IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ембаргото на Москва не доведе до подем за фермерите в Русия

Резултатът за потребителите са повишени цени, коментира журналистът Константин Лисенко

08:15 | 24.02.16 г. 115
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Ембаргото на Москва не доведе до подем за фермерите в Русия

От лятото на 2014 година, когато бе наложено руското ембарго за произведена в  Европейския съюз селскостопанска продукция, фермерите в Европа търсят нови пазари за големи количества продукти, които в един момент останаха без купувач. Отскоро в Русия е забранен и вносът на храни от Турция.

Междувременно Москва разполага с държавна програма за развитие на селското стопанство и регулиране на пазара на селскостопанска продукция, суровини и храни, разписана до 2020 година.

Според тази програма например е планирано с цел развитие на  млечното животновъдство и  растениевъдството да се съфинансират от федералния бюджет част от лихвите по инвестиционни кредити за строителство и реконструкция на ферми. 

Какво обаче се случва междувременно със земеделските производители в Русия?

Руското ембарго за европейски селскостопански продукти не промени съществено ситуацията за фермерите в Русия. След първоначалното въодушевление и очакванията за положителен ефект за земеделието сега е ясно, че то просто към момента изобщо не е повлияло на производителите. За потребителите резултатът е съкращение на асортимента и увеличение на цените, коментира пред Investor.bg Константин Лисенко, главен редактор на московското аграрно издание „Крестьянская Русь“.

„Първият аспект на ембаргото е влиянието му върху производителите. Там на практика нямаше никакво влияние. Секторите, които се развиваха добре до въвеждането му, се развиват и сега – например птицевъдството и свиневъдството“, казва журналистът.

Ще се отнася до производството на свинско, той припомня, че през годините преди ембагото в Русия бяха налагани различни санитарни ограничения за вноса на свинско, включително заради  африканската чума по свинете. При пилешкото пък имаше вносни квоти и сега по негова оценка се произвежда колкото са нуждите на пазара.

По думите на Лисенко два сектора са в незавидна ситуация – производството на млечни продукти и телешко. Причината е, че за да стартира такова производство, се изискват много по-големи инвестиции, в сравнение с производството на пилешко и свинско месо.

Минималният период за изплащането на вложенията е около седем години, а кредите са скъпи  и за никого няма смисъл да влага пари точно в това производство при подобни условия, коментира журналистът. Той допълва, че освен това телешкото е скъп продукт, а платежоспособността на купувачите е ниска и това също ограничава производителите.

Тъй като Русия е голям износител на зърно, секторът е в добро състояние.

„Частично се освободи пазарът на плодове и зеленчуци. За да се създадат овощни градини, са необходими няколко години, докато бъдат засадени дръвчета и започнат да дават плодове. Проблемът е, че трябват и сериозни средства, а  никой не знае какво ще стане след например седем години, когато ще е налице първата реколта. Полските зеленчуци могат да бъдат засадени незабавно и вече се наблюдава някакво оживление. Там проблемът е, че няма къде да съхраняваме продукцията. Тя трябва да бъде продадена непосредствено след прибирането или да изгние на полето“, казва Лисенко.

„Практически нито един сегмент от земеделието не загуби от ембаргото, но и в интерес на истината и никой не спечели.  Ситуацията не се промени, въпреки че в един първоначален етап имаше въодушевление. След това всички осъзнаха, че който се е развивал, пак ще продължи да се развива, а който не е могъл, няма смисъл да инвестира заради несигурността и невъзможността да се прогнозира ситуацията дългосрочно“, обяснява той.

След въведените ограничения за вноса от Европейския съюз и Турция заради влошените отношения между двете страни се водят преговори за внос на селскостопански продукти в цял свят, например с Израел, Китай и Египет.

Какво обаче се промени за потребителите? „Изчезнаха западните сирена - от Франция и Италия, които всички харесват. Асортиментът много обедня. Но тези продукти бяха достатъчно скъпи и  90% от руснаците така или иначе не консумираха френски сирена. Затова и тук нямаше особено силно влияние на ембаргото“, разказва Лисенко.

Увеличението на цените по думите му е основната промяна за потребителите. „По моя лична преценка, като пазарувам в магазините, увеличението е около 20%. В много случаи ръстът на цените се отрази на продукти, които не са вносни, а произведени в страната. Причината е в спада на курса на рублата и поскъпването на компонентите на производството. Например слънчогледовото олио поскъпна двойно през 2015 година, въпреки че сме износител“, допълва Лисенко.

Той уточнява:  „Разбира се, курсът на рублата не се срина заради ембаргото, но то също има своя принос“.

По думите му след забраната на вноса са повишени цените на свинското. „Ние сме производител, но 20% от нуждите на пазара се задоволяваха от внос. Това наложи да се търсят нови доставчици. Това означава нови контакти, нови транспортни схеми – едно е да се внася от Германия, друго – от Бразилия и Аржентина“, обяснява журналистът.

Той допълва, че при плодовете асортиментът е ограничен, а цените са по-високи. През зимния период обаче това не влияе особено на потребителите, които не харесват вкуса на вносните ягоди.

Междувременно вносът на палмово масло се е увеличил.  По официални оценки около 20 на сто от сиренето в магазините е с палмова мазнина, без това да е указано на етикета, коментира журналистът. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:58 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

42
rate up comment 5 rate down comment 2
data
преди 8 години
Путин се усети ( за разлика от нас ) че меките търговски споразумения са пагубни за една изостанала икономика . Дали руснаците ще се справят - предстой да разберем . Историческия опит обаче не е в тяхна полза :) което естествено не е задължително да се повтори
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
41
rate up comment 16 rate down comment 4
Mavi Goz
преди 8 години
И всъщност малко хора си дават сметка, че всъщност Путин хвърли най-голямото предизвикателство към руснаците! Той директно им заяви: ако искате да сте граждани на велика и свободна страна, ще се научите да си правите всичко! Или поне най-важните неща - храна, дрехи, лекарства, топло, светло и оръжие! Три от най-трудните сте постигнали, айде да видим дали можете и останалите три да направите!Ако успеят, след 10- тиня години Русия ще бъде съвсем друга държава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
40
rate up comment 18 rate down comment 3
Mavi Goz
преди 8 години
Статията е чудесна! Тя е препечатка от руските, смачкани от комплексирания диктатор медии! За ужасТ на феновете на "правата линия" и информационните бройлери, руските медии са пълни с такива материали! Русия попадна в критична ситуация и проблемите й хич не са малко! Но хората си ги коментират, критикуват и търсят пътища. И ще ги намерят! Щото, за разлика от изобилието на подобни статии в почти всички медии, само една-две, като любимата на шуменското Гоше RBK, посочват решението на проблема по следния начин - връщаме Крим, оте^бваме руснаците в Украйна и съюзниците си в Сирия, полягваме пред САЩ и МВФ и нещата тръгват по вносни мед и масло!Повечето руски медии коментират проблемите и крещят срещу правителството, че слабо се справя, а не, че посоката е грешна!Обаче ако земеделие, животновъдство и хранпром се правеха за една година, сигурно и България щеше да се оправи! Щото на нас ни трябваха 10 години, за да ликвидираме нашите, а съм чувал, че по-лесно се руши, отколкото гради.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
39
rate up comment 2 rate down comment 3
data
преди 8 години
Ок . ето я ситуацията : в момента Бг производството на свинско е не конкуретно на вноса ( основно от ЕС ) - как би могло да се промени според ВАС . Според мен в така зададената нормативна рамка - никак .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 3 rate down comment 0
ivanrog
преди 8 години
И какви мерки предлагам? Или какво да продължаваме по течението без яснота, това ли предлагате?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 5 rate down comment 1
data
преди 8 години
:) Мерки от типа който предлагате вие в ОТВОРЕНА икономика като Българската е наливане на пари в каца без дъно ( Гърция е добър пример за това ) . Мерките който според вас вършат работа в Русия са в режим на рестрикции - тогава може и да са успешни . Проблемите са много по различни
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 7 rate down comment 4
ivanrog
преди 8 години
Моята тема са политиките, които се възприемат в страната за всички подсектори на селското стопанство, а не финансовите потоци. Тук говорим за заетост, за производства, за промени на структурата. Да приемем вашето виждане, ОК, свинското поевтинява, значи този сектор ще бъде закрит, т.е. една група хора, знам ли 10000?, необразовани безработни излизат на пазара и едни села се обезлюдяват, ето тук са необходими мерки, но за вас това е нищо особено!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 3 rate down comment 3
data
преди 8 години
:) Според класификацията на ООН страните се делят на - нетни износители и нетни вносители на храни :) Това че някой има ръст в една стокова група НИЩО не означава - та затова и хората са приели тия критерии . Ако искаш да влезем в твоята тема - свинското в БГ ще поевтинее :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 3 rate down comment 4
data
преди 8 години
И накрая - да Русия има шанса да стане основен производител на храни в света както и нетен износител . Но причината за това се нарича "глобално затопляне"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 5 rate down comment 3
ivanrog
преди 8 години
Хахахаха, нормален отговор за българин, зърното ли е най-важното, стоката с най-ниска добавена стойност, а говоря за месо, защото и Русия и Украйна, бяха огромни вносители, говоря за плодове и зеленчуци, говоря за консерви и сокове, сирина .... Нищо нямало да се случи, браво за констатациите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още