IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Б. Иванчев: Жилищата са мъртви активи и убиват предприемчивостта ни

Ако парите не се консумират реално, те са само игра с егото и перверзното му самозадоволяване, твърди преподавателят по Поведенчески финанси

13:00 | 13.01.12 г. 115
<p>
	Боян&nbsp;Иванчев. <em>Снимка: Личен архив</em></p>

Боян Иванчев. Снимка: Личен архив

- В книгата  ви се цитира изследване, че бедни страни от Карибския басейн, Латинска Америка и Африка са лидерите в индекса на щастието. Защо Европа и САЩ не са, а пък страните от бившия соцлагер са най-назад?

Колкото по-слабо са атакувани емоциите и ирационалността на човека, толкова по-щастлив е той. Първата група  страни имат по-различна психология от пазар-консумеризъм и перцепция за щастие. Хората от бившия соцлагер се чувстват излъгани от революцията и съжаляват за "пропуснатия шанс" да участват отначало в консумеризма. И сега страхотно много бързат... да наваксат и поради това са много нещастни. Само вижте лицата на всичките ни политици и богати бизнесмени. 

- Какво е възприятието за щастие на хората в Латинска Америка, за да са по-щастливи от другите?

Моята трактовка е че в тези страни хората страдат по-малко от "болестта  на парите" (Money Sickness Syndromе) и са по-щастливи, макар и по-бедни, защото ценностната им система не е основана толкова много на консумеризма.

- Има ли изследвания кой е по-щастлив - бедните, средната класа или богатите? Щастливи ли са българските политици и бизнесмени или са лакоми за още власт и/или пари?

Изследванията в САЩ показват че най-силният единичен импулс за щастие се свързва със секса. В същото време General Social Surveys of the USA 1988-2002 показва, че богатите не правят повече секс от тези с ниски доходи. Следователно по този признак - богатите не са по-щастливи.

За България не разполагам с такива данни. А за нашите политици и бизнесмени, както казах по-рано, вижте добре  лицата и очите им - загрубели, нещастни, мътни. Алчността и бързането ги прави и завистливи на всичко отгоре. Забравят че в Библията е казано "Корен на всички злини е сребролюбието" и още "...среброто ти да погине заедно с тебе, задето си помисли че с пари се добива дарът Божий".

- Доколко е важно общественото мнение, което кара мнозина да вдигат летвата и в мнението на колко човека и кои точно трябва да се оглеждаме?

Хората  са емоционални и ирационални същества. Консумеризмът ни атакува всяка секунда отвсякъде - с емоции, лайфстайл, сексуалност и иска от нас пари за да консумираме повече и да живеем като на кино - философията е мъртва и живеем при такъв обществен договор. Тези, които казват обратното ги считат за луди и сектанти. Най-лесното е да говорите с някой дядо или баба за това какво им е било достатъчно за да бъдат щастливи.    

- Означава ли това, че без телевизия и медии, които са основните канали на консумеризма, ще сме по щастливи?

Медиите са нещо много хубаво, стига  да не лъжат и измислят небивалици за пари и да не деформират съзнанието ни само към консумация. Медиите не са лоши сами по себе си. Лоши сме ние хората и тези, които управляват медиите.

- Имате ли впечатления къде хората са по-щастливи? Например в стари  еснафски градове като Пловдив и  Шумен, в забързаната и изнервена София, или в морските градове Бургас и Варна?

Нямам представителни данни. Личните ми впечатления са, че хората които останаха  в провинцията са удовлетворени  от нея и нямат душевния  дискомфорт на заминалите. Заминалите в София не са се интегрирали в големия град, а пък не искат да се върнат в малкия. Това ги тормози и ги прави зли и завистливи. А софиянци, губейки статуса си, станаха също зли и мразещи хората от провинцията.

- Защо някои страни като Франция и Великобритания се опитват да въведат индекс на щастието? Кои компоненти влизат вътре?

Вероятно някой от политиците е решил да стане по-популярен, вслушвайки се в някой съветник... Папа Бенедикт XVI изрично казва, че в богатите общества хората живеят в морална и духовна бедност, вътрешният им живот е дезориентиран и страдат от различни форми на безпокойство. А Библията казва "Всички трудове на човека са за гърлото му, а душата му се не насища". Индексите се композират на база на следните въпроси: колко обезпокоен се чувствате, какво ви се струва че е ценно, удовлетворен ли сте от живота и т.н.

Последна актуализация: 10:04 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

41
rate up comment 6 rate down comment 6
Tony
преди 12 години
Това е първата истинска статия за пари в инвестор.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
40
rate up comment 6 rate down comment 2
Djo
преди 12 години
Този пич просто прави елементарно инвестиционно сравнение.Тристаен партамент в центъра на софия струва 200 000 лева.Лихвите на сумата ти излизат по 1500 - 1600 лв на месец.Наема за същия апартамент ти струва 600-700 лева.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
39
rate up comment 3 rate down comment 1
Fiscalist
преди 12 години
Ох той ако знае колко съм перверзен :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 16 rate down comment 2
абитуриент
преди 12 години
Всеки си гледа от неговата КАМБАНАРИЯ......!!!!!????...жалко ,че много студенти слушат преподавателя и приемат всичко за ЧИСТА МОНЕТА..........
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 7 rate down comment 0
Crux
преди 12 години
За богатите спор няма. Проблемът е, че у нас всеки, дори последният ***, е с нагласа да има собствено жилище.А парите от разликата между вноска и наем можеш да ги правиш каквото си искаш. Ако щеш ги спестявай за старини, ако щеш ги пилей за коли, парцалки и екскурзии, ако щеш плати с тях следването на децата - опции бол.А аз пък да попитам - а какво се случва, когато се нагрухаш с огромна ипотека, после доходите ти рязко паднат и вече не можеш да си плащаш? А? Щото ако си под наем, се изнасяш скоропостижно в по-малко, по-отдалечено или по-кофти обзаведено жилище. Ама с ипотека?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 19 rate down comment 1
vzhekoff
преди 12 години
Иначе покрай интервюто имам въпрос (то добре, че Мариан е вмъкнал доста бележки на редактора). За чий се ползват толкова чуждици ? Не може ли човекът, който при това е преподавател, да се изрази понятно и разбираемо на български ? За мен лично, онези които не могат да обяснят нещата с прости думи на български, просто прикриват зад чуждиците собствената си неграмотност. Няколко примера (освен тези, които редакторът е пояснил вече):консумеризмапазар-консумеризъм и перцепция за щастиеда хармонизират когнициите /атитюдите, емоциите, вярванията или ценностите/ си и следователно да облекчат менталния си дискомфорт.Особено втрисаща е перцепцията за щастие. баба ми гледайки този учЕн би поклатила глава с насмешка и би казала; "Дрън-дрън ярина"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 6 rate down comment 2
ivasilev1
преди 12 години
Ами то първо вече трудно се намират 6-7%, а и все по-трудно ще се намира. Второ, дори при 7% ако точно смятам е 240 евро на месец - е че какъв супер готин и го.ям апартамент за 240 евро има в центъра... и така... А като станат лихвите отново 4-5%, тогава месечната лихва ще е едва 170Е. Какво праим тогаз :) Иначе аз също лично последно съм купувал за 360Е/кв.м.. и нямам опит в покупките над 1000Е. За купуване има смисъл само силно подценени имоти. Такива има - със 70% спад.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 10 rate down comment 5
vzhekoff
преди 12 години
Кажете ми кой богат човек няма имот. Има ли богаташ, който няма собствен имот, а живее само под наем ? Т'ва, че под наем било изгодно са пълни глупости. Освен това, какво ще правите с парите, които не отиват в имота, ако приемем, че вноската ви е по-голяма от наема, т.е. разликата между вноската и наема ? Ще ги спестите ? За чий - да си купите имот ? Или парцалки ? А какво правите като ви вдигнат наема ? Местите се да ? Колко струва преместването в пари и време ? А какво става с мебелите ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 11 rate down comment 3
plamenov
преди 12 години
и си прав и не си прав - защото бай Иван от Люлин дето си е купил панелката преди 5 години с парите от продажбата на нива в долно нанагорнище за да живее в нея, знаеш ли от къде му минава цената на недвижимите имоти и колко струва сега тая панелка??? Той си я е взел за да живее в нея а не да прави пари. А тези които са купували с цел инвестицияя ......... е то не може всички да правят пари .... нали ...... някой трябва и да губи :))) кой кеширал .... кеширал ...... който не е ..... еми ГОРИ :))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 9 rate down comment 6
първи стъпки
преди 12 години
Браво за интервюто, доста интелигентен събеседник, хубаво е да има повече такива в БГ! Въпреки 5те си страници го прочетох с интерес и понаучих нещичко за себе си :).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още