IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Б. Иванчев: Жилищата са мъртви активи и убиват предприемчивостта ни

Ако парите не се консумират реално, те са само игра с егото и перверзното му самозадоволяване, твърди преподавателят по Поведенчески финанси

13:00 | 13.01.12 г. 115
<p>
	Боян&nbsp;Иванчев. <em>Снимка: Личен архив</em></p>

Боян Иванчев. Снимка: Личен архив

- В книгата  ви се цитира изследване, че бедни страни от Карибския басейн, Латинска Америка и Африка са лидерите в индекса на щастието. Защо Европа и САЩ не са, а пък страните от бившия соцлагер са най-назад?

Колкото по-слабо са атакувани емоциите и ирационалността на човека, толкова по-щастлив е той. Първата група  страни имат по-различна психология от пазар-консумеризъм и перцепция за щастие. Хората от бившия соцлагер се чувстват излъгани от революцията и съжаляват за "пропуснатия шанс" да участват отначало в консумеризма. И сега страхотно много бързат... да наваксат и поради това са много нещастни. Само вижте лицата на всичките ни политици и богати бизнесмени. 

- Какво е възприятието за щастие на хората в Латинска Америка, за да са по-щастливи от другите?

Моята трактовка е че в тези страни хората страдат по-малко от "болестта  на парите" (Money Sickness Syndromе) и са по-щастливи, макар и по-бедни, защото ценностната им система не е основана толкова много на консумеризма.

- Има ли изследвания кой е по-щастлив - бедните, средната класа или богатите? Щастливи ли са българските политици и бизнесмени или са лакоми за още власт и/или пари?

Изследванията в САЩ показват че най-силният единичен импулс за щастие се свързва със секса. В същото време General Social Surveys of the USA 1988-2002 показва, че богатите не правят повече секс от тези с ниски доходи. Следователно по този признак - богатите не са по-щастливи.

За България не разполагам с такива данни. А за нашите политици и бизнесмени, както казах по-рано, вижте добре  лицата и очите им - загрубели, нещастни, мътни. Алчността и бързането ги прави и завистливи на всичко отгоре. Забравят че в Библията е казано "Корен на всички злини е сребролюбието" и още "...среброто ти да погине заедно с тебе, задето си помисли че с пари се добива дарът Божий".

- Доколко е важно общественото мнение, което кара мнозина да вдигат летвата и в мнението на колко човека и кои точно трябва да се оглеждаме?

Хората  са емоционални и ирационални същества. Консумеризмът ни атакува всяка секунда отвсякъде - с емоции, лайфстайл, сексуалност и иска от нас пари за да консумираме повече и да живеем като на кино - философията е мъртва и живеем при такъв обществен договор. Тези, които казват обратното ги считат за луди и сектанти. Най-лесното е да говорите с някой дядо или баба за това какво им е било достатъчно за да бъдат щастливи.    

- Означава ли това, че без телевизия и медии, които са основните канали на консумеризма, ще сме по щастливи?

Медиите са нещо много хубаво, стига  да не лъжат и измислят небивалици за пари и да не деформират съзнанието ни само към консумация. Медиите не са лоши сами по себе си. Лоши сме ние хората и тези, които управляват медиите.

- Имате ли впечатления къде хората са по-щастливи? Например в стари  еснафски градове като Пловдив и  Шумен, в забързаната и изнервена София, или в морските градове Бургас и Варна?

Нямам представителни данни. Личните ми впечатления са, че хората които останаха  в провинцията са удовлетворени  от нея и нямат душевния  дискомфорт на заминалите. Заминалите в София не са се интегрирали в големия град, а пък не искат да се върнат в малкия. Това ги тормози и ги прави зли и завистливи. А софиянци, губейки статуса си, станаха също зли и мразещи хората от провинцията.

- Защо някои страни като Франция и Великобритания се опитват да въведат индекс на щастието? Кои компоненти влизат вътре?

Вероятно някой от политиците е решил да стане по-популярен, вслушвайки се в някой съветник... Папа Бенедикт XVI изрично казва, че в богатите общества хората живеят в морална и духовна бедност, вътрешният им живот е дезориентиран и страдат от различни форми на безпокойство. А Библията казва "Всички трудове на човека са за гърлото му, а душата му се не насища". Индексите се композират на база на следните въпроси: колко обезпокоен се чувствате, какво ви се струва че е ценно, удовлетворен ли сте от живота и т.н.

Последна актуализация: 10:04 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

51
rate up comment 1 rate down comment 0
Jay Gould
преди 12 години
Ако сложиш и бебета и младежи може да са толкова. но те са толкова и тук ако сметнеш всички от една фамилия набутани заедно
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
50
rate up comment 13 rate down comment 4
plamenov
преди 12 години
Абе едно ше ви кажа:На тия дето искат да живеят поднаем ми живейте бе :)))На тия дето искат да си купят жилище - еми купувайте бе, само внимавайте какво, от кой и за колко.А иначе от моята черга погледнато: Имам си хапартамент без ипотека и ми е мирна душата ...... ако нещата отидат много на зле поне ше имам покрив над главата ( може да е без ток и без вода защото не съм платил сметките ), па вънка нека си вали я съм си на сушинка. и само ша помоля да не ме убеждават че ако го продам и ги инвестирам на борсата или в други недвижими имоти ше стана богаТ. Това е смисъла на сигурността. Да имаш дом - но твой ( без ипотека), защото като си загубиш работата хазяйна няма да те търпи много преди да те натири. така мисля аз, пък сега каквото остане повече ще го инвестирам, но след като имам базата ....... а базата да градиш семейство е да има къде да го градиш ...... мдааа .... защото не мога да си помисля че някой хазяйн ше ме натири с 3 годишната ми щерка на улицата ..........
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
49
rate up comment 3 rate down comment 1
emilyyyyy
преди 12 години
може също да се поинтересуваш и от трудовете на друг класик - Мейнрад Кейнс, а също и от "Капиталът" на Карл Маркс ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
48
rate up comment 15 rate down comment 2
sel4o
преди 12 години
Ще си позволя да предложа и моята сентенция за щастие:- Собствено жилище /но без ипотеки и заеми/, - Качествена храна /за добро здраве/, - Всеки останал леФ се превръща в спомени /екскурзии в страната и чужбина, СПА и природа, докато те държат краката/За всичко останало ще се погрижат банкерите и политиците да ти го изяде инфлацията!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
47
rate up comment 8 rate down comment 0
plamenov
преди 12 години
Е по-точно нямаше как да се каже :))) Евала!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
46
rate up comment 6 rate down comment 0
dean.jordanov
преди 12 години
The Bandwagon effect..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
45
rate up comment 4 rate down comment 4
avramcho
преди 12 години
освен всичко написано , има нещо много важно !!!----------------авторът преподава Поведенчески финанси / т.е. Пазарна психология - бил е трейдър и много добре знае ролята на масовото мислене.........друг е въпроса дали в момента говори като Консултант или като СПЕКУЛАНТ !-----------Чудесна възможност имате да разберете в какво Качество говори в момента - просто всички сте убедени , всички мислите Еднакво по въпроса за имотите !----------напишете в Гугъл "когато всички мислят еднакво" и ще намерите отговора дали сте прави или неи да знаете - тези принципи работят навсякъде,дори на политически избори - защото всички мислят еднаквоУспех
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
44
rate up comment 5 rate down comment 1
nikolait
преди 12 години
а като казах Адам Смит и Богатството на народите - ето нещо, което се радвам че намерих - http://***.investor.bg/sviat/6/a/shotlandskiiat-filosof-adam-smit-predrekyl-krizata-predi-232-godini,75756/така че когато Класиците говорят ние простосмъртните си водим бележки:-)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
43
rate up comment 26 rate down comment 2
Инвестиращ
преди 12 години
Твърдението от заглавието е приемливо като тема за обсъждане, но текстът не съдържа някакво откритие. Срещал съм значително по-добре обосновани доводи.Вербалната му копозиция, обаче, е трагикомичен атемпт за демонстрация на суперерудиция и ултраинтелект, което е евидентен симптом на девиантна ментална кондиция, директно конектирана с когнитивен дисонанс и психически дискомфорт и базирана на вокабуларна новофилия, като реакция на супресирано его и дисхармонизирани когници. Текстът преференцира формалния аспект, неглижирайки контента и сигнификационния сенс. ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
42
rate up comment 4 rate down comment 3
nikolait
преди 12 години
Направо автора ме хвърли в дълбок размисъл?!!! Чудя се тогава защо живее едно зайче или пиле? Може би, за да бъде изядено(но те ще са по-щастливи да умрат от старост, хрупайки трева и семена и невредящи на никого с нищо). За домашно предлагам на автора да се задълбочи в анализ на понятия като СВОБОДНА ВОЛЯ (СВОБОДА), РАВЕНСТВО, СИГУРНОСТ- абе с една дума да прочете нещо от Френската революция или мислители като Монтескьо, Русо, а защо не дори АДАМ СМИТ. Според мен оттам ще си отговори на много въпроси, които тук стигат на ниво Библията. А идеята за щастието е авторство на т.нар американски бащи-остователи, които решили да добавят и нещо от себе си и взели от библията идеята за ЩАСТИЕТО, като писали Конституцията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още