IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ембаргото на Москва не доведе до подем за фермерите в Русия

Резултатът за потребителите са повишени цени, коментира журналистът Константин Лисенко

08:15 | 24.02.16 г. 115
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Ембаргото на Москва не доведе до подем за фермерите в Русия

От лятото на 2014 година, когато бе наложено руското ембарго за произведена в  Европейския съюз селскостопанска продукция, фермерите в Европа търсят нови пазари за големи количества продукти, които в един момент останаха без купувач. Отскоро в Русия е забранен и вносът на храни от Турция.

Междувременно Москва разполага с държавна програма за развитие на селското стопанство и регулиране на пазара на селскостопанска продукция, суровини и храни, разписана до 2020 година.

Според тази програма например е планирано с цел развитие на  млечното животновъдство и  растениевъдството да се съфинансират от федералния бюджет част от лихвите по инвестиционни кредити за строителство и реконструкция на ферми. 

Какво обаче се случва междувременно със земеделските производители в Русия?

Руското ембарго за европейски селскостопански продукти не промени съществено ситуацията за фермерите в Русия. След първоначалното въодушевление и очакванията за положителен ефект за земеделието сега е ясно, че то просто към момента изобщо не е повлияло на производителите. За потребителите резултатът е съкращение на асортимента и увеличение на цените, коментира пред Investor.bg Константин Лисенко, главен редактор на московското аграрно издание „Крестьянская Русь“.

„Първият аспект на ембаргото е влиянието му върху производителите. Там на практика нямаше никакво влияние. Секторите, които се развиваха добре до въвеждането му, се развиват и сега – например птицевъдството и свиневъдството“, казва журналистът.

Ще се отнася до производството на свинско, той припомня, че през годините преди ембагото в Русия бяха налагани различни санитарни ограничения за вноса на свинско, включително заради  африканската чума по свинете. При пилешкото пък имаше вносни квоти и сега по негова оценка се произвежда колкото са нуждите на пазара.

По думите на Лисенко два сектора са в незавидна ситуация – производството на млечни продукти и телешко. Причината е, че за да стартира такова производство, се изискват много по-големи инвестиции, в сравнение с производството на пилешко и свинско месо.

Минималният период за изплащането на вложенията е около седем години, а кредите са скъпи  и за никого няма смисъл да влага пари точно в това производство при подобни условия, коментира журналистът. Той допълва, че освен това телешкото е скъп продукт, а платежоспособността на купувачите е ниска и това също ограничава производителите.

Тъй като Русия е голям износител на зърно, секторът е в добро състояние.

„Частично се освободи пазарът на плодове и зеленчуци. За да се създадат овощни градини, са необходими няколко години, докато бъдат засадени дръвчета и започнат да дават плодове. Проблемът е, че трябват и сериозни средства, а  никой не знае какво ще стане след например седем години, когато ще е налице първата реколта. Полските зеленчуци могат да бъдат засадени незабавно и вече се наблюдава някакво оживление. Там проблемът е, че няма къде да съхраняваме продукцията. Тя трябва да бъде продадена непосредствено след прибирането или да изгние на полето“, казва Лисенко.

„Практически нито един сегмент от земеделието не загуби от ембаргото, но и в интерес на истината и никой не спечели.  Ситуацията не се промени, въпреки че в един първоначален етап имаше въодушевление. След това всички осъзнаха, че който се е развивал, пак ще продължи да се развива, а който не е могъл, няма смисъл да инвестира заради несигурността и невъзможността да се прогнозира ситуацията дългосрочно“, обяснява той.

След въведените ограничения за вноса от Европейския съюз и Турция заради влошените отношения между двете страни се водят преговори за внос на селскостопански продукти в цял свят, например с Израел, Китай и Египет.

Какво обаче се промени за потребителите? „Изчезнаха западните сирена - от Франция и Италия, които всички харесват. Асортиментът много обедня. Но тези продукти бяха достатъчно скъпи и  90% от руснаците така или иначе не консумираха френски сирена. Затова и тук нямаше особено силно влияние на ембаргото“, разказва Лисенко.

Увеличението на цените по думите му е основната промяна за потребителите. „По моя лична преценка, като пазарувам в магазините, увеличението е около 20%. В много случаи ръстът на цените се отрази на продукти, които не са вносни, а произведени в страната. Причината е в спада на курса на рублата и поскъпването на компонентите на производството. Например слънчогледовото олио поскъпна двойно през 2015 година, въпреки че сме износител“, допълва Лисенко.

Той уточнява:  „Разбира се, курсът на рублата не се срина заради ембаргото, но то също има своя принос“.

По думите му след забраната на вноса са повишени цените на свинското. „Ние сме производител, но 20% от нуждите на пазара се задоволяваха от внос. Това наложи да се търсят нови доставчици. Това означава нови контакти, нови транспортни схеми – едно е да се внася от Германия, друго – от Бразилия и Аржентина“, обяснява журналистът.

Той допълва, че при плодовете асортиментът е ограничен, а цените са по-високи. През зимния период обаче това не влияе особено на потребителите, които не харесват вкуса на вносните ягоди.

Междувременно вносът на палмово масло се е увеличил.  По официални оценки около 20 на сто от сиренето в магазините е с палмова мазнина, без това да е указано на етикета, коментира журналистът. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:58 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

62
rate up comment 2 rate down comment 0
ivanrog
преди 8 години
Нали субсидята беше наливане от пусто в празно, а лошите западняци така да го правят. Вижте, не мога да кажа кой какво субсидира, не мога да кажа и защо, но знам, че в България има над 500 млн. субсидии за селското стопанство в бюджета и пак внасяме. Не мисля, че 10% транспорт, който може да бъде избегнат са малко предимство. Говоря, че трябва такъв анализ - от къде и защо и на какви стойности се внася, а от там да се взимат мерки. За това е важно да се гледат и глобалните тендции и чисто локални - Русия не е вносител... Ей такива простички стъпки, за да може да се прави някаво предвиждане.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
61
rate up comment 6 rate down comment 0
data
преди 8 години
:) Супер , сей ябълки , смятай разходите , кредитирай се и се конкурирай с поляците който продават в момента на 0.70 лв,-1 лв. цена на дребно в Лидъл . Ябълката влиза в бг мисля на 0.30 лв, без ддс на едро
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
60
rate up comment 10 rate down comment 4
michaelis12
преди 8 години
продукцията ни въобще не е била кирлива даже си беше доста добре, че и без химии. Амиии и сега можеше да е така те руснаците щяха да купуват, ноо ние не ги щем еми тогава ?!? И накарай някоя пичкотерия или от тея шибеци с анцузите и ланците да отидат на полето и да засадят един картоф или домат айде да те видя как ше стане .... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
59
rate up comment 12 rate down comment 3
Mavi Goz
преди 8 години
Ти ако изобщо си помирисвал бизнес, щото твоята работа може и да е да тропаш кодове на клавиатурата и да се продаваш във "freelancer.цом", та щеше да знаеш какви планини от пари под формата на дотации и какви ли не фондове изсипват държавите в земеделие и животновъдство, за да поддържат конкурентни цените на МЕСТНИТЕ производители! Анадъмо, работарче?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
58
rate up comment 7 rate down comment 3
michaelis12
преди 8 години
не просто ние ги прайм зеленчуците с "инжинерна мисъл" и нали при Демокрацията върнаха земи и чудеса и всичко разпарчатосаха, айде сега да убедиш 100 кила народ, че тея декари трябва да са за зеленчуци .... :))) Сега е свободия, некой си прай ферми за охлюви, друг сече горите, трети взима помощи на хранилката в ЕС (и тя ше спре) за кво да бачкат кат може на готово и после другите били "по-конкурентни".... :)) Обясни на Sozata как би накарал той някоя фльорца на която само кожени палки са и в тиквата с маникюр да ходи да сади нещо на нивата ... обясни му как ше я накара и тогава пак да дойде тука и да каже, че през Комунизма сме били мързеливи ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
57
rate up comment 8 rate down comment 0
data
преди 8 години
причините да не сме конкурентни вече са МНОГО , ама наистина МНОГО и субсидирането е само една ( макар и главната ) причина за това . най-общо казано - повярвахме в световното братство на народите и си събухме гащите . После късно разбрахме че не сме били чак такива големи братя :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
56
rate up comment 3 rate down comment 7
soze
преди 8 години
е понеже не са били в конкуренция с чужди и наши производители едно време по полетата, а пазарът е бил гарантиран ... затова и когато свободата дойде точно тези по полетата нямаха грам идея, как да си продадат кирливата продукция в условията на конкурентна среда
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
55
rate up comment 3 rate down comment 3
soze
преди 8 години
добра организация, добро смятане на разходите, лесно и бързо кредитиране с добри познания във финансирането и крайният продукт е конкурентен...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
54
rate up comment 7 rate down comment 4
michaelis12
преди 8 години
за да станем лениви и мързеливи, както беше при плановата икономика?--------------------------------------------------------------------------------------------------------------че ти къде си живял по тва време бе ако си бил чиновник на чичовото и си трил некое бюро и нищо не си прайл незначи, че останалите тва са прайли .... На полето яко се бачкаше за тва и изнасяхме чушки и домати, сега незнам гръцките с кво са по-добри, в Гърция все още заплатите са по 1000 евра а в България са по 600 стин леа и Гърция ни продава по-евтини зеленчуци ?!?!?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
53
rate up comment 5 rate down comment 0
ivanrog
преди 8 години
Да сте прочели някъде да съм споменал да се забранява вноса? Говоря, че трябва да се разберат как така внасяме продукт, който струва 3000-5000 лв./тон, в който има поне 10% транспорт и е по-евтино от това да си га произведем ние, тук не става дума за ракетни технологии или продукт, за който да нямаме суровини и знания!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още