризъм и перцепция за щастие. Хората от бившия соцлагер се чувстват излъгани от революцията и съжаляват за "пропуснатия шанс" да участват отначало в консумеризма. И сега страхотно много бързат... да наваксат и поради това са много нещастни. Само вижте лицата на всичките ни политици и богати бизнесмени. 

- Какво е възприятието за щастие на хората в Латинска Америка, за да са по-щастливи от другите?

Моята трактовка е че в тези страни хората страдат по-малко от "болестта  на парите" (Money Sickness Syndromе) и са по-щастливи, макар и по-бедни, защото ценностната им система не е основана толкова много на консумеризма.

- Има ли изследвания кой е по-щастлив - бедните, средната класа или богатите? Щастливи ли са българските политици и бизнесмени или са лакоми за още власт и/или пари?

Изследванията в САЩ показват че най-силният единичен импулс за щастие се свързва със секса. В същото време General Social Surveys of the USA 1988-2002 показва, че богатите не правят повече секс от тези с ниски доходи. Следователно по този признак - богатите не са по-щастливи.

За България не разполагам с такива данни. А за нашите политици и бизнесмени, както казах по-рано, вижте добре  лицата и очите им - загрубели, нещастни, мътни. Алчността и бързането ги прави и завистливи на всичко отгоре. Забравят че в Библията е казано "Корен на всички злини е сребролюбието" и още "...среброто ти да погине заедно с тебе, задето си помисли че с пари се добива дарът Божий".

- Доколко е важно общественото мнение, което кара мнозина да вдигат летвата и в мнението на колко човека и кои точно трябва да се оглеждаме?

Хората  са емоционални и ирационални същества. Консумеризмът ни атакува всяка секунда отвсякъде - с емоции, лайфстайл, сексуалност и иска от нас пари за да консумираме повече и да живеем като на кино - философията е мъртва и живеем при такъв обществен договор. Тези, които казват обратното ги считат за луди и сектанти. Най-лесното е да говорите с някой дядо или баба за това какво им е било достатъчно за да бъдат щастливи.    

- Означава ли това, че без телевизия и медии, които са основните канали на консумеризма, ще сме по щастливи?

Медиите са нещо много хубаво, стига  да не лъжат и измислят небивалици за пари и да не деформират съзнанието ни само към консумация. Медиите не са лоши сами по себе си. Лоши сме ние хората и тези, които управляват медиите.

- Имате ли впечатления къде хората са по-щастливи? Например в стари  еснафски градове като Пловдив и  Шумен, в забързаната и изнервена София, или в морските градове Бургас и Варна?

Нямам представителни данни. Личните ми впечатления са, че хората които останаха  в провинцията са удовлетворени  от нея и нямат душевния  дискомфорт на заминалите. Заминалите в София не са се интегрирали в големия град, а пък не искат да се върнат в малкия. Това ги тормози и ги прави зли и завистливи. А софиянци, губейки статуса си, станаха също зли и мразещи хората от провинцията.

- Защо някои страни като Франция и Великобритания се опитват да въведат индекс на щастието? Кои компоненти влизат вътре?

Вероятно някой от политиците е решил да стане по-популярен, вслушвайки се в някой съветник... Папа Бенедикт XVI изрично казва, че в богатите общества хората живеят в морална и духовна бедност, вътрешният им живот е дезориентиран и страдат от различни форми на безпокойство. А Библията казва "Всички трудове на човека са за гърлото му, а душата му се не насища". Индексите се композират на база на следните въпроси: колко обезпокоен се чувствате, какво ви се струва че е ценно, удовлетворен ли сте от живота и т.н.

Последна актуализация: 10:04 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

11
rate up comment 18 rate down comment 0
mpy_yordanov
преди 12 години
"Парите са увеличително стъкло за навиците и състоянието на своя притежател. Ако си нещастен без тях, ще бъдеш още по-нещастен с тях и обратното."Не е гаранция. Даже е казано дай му пари и власт и му гледай сеира.Ето един виц по темата. Мъж спечелил 6-ца от тотото и цяла вечер празнувал с приятели. Прибира се в 2 ч. вкъщи и буди жена си "жена ставай, спечелих 6-ца от тотото", тя "добре, добре, утре ще празнуваме", той: "какво празнуване?!? ставай и си заминавай".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 13 rate down comment 0
mpy_yordanov
преди 12 години
Не всички са критични. Ако всички бяха критични нямаше да работя върху това интервю (да изпращам допълнителни и уточняващи въпроси) няколко дни.Доста съм доволен, че взех това интервю.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 9 rate down comment 1
Poncho
преди 12 години
Явно повечето имат "болна тема", щом се хванаха за заглавието на статията, а то е съвсем незначителна част от написаното.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 9 rate down comment 4
Poncho
преди 12 години
Поздравления към колегата за разсъжденията. Трябва да се измине известен път за да се стигне или да се разберат определени изводи и поведение.Виждам че повечето сте критични към статията и нямам намерение да ви нарушавам душевния комфорт със спорове.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 11 rate down comment 14
Crux
преди 12 години
Сметката ти е без кръчмар. Дори да намериш апартамент 80 квадрата в София за 80 000 лева, то това ще е някоя прогнила вмирисана панелка на края на Люлин или Надежда. Забрави да отдадеш подобен апартамент под наем за повече от 300 лева. И то обзаведен. Така че калкулирай си още поне 10 000 лева за ремонт и обзавеждане. Сега си калкулирай и периода, в който апартаментът ще стои без наематели (средно 10% от времето), добави и разходи за освежаване и подмяна на част от обзавеждането на всеки 3-4 години и бързичко ще установиш, че инвестицията ти няма да се възвърне и за 30 години. Това за София, за провинцията нещата са още по-зле.Но ти не си виновен, де - типичният българин разсъждава точно като теб. Собственият имот е единствена цел и смисъл на живота му.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 23 rate down comment 3
melon
преди 12 години
Това е голяма болка - българите си имаме имоти.Големи или малки, добри или лоши - имаме ги. Това прави хората независими до много по-голяма степен.Особено тези, които имат възможност да произвеждат и храната си.И това затруднява експлоатацията на такива ближни:)Друго е като имат ипотека и няколко лизинкга- хората стават изпълнителни и манипулируеми машинки за работа. Може и за сексуален тормоз даже.Ей, хора не слушайте "експертите" за "мъртвите" активи:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 15 rate down comment 3
Voldemor
преди 12 години
Чета си аз и се чудя - тоя бивш дилър защо нищо не споменава за рисковата компонента във всяка инвестиция? Не е ли наясно, че българина основно се стреми да намали точно риска, инвестирайки в недвижимости? Или може би докторчето си мисли, че простичките хора трябва да си доверят парите на такива като него? Може, ама първо някое и друго десетилетие ще поработиш, ще се докажеш като стабилен, а не като еднодневка, пък тогава бай *** може и да помисли да си вложи парите по друг начин.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 17 rate down comment 2
Offenbach
преди 12 години
Интересни, едностранни съждения, вземащи предвид главно сексулано и финансово комплексирани хора, самоцелно посилени от безброй чуждици.Парите са увеличително стъкло за навиците и състоянието на своя притежател. Ако си нещастен без тях, ще бъдеш още по-нещастен с тях и обратното.Наистина е крайно лошо да имаш пари, за да обикаляш света, да се занимаваш с изкуство, да знаеш, че можеш да помогнеш на тези, които се нуждаят, да вдъхновяваш онези хората..Хората били емоционални - добро утро! Как можеш да характеризираш и управляваш щастието рационално?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 20 rate down comment 12
senzor
преди 12 години
Една проста сметка. Средната стойност на един апартамент 70-80 квадрата в голям град е 80 000 лева.разделени на 180 месеца /15години/ прави 450 лева на месец, горе-долу и наема е толкова.Тоест за 15-20 години подаряваш един апартамент на хазяина си.Затова хората искат да имат собствени жилища и не вярват на подобни статии за "мъртви пари".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 17 rate down comment 1
Raboti
преди 12 години
"Ако парите не се консумират реално, те са само игра с егото и перверзното му самозадоволяване", твърди преподавателят по Поведенчески финансиДа се разпореждаш с парите си, както намериш за разумно, не е перверзия, а човешка нормална характеристика.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още