От лятото на 2014 година, когато бе наложено руското ембарго за произведена в Европейския съюз селскостопанска продукция, фермерите в Европа търсят нови пазари за големи количества продукти, които в един момент останаха без купувач. Отскоро в Русия е забранен и вносът на храни от Турция.
Междувременно Москва разполага с държавна програма за развитие на селското стопанство и регулиране на пазара на селскостопанска продукция, суровини и храни, разписана до 2020 година.
Според тази програма например е планирано с цел развитие на млечното животновъдство и растениевъдството да се съфинансират от федералния бюджет част от лихвите по инвестиционни кредити за строителство и реконструкция на ферми.
Какво обаче се случва междувременно със земеделските производители в Русия?
Руското ембарго за европейски селскостопански продукти не промени съществено ситуацията за фермерите в Русия. След първоначалното въодушевление и очакванията за положителен ефект за земеделието сега е ясно, че то просто към момента изобщо не е повлияло на производителите. За потребителите резултатът е съкращение на асортимента и увеличение на цените, коментира пред Investor.bg Константин Лисенко, главен редактор на московското аграрно издание „Крестьянская Русь“.
„Първият аспект на ембаргото е влиянието му върху производителите. Там на практика нямаше никакво влияние. Секторите, които се развиваха добре до въвеждането му, се развиват и сега – например птицевъдството и свиневъдството“, казва журналистът.
Ще се отнася до производството на свинско, той припомня, че през годините преди ембагото в Русия бяха налагани различни санитарни ограничения за вноса на свинско, включително заради африканската чума по свинете. При пилешкото пък имаше вносни квоти и сега по негова оценка се произвежда колкото са нуждите на пазара.
По думите на Лисенко два сектора са в незавидна ситуация – производството на млечни продукти и телешко. Причината е, че за да стартира такова производство, се изискват много по-големи инвестиции, в сравнение с производството на пилешко и свинско месо.
Минималният период за изплащането на вложенията е около седем години, а кредите са скъпи и за никого няма смисъл да влага пари точно в това производство при подобни условия, коментира журналистът. Той допълва, че освен това телешкото е скъп продукт, а платежоспособността на купувачите е ниска и това също ограничава производителите.
Тъй като Русия е голям износител на зърно, секторът е в добро състояние.
„Частично се освободи пазарът на плодове и зеленчуци. За да се създадат овощни градини, са необходими няколко години, докато бъдат засадени дръвчета и започнат да дават плодове. Проблемът е, че трябват и сериозни средства, а никой не знае какво ще стане след например седем години, когато ще е налице първата реколта. Полските зеленчуци могат да бъдат засадени незабавно и вече се наблюдава някакво оживление. Там проблемът е, че няма къде да съхраняваме продукцията. Тя трябва да бъде продадена непосредствено след прибирането или да изгние на полето“, казва Лисенко.
„Практически нито един сегмент от земеделието не загуби от ембаргото, но и в интерес на истината и никой не спечели. Ситуацията не се промени, въпреки че в един първоначален етап имаше въодушевление. След това всички осъзнаха, че който се е развивал, пак ще продължи да се развива, а който не е могъл, няма смисъл да инвестира заради несигурността и невъзможността да се прогнозира ситуацията дългосрочно“, обяснява той.
След въведените ограничения за вноса от Европейския съюз и Турция заради влошените отношения между двете страни се водят преговори за внос на селскостопански продукти в цял свят, например с Израел, Китай и Египет.
Какво обаче се промени за потребителите? „Изчезнаха западните сирена - от Франция и Италия, които всички харесват. Асортиментът много обедня. Но тези продукти бяха достатъчно скъпи и 90% от руснаците така или иначе не консумираха френски сирена. Затова и тук нямаше особено силно влияние на ембаргото“, разказва Лисенко.
Увеличението на цените по думите му е основната промяна за потребителите. „По моя лична преценка, като пазарувам в магазините, увеличението е около 20%. В много случаи ръстът на цените се отрази на продукти, които не са вносни, а произведени в страната. Причината е в спада на курса на рублата и поскъпването на компонентите на производството. Например слънчогледовото олио поскъпна двойно през 2015 година, въпреки че сме износител“, допълва Лисенко.
Той уточнява: „Разбира се, курсът на рублата не се срина заради ембаргото, но то също има своя принос“.
По думите му след забраната на вноса са повишени цените на свинското. „Ние сме производител, но 20% от нуждите на пазара се задоволяваха от внос. Това наложи да се търсят нови доставчици. Това означава нови контакти, нови транспортни схеми – едно е да се внася от Германия, друго – от Бразилия и Аржентина“, обяснява журналистът.
Той допълва, че при плодовете асортиментът е ограничен, а цените са по-високи. През зимния период обаче това не влияе особено на потребителите, които не харесват вкуса на вносните ягоди.
Междувременно вносът на палмово масло се е увеличил. По официални оценки около 20 на сто от сиренето в магазините е с палмова мазнина, без това да е указано на етикета, коментира журналистът.
преди 8 години В 2015 году было намолочено 9,2 млн тонн маслосемян подсолнечника в весе после доработки (в 2014 году 8,5 млн тонн). Также в 2015 году был получен рекордный сбор масличного льна-кудряша более 500 тыс. тонн, что на 54,1 % выше среднего уровня за последние пять лет (в 2014 году 385,6 тыс. тонн)За 10 месяцев 2015 года производство свиней на убой в живом весе в сельскохозяйственных организациях Российской Федерации (без учета личных подсобных хозяйств) увеличилось на 8,6 % или 198,2 тыс. тонн по сравнению с аналогичным периодом 2014 года и достигло 2,5 млн тонн.http://ruxpert.ru/Сельское_хозяйство_России отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години data незнам верно кво очаквате там у Варна на левче или на 50 стинки, но аз очаквам петрола през Март да се покачи лекичко, че вече дивергенцията стана нетърпима, дали Варна с Магарешки си прай сметките без кръчмарина неам идея, но цената ще се качи .... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Фермерите в Русия са ясни - Русия от 1928-29 не е успява да задоволи изцяло потреблението си от хранителни стоки и е нетен вносител на храни Ето ти и малко инфо по темата : https://***.aei.org/wp-content/uploads/2011/10/20070419_Gaidar.pdf отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Понеже парцаливата статийка не дава числа, ще ви пусна няколко извадки:За 9 месяцев 2015 года практически все отрасли пищевой промышленности показали уверенный рост к аналогичному периоду прошлого года. Таким образом, производство мяса убойных животных увеличилось на 17,6 %, птицы на 11,7 %, рыбы и рыбных продуктов на 5,7 %, масла сливочного на 5 %, хлебобулочных изделий длительного хранения на 9,4 %, свекловичного сахара на 4,7 %.Сбор картофеля в России в 2015 году составил 33,6 млн. тонн, что на 15,9% больше среднего показателя за последние пять лет. В 2015 году сбор гречихи составил 860 тыс. тонн, что на 25,4 % выше среднего уровня за последние пять лет (в 2014 году 662 тыс. тоннВ 2015 году был получен рекордный валовой сбор кукурузы на зерно 12,7 млн тонн (на 53,8 % больше, чем в среднем за последние пять лет, и больше, чем в 2014 году 11,3 млн тонн) и риса 1,11 млн тонн (в 2014 году 1,05 млн тонн) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години ае незнам в коя Варна живееш ти ве братче, авера още малко малко е там и пали мотора на абарот за Франкфурт, само да наеме една счетоводителка за не повече от 650 леа, начи не е 3000 не е 1000, а е 650 кинта и зарежда за 1.70 ено и сеемсе не ви знам там с Гошката в коя част на планетата сте, но и доматито в Шопландия не е 2.50 ..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Статията е за фермерите в Русия, а не за мутрата Марешки, няма нужда да го хвалите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години http://budnavarna.bg/2506 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Истинска петролна ценова война се разгаря във Варна, няколко месеца след като ексцентричният бизнесмен Веселин Марешки подби цените на горивата. В понеделник, 22 февруари, дизелът в морската ни столица се търгува за 1,45 лв. за литър и то от големите вериги като Rompetrol, OMV, Еко и Лукойл, които продават нафтата с 2 стотинки под бензиностанцията на аптекарския бос, а до лятото се очаква да падне до 1 лев за литър.В София най-евтина е нафтата в бензиностанция GO Petroleum на ул. Филиповско шосе 786, където цената е 1,57 лева на литър. В "Шел" и OMV в столицата цените са средно по 1,77 лв. на литър, а в Лукойл със стотинка-две по-евтино.Марешки обяви, че в следващите няколко месеца ще открие бензиностанции в София и в Пловдив, и прогнозира, че горивото ще падне до лятото с още 20-30 стотинки.Бензин А 95 отново е най-евтин във Варна на цена 1,61 лева. най-скъпият бензин е в Кърджали 2,23 лева за литър, а средната цена за бензин А 95 в "Шел" за страната в понеделник е 1,95 лв., в "Лукойл" - 2 лв., в OMV - 2,03 лв, в Еко - 2,07, в "Петрол" - 2,10 лв., "Газпром" - 2,13 лв. и "Ромпетрол" - 2,14 лв. за литър. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години преди час заредих LPG - 0.68 лв. OMV Варна . Ама що ти казваш че не е вярно - сигурно е тъй :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години баце да не е тва като с бензина, че Авера у Варна се е хванал за главата... от супер живот там .. :)) бензина не е левче как го представяхте с datata ами си е 1.70 словом (кинта и сеемсе) у Шопландия е 1.80 словом (кинта и осеемсе) за раята ..... излиза, че ние цепим мрака, с комбайнери и електроженисти с по 3 бона заплата да ама е 600 средната не е хилка .... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар